۲۰ روش تقویت مکالمه انگلیسی — راهنمای کامل و ساده

۷۴۶ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۴ تیر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه
تقویت مکالمه انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی برای افرادی که زبان مادری آن‌ها چیزی غیر از انگلیسی است، به عوامل زیادی نیازمند است. این فرآیند از دید زبان‌آموزان گاهی کند پیش می‌رود و جستجو برای شیوه‌ای مطمئن که به آن‌ها کمک کند به مکالمه انگلیسی مسلط شوند، به یکی از دغدغه‌های این افراد تبدیل شده است. در این آموزش قصد داریم به شیوه‌هایی بپردازیم که از طریق آن‌ها افراد می‌توانند به تقویت مکالمه انگلیسی بپردازند.

فهرست مطالب این نوشته

بیست روش تقویت مکالمه انگلیسی

وقتی با افرادی صحبت کنید که در حال یادگیری مکالمه انگلیسی هستند، همگی به دنبال میان‌بری برای موفق شدن در مکالمه انگلیسی هستند. اما این مهارت به تدریج پیشرفت می‌کند. با این وجود دقت در مسیری که برای تقویت مکالمه انگلیسی انتخاب می‌کنید به درست پیش رفتن این فرآیند و تا حدی سرعت پیشرفت شما کمک خواهد کرد.

شیوه‌های تقویت مکالمه انگلیسی را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد. دسته اول، راهکارهایی که به یادگیری هر چه بیشتر کمک می‌کنند و دسته دوم راهکارهایی که هر چند بی‌ارتباط با زبان انگلیسی هستند، به تقویت مهارهای فردی کمک می‌کنند. راهکارهایی برای یادگیری هر چه بیشتر به شرح زیر هستند.

۱. مهارت شنیداری خود را تقویت کنید

زبان‌شناسان بر این باور هستند که برای تسلط بر مکالمه انگلیسی، اول باید مهارت شنیداری افراد را تقویت کرد. پس از دریافت ساختارهای بی‌شمار و جملات مختلف، ذهن شما مشغول پردازش آن‌ها می‌شود و پس از مدت کوتاهی، می‌تواند با الگوبرداری از آن عبارات، ساختارهای مشابهی را بسازد. پس، نخستین قدم در راستای تقویت مکالمه انگلیسی، بیشتر گوش دادن است.

بهتر است محتوایی که گوش می‌دهید از لحاظ دستور زبان انگلیسی و تلفظ، صحیح و البته ساده باشد. به این دلیل بهترین گزینه‌ها، اخبار و انیمیشن‌ها هستند. زبان مورد استفاده در اخبار، انگلیسی معیار است. یعنی عبارت‌ها و جمله‌هایی که در اخبار می‌شنوید، محاوره‌ای نیستند و در آن‌ها از زبان غیررسمی استفاده نشده است.

انیمیشن‌ها زبان ساده‌ای دارند و عبارت‌هایی که بین کاراکترها رد و بدل می‌شود، به زبان محاوره نزدیک‌تر است. اما چون مخاطب اصلی این برنامه‌ها، کودکان هستند، جملات با سرعتی متناسب با درک کودک بیان می‌شوند. از سوی دیگر، ساختارها چندان پیچیده نیستند و به راحتی می‌توانید معنی آن‌ها را متوجه شوید.

مهارت listening

۲. کلمات جدید یاد بگیرید

یکی از راه‌های تقویت مکالمه انگلیسی، گسترده کردن دایره لغاتی است که هر زبان‌آموز می‌داند. در شرایط واقعی برای مکالمه با افراد مختلف، درباره موضوع‌های متفاوت به دایره لغات گسترد‌ه‌ای نیاز است که به کمک آن، زبان‌آموزان بتوانند مفهوم مورد نظر خود را منتقل کنند. به این منظور می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلفی کمک بگیرید که روزانه یک لغت جدید آموزش می‌دهد.

به این ترتیب در مدتی کوتاه می‌توانید واژه‌های متعددی به دانسته‌های خود اضافه کنید. یک راهکار خوب دیگر در این راستا، یادگیری کلماتی است که درباره موضوعی خاص هستند. به عنوان مثال، کلمه‌های «pill» ،«tablet» ،«ointment» و «syrup» داروهای مختلفی هستند که برای بیماری‌ها به کار می‌رود. با یادگیری همه این کلمه‌ها در یک طبقه‌‌بندی، به خاطر آوردن آن‌ها نیز ساده‌تر خواهد شد.

۳. برای تقویت مکالمه انگلیسی، کلمات را به درستی تلفظ کنید

یادگیری حجم زیادی از لغت‌، کار ساده‌ای نیست. با صرف زمان و به کار گرفتن تکنیک‌هایی مانند جمله‌سازی به مرور زمان به معنی کلمه‌ها مسلط خواهید شد. اما نکته‌ای که در این میان نباید فراموش کنید، اهمیت یادگیری تلفظ کلمات است. بر خلاف مهارت‌های نوشتاری مانند نامه‌نگاری یا مقاله‌نویسی، مکالمه انگلیسی مهارتی شنیداری و گفتاری است.

به این ترتیب باید ضمن یادگیری معنای کلمه‌ها، باید تلفظ صحیح آن‌ها را نیز به خاطر سپرد. بسیاری از اساتید بر این باور هستند که تلفظ حتی از معنی کلمه نیز مهم‌تر است و به همین دلیل در دیکشنری‌ها، اول تلفظ و سپس معنی را می‌بینیم.

یکی از راه‌های یادگیری تلفظ صحیح، استفاده از دیکشنری‌های معتبر مانند «Merriam-Webster» یا «Cambridge Dictionary» است. اما یادگیری تلفظ از طریق آهنگ را به اندازه استفاده از دیکشنری توصیه نمی‌کنیم چرا که بنا به ریتم آهنگ ممکن است تلفظ کلمه از تلفظ صحیح فاصله گرفته باشد.

۴. کلمه‌ها را به هم وصل کنید

برای جمله‌سازی، دانستن دستور زبان و لغات مرتبط با موضوع تا حد زیادی کمک‌کننده‌ است. با تلفظ صحیح، از درست بیان شدن جمله نیز اطمینان کسب می‌کنیم. اما نکته مهمی که بسیاری از زبان‌آموزان به آن توجه چندانی نمی‌کنند، متصل کردن کلمات به یکدیگر است. به این ترتیب جمله‌ها با ریتم بسیار زیباتری تلفظ می‌شوند که به تلفظ مورد استفاده انگلیسی‌زبان‌ها شباهت بیشتری دارد. به این منظور باید در حین گفتن جملات به دو نکته دقت کنید.

  • انتهای هر کلمه را به ابتدای کلمه بعدی متصل کنید. در این صورت، به جای مکث کردن بعد از هر کلمه، سعی کنید بلافاصله حرف اول از کلمه بعد را تلفظ کنید. به خاطر داشته باشید در مواقعی که لازم است در جمله مکث کنیم مانند نقطه یا ویرگول، این تکنیک را به کار نمی‌بریم.
  • از شکل مخفف کلمات استفاده کنید. بسیاری از فعل‌های کمکی در انگلیسی، شکل مخفف نیز دارد بنابراین برای تقویت مکالمه در انگلیسی، بهتر است شکل مخفف این کلمه‌ها را به کار ببریم تا لحن مکالمه آهنگ‌دار شود. مثلا به جای گفتن «I am»، بگویید «I'm» تا حرفه‌ای به نظر برسید.

۵. به تکیه کلام توجه کنید

تکیه کلام که در انگلیسی، «Stress» نامیده می‌شود، در همه کلمات وجود دارد. در بسیاری از موارد، وقتی تلفظ صحیح کلمه‌ها را یاد بگیرید، تکیه کلام را نیز یاد می‌گیرید. اما قرار دادن تکیه کلام، روی سیلاب نادرست، در برخی کلمه‌‌ها حتی معنی را تغییر می‌دهد. به چند مثال در این مورد توجه کنید.

کلمه معنی کلمه معنی
present هدیه present اجرا کردن
record رکورد record ضبط کردن
object شیء object اعتراض کردن
address آدرس address مخاطب قرار دادن

به منظور یادگیری زبان انگلیسی فرادرس اقدام به انتشار فیلم آموزش مکالمه زبان انگلیسی در سفر‎ کرده که لینک آن در ادامه آمده است

  • برای مشاهده فیلم آموزش مکالمه زبان انگلیسی در سفر‎ اینجا + کلیک کنید.
اعتماد به نفس

۶. اعتماد به نفس داشته باشید

نداشتن اعتماد به نفس را می‌توانیم مهم‌ترین مانع در ضعف زبان‌آموزان در مکالمه به شمار بیاوریم. وقتی زبان‌آموزان توانایی‌های خود را به حد کافی باور نداشته باشند، تلاشی در راستای بهبود توانایی‌های خود نخواهند کرد. روی هدف خود تمرکز کنید و اطمینان داشته باشید که با اعتماد به نفس بیشتر، ساختارهایی که قبلا یاد گرفته‌اید را بهتر به خاطر خواهید آورد.

۷. از تکنیک Shadowing کمک بگیرید

این تکنیک، یکی از کاربردی‌ترین روش‌های تقویت مکالمه انگلیسی است. در این روش، باید از فیلمی کمک بگیرید که به موضوع آن علاقه دارید. یکی از سکانس‌های فیلم را انتخاب کنید و چند بار آن را تماشا کنید. در مرحله بعد سعی کنید همان جمله‌هایی که بازیگر به زبان انگلیسی می‌گوید، با همان لحن تقلید کنید. به این ترتیب، با الگو قرار دادن نحوه صحبت کردن فرد «native»، شیوه تلفظ صحیح ساختارها را به خاطر خواهید سپرد.

۸. اپلیکیشن‌های یادگیری زبان و پادکست‌ها را فراموش نکنید

امروزه بسیاری از اپلیکیشن‌های یادگیری زبان انگلیسی وجود دارند که می‌توانیم روی تلفن همراه خود نصب کنیم و در هر زمان، یک کلاس درس در نزدیکی خود داشته باشیم. برخی از این اپلیکیشن‌ها قابلیت مکالمه کردن با زبان‌آموز را نیز فراهم می‌کنند. یعنی زبان‌آموزان می‌توانند چندین بار به سوال‌هایی پاسخ دهند که به طور شفاهی در فضای اپلیکیشن از آن‌ها پرسیده می‌شود.

پادکست‌ها نیز به زبان‌آموزان فرصت یادگیری مطالبی را می‌دهند که در بسیاری موارد، از طریق کتاب‌های درسی امکان‌پذیر نیست. نکته مهم دیگر در مورد پادکست‌ها، در دسترس بودن آن‌ها در همه ساعت‌ها است.

 مهارت‌های فردی خود را نیز تقویت کنید

در ادامه به راهکارهایی خواهیم پرداخت که اگرچه از تکنیک‌های یادگیری نیستند، از جمله مهارت‌های فردی هستند که به پیشرفت و تقویت مکالمه انگلیسی کمک می‌کنند.

تقویت مکالمه انگلیسی

۹. پیوسته به یادگیری بپردازید

انگلیسی فرار است و  در نتیجه رها کردن فرآیند یادگیری حتی به مدت کوتاه باعث فراموش کردن بسیاری از مطالبی که یاد گرفته‌اید خواهد شد. به یاد داشته باشید که رها کردن فرآیند یادگیری، ضربه بزرگی به روال یادگیری وارد می‌کند و تلاش شما در راستای تقویت مکالمه انگلیسی را بر باد می‌دهد. به این ترتیب سعی کنید که حتی در روزهای پرمشغله، چند دقیقه‌ای را به بادگیری اختصاص دهید تا نکاتی که با تلاش یاد گرفته‌اید را به راحتی از خاطر نبرید.

۱۰. با خودتان صحبت کنید

متن‌های کوتاه را بخوانید و آن‌ها را به طور خلاصه برای خود تعریف کنید. همچنین می‌توانید داستا‌ن‌های کوتاه را با صدای بلند بخوانید تا همزمان دو حس شنوایی و بینایی را در یادگیری دخیل کنید. نکته قابل توجه در این قسمت این است که چون در حال خواندن متن هستید، باید حتما کلمه‌ها را به درستی تلفظ کنید.

۱۱. برای تقویت مکالمه انگلیسی، به انگلیسی فکر کنید

در بسیاری از ساعت‌های روز، افراد در محل کار یا مشغول به اموری غیر از یادگیری زبان انگلیسی هستند. به عبارت دیگر، افراد همیشه نمی‌توانند با استفاده از تکنیک‌هایی که گفته شد، به تقویت مکالمه انگلیسی بپردازند. در این شرایط، بهترین کاری که می‌توانید به عنوان تمرین انجام دهید، این است که به انگلیسی فکر کنید. اگر قرار است کالایی بخرید، مراحل را در ذهن خود به انگلیسی بگویید تا متوجه شوید که برای کدام کلمه‌ها معادلی نمی‌دانید یا کدام ساختار را نمی‌توانید به درستی در جمله پیاده کنید.

۱۲. زندگی نکردن در محیط انگلیسی‌زبان را بهانه نکنید

در دنیای امروز ما، جغرافیا معنایی ندارد. همه ما علاوه بر زندگی در نقطه‌ای از کره زمین، ساکن دنیای مجازی هستیم و می‌توانیم با مردم همه ملل ارتباط برقرار کنیم. علاوه بر این، اپلیکیشن‌های مختلفی که برای مراوده در دنیای مجازی استفاده می‌کنید باید به زبان انگلیسی باشند تا تعامل با فارسی به حداقل برسد.

۱۳. برای تقویت مکالمه انگلیسی کافه زبان‌‌ها را امتحان کنید

برای تقویت مکالمه انگلیسی، سری به کافه زبان‌ها نیز بزنید. این کافه‌ها که در سال‌های اخیر در بعضی از شهرها تاسیس شده‌اند، فضای واقعی حضور در کافه در کشوری انگلیسی‌زبان را برای شما به تصویر می‌کشند. در این کافه‌ها از پیش‌خدمت تا صندوق‌دار همگی به انگلیسی صحبت می‌کنند که فرصت خوبی برای زبان‌آموزان فراهم می‌کنند. در این مکان‌ها، افراد احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت و بدون داشتن دغدغه اشتباه کردن، تلاش می‌کنند منظور خود را انتقال دهند.

۱۴. کارهای خود را به انگلیسی مرور کنید

اگر قرار است آشپزی کنید، مراحل را به انگلیسی بیان کنید. اگر در حال رانندگی هستید، درباره مسیری که می‌روید یا آدرس مقصد صحبت کنید. با وارد کردن این بخش به فعالیت‌های روزمره خود، انگلیسی صحبت کردن، به فرآیند معمولی تبدیل خواهد شد که همیشه مورد استفاده قرار می‌دهیم و از همین طریق به گسترش دایره لغات کمک می‌کنیم.

تقویت مکالمه انگلیسی

۱۵. از اشتباه کردن نترسید

این مورد را می‌توانیم کلیدی‌ترین توصیه به زبان‌آموزان در کلیه مقاطع و سطوح بدانیم. یادگیری یک زبان جدید، رویدادی چالشی است که طی آن افراد باید از ساختارهایی فاصله بگیرند که از سال‌های ابتدایی زندگی به کار برده‌اند. این کار به نوعی ذهن را دچار چالش می‌کند و حتی وقتی افراد ساختارهای دستور زبان انگلیسی را به خوبی می‌شناسند، همچنان در مکالمه دچار اشتباه می‌شوند. اما مهم‌ترین نکته این است که باید اشتباه کردن را نتیجه تقابل ساختارهای زبان اول و زبان انگلیسی بدانیم. با هر اشتباه، دقت شما بیشتر می‌شود تا جایی که بعد از چند بار خطا، ساختار صحیح را یاد خواهید گرفت.

در نظر داشته باشید که ما می‌توانیم به کمک اشتباه‌های خود، به تقویت مکالمه بپردازیم. به این منظور، می‌توانید داستانی را به طور خلاصه بیان کنید یا فرآیندی را از ابتدا تا انتها به انگلیسی بگویید و صدای خود را ضبط کنید. سپس در روز بعد، به همان صدا گوش دهید و تلاش کنید با دقت در جمله‌ها، اشتباه‌‌های خود را پیدا کنید. این روش به شما کمک خواهد کرد که در تمرین‌های بعدی اشتباه‌های قبل را تکرار نکنید.

۱۶. برای تقویت مکالمه انگلیسی از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی بهره ببرید

این باور غلط که دیکشنری تنها برای یادگیری معنی لغت‌های جدید به کار می‌رود، یادگیری را برای بسیاری از زبان‌آموزان به تعویق می‌اندازد. تصور کنید اگر هم‌زمان با یادگیری معنی هر کلمه جدید، تلفظ و تکیه کلام را نیز با دیکشنری انگلیسی به انگلیسی بررسی کنید، و یک مثال از آن به خاطر بسپارید، فرآیند یادگیری تا چه اندازه متحول می‌شود و یادگیری تا چه اندازه سریع‌تر انجام می‌شود.

علاوه بر تلفظ و معنی لغت‌ها، دیکشنری‌ها نکات بسیار مهمی در زمینه گرامر نیز ارائه می‌دهند تا جایی که بسیاری از سوالات زبان‌آموزان با مراجعه به دیکشنری حل می‌شود.

مکالمه انگلیسی

۱۷. از یادگیری لذت ببرید

لذت بردن از فرآیند یادگیری، در هر موضوعی نتیجه را چندین برابر بهتر می‌کند. در طی سال‌های تحصیل، زبان انگلیسی به عنوان درسی معرفی می‌شود که زبان‌آموزان گاهی به سختی و بدون علاقه آن را مطالعه می‌کنند. اما اگر به مکالمه انگلیسی به چشم مهارتی نگاه کنیم که برقراری ارتباط را ساده‌تر می‌کند، از یادگیری آن لذت خواهیم برد.

۱۸. از هر فرصتی برای تقویت مکالمه انگلیسی استفاده کنید

برای تقویت مکالمه انگلیسی از هر فرصتی استفاده کنید. از دستور‌العمل‌ها و دفتٰرچه‌های راهنما، تا نامه‌نگاری با دوستان مکاتبه‌ای را به طور جدی انجام دهید تا هم دایره لغت و هم دستور زبان انگلیسی خود را به طور همزمان تقویت کنید.

۱۹. از چت Siri کمک بگیرید

دستیار صوتی Siri یکی از فناوری‌های جدیدی است که در تلفن‌های همراه آیفون به چشم می‌خورد. این افزونه، قابلیت صحبت کردن و پاسخ دادن به همه زبان‌های دنیا، از جمله انگلیسی را دارد. با تنظیم زبان Siri روی انگلیسی، می‌توانید مکالمه‌های متفاوتی با Siri داشته باشید. به عبارت دیگر، این افزونه قابلیت پاسخ دادن به سوال‌های مخاطب را به صورت صوتی دارد و چون تلفظ‌‌ها و دستور زبان مورد استفاده Siri کاملا صحیح و بدون غلط است، مانند یک هم‌صحبت در مکالمه انگلیسی کمک‌کننده است.

۲۰. از فرادرس به عنوان راهنمای علمی کمک بگیرید

برای تقویت مکالمه انگلیسی، فیلم‌های آموزشی فرادرس بسیار کمک‌کننده هستند. این فیلم‌ها گاهی در زمینه دستور زبان انگلیسی مانند گرامر زبان انگلیسی سطح پایه A1 و A2  و گاهی درباره سایر مهارت‌ها از جمله انگلیسی در سفر یا مهارت سخنرانی به انگلیسی به زبان‌آموزان کمک می‌کنند. در میان فیلم‌های آموزشی فرادرس، نکات گرامری مختلف با بیان مثال‌های متعدد به زبان‌آموزان آموزش داده می‌شود. این مطالب توسط اساتید برجسته تدوین شده‌اند و اغلبا تا چند سطح ادامه دارند.

معرفی کتاب برای تقویت مکالمه انگلیسی مفید

برای تقویت مکالمه انگلیسی، می‌توانید از کتاب‌های مفیدی استفاده کنید که به طور هم‌زمان در چند زمینه به رشد و تقویت مهارت مکالمه کمک می‌کنند. برخی از این کتاب‌ها در چند سطح عرضه می‌شوند و می‌توانید در سطوح بالاتر نیز از آن‌ها بهره ببرید. در ادامه به معرفی چند کتاب مفید توجه کنید.

کتاب Practice Makes Perfect English Conversation

این کتاب که برای سطوح اولیه یادگیری طراحی شده است، در قالب چهارده درس مطالب بسیار مفیدی را به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد. در هر یک از این چهارده درس، موضوعی متفاوت به عنوان موضوع اصلی مکالمه انتخاب شده،‌ و یک نمونه مکالمه با همان موضوع آورده شده است. در ادامه، اصطلاحاتی که در آن مکالمه به کار رفته‌اند، یک به یک توضیح داده شده‌اند و سپس تمرین‌هایی درباره اصطلاحات و ساختارهای مورد بحث آمده‌اند.

این کتاب علاوه بر کار روی دایره لغات زبان‌آموزان، گرامر و مهارت اسپیکینگ را نیز تقویت می‌کند. از آنجا که این کتاب برای مخاطب غیربومی طراحی شده است، با در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت زبان‌آموزان، آموزش‌ها را به نحوی اثر بخش ارائه می‌دهد.

معرفی کتاب

کتاب Speak English Like an American

این کتاب به آموزش اصطلاحات رایج و ضرب‌المثل‌هایی می‌پردازد که در انگلیسی آمریکایی رایج هستند و در قالب ۲۵ درس، به زبان‌آموزان لهجه انگلیسی آمریکایی را آموزش می‌دهد. علاوه بر این، این کتاب با سی‌دی صوتی عرصه می‌شود که به تلفظ هر چه بهتر و یادگیری لهجه آمریکایی کمک می‌کند. مثال‌های متعدد این کتاب به زبان‌آموزان کمک می‌کند که نحوه صحیح استفاده از عبارات جدید را بیاموزند.

بیست روش تقویت مکالمه انگلیسی

کتاب English for Everyone: English Vocabulary Builder

این کتاب با ارائه صدها تصویر از کلمه‌های انگلیسی، و همچنین فایل صوتی، حجم زیادی از لغات را در ۷۸ درس به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد. از آنجا که سریع‌ترین راه یادگیری، از طریق حس بینایی است، در این کتاب نیز تصویرهای متفاوتی برای بیش از ۳۰۰۰ کلمه و عبارت مرتبط با تصاویر آورده شده است که هر یک برای افراد در سنین مختلف کمک‌کننده هستند. اما آنچه این کتاب را از سایر کتاب‌های مصور متفاوت می‌سازد، تمرین‌های «listening» و مرورهای منظمی است که در هر درس قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این، سایت پشتیبان و اپلیکیشن مربوط به همین کتاب نیز یادگیری را بهبود می‌بخشند. تنوع و فراوانی موضوعاتی که این کتاب پوشش می‌دهد نیز یکی دیگر از نقاط مثبت این کتاب است. پس از اتمام این کتاب، زبان‌آموزان می‌توانند سایر کتاب‌های همین مجموعه را تهیه کنند که درباره گرامر، ضرب‌المثل، و عبارات بازرگانی هستند و به این ترتیب از ادامه یادگیری به همین شیوه بهره ببرند.

تقویت مکالمه انگلیسی

کتاب English Collocations in Use (Cambridge)

این کتاب یکی از پرطرفدارترین کتاب‌ها در یادگیری و تقویت مکالمه انگلیسی و از سری کتاب‌های «In Use» است. تمرکز اصلی این کتاب نیز بر یادگیری لغات قرار دارد با این تفاوت که در این کتاب زبان‌آموزان یاد می‌گیرند چطور مانند یک انگلیسی‌زبان جمله بسازند. این کتاب به توضیح کلماتی که در کنار هم به کار می‌روند می‌پردازد و در طی ۶۰ درس، نکات مهمی از جمله‌سازی تا اشتباهات معمول زبان‌آموزان را ارائه می‌دهد.

علاوه بر یادگیری واژه‌های جدید، این کتاب برای آمادگی آزمون آیلتس نیز توصیه می‌شود چرا که در این آزمون نیز تسلط بر کلمات هم‌نشین امتیاز بزرگی به حساب می‌آید. در ادامه، زبان‌آموزان می‌توانند از سایر عنوان‌های این مجموعه در زمینه گرامر یا تلفظ نیز کمک بگیرند.

مکالمه انگلیسی

کتاب Ship or Sheep? An Intermediate Pronunciation Course

این کتاب یکی از بهترین روش‌ها را برای تقویت مکالمه انگلیسی به زبان‌آموزان ارائه می‌دهد. مشکل بسیاری از زبان‌آموزانی که در مکالمه انگلیسی به نتیجه مورد نظر نرسیده‌اند، اشکال در تلفظ حروف انگلیسی است. در این مجموعه در قالب ۵۰ درس، نحوه تلفظ صحیح کلیه حروف صامت و مصوت انگلیسی آموزش داده می‌شود. ۷ درس از این مجموعه نیز به مروز درس‌های پیش می‌پردازد که به این ترتیب، علاوه بر تلفظ، مهارت‌هایی چون تکیه کلام نیز تقویت می‌شوند.

این کتاب به همراه یک فایل صوتی ارائه می‌شود و لازم است زبان‌آموزان ضمن ضبط صدای خود، و نگاه به آینه در حین تلفظ، از صحیح بودن تلفظ خود اطمینان حاصل کنند. زبان‌آموزان با مراجعه به وب‌سایت پشتیبان این کتاب، می‌توانند بر اساس زبان مادری، اشتباهات رایج خود را شناسایی و رفع کنند. این کتاب، دو شیوه مطالعه پیش روی زبان‌آموزان می‌گذارد. یکی از این دو شیوه، شروع از درس اول و ادامه بر اساس فهرست کتاب است. اما راه دوم، شروع از درس‌هایی است که بیشتر از بقیه برای شما مهم هستند.

تلفظ و تقویت مکالمه انگلیسی

سوالات رایج درباره روش تقویت مکالمه زبان انگلیسی

در ادامه این مطلب، سعی کرده‌ایم به تعدادی از از پرسش‌های رایج در خصوص راه های تقویت مکالمه انگلیسی پاسخ دهیم.

روش تقویت تلفظ کلمات انگلیسی چیست؟

برای این کار می‌توانید به صحبت‌های افراد انگلیسی‌زبان گوش دهید و همان‌طور که آن‌ها تلفظ می‌کنند، تمرین و تقلید کنید. همچنین می‌توانید از منابعی استفاده کنید که آموزش‌هایی را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد، مانند ایپلیکیشن‌های یادگیری یا دیکشنری تلفظ کلمات انگلیسی.

علاوه بر این، می‌توانید با صدای بلند صحبت کنید و صدایتان را ضبط کنید تا نقاظ ضعف و قوت‌ خود را بهتر بشناسید. همچنین می‌توانید از یک شخص متخصص مانند استاد زبان انگلیسی یا فردی انگلیسی‌زبان یا کاملاً مسلط به زبان انگلیسی کمک بگیرید تا بر موانعی که در زمینه تقویت مکالمه انگلیسی پیش روی شما قرار دارد، غلبه کنید.

برای تقویت لغات در یادگیری مکالمه انگلیسی چه باید کرد؟

برای این منظور می‌توانید از دفترچه‌ای برای مرور واژگان جدید و کالوکیشن‌های آن‌ها کمک بگیرید. همچنین بهتر است از این کلمه‌‌ها در گفت‌وگوهای خود یاد استفاده کنید تا در ذهن‌تان بماند. همچنین می‌توانید عضو گروه‌هایی شوید که از افراد انگلیسی‌زبان یا افراد مسلط به زبان انگلیسی تشکیل شده و  از گفت‌وگوهای آ‌ن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

نقش گرامر در تقویت مکالمه چیست؟

گرامر می‌تواند به جمله‌بندی‌‌های شما کمک فراوانی بکند و میزان تسلط شما را بر زبان انگلیسی نشان دهد. برای مثال، با دانستن انواع زمان‌های انگلیسی می‌توانید از آن‌ها در مکالمه‌های خود کمک بگیرید و منظور خود را به شکل بهتری به مخاطب منتقل کنید.

جمع‌بندی

در این آموزش به بررسی راهکارهایی برای تقویت مکالمه انگلیسی پرداختیم و ضمن ارائه بیست راهکار در این زمینه، به طور کامل درباره نحوه استفاده از هر یک از تکنیک‌ها صحبت کردیم.

برای یادگیری زبان انگلیسی، بهره‌گیری از دامنه لغت مناسب، امتیاز بزرگی به شمار می‌آید. اما باید به خاطر داشته باشید که یادگیری لغت‌های متعدد تنها زمانی به تقویت مکالمه انگلیسی کمک خواهد کرد که این کلمه‌ها با تلفظ صحیح به خاطر سپرده شوند. علاوه بر تلفظ، تکیه کلام یا «Stress» نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و اشتباه در این مورد، گاهی معنای کلمات را تغییر می‌دهد.

در قسمت بعد گفتیم که اعتماد به نفس، از مهم‌ترین عوامل در یادگیری به حساب می‌آید و راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس افراد بیان کردیم. علاوه بر این تکنیک‌هایی مانند «Shadowing» هم معرفی شدند که زبان‌آموزان باید تلاش کنند نحوه بیان و تلفظ گوینده انگلیسی‌زبان را الگو قرار دهند. در ادامه گفتیم که بهتر است زبان‌آموزان به انگلیسی فکر کنند و با خودشان صحبت کنند تا به این ترتیب به کمک قدرت تصور، هر چه بیشتر به تقویت مکالمه انگلیسی بپردازند.

در بخش‌های دیگر این آموزش، گفتیم که تمرین و تکرار در تقویت مکالمه انگلیسی بسیار موثر است و زندگی نکردن در کشورهای انگلیسی‌زبان را می‌توانیم با رفتن به کافه زبان‌ یا گوش دادن به پادکست‌های صوتی جبران کنیم. مرور کارهای روزمره به انگلیسی نیز به نوبه خود نقش بسیار تاثیرگذاری در تقویت مکالمه انگلیسی دارد چون اگر درباره امور روزانه خود صحبت کنید، خلاقانه عمل کرده‌اید. این روش به تقویت اعتماد به نفس شما نیز کمک می‌کند و احتمال اشتباه کردن را کاهش می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که بهتر است تمرین و تقویت مکالمه انگلیسی پیوسته و مستمر باشد چون وقفه‌ در یادگیری باعث فراموش شدن ساختارهای قبلی می‌شود. اما اگر فرآیند یادگیری خسته کننده نباشد قطعا به طور پیوسته ادامه پیدا می‌کند. دستیار صوتی Siri نیز، افزونه کمک‌کننده‌ای است که می‌تواند مانند هم‌گروهی شما در مکالمه عمل کند و به سوال‌های شما پاسخ دهد. آخرین و البته یکی از بهترین راهکارهای کمک‌کننده نیز، استفاه از مطالب آموزشی «فرادرس» است که دستور زبان انگلیسی، اصطلاح‌ها و عبارت‌های کاربردی و شیوه‌های یادگیری بهتر را به زبان آسان ارائه می‌دهد.

مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «آموزش گرامر زبان انگلیسی – به زبان ساده» است. در ادامه، می‌توانید فهرست این مطالب را ببینید:

بر اساس رای ۱۳ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
Fluento Englishlive upfoundr leverageedu So English Me

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *