کالوکیشن های انگلیسی چیست؟ — پرکاربردترین ها + لیست با معنی

۱۳۱۳ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۵۶ دقیقه
کالوکیشن های انگلیسی چیست

زبان انگلیسی از واژگان متعددی تشکیل شده که هر یک با توجه به موقعیت‌های مختلف، معانی متفاوتی به خود می‌گیرند. به همین دلیل لازم است بدانیم که هر یک در کنار یکدیگر چه مفهومی را منتقل می‌کنند. به کلمه‌هایی که در زبان انگلیسی اغلب کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، کالوکیشن گفته می‌شود. یادگیری کالوکیشن‌ها کار سختی نیست؛ بهتر است از ساده‌ترین آن‌ها شروع کنیم، به مرور با انواع آن‌ها آشنا شویم و با تمرین زیاد آن‌ها را یاد بگیریم. در این مطلب قصد داریم کالوکیشن های انگلیسی را معرفی کنیم و انواع پرکاربرد آن‌ها را به کمک مثال و تمرین آموزش دهیم.

فهرست مطالب این نوشته
لیست کالوکیشن های انگلیسی با معنی

کالوکیشن چیست ؟

«کالوکیشن‌ها» (Collocations) کلمه‌هایی هستند که اغلب در کنار هم قرار می‌گیرند. به همین دلیل کالوکیشن در زبان انگلیسی به گروهی از دو یا چند کلمه گفته می‌شود که در گفتار یا نوشتار اغلب در کنار هم قرار می‌گیرند. یادگیری کالوکیشن های انگلیسی اهمیت زیادی دارد، زیرا در کنار هم معنی پیدا می‌کنند. برای این‌که بدانیم چه کلمه‌هایی در زبان انگلیسی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، باید به خوبی آن‌ها را بشناسیم و مدام در جمله‌های خود به کار ببریم. انواع متعددی از کالوکیشن‌ها در زبان انگلیسی وجود دارد که با تمرین کردن می‌توانیم آن‌ها را یاد بگیریم. به مثال‌های زیر توجه کنید.

Pay attention

fast food

make an effort

powerful engineer

در تک‌تک این مثال‌ها از کالوکیشن‌ استفاده شده است. برای مثال، کلمه‌ «attention» با فعل «pay» همراه شده یا کلمه «effort»‌ با فعل «make» آمده است. در مثال آخر نیز «powerful» صفتی است که با «engineer» همراه می‌شود و کالوکیشن آن را می‌سازد.

کالوکیشن‌ها به ما نشان می‌دهند که هر کلمه‌ای با چه کلمه یا کلمه‌های دیگری همراه می‌شود. برخی از این کلمه‌ها می‌توانند فعل باشند، برخی می‌توانند صفت یا اسم باشند و حتی ممکن است حرف اضافه مشخصی در ترکیب با آن‌ها به کار برود. در هر صورت، باید بتوانیم ترکیب‌بندی این کلمه‌ها را در جمله حدس بزنیم و این کار فقط با یاد گرفتن کالوکیشن میسر می‌شود.

برای مثال، «fast train» به معنای قطار سریع‌السیر است و کلمه «train» اگر بخواهد با صفت همراه شود، «fast» برای آن به کار می‌رود نه «quick». در صورتی که هر دو به معنی سریع هستند. اما کلمه‌های «shower» و «meal» با صفت «quick» به کار می‌روند نه «fast». بنابراین «quick shower» و «quick meal» درست است.

استفاده از کالوکیشن‌ها در زبان انگلیسی از تکرار بیش از حد برخی از کلمه‌ها یا ایجاد ابهام در جمله جلوگیری می‌کند. برای مثال، کلمه‌هایی مانند «very»، «nice» یا «beautiful» جزو دسته‌ای از کلمه‌ها به شمار می‌روند که در قالب متن بهتر درک می‌شوند و معنی شفاف‌تری دارند. با استفاده از کالوکیشن های انگلیسی می‌توانیم طوری از جمله‌ها استفاده کنیم که مانند یک انگلیسی‌زبان به نظر برسد.

در این آموزش قصد داریم با انواع کالوکیشن های پرکاربرد انگلیسی آشنا شویم و هر یک را با مثال توضیح دهیم. اما قبل از آن اهمیت یادگیری کالوکیشن های انگلیسی را توضیح خواهیم داد.

اهمیت یادگیری کالوکیشن های انگلیسی

زبان انگلیسی سرشار از کلمه‌هایی است که در کنار هم به جمله معنا و مفهوم زیباتری می‌دهند. بنابراین لازم است نحوه کنار هم قرار گرفتن این کلمه‌ها را یاد بگیریم. کالوکیشن‌ها نقش مهمی در انتقال معنی دارند. از طرف دیگر، دانستن آن‌ها به منزله تسلط بیشتر بر زبان انگلیسی و استفاده درست‌تر از کلمه‌ها و دستور زبان است. به طور کلی، ضرورت آشنایی با کالوکیشن‌‌های انگلیسی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 • یادگیری کالوکیشن باعث می‌شود که زبان انگلیسی را روان‌‌تر صحبت کنیم و فهم آن برای دیگران آسان‌تر شود.
 • با یادگیری کالوکیشن‌ های انگلیسی می‌توانیم روش‌های مختلفی را برای بیان نظرات و عقاید خود امتحان کنیم.
 • به یاد آوردن و استفاده از زبان به صورت عبارت یا جمله‌واره، به مراتب آسان‌تر از به خاطر سپردن آن‌ها در قالب کلمه‌های مجزا است.

مثال کالوکیشن های انگلیسی

برای درک بهتر کالوکیشن‌ های انگلیسی به چند مثال اشاره کرده‌ایم که در آن‌ها از فعل‌های رایج و کاربردی انگلیسی مانند فعل‌های زیر استفاده شده است:

 • take
 • get
 • do
 • make
 • go

He had intended to take a holiday in New York.

او تمایل داشت در نیویورک به تعطیلات برود.

He wanted to see if he could get a job.

او می‌خواست ببیند که می‌تواند شغل را از آن خودش کند.

I might take a lesson from you.

شاید از شما آموزش ببینم.

My goals were to go back to school and get a degree.

اهداف من برگشتن به مدرسه و گرفتن مدرک بود.

I’ll take a look at the website and let you know what I think.

من به وب‌سایت نگاهی می‌اندازم و شما را در جریان نظر خود قرار می‌دهم.

He was beginning to get angry.

او داشت عصبانی می‌شد.

Couldn’t you do a favor and leave me alone?

ممکن است لطف کنی و مرا تنها بگذاری؟

She should make a right choice.

او باید انتخاب درستی انجام دهد.

Could you do a report for me?

ممکن است برای من گزارش تهیه کنی؟

We are to make a contract for a supply of raw silk with the company.

باید برای تأمین ابریشم خام با شرکت قرارداد ببندیم.

I like to do homework.

دوست دارم تکلیف انجام دهم.

We need to make a deal for this project.

باید برای این پروژه معامله کنیم.

The company is about to go bankrupt.

شرکت در شرف ورشکست شدن است.

کالوکیشن های انگلیسی با مثال

انواع کالوکیشن های انگلیسی

وقتی به این نکته پی بردیم که زبان انگلیسی از کالوکیشن‌های بی‌شماری تشکیل شده است، می‌توانیم هر یک از آن‌ها را در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار دهیم. البته، در این مطلب نمی‌توانیم به طور کامل به همه این دسته‌بندی‌ها بپردازیم، زیرا انواع متعددی برای آن‌ها تعریف شده است و امکان آموزش و به خاطر سپردن همه وجود ندارد. اما می‌توانیم نحوه یادگیری کالوکیشن‌ های انگلیسی را بیاموزیم و با تعدادی از پرکاربردترین آن‌ها آشنا شویم. در ادامه این مطلب به هر یک از این دسته‌بندی‌ها به طور مفصل اشاره می‌کنیم.

قید و صفت‌

این کالوکیشن‌ها برای نحوه توصیف چیزی به طور ویژه به کار می‌روند. در زبان انگلیسی کلمه‌های دیگری نیز وجود دارد که همان معنی را می‌رساند، اما نمی‌توانیم به‌جای آن‌ها به کار ببریم. به مثال زیر توجه کنید.

happily married: این کالوکیشن از قید «happily» و صفت «married» تشکیل شده و برای توصیف ازدواجی موفق یا سعادتمند به کار می‌رود. معادل «happily» در زبان انگلیسی «joyfully» است، اما نمی‌توانیم آن را با «happily» به کار ببریم و بگوییم «joyfully married».

اگر از چنین عبارتی استفاده کنیم، ممکن است شخص مقابل متوجه منظور ما بشود، اما در زبان انگلیسی هرگز چنین کالوکیشنی استفاده نمی‌شود و حتی ممکن است به گوش شنونده عجیب به نظر برسد. برخی دیگر از کالوکیشن های انگلیسی قید و صفت را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

جدول کالوکیشن های قید + صفت
highly probable highly controversial fully aware
بسیار محتمل بسیار بحث‌برانگیز کاملاً آگاه
highly profitable highly effective happily married
بسیار سودمند بسیار مؤثر ازدواج موفق [داشتن]

اسم و فعل

وقتی بخواهیم ویژگی‌های فعل را به اسم ربط دهیم، برخی از عبارت‌ها اغلب در ترکیب با یکدیگر به کار می‌روند. بنابراین، در این حالت از کالوکیشن استفاده می‌شود، زیرا نشان‌دهنده ترکیب فعل و اسم در جمله است. برای درک بهتر به مثالی توجه کنید.

Lions roar: وقتی بخواهیم توصیف کنیم که شیرها در حالت تهاجم چه کاری انجام می‌دهند، می‌توانیم از فعل «roar» به معنای «غرش کردن» استفاده کنیم. اما نمی‌توانیم به‌جای «roar» از «shout» استفاده کنیم، یا برای توصیف خرس‌ها از «roar» استفاده کنیم و بگوییم «bears roar»، زیرا «roar» برای «bear» به کار نمی‌رود. بنابراین، باید کالوکیشن‌هایی که برای اسم و فعل استفاده می‌شود را به خوبی یاد بگیریم. در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌های اسم و فعل اشاره شده است.

کالوکیشن‌های اسم + فعل
.A bomb explodes .A plane takes off .Snow falls
 بمب منفجر می‌شود. هواپیما از روی زمین بلند می‌شود. برف می‌بارد.
Children play. Water evaporates. .Birds sing
بچه‌ها بازی می‌کنند. آب تبخیر می‌شود. پرندگان آواز می‌خوانند.

فعل و اسم

این کالوکیشن مانند مثال قبلی است، با این تفاوت که ابتدا فعل و سپس اسم می‌آید. عبارت‌هایی در زبان انگلیسی وجود دارند که وقتی با هم ترکیب می‌شوند بیشتر از بقیه معنی را منتقل می‌کنند، مانند مثال زیر:

Booming economy: اگر بخواهیم درباره اقتصاد یک کشور صحبت کنیم و بگوییم که در حال حاضر خیلی خوب پیش می‌رود، می‌توانیم «Booming economy» را به کار ببریم. اما اگر بخواهیم به‌جای «booming» از «flourishing»‌ استفاده کنیم، ممکن است منظور خود را منتقل کنیم، اما چنین کالوکیشنی در زبان انگلیسی معمول نیست. در جدول زیر می‌توانید تعدادی از کالوکیشن‌های فعل و اسم را مشاهده کنید.

کالوکیشن‌های فعل + اسم
have a fit go on foot go on a date
خیلی خشمگین شدن پیاده رفتن قرار ملاقات عاشقانه گذاشتن
have a game have a fight on a picnic
مهارت داشتن دعوا کردن به گردش رفتن
take/give an exam keep records keep quiet
امتحان دادن/گرفتن چیزی را یادداشت کردن ساکت ماندن

فعل و حرف اضافه

این نوع کالوکیشن‌ها در مقایسه با سایر کالوکیشن های انگلیسی کمی پیچیده‌تر به نظر می‌رسند. در واقع، اطلاعاتی را درباره احساسات شخص به ما می‌دهند. به مثال زیر توجه کنید.

Filled with horror: این کالوکیشن به ما می‌گوید که شخصی ترسیده است، اما با استفاده از فعل «filled» و حرف اضافه «with» این مفهوم منتقل می‌شود. «filled with horror» به معنای احساس وحشت کردن است و مترادف «horror» در زبان انگلیسی «nervousness» است، اما نمی‌توانیم آن را با «filled with» به کار ببریم. به جدول زیر و تعدادی از کالوکیشن‌های فعل و حرف اضافه توجه کنید.

کالوکیشن‌های فعل و حرف اضافه
object to allow for
اعتراض کردن؛ مخالفت کردن در نظر گرفتن
pray to apologize for
دعا کردن عذرخواهی کردن
prefer to ask for
ترجیح دادن درخواست کردن

فعل و قید

کالوکیشن‌هایی که از فعل و قید ساخته شده‌اند، برای توصیف نحوه انجام کار استفاده می‌شوند، اما در این حالت دیگر از حرف اضافه استفاده نمی‌کنیم. به مثال زیر توجه کنید.

Cry hysterically: اگر کسی خیلی ناراحت باشد، می‌توانیم این کالوکیشن را برای او به کار ببریم. اما نمی‌توانیم به‌جای «hysterically»‌ از «frantically» استفاده کنیم. بنابراین، با وجود این‌که «frantically» مترادف «hysterically» است، «cry frantically» در زبان انگلیسی کاربردی ندارد. در جدول زیر می‌توانید تعدادی از کالوکیشن‌های فعل و قید را همراه با معنی مشاهده کنید.

کالوکیشن های فعل + قید
hit hard go upstairs go far
به شدت تحت فشار قرار دادن از پله‌ها بالا رفتن مسافت زیادی را پیمودن؛ موفق شدن
judge harshly guess correctly go first
سختگیرانه قضاوت کردن درست حدس زدن اول شدن
know well
به خوبی دانستن

اسم و اسم

در بسیاری از مواقع، اسم‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و کالوکیشن می‌سازند. مانند مثال زیر:

Sense of pride: این کالوکیشن به معنای «احساس غرور» است . اگر بخواهیم جای اسم دوم را عوض کنیم، باید این را در نظر بگیریم که هر اسمی نمی‌تواند در کنار «sense» کالوکیشن تشکیل بدهد. به عنوان مثال، برای بیان احساس شرمندگی نمی‌توانیم «sense of shame» را به کار ببریم، زیرا این ترکیب در زبان انگلیسی کاربردی ندارد. در جدول زیر تعدادی از کالوکیشن‌های اسم و اسم را همراه با معنی مشاهده می‌کنید.

کالوکیشن‌های اسم + اسم
accounting system creation science core values
سیستم حسابداری علم آفرینش ارزش‌های بنیادین
action movie credit bureau corporate finance
فیلم اکشن مؤسسه اعتباری امور مالی شرکتی
bank rate credit union cottage industry
نرخ بانکی بنگاه تعاونی کارگاه خانگی

سایر کالوکیشن های انگلیسی

در این دسته‌بندی به انواع دیگری از کالوکیشن‌ های انگلیسی اشاره کرده‌ایم که شامل موارد زیر می‌شود:

 • قید + قید: only just, pretty well, quite a lot, quite enough, quite often, right away…
 • قید و فعل: badly damaged, deeply rooted (in), never knew, quite agree…
 • صفت و حرف اضافه: comfortable with, concerned with, nasty of, nervous of, nice of, furious about, guilty about…
 • اسم و حرف اضافه: date with, dealing with, difficulty with, debate on, information on, hold on…

در ادامه این مطلب، به تعدادی از کالوکیشن های انگلیسی در جمله اشاره کرده‌ایم و ترجمه آن‌ها را نیز آورده‌ایم.

He’s brilliant at football.

او در فوتبال درخشان است.

They are excellent at planning fun parties.

آن‌ها در برنامه‌ریزی مهمانی‌های سرگرم‌کننده عالی هستند.

The teacher was surprised at the student’s question.

معلم از سؤال دانش‌آموز تعجب کرد.

There was no change in the patient’s condition overnight.

هیچ تغییری در وضعیت بیمار طی ۲۴ ساعت ایجاد نشد.

I need some lessons in how to set up a website.

من در مورد نحوه راه‌اندازی وب‌سایت به آموزش نیاز دارم.

I congratulate you on your new job!

به‌خاطر شغل جدیدتان به شما تبریک می‌گویم!

I insist on Peter’s studying every day for two hours.

اصرار دارم که «پیتر» هر روز دو ساعت درس بخواند.

Can we rely on this old car to get us there?

می‌توانیم به این ماشین قدیمی اعتماد کنیم تا ما را به آنجا برساند؟

I feel very proud to be a part of the team.

از این‌که بخشی از تیم هستم، احساس غرور می‌کنم.

People are scared to use the buses late at night.

مردم می‌ترسند آخر شب از اتوبوس استفاده کنند.

It’s nice to know you.

خوشحالم که شما را می‌شناسم.

You are blessed with many talents.

شما استعدادهای فراوانی دارید.

Don’t be careless with your ATM card.

نسبت به کارت خودپرداز خود بی‌توجه نباشید.

The fall in retail sales is directly connected with the decline in employment.

کاهش خرده‌فروشی ارتباط مستقیمی با کاهش اشتغال دارد.

کالوکیشن های انگلیسی

نحوه یادگیری کالوکیشن های انگلیسی

اگر می‌خواهید خود را در دسته افرادی نشان دهید که از عبارت‌ها و اصطلاح‌های رایج انگلیسی به درستی استفاده می‌کند، آموختن کالوکیشن ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. بهترین راه برای یادگیری آن‌ها، صحبت کردن با افراد انگلیسی‌زبان و خواندن آثار دیگران است. در صحبت‌ها یا نوشته‌های آن‌ها، برخی از کلمه‌ها بیشتر از بقیه استفاده می‌شوند، بنابراین با تمرین و تکرار می‌توانید کلمه‌هایی را به کار ببرید که در کنار هم قرار می‌گیرند و «درست به نظر می‌رسند».

از طرفی، به مرور یاد می‌گیرید که کلمه‌هایی که «اشتباه به نظر می‌رسند» را کنار هم به کار نبرید. یکی از فواید گفت‌وگو با افراد انگلیسی‌زبان این است که وقتی چیزی را به‌اشتباه استفاده می‌کنید، آن‌ها متوجه می‌شوند و به‌جای آن، معادل درست را به شما پیشنهاد می‌دهند. در ادامه این مطلب، به فهرستی از انواع کالوکیشن های انگلیسی با معنی اشاره کرده‌ایم و به کمک مثال‌های متعدد، کاربرد آن‌ها را در جمله توضیح داده‌ایم.

لیست کالوکیشن های انگلیسی با معنی

در معرفی پرکاربردترین کالوکیشن ها موارد زیر را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • لیست کالوکیشن های فعل و اسم
 • سایر کالوکیشن های فعل و اسم
 • لیست کالوکیشن های اسم و حرف اضافه
 • لیست کالوکیشن های صفت و حرف اضافه
 • لیست کالوکیشن های فعل و حرف اضافه
 • لیست کالوکیشن های قید و فعل
 • لیست کالوکیشن های فعل و فعل
 • لیست کالوکیشن های فعل و قید
 • لیست کالوکیشن های اسم و اسم
 • کالوکیشن های کسب‌وکار
 • کالوکیشن های زمان

لیست کالوکیشن های فعل و اسم

در ادامه مطلب به فهرستی از کالوکیشن‌‌های فعل و اسم اشاره کرده‌ایم.

کالوکیشن‌ با ask

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «ask» اشاره شده است.

ask for something ask after somebody ask a favor
درخواست چیزی کردن سراغ کسی را گرفتن خواهش کردن
ask permission ask for advice ask a question
اجازه گرفتن مشاوره خواستن سؤال مطرح کردن
ask if/whether ask for directions ask about
پرسیدن درباره چیزی آدرس پرسیدن پرسیدن درباره چیزی

کالوکیشن‌ با break

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «ask» اشاره شده است.

break news break a record break an arm
خبر فوری دادن رکورد جدید زدن  شکستن دست
break one's heart break a window break a code
قلب کسی را شکستن پنجره را شکستن رمزگشایی کردن
break the ice break even break a habit
سر صحبت را باز کردن مساوی شدن ترک عادت کردن
 break the rules  break free  break a promise
از قوانین سرپیچی کردن مساوی کردن زیر قول زدن

کالوکیشن‌ با catch

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «catch» اشاره شده است.

catch you later! catch someone red-handed catch (on) fire
بعداً می‌بینمت! مچ کسی را گرفتن مشتعل شدن
catch one's breath catch someone's attention catch a ball
نفس تازه کردن؛ نفس خود را حبس کردن توجه کسی را جلب کردن توپ را در هوا گرفتن
catch someone in the act catch someone's eyes catch a cold
مچ کسی را حین انجام کاری گرفتن جلب توجه کردن سرما خوردن
catch sight of catch the flu catch a thief
یک نظر دیدن آنفولانزا گرفتن دزد را دستگیر کردن

کالوکیشن‌ با come

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «come» اشاره شده است.

come to an end come last come clean about
به پایان رسیدن آخر شدن اعتراف کردن؛ حقیقت را گفتن
come to life come to a decision come close
به‌هوش آمدن تصمیم گرفتن نزدیک شدن
come to terms with come to a realization come early
پذیرفتن شرایط سخت یا دردناک کم‌کم متوجه شدن زود آمدن
come up with come to an agreement come first
پیشنهاد کردن؛ یافتن به توافق رسیدن اولویت اول را داشتن

کالوکیشن‌ با do

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «do» اشاره شده است.

do crosswords do a report do a course
جدول حل کردن گزارش دادن دوره آموزشی برداشتن/گذراندن
do exercise do anything/something do a deal
ورزش کردن کاری را انجام دادن قرارداد بستن
do good do badly do a favor
خوب عمل کردن بد عمل کردن لطف کردن
do harm do better do a good job
آسیب رساندن؛ زیان زدن بهتر کار کردن خوب کار کردن
do the paperwork do the cooking do nothing
مقاله انجام دادن آشپزی کردن هیچ کاری نکردن
do well do the dishes do research
موفق شدن ظرف‌ها را شستن تحقیق کردن

کالوکیشن‌ با get

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «get» اشاره شده است.

get dark get a job get a call
تاریک شدن کار پیدا کردن تماس دریافت کردن
get divorced get a tan get a chance
طلاق گرفتن برنزه شدن فرصت داشتن
get dressed get a ticket get a cold
لباس پوشیدن بلیت گرفتن سرما خوردن
get into trouble get angry get a degree
به دردسر افتادن عصبانی شدن مدرک گرفتن
get stuck in traffic jam get ready for get permission
در ترافیک گیر کردن آماده شدن اجازه گرفتن
get tired get started get pregnant
خسته شدن شروع کردن باردار شدن

کالوکیشن‌ با give

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «give» اشاره شده است.

give sb a chance give an opinion give a call
به کسی فرصت دادن نظر دادن تماس گرفتن
give sb a lift give birth give a chance
کسی را [با ماشین] به جایی رساندن زایمان کردن فرصت دادن
give the permission give credit give a choice
اجازه دادن تعریف کردن [از کسی یا چیزی] فرصت انتخاب دادن
give up give evidence give a damn
تسلیم شدن مدرک ارائه دادن اعتنا نکردن
give up hope give priority give a hug
امید را از دست دادن اولویت دادن در آغوش گرفتن
give away give sb a call give an idea
فاش کردن با کسی تماس گرفتن ایده دادن

کالوکیشن‌ با go

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «go» اشاره شده است.

go on foot go crazy go abroad
پیاده رفتن عصبانی شدن به خارج از کشور رفتن
go overseas go deaf go bad
به خارج از کشور رفتن ناشنوا شدن فاسد شدن مواد غذایی
go out of fashion go on a date go bankrupt
از مد افتاده قرار ملاقات عاشقانه گذاشتن ورشکست شدن
go overseas go on a picnic go blind
به خارج از کشور رفتن به گردش رفتن نابینا شدن

کالوکیشن‌ با have

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «have» اشاره شده است.

have a discussion have a busy day have a baby
بحث کردن روز پرمشغله‌ای داشتن بچه داشتن
have a doubt have a goal have a headache
شک داشتن هدف داشتن سردرد داشتن
have a dream have a chat have a bad fall
خواب دیدن گپ زدن زمین خوردن بدی داشتن
have a good time have a cold have a birthday
اوقات خوبی داشتن سرما خوردن [جشن] تولد گرفتن
 have a haircut have a competition have a bite
مو کوتاه کردن رقابت داشتن لقمه را گاز زدن
 have a holiday  have a cup of tea/coffee have a break
تعطیلی داشتن یک فنجان چای/قهوه خوردن استراحت کردن
 have a nap  have a look  have a listen
چرت زدن نگاه کردن گوش دادن
 have an accident  have a plan  have a nightmare
تصادف کردن برنامه داشتن کابوس دیدن
 have an effect  have an argument  have an appointment with
تأثیر داشتن بحث کردن قرار ملاقات با کسی داشتن
 have an idea  have an excuse  have an exam
ایده داشتن بهانه داشتن امتحان داشتن
 have food  have difficulty  have breakfast/lunch/dinner
غذا خوردن مشکل داشتن صبحانه/ناهار/شام خوردن
 have self-esteem  have no education  have fun
عزت نفس داشتن تحصیلاتی نداشتن خوش بودن؛ خوش گذراندن
 have sympathy  have success  have skills
همدردی کردن موفق شدن مهارت داشتن
 have work  have trouble  have time
کار داشتن مشکل داشتن وقت داشتن

کالوکیشن‌ با keep

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «keep» اشاره شده است.

keep a secret keep a promise keep a diary
رازی را نگه داشتن سر قول ماندن خاطرات خود را نوشتن
keep control of keep calm keep an appointment
کنترل چیزی را در دست داشتن آرام ماندن به وعده خود عمل کردن
keep the change keep quiet keep in touch
بقیه پول برای خودتان ساکت بودن در تماس بودن
keep the face keep one's balance keep someone's place
ظاهر را حفظ کردن؛ به روی خود نیاوردن تعادل خود را حفظ کردن جای کسی را نگه داشتن

کالوکیشن‌ با pay

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «pay» اشاره شده است.

pay a visit pay a fine pay a bill
[به کسی] سر زدن جریمه پرداخت کردن صورت‌حساب را پرداخت کردن
pay cash pay by credit card pay attention
نقدی پرداخت کردن با کارت اعتباری پرداخت کردن توجه کردن
pay someone a compliment pay one's respects pay interest
تعارف کردن ادای احترام کردن سود پرداخت کردن
pay for the tickets pay in dollars/euros  pay someone a visit
پول بلیت‌ها را پرداخت کردن به دلار/یورو پرداخت کردن به کسی سر زدن

کالوکیشن‌ با save

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «save» اشاره شده است.

save someone's life save energy save electricity
جان کسی را نجات دادن صرفه‌جویی در مصرف انرژی صرفه‌جویی در مصرف برق
save someone a seat save one's strength save money
برای کسی جا گرفتن حفظ قدرت پول پس‌انداز کردن
save space save something save time
صرفه‌جویی در فضا چیزی را ذخیره کردن در زمان صرفه‌جویی کردن

کالوکیشن‌ با say

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «say» اشاره شده است.

say sorry say hello say a few words
ابراز تأسف کردن سلام کردن چند کلمه گفتن
say yes/no say no more say a word
بله/خیر گفتن چیز بیشتری نگفتن حرف زدن
have something to say say nothing say good morning/afternoon
حرفی برای گفتن داشتن چیزی نگفتن صبح به‌خیر/عصربه‌خیر گفتن
say something say goodbye
چیزی گفتن خداحافظی کردن

کالوکیشن‌ با take

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «take» اشاره شده است.

take a chance take a break take sb to court
ریسک کردن استراحت کردن کسی را به دادگاه کشاندن
take a class take a call take (sb's) temperature
کلاس برداشتن جواب تلفن دادن درجه حرارت [کسی را] گرفتن
take a lesson take a break take a bite
کلاس رفتن استراحت کردن لقمه گاز زدن
take a nap  take part take a bow
چرت زدن سهیم شدن تعظیم کردن
 take a photo/picture  take a message  take a look
عکس گرفتن پیغام دریافت کردن نگاهی انداختن
 take a seat  take a risk  take a rest
نشستن رسیک کردن استراحت کردن
 take action  take a test  take a shower
اقدام کردن آزمون دادن دوش گرفتن
 take an opportunity  take advice  take advantage (of)
از فرصت به نحو احسن استفاده کردن به نصیحت [کسی] عمل کردن بهره بردن
 take medicine  take charge  take care of
دارو مصرف کردن [کاری] را به عهده گرفتن مراقبت کردن

کالوکیشن‌ با tell

در جدول زیر به تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «tell» اشاره شده است.

tell the difference tell a joke
تفاوت را تشخیص دادن لطیفه گفتن
tell the future tell a lie
آینده را پیش‌بینی کردن دروغ گفتن
tell the time tell a secret
ساعت را خواندن رازی را گفتن
tell the truth tell a story
حقیقت را گفتن داستان گفتن

کالوکیشن با make

در جدول زیر تعدادی از کالوکیشن‌ها با فعل «make» اشاره شده است.

make a mistake make a suggestion make a promise
اشتباه کردن پیشنهاد دادن قول دادن
make an effort make peace make friends
تلاش کردن صلح کردن؛ آشتی کردن دوست شدن
make a noise make a mess make the bed
سروصدا کردن خرابکاری کردن تخت را مرتب کردن
make a complaint make a fortune make a visit
اعتراض کردن ثروتی به هم زدن ملاقات کردن
make a speech make a comment make a change
سخنرانی کردن نظر دادن تغییر کردن
make a profit make a bite to eat make coffee
فایده بردن لقمه‌ای گاز زدن قهوه درست کردن
make arrangements make a plan make a phone call
تدارک دیدن برنامه‌ریزی کردن تماس تلفنی برقرار کردن

سایر کالوکیشن های فعل و اسم

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های فعل و اسم اشاره کرده‌ایم.

accept a challenge accept (a) defeat  take place
پذیرفتن چالش پذیرفتن شکست اتفاق افتادن
accept responsibility accept an invitation accept an apology
پذیرفتن مسئولیت دعوتی را قبول کردن عذرخواهی را پذیرفتن
against the law admit defeat achieve a goal
برخلاف قانون عمل کردن به شکست اعتراف کردن به هدف رسیدن
take a nap answer a questions catch an eye
چرت زدن سؤالی را پاسخ دادن توجه کسی را جلب کردن
 take a photo/picture  take a message  take a look
عکس گرفتن پیغام دریافت کردن نگاهی انداختن
 take a seat  take a risk  take a rest
نشستن ریسک کردن استراحت کردن
 take action  take a test  take a shower
اقدام کردن آزمون دادن دوش گرفتن
 take an opportunity  take advice  take advantage (of)
از فرصت به نحو احسن استفاده کردن به نصیحت [کسی] عمل کردن بهره بردن
 take medicine  take charge  take care of
دارو مصرف کردن [کاری] را به عهده گرفتن مراقبت کردن
take a chance  take part  take notes
ریسک کردن؛ شانس خود را امتحان کردن [کاری] را به عهده گرفتن یادداشت‌برداری کردن

کالوکیشن های انگلیسی فعل و اسم با مثال

برای این‌که بتوانید کالوکیشن‌‌های فعل و اسم را یاد بگیرید، بهتر است کاربرد آن‌‌ها در جمله آشنا شوید. در ادامه برخی از کالوکیشن‌های فوق را در قالب مثال و ترجمه ارائه کرده‌ایم.

He asked her out to dinner.

از او خواست برای شام برویم.

You get wet in the rain.

زیر باران خیس می‌شوی.

I get tired of mountain climbing.

از کوهنوردی خسته می‌شوم.

It’s important to get sleep so don’t stay up too long.

مهم است که بخوابید، بنابراین زیاد بیدار نمانید.

He always gives a hand to anyone in difficulty.

او همیشه به هر کسی که مشکلی دارد، دست یاری می‌رساند.

I’ve got to get into town. Can you give me a ride?

من باید وارد شهر شوم. می‌توانی من را برسانی؟

He gave an idea for a new project so he got a promotion.

او ایده‌ای برای پروژه جدید ارائه کرد، به همین دلیل ترفیع گرفت.

It’s easy to make a mistake.

اشتباه کردن آسان است.

We can’t undertake that you will make a profit.

ما نمی‌توانیم تعهد بدهیم که شما سود خواهید کرد.

My mom always makes me a sandwich to school.

مادرم همیشه برای مدرسه من، ساندویچ درست می‌کند.

We need to make an effort to do well in this competition.

باید تلاش کنیم تا در این رقابت‌ها عملکرد خوبی داشته باشیم.

The committee has made serious objections to that plan.

کمیته اعتراض‌های جدی به آن طرح داشته است.

The old man is going to go crazy.

پیرمرد دارد عصبانی می‌شود.

کالوکیشن های take

As for myself, I doubt I’ll ever go on a date.

در مورد خودم شک دارم که اصلاً قرار ملاقات عاشقانه‌ای داشته باشم.

I’ll just go online and look up her address.

من الآن آنلاین می‌شوم و به دنبال آدرس او می‌گردم.

I want to go sailing.

می‌خواهم به قایقرانی بروم.

I wanted to take a break and work on some things.

می‌خواستم استراحت کنم و روی بعضی چیزها کار کنم.

We will take a chance to have the party outdoors.

 برای برگزاری مهمانی در فضای باز، شانس خود را امتحان خواهیم کرد.

He had intended to take a holiday in New York.

او قصد داشت تعطیلاتش را در نیویورک بگذراند.

I might take a lesson from you.

شاید از شما درس بگیرم.

I’ll take a look at the website and let you know what I think.

من به وب‌سایت نگاهی می‌اندازم و نظرم را به شما اعلام می‌کنم.

Take a rest from your hard work.

بعد از کار سخت خود، استراحت کنید.

Take a seat while I get you something to drink.

بنشین تا برایت نوشیدنی بیاورم.

I take a step into the center of the circle.

قدمی به‌سوی مرکز دایره برمی‌دارم.

We don’t have to take advice from him.

مجبور نیستیم به نصیحت او عمل کنیم.

Her mental scars will take time to heal.

زمان می‌برد تا زخم‌های روحی او التیام یابد.

Whatever you do, slow down and take your time.

هر کاری می‌کنید، آهسته انجام دهید و عجله نکنید.

We came to say hello as we were passing through.

داشتیم رد می‌شدیم که آمدیم تا سلامی بکنیم.

Why should I say sorry when it’s not my fault?

چرا باید معذرت‌خواهی کنم وقتی تقصیر من نیست؟

Can I trust you to keep a secret?

می‌توانم به شما اعتماد کنم تا رازی را نگه دارید؟

My mother likes to keep control of everything.

مادرم دوست دارد کنترل همه‌چیز را به دست بگیرد.

Please, keep quiet when I’m on the phone.

خواهش می‌کنم وقتی با تلفن صحبت می‌کنم، ساکت باشید.

We have to keep scoring the points in the fourth quarter.

ما باید در کوارتر چهارم به کسب امتیاز ادامه دهیم.

You must learn to keep your balance in skating.

شما باید یاد بگیرید که موقع اسکیت‌سواری، تعادل خود را حفظ کنید.

“You and me, today we’re going to break a record, ” he said.

او گفت: «من و شما امروز قرار است رکورد بزنیم.»

Luckily, a bush broke his fall.

خوشبختانه بوته مانع از افتادن او شد.

His son could catch a ball coming toward his left or right.

پسرش می‌توانست توپی را بگیرد که به‌سمت چپ یا راست او می‌آمد.

I caught her eye and smiled.

من توجه او را جلب کردم و لبخند زدم.

See you again. Catch you later.

دوباره می‌بینمت. بعداً به شما ملحق میشم.

لیست کالوکیشن های اسم و حرف اضافه

در ادامه مطلب به فهرستی از کالوکیشن‌‌های اسم و حرف اضافه اشاره کرده‌ایم.

کالوکیشن اسم + of

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + of اشاره کرده‌ایم.

address of a photograph of a cause of
آدرسِ عکسِ دلیلِ
disadvantage of awareness of advantage of
ضررِ آگاهی از سودِ
fear of experience of exhibition of
ترس از تجربهٔ نمایشِ
member of knowledge of habit of
عضوِ دانشِ عادتِ
problem of possibility of method of
مشکلِ احتمالِ شیوهٔ
cause of risk of process of
علتِ خطرِ فرایندِ
relevance of way of example of
ارتباطِ راه و روشِ مثالِ

کالوکیشن اسم + for

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + for اشاره کرده‌ایم.

admiration for reason for a check for
تحسینِ دلیلِ چکی برای...
arguments for approval for advertisement for
بحث درباره... تأییدیهٔ آگاهی برای...
cure for credit for case for
درمانِ اعتبارِ نمونهٔ
need for desire for demand for
نیاز به... تمایل به... نیاز به...
respect for reputation for preference for
احترام گذاشتن به... شهرت برای... ارجحیت به...
talent for search for room for
استعدادِ تحقیق درباره... اتاق خالی برای...

کالوکیشن اسم + with

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + with اشاره کرده‌ایم.

connection with concern with arguments with
ارتباط با... نگرانی از... بحث با...
difficulty with involvement with contact with
مشکل داشتن با... مداخله با... تماس با...
relationship with meeting with sympathy with
رابطه با... ملاقات با... همدردی با...

کالوکیشن اسم + in

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + in اشاره کرده‌ایم.

a rise in a fall in a decrease in
افزایشِ سقوطِ کاهشِ
change in belief in an increase in
تغییر در... ایمان داشتن به... افزایش در...
success in delay in course in
موفقیت در... تأخیر در... دورهٔ
experience in difficulty in difference in
تجربه در... مشکل در... تفاوت در...
participation in interest in growth in
مشارکت در... علاقه به... افزایش در...

کالوکیشن اسم + on

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + on اشاره کرده‌ایم.

hold on information on debate on
صبر کردن اطلاعات درمورد... بحث کردن درباره...
congratulations on ban on agreement on
تبریک به... منع کردن موافقت درباره...
report on decision on
گزارش درباره... تصمیم‌گیری درباره...

کالوکیشن اسم + at

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + at اشاره کرده‌ایم.

attempt at age at
تلاش برای... سن در...
anger at point at
خشم از... اشاره به...

کالوکیشن اسم + to

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + to اشاره کرده‌ایم.

an invitation to addiction to access to
دعوت به... اعتیاد به... دسترسی به...
concern to change to approach to
نگرانی درمورد... تغییر در... رویکردی برای...
dedication to damage to contribution to
اختصاص دادن به... زیان به... سهیم شدن در...
reaction to invitation to desire to
واکنش به... دعوت به... تمایل به...
response to resistance to reference to
پاسخ به... مقاومت در برابر... مراجعه به...
visit to threat to solution to
ملاقاتِ... تهدید به... راح‌حل برای...

کالوکیشن اسم + about

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + about اشاره کرده‌ایم.

anxiety about agreement about
نگرانی درباره... توافق درباره...
decision about debate about
تصمیم درمورد... مذاکره درباره...
information about confusion about
اطلاعات درباره... سردرگمی درمورد...

کالوکیشن اسم + into

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های اسم + into اشاره کرده‌ایم.

investigation into inquiry into
تحقیق درباره... بازرسی درباره...
translation into research into
ترجمه‌ به... پژوهش درمورد...

کالوکیشن های اسم و حرف اضافه با مثال

برای این‌که بتوانید کالوکیشن‌‌های اسم و حرف اضافه را یاد بگیرید، بهتر است کاربرد آن‌‌ها در جمله آشنا شوید. در ادامه برخی از کالوکیشن‌های فوق را در قالب مثال و ترجمه ارائه کرده‌ایم.

The school has decided to adopt a different approach to discipline.

مدرسه تصمیم گرفته رویکرد متفاوتی برای نظم و انضباط در نظر بگیرد.

She was concerned to write about situations that everybody could identify with.

او نگران بود که در مورد موقعیت‌هایی بنویسد که همه بتوانند با آن‌ها هم‌ذات‌پنداری کنند.

I really admire Sarah for her dedication to her family.

من واقعاً سارا را به‌خاطر تعهد به خانواده‌اش تحسین می‌کنم.

The invitation to the reception at the embassy arrived the next day.

دعوت‌نامه پذیرایی در سفارت، روز بعد رسید.

The book is full of references.

کتاب مملو از ارجاعات است.

We received an encouraging response to our advertisement.

ما پاسخ دلگرم‌کننده‌ای به آگهی‌مان دریافت کردیم.

He will remain head of state during the period of transition to democracy.

او در دوره موقت تغییر به دموکراسی، رئیس دولت باقی خواهد ماند.

David has a close connection with my family.

«دیوید» ارتباط نزدیکی با خانواده من دارد.

I’ve got a dinner date with Tommy on Saturday.

من شنبه با تامی قرار شام دارم.

He spoke openly about his involvement with the singer.

او با صراحت از ارتباط خود با خواننده صحبت کرد.

Tony left after a quarrel with his wife.

«تونی» بعد از مشاجره با همسرش رفت.

She received approval for the proposal from the shareholders.

او برای این پیشنهاد از سهام‌داران، تأییدیه گرفت.

At least give her credit for trying.

دست‌کم به‌خاطر تلاش کردن، او را تشویق کنید.

He felt nothing but hatred for his attacker.

او چیزی جز نفرت نسبت به مهاجم خود احساس نمی‌کرد.

I’m aware of John’s reputation for being late.

می‌دانم «جان» به دیر کردن معروف است.

We went to see an exhibition of Viking jewelry.

برای دیدن نمایشگاهی از جواهرات «وایکینگ‌ها» رفتیم.

His habit of smoking in restaurants caused many problems.

عادت او به کشیدن سیگار در رستوران‌ها باعث ایجاد مشکلات زیادی شد.

He was the first to see the possibilities of the plan.

او اولین کسی بود که امکانات این طرح را دید.

He pleaded the cause of the local fishermen.

او دلیل ماهیگیران محلی را [در دادگاه] مطرح کرد.

Collocations

لیست کالوکیشن های صفت و حرف اضافه

در ادامه مطلب به فهرستی از کالوکیشن‌‌های صفت و حرف اضافه اشاره کرده‌ایم.

کالوکیشن صفت + with

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + with اشاره کرده‌ایم.

annoyed with angry with acquired with
ناراحت از... عصبانی از... اکتسابی از طریق...
bored with content with associated with
خسته از... راضی از... همراه با...
clever with careless with busy with
باهوش درمورد... بی‌دقت نسبت به... مشغول با...
connected with concerned with comfortable with
مرتبط با... نکران از... راحت با...
familiar with delighted with coordinated with
آشنا به... مشعوف از... هماهنگ با...
happy with disgusted with fed up with
خوشحال از... بیزار از... خسته از...
crowded with popular with pleased with
مملو از... محبوبِ... خرسند از...

کالوکیشن صفت + of

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + of اشاره کرده‌ایم.

ashamed of afraid of accused of
شرمنده از... ترسیده از... متهم به...
certain of capable of aware of
مطمئن از... قادر به... آگاه از...
fond of envious of clever of
طرفدارِ... حسود نسبت به... باهوش نسبت به...
generous of full of frightened of
بخشنده درمورد... سرشار از... وحشت‌زده از...
in charge of hopeful of guilty of
مسئولِ... امیدوار به... گناهکار نسبت به...
jealous of innocent of in favor of
حسود نسبت به... بی‌گناه در رابطه با.... به نفعِ...
tired of proud of kind of
خسته از... مفتخر از... تا حدی

کالوکیشن صفت + for

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + for اشاره کرده‌ایم.

late for eager for eligible for
دیر برای... مشتاق به... واجد شرایطِ...
concerned for thankful for mean for
نگران برای... سپاس‌گزار از... بدجنس نسبت به...
bad for true for happy for
بد برای... صحیح برای... خوشحال برای...
ready for prepared for grateful for
حاضر برای... آماده برای... متشکر از...
famous for suitable for responsible for
معروف به... مناسب برای... مسئول برای...

کالوکیشن صفت + about

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + about اشاره کرده‌ایم.

anxious about annoyed about angry about
نگران درمورد... ناراحت از... عصبانی درباره...
certain about careless about careful about
مطمئن درمورد... بی‌احتیاط نسبت به... بااحتیاط نسب به...
enthusiastic about depressed about concerned about
شگفت‌زده از... افسرده از... نگران درباره...
happy about guilty about excited about
خوشحال درباره... گناهکار درباره... هیجان‌زده درباره...
optimistic about nervous about hopeful about
خوش‌بین نسبت به... مضطرب درمورد... امیدوار درباره...
serious about sensitive about pessimistic about
جدی درمورد... حساس درمورد... بدبین نسبت به...
wrong about worried about upset about
نادرست درباره... نگران درباره... ناراحت درباره...

کالوکیشن صفت + at

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + at اشاره کرده‌ایم.

annoyed at angry at amazed at
ناراحت از... عصبانی از... شگفت‌زده از...
clever at brilliant at bad at
باهوش نسبت به... بااستعداد/فوق‌العاده در... بی‌مهارت در...
excellent at disappointed at delighted at
عالی در... ناامید از... مشعوف از...
hopeless at good at excited at
ناامید از... بامهارت در... هیجان ‌زده از...
successful at skilled at presented at
موفق در... بامهارت در... ارائه‌شده در...
slow at terrible at surprised at
کُند در... افتضاح در... غافلگیر از...

کالوکیشن صفت + by

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + by اشاره کرده‌ایم.

disturbed by delighted by amazed by
پریشان‌خاطر از... مشعوف از... شگفت‌زده از...
impressed by fascinated by excited by
تحت تأثیرِ... قرار گرفته مجذوبِ... هیجان‌زده از...
shocked by selfish by inspired by
بهت‌زده از... متکبر از... الهام‌گرفته از...

کالوکیشن صفت + in

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + in اشاره کرده‌ایم.

disappointed in connected in comfortable in
مأیوس از.... وصل به... راحت در...
polite/impolite in interested in experienced in
مؤدب/بی‌ادب نسبت به... علاقمه‌مند به... باتجربه در...
slow in skilled in present in
کُند در... بامهارت در... حاضر در...
talented in successful in
بااستعداد در... موفق در...

کالوکیشن صفت + from

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + from اشاره کرده‌ایم.

safe from different from
ایمن از... متفاوت از...
free from protected from
آزاد/رها از... محافظت شده از...

کالوکیشن صفت + to

در جدول زیر به تعداد دیگری از کالوکیشن‌های صفت + to اشاره کرده‌ایم.

familiar to delighted to happy to
آشنا نسبت به... مشعوف درمورد... خوشحال درمورد...
addicted to accustomed to nice to
معتاد به... خو گرفته با... مهربان با...
attached to opposed to allergic to
ضمیمه‌شده به... برخلافِ/در مقابلِ حساسیت به...
eager to cruel to beneficial to
مشتاق به... بی‌رحم نسبت به... مفید برای...
related to indifferent to exposed to
مرتبط با... بی‌تفاوت نسبت به... در معرضِ...
similar to sensitive to relevant to
مشابه با... حساس به... مرتبط با...

کالوکیشن های صفت و حرف اضافه با مثال

برای این‌که بتوانید کالوکیشن‌‌های صفت و حرف اضافه را یاد بگیرید، بهتر است با کاربرد آن‌‌ها در جمله آشنا شوید. در ادامه برخی از کالوکیشن‌های فوق را در قالب مثال و ترجمه ارائه کرده‌ایم.

The drought has made farmers anxious about the harvest.

خشکسالی، کشاورزان را نگران برداشت محصول کرده است.

He was quite certain about his attacker’s identity.

او در مورد هویت مهاجم خود کاملاً مطمئن بود.

They were very curious about the people who lived upstairs.

آن‌ها در مورد افرادی که در طبقه بالا زندگی می‌کردند بسیار کنجکاو بودند.

He is brilliant at football.

او در فوتبال درخشان است.

They are excellent at planning fun parties.

آن‌ها در ترتیب دادن مهمانی‌های سرگرم‌کننده، عالی هستند.

Please don’t be mad at me!

لطفاً از دست من عصبانی نشو!

Dustin is terrible at texting.

«داستین» در ارسال پیامک بسیار بد است.

He’s got no manners – he’s rude to everyone.

او اخلاق ندارد – با همه بی‌ادب است.

It’s good to see you again.

خوشحالم که دوباره شما را می‌بینم.

Sally had grown accustomed to his long absences.

«سالی» به غیبت‌های طولانی او عادت کرده بود.

I’ve never seen two people so attached to each other.

من هرگز دو نفر را ندیده بودم که این‌قدر به هم وابسته باشند.

Everyone in the class seemed eager to learn.

به نظر می‌رسید همه در کلاس مشتاق یادگیری بودند.

Her dress is almost identical to mine.

لباس او تقریباً شبیه لباس من است.

It’s too late to start complaining now.

برای شکایت کردن خیلی دیر است.

How are you related to him? Is he your cousin?

چه نسبتی با او دارید؟ پسرعموی شماست؟

It was generous of him to offer to pay for us both.

او خیلی سخاوتمند بود که پیشنهاد داد هزینه‌های هر دوی ما را پرداخت کند.

You are in danger of being robbed.

شما در خطر ربوده شدن هستید.

یادگیری زبان انگلیسی

A crane is a kind of bird with very long legs and neck.

دُرنا نوعی پرنده با پاها و گردن بسیار بلند است.

It was nice of you to give me a present.

لطف کردید که به من هدیه دادید.

I’m sick of the way you’ve treated me.

از رفتاری که با من کرده‌ای خسته شده‌ام.

I’m sick and tired of all the arguments.

از همه بحث‌ها خسته شده‌ام.

It was unkind of you to take his toy away.

کم‌لطفی کردید که اسباب‌بازی او را گرفتید.

The kids are busy with their homework.

بچه‌ها مشغول انجام تکالیف خود هستند.

My mother is very clever with her hands.

مادرم بسیار زبردست است.

The airport is crowded with stranded travelers.

فرودگاه پر از مسافران سرگردان است.

He’s fed up with his job. He wants to quit.

او از کارش خسته شده است. می‌خواهد استعفا دهد.

She was very gentle with the children.

او با بچه‌ها بسیار مهربان بود.

لیست کالوکیشن های قید و فعل

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های قید و فعل اشاره کرده‌ایم.

never know deeply rooted badly damage
هرگز ندانستن عمیقاً ریشه داشتن به شدت آسیب دیدن
strongly recommend strongly argue quite agree
به شدت توصیه کردن به شدت بحث کردن تقریباً موافق بودن
strongly dislike strongly condemn strongly support
به شدت متنفر بودن به شدت محکوم کردن به شدت حمایت کردن

کالوکیشن های قید و فعل با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های قید و فعل توجه کنید.

At least nine cars were badly damaged.

دست‌کم ۹ خودرو به‌شدت آسیب دیدند.

Its people and its culture are deeply rooted in the earth.

مردم و فرهنگ آن عمیقاً در کره زمین ریشه دارند.

I never knew George was married. I thought he was single.

من هرگز نمی‌دانستم «جورج» ازدواج کرده است. فکر می‌کردم مجرد است.

I quite agree with your answer.

من کاملاً با پاسخ شما موافقم.

I am not going to strongly argue this point.

من قصد ندارم در این مورد بحث کنم.

We strongly condemn this wild and cruel act.

ما این اقدام وحشیانه و بی‌رحمانه را به شدت محکوم می‌کنیم.

Your classmates will strongly dislike you.

هم‌کلاسی‌هایتان به شدت از شما بدشان می‌آید.

Doctors who run programs offering the operation strongly object.

پزشکانی که برنامه‌های توصیه به عمل جراحی را پیاده می‌کنند، به شدت مخالف هستند.

If you can, I would strongly recommend buying.

اگر می‌توانید خرید را به شدت توصیه می‌کنم.

It’s a change I strongly support.

این تغییری است که من به شدت از آن حمایت می‌کنم.

لیست کالوکیشن های قید و قید

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های قید و قید اشاره کرده‌ایم.

all over all along all alone
سرتاسر تمام مدت کاملاً تنها
dead ahead any more almost certainly
دقیقاً پیش رو دیگر؛ بیش از این تقریباً صددرصد
pretty well nowhere near not necessarily
تقریباً خوب اصلاً و ابداً نه ضرورتاً
quite often quite enough quite a lot
اغلب اوقات تقریباً کافی به‌نسبت زیاد
right now right away
همین حالا بلافاصله

کالوکیشن های قید و قید با مثال

برای درک بهتر کالوکیشن های قید و قید، به چند مثال و ترجمه آن‌‌ها توجه کنید.

I was scared because I was all alone.

می‌ترسیدم چون تنها بودم.

She lectures to audiences all over the world.

او برای مخاطبان در سراسر جهان سخنرانی می‌کند.

Almost certainly he will be suited up for the game.

بدون شک او تقریباً برای بازی مناسب خواهد بود.

I don’t want any more, thanks. I’ve already eaten too much food.

من دیگر نمی‌خواهم، ممنون. قبلاً زیاد غذا خورده‌ام.

The school is dead ahead about two miles from here.

مدرسه دقیقاً حدود دو مایلی اینجا است.

I have a similar problem, though nowhere near as serious.

من مشکل مشابهی دارم، هر چند اصلاً جدی نیست.

She knows pretty well everything there is to know on the subject.

او به خوبی همه چیز را درباره موضوع می‌داند.

They drank quite a lot of orange juice.

آن‌ها خیلی آب‌پرتقال نوشیدند.

If I get the job, I can start right away.

اگر این شغل را به دست بیاورم، می‌توانم بلافاصله شروع کنم.

I’m sorry, but I can’t talk right now.

متأسفم، اما نمی‌توانم در حال حاضر صحبت کنم.

Do it right now!

همین الآن آن را انجام بده!

لیست کالوکیشن های قید و صفت

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های قید و صفت اشاره کرده‌ایم.

quite amazed absolutely alone absolutely necessary
کاملاً شگفت‌زده کاملاً تنها کاملاً ضروری
absolutely fantastic really devastated absolutely beautiful
واقعاً جالب واقعاً ویران فوق‌العاده زیبا
absolutely ridiculous quite impossible really furious
کاملاً مزخرف تقریباً غیرممکن واقعاً خشمگین
badly hurt actively involved absolutely wrong
به طور جدی آسیب‌دیده درگیر به طور فعال کاملاً اشتباه
completely amazed bitterly criticized bitterly cold
کاملاً شگفت‌زده به شدت مورد انتقاد قرار گرفته خیلی سرد
dead tired completely strong completely fantastic
به شدت خسته کاملاً اشتباه کاملاً جالب
deeply concerned deeply committed deeply affected
عمیقاً نگران عمیقاً متعهد عمیقاً تحت تأثیر قرار گرفته
highly probable  highly controversial be happily married
بسیار محتمل به شدت بحث‌برانگیز ازدواج موفق [داشتن]
 quite sure  quite good  pretty good
تقریبا مطمئن تقریباً خوب خیلی خوب

کالوکیشن های قید و صفت با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های قید و صفت توجه کنید.

The police are advising motorists to travel only if their journey is absolutely necessary.

پلیس به رانندگان توصیه می‌کند فقط در صورت لزوم سفر کنند.

He’s not just anti-social; he’s absolutely alone.

او فقط ضد اجتماعی نیست؛ او کاملاً تنها است.

I’m absolutely amazed as a basketball coach, he said.

او گفت که به عنوان مربی بسکتبال کاملاً شگفت‌زده است.

She always looks absolutely beautiful.

او همیشه واقعاً زیبا به نظر می‌رسد.

I was not absolutely convinced that the match was perfectly done.

من کاملاً متقاعد نشدم که مسابقه خیلی خوب تمام شد.

He is absolutely furious and he wants to get even.

او کاملاً خشمگین است و می‌خواهد انتقام بگیرد.

It is absolutely ridiculous and totally absurd.

کاملاً مزخرف و کاملاً پوچ است.

Learn English

“You’d be absolutely stupid to vote for me because of my name,” she says.

او می‌گوید: «اگر به خاطر شهرتم به من رأی بدهید، خیلی نادانید.»

The detention of children is absolutely wrong.

زندانی کردن کودکان کاملاً اشتباه است.

The decision was bitterly criticized by the Sydney press.

این تصمیم به شدت مورد انتقاد مطبوعات سیدنی قرار گرفت.

The train system has been deeply affected.

سیستم قطار به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

Just because he doesn’t devote all his time to you doesn’t mean he doesn’t deeply care about you.

این‌که او تمام وقت خود را به شما اختصاص نمی‌دهد، به این معنی نیست که عمیقاً به شما اهمیت نمی‌دهد.

Success is highly probable.

موفقیت بسیار محتمل است.

This coal pipeline has been highly successful.

این خط لوله زغال‌سنگ بسیار موفق بوده است.

He’s been actively involved in the competition.

او به طور فعال در رقابت شرکت داشته است.

That’s a completely different subject.

این موضوعی کاملاً متفاوت است.

I am dead tired.

من خیلی خسته‌ام.

I am fully aware that there are serious problems.

من کاملاً آگاهم که مشکلات جدی وجود دارد.

Your script was pretty good, but I have some suggestions.

فیلم‌نامه شما خیلی خوب بود، اما من چند پیشنهاد دارم.

لیست کالوکیشن های صفت و اسم

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های صفت و اسم اشاره کرده‌ایم.

alphabetical order active ingredient absolute despair
به‌ترتیب الفبا مواد فعال ناامیدی محض
back road alternative medicine alternative energy
جاده فرعی داروی جایگزین انرژی جایگزین
bad habit bad diet back street
عادت بد رژیم [غذایی] بد کوچه‌پشتی
bad temper bad mood bad loser
خلق‌وخوی بد وضع روحی بد بازنده بد
big brother/sister best friends balanced diet
برادر/خواهر ارشد بهترین دوستان رژیم غذایی متعادل
big dreamer big decision big deal
بسیار خیال‌باف تصمیم بزرگ معامله بزرگ
casual clothes big surprise big eater
لباس‌ راحتی شگفتانه بزرگ شکمو
 daily life  complete agreement  certain amount
زندگی روزمره توافق کامل مقدار مشخص
early days  deep sleep dead end
اوایل خواب عمیق بن‌بست
false teeth economic growth easy answer
دندان مصنوعی رشد اقتصادی پاسخ آسان
good luck  front seat  front door
اقبال خوب صندلی جلو درِ ورودی
great skill  great sensitivity great disappointment
مهارت عالی حساسیت زیاد ناامیدی زیاد
hard work hard life happy ending
کار سخت زندگی دشوار پایان خوش
 high quality heavy traffic heavy rain
کیفیت سخت ترافیک سنگین باران شدید

کالوکیشن های صفت و اسم با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های صفت و اسم توجه کنید.

I can’t remember the last time I traveled in such absolute despair.

یادم نمی‌آید آخرین باری را که با ناامیدی کامل به سفر رفتم.

The only active ingredient in this medicine is aspirin.

تنها ماده فعال در این دارو آسپرین است.

The names are listed in alphabetical order.

اسامی به‌ترتیب حروف الفبا ذکر شده است.

She is in favor of exploring alternative energy sources in the state.

او طرفدار کشف منابع انرژی جایگزین در ایالت است.

Alternative medicine has been gaining credence in recent years.

طب جایگزین در سال‌های اخیر اعتبار پیدا کرده است.

If you are missing an arm or leg, an artificial limb can sometimes replace it.

اگر یک دست یا پای خود را از دست داده‌اید، بعض وقت‌ها عضو مصنوعی می‌تواند جایگزین آن شود.

Kadi tried a back road, but his mother died on the way.

«کادی» جاده فرعی را امتحان کرد، اما مادرش در راه مرد.

Cruising the back streets, we found the kind of place we liked.

با گشت‌و‌گذار در کوچه‌های پشتی، مکانی را پیدا کردیم که دوست داشتیم.

Smoking gives you bad breath.

سیگار باعث بوی بد دهان می‌شود.

Biting your nails is a bad habit.

ناخن جویدن عادت بدی است.

You’re just a bad loser Alex, that’s your problem.

شما فقط بازنده بدی هستید «الکس»، مشکل شما این است.

The news had put him in a bad mood.

این خبر او را در وضع روحی بدی قرار داده بود.

Kelly ruled by his bad temper.

«کِلی» با خلق‌وخوی بدش حکومت کرد.

It is important to have a balanced diet.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل مهم است.

We only had the bare essentials.

ما فقط وسایل ضروری را داشتیم.

Fiona was my best friend.

«فیونا» بهترین دوست من بود.

Jake was my big brother and I admired him.

«جیک» برادر بزرگ من بود و من او را تحسین می‌کردم.

This audition is a big deal for Joey.

این آزمون برای «جوئی» معامله بزرگی است.

Marriage is a big decision.

ازدواج تصمیم بزرگی است.

Do you know I’m a big dreamer?

می‌دانی که من خیال‌باف قهاری هستم؟

She wrote in her diary that he was not a big eater.

او در دفتر خاطرات خود نوشت که آدم شکمویی نیست.

The result of the test showed a big improvement.

نتیجه آزمون پیشرفت بزرگی را نشان داد.

They made a big mistake.

آن‌ها اشتباه بزرگی کردند.

Abani is a first novelist with a very bright future.

«ابانی» اولین رمان‌نویسی است که آینده بسیار روشنی دارد.

Students were able to wear casual clothes.

دانش‌آموزان می‌توانستند لباس‌های راحتی بپوشند.

You have a certain amount of freedom to explore new techniques.

برای کشف تکنیک‌های جدید، آزادی مشخصی دارید.

Most of the countries of South America share a common language: Spanish.

اکثر کشورهای آمریکای جنوبی یک زبان مشترک دارند: اسپانیایی.

She took a deep breath.

او نفس عمیقی کشید.

She was woken from a deep sleep by a ring at the door.

با [صدای] زنگ در از خواب عمیق بیدار شد.

That’s an easy answer.

این پاسخ ساده‌ای است.

That’s a really easy question.

این سؤال واقعا آسانی است.

The newspaper report was on the front page.

گزارش روزنامه در صفحه اول بود.

The one in the front seat pressed a gun to her chest.

کسی که در صندلی جلو نشسته بود، اسلحه را به سینه‌اش فشار داد.

کالوکیشن های have

It would be a good idea to call before we leave.

بهتر است قبل از حرکت تماس بگیریم.

Good luck! I hope it goes well.

موفق باشید! امیدوارم به خوبی و خوشی پیش برود.

Mike and I shared some really good times.

من و «مایک» لحظات بسیار خوبی را با هم سهیم شدیم.

He would describe it in great detail.

او آن را با جزئیات زیاد توصیف می‌کرد.

This is a story with a happy ending.

این داستانی با پایان خوش است.

It’s been a long hard day and I’ve been working very hard.

روز سختی طولانی بود و من خیلی سخت کار کردم.

It was a hard exam and the final question was really hard.

امتحان دشواری بود و سؤال آخر واقعاً سخت بود.

The match was played in heavy rain.

این مسابقه در باران شدید برگزار شد.

These are leather goods of high quality.

این محصولات چرمی کیفیت بالایی دارند.

We aim to maintain high standards of customer care.

هدف ما حفظ استانداردهای بالای خدمات مشتری است.

All these people are innocent victims.

همه این افراد قربانیان بی‌گناه هستند.

She died after suffering serious damage to internal organs.

او پس از آسیب جدی به اندام‌های داخلی، جان خود را از دست داد.

The report recognized the key role of teachers.

این گزارش، نقش کلیدی معلمان را به رسمیت شناخت.

A large proportion of the islands of Asia are mountainous.

بخش بزرگی از جزایر آسیا کوهستانی هستند.

I first met Jennifer a long time ago.

من اولین بار «جنیفر» را خیلی وقت پیش دیدم.

These are all main course salads.

این‌ها همه سالادهای غذای اصلی هستند.

They are a newly married couple.

آن‌ها تازه‌عروس‌ و داماد هستند.

The center provides help for people suffering from mental illness.

این مرکز به افرادی کمک می‌کند که از بیماری‌ روانی رنج می‌برند.

For the spoken language, students are taught by native speakers.

برای انگلیسی گفتاری، دانش‌آموزان توسط انگلیسی‌زبا‌‌ن‌ها آموزش داده می‌شوند.

I’m thinking of applying for a new job.

من به درخواست کار جدیدی فکر می‌کنم.

It has opening hours from 5:30 a.m. to 11:00. p.m.

ساعت کاری آن از 5:30 صبح الی ۱۱:00 شب است.

He had been in poor health since suffering a stroke last year.

او از سال گذشته، پس از سکته مغزی، ناخوش‌احوال شده بود.

لیست کالوکیشن های فعل و فعل

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های فعل و فعل اشاره کرده‌ایم.

can't help can't stand
دست خود آدم نبودن؛ چاره‌ای جز...نداشتن بیزار بودن؛ تحمل نکردن
cut and paste come to expect
کات و پیست کردن (برش و چسباندن) انتظار داشتن
come close (to) copy and paste
نزدیک شدن [به چیزی یا کسی] کپی و پیست کردن

کالوکیشن های فعل و فعل با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های فعل و فعل توجه کنید.

If you can't stand the heat, get out of the kitchen.

اگر نمی‌توانید گرما را تحمل کنید، از آشپزخانه خارج شوید.

I can't help thinking of my happy childhood.

نمی‌توانم به دوران کودکی شادم فکر نکنم.

All good things come to those who wait.

همه‌ چیزهای خوب نصیب کسانی می‌شود که منتظر می‌مانند.

Cut and paste the picture into a new file.

عکس را کات و در فایل جدیدی پیست کنید.

He'd come close to death.

مرگ در کمینش بود.

لیست کالوکیشن های فعل و قید

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های فعل و قید اشاره کرده‌ایم.

behave properly arrive on time act naturally
درست رفتار کردن به‌موقع رسیدن طبیعی رفتار کردن
come first/last come along come alive
اول/آخر شدن موافقت کردن؛ جلو رفتن سرحال آمدن
do badly divide equally distribute widely
بد عمل کردن به طور مساوی تقسیم کردن به طور گسترده توزیع کردن
exercise regularly eat quickly drive safely
به طور منظم ورزش کردن تند [غذا] خوردن مطمئن رانندگی کردن
go upstairs go far get up early
از پله‌ها بالا رفتم موفق شدن زود از خواب بیدار شدن
rain heavily overlook completely listen carefully
بارش شدید باران کاملاً چشم‌پوشی کردن با دقت گوش دادن
work perfectly try hard solve easily
بی‌عیب‌ونقص کار کردن سخت تلاش کردن به آسانی حل شدن

کالوکیشن های فعل و قید با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های فعل و قید توجه کنید.

We try hard to keep our customers happy.

ما سخت می‌کوشیم تا مشتریان خود را راضی نگه داریم.

Without respect, love cannot go far.

بدون احترام، عشق نمی‌تواند دور از انتظار باشد.

She got up early and had breakfast.

او زود بیدار شد و صبحانه خورد.

It rained heavily last night.

دیشب باران شدیدی بارید.

Although this is a first offense it cannot be overlooked completely.

اگرچه این اولین بی‌احترامی است، نمی‌توان آن را به طور کامل نادیده گرفت.

See if you can solve this riddle easily.

ببینید می‌توانید این معما را به‌راحتی حل کنید.

Fatigue may adversely affect drivers’ alertness and ability to drive safely.

خستگی ممکن است بر هوشیاری و توانایی رانندگان برای رانندگی ایمن، تأثیر منفی بگذارد.

He did badly on the exam and was worried to death.

او در امتحان بد عمل کرد و تا حد مرگ نگران بود.

You’ll lose weight if you exercise regularly.

اگر به طور منظم ورزش کنید، وزن کم خواهید کرد.

لیست کالوکیشن های اسم و اسم

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های اسم و اسم اشاره کرده‌ایم.

action movie accounting system a sense of pride
فیلم اکشن سیستم حسابداری احساس غرور
bar of soap bank rate automaker
قالب صابون نرخ بانکی شرکت خودروسازی
business activity board game beauty salon
فعالیت تجاری بازی تخته سالن زیبایی
car park call center cable car
پارکینگ ماشین مرکز ارتباط تله‌کابین
child care center of attention case study
مراقبت از کودک مرکز توجه مورد پژوهشی
business organization border security cheesecake
سازمان کسب‌وکار امنیت مرز چیزکیک
government agency eating disorder defense lawyer
نماینده دولت اختلال تغذیه‌ای وکیل مدافع

کالوکیشن های اسم و اسم با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های اسم و اسم توجه کنید.

That's only one part of an accounting system which is in deep trouble.

آن فقط یک بخش از سیستم حسابداری است که با مشکل عمیقی مواجه شده‌اند.

I love watching action movies.

من عاشق تماشای فیلم‌های اکشن هستم.

An advertising agency buys advertising time for an advertiser.

یک آژانس تبلیغاتی، زمان آگهی را برای تبلیغ‌کننده خریداری می‌کند.

Sales at some other large automakers fell or were flat.

فروش در برخی دیگر از شرکت‌های خودروسازی بزرگ، کاهش یافته یا ثابت بود.

I’d like to buy two bars of soap please.

دو قالب صابون می‌خواهم.

Let us not rely too much on loans to support business activities.

اجازه دهید برای حمایت از فعالیت‌های تجاری، بیش از حد به وام‌ها اعتماد نکنیم.

Adam had a job at a call center during his college years.

«آدام» در دوران کالج در یک مرکز ارتباطات، مشغول به کار بود.

I’m looking for a car park.

من دنبال پارکینگ می‌گردم.

It turned out to be a case study in how to win.

معلوم شد که این مورد پژوهشی در مورد نحوه برنده شدن است.

She really loves cheesecake.

او واقعاً چیزکیک دوست دارد.

Defense lawyers said they would push for it to be closed.

وکلای مدافع گفتند که برای بسته شدن آن [پرونده] تلاش خواهند کرد.

My driving license expires in March.

[اعتبار] گواهینامه رانندگی من در ماه مارس تمام می‌شود.

The commission is the government agency that would police cable channels.

این کمیسیون یک سازمان دولتی است که شبکه کابلی را کنترل می‌کند.

Our telephone lines are open during normal office hours.

خطوط تلفن ما در ساعات اداری عادی باز است.

لیست کالوکیشن های کسب‌وکار

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های مربوط به کسب‌وکار اشاره کرده‌ایم.

bear in mind annual turnover
به خاطر سپردن گردش مالی سالانه
draw one's attention draw a conclusion
توجه کسی را جلب کردن نتیجه‌گیری کردن
market forces launch a new product
نیروهای بازار محصول جدید روانه بازار کردن
sales figures come to the point
آمار و ارقام فروش رفتن سر اصل مطلب
Go into partnership go bankrupt
وارد شراکت شدن ورشکست شدن

کالوکیشن های کسب‌وکار با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های مربوط به کسب‌وکار توجه کنید.

The company had an annual turnover which was introduced in 2011.

این شرکت دارای گردش مالی سالانه بود که در سال 2011 معرفی شد.

Bear in mind that the authors of these books also have agendas.

در نظر داشته باشید که نویسندگان این کتاب‌ها نیز دستور کار دارند.

I told her not to come back until she closed a deal.

به او گفتم تا زمانی که معامله‌ را نهایی نکرده، برنگردد.

It has come to the point where communication relies on technology.

به جایی رسیده است که ارتباطات بر فناوری تکیه می‌کند.

“I want to draw your attention to one absolutely fundamental fact”, he said.

او گفت: «می‌خواهم توجه شما را به حقیقتی کاملاً بنیادین جلب کنم.»

I am afraid that most of the small farmers will go bankrupt.

می‌ترسم اکثر کشاورزان خرده‌پا، ورشکست شوند.

Tom went into partnership with Smith to form the firm in 1990.

«تام» برای تشکیل شرکت در سال 1990 با «اسمیت» وارد شراکت شد.

If we launch a new product, we won’t see people lining up at the door, he added.

او افزود که اگر محصول جدیدی را عرضه کنیم، [دیگر] شاهد صف کشیدن مردم پشت در نخواهیم بود.

لیست کالوکیشن های زمان

در جدول زیر به فهرستی از کالوکیشن‌‌های زمان اشاره کرده‌ایم.

From dawn till dusk Free time Dead on time
از طلوع تا غروب (از صبح تا شب) اوقات فراغت رأس ساعت؛ دقیقاً به‌موقع
Past few weeks Great deal of time Make time for
چند هفته اخیر مدت زمان زیاد وقت معینی را در نظر گرفتن
Save time Run out of time Right on time
در زمان صرفه‌جویی کردن وقت کم آوردن درست به‌موقع
Take your time Spend some time Spare time
عجله نکن! وقت گذاشتن اوقات فراغت
Waste time Time passes as time goes by
اتلاف وقت زمان [به‌سرعت] می‌گذرد با گذشت زمان

کالوکیشن زمان با مثال

در ادامه، به چند مثال با کالوکیشن‌های مربوط به زمان توجه کنید.

The stock is healthy, having consolidated the past few weeks.

سهام سالم است و در چند هفته گذشته ادغام شده است.

I left dead on time at 11.50pm.

رأس ساعت 11:50 شب رفتم.

He worked from dawn till dusk.

از صبح تا غروب کار کرد.

She makes time for her scheduler, her cabinet and her closest advisers.

او برای برنامه‌ریز، کابینه و نزدیک‌ترین مشاورانش وقت می‌گذارد.

Adelson began spending a great deal of time in London.

«ادلسون» وقت زیادی را  در لندن سپری کرد.

The trial lawyer was right on time for his next case.

وکیل دادگستری به‌موقع برای پرونده بعدی خود آمد.

Only once did I start pondering nuances and run out of time.

فقط یک بار به نکته‌های ظریف فکر کردم و وقت کم آوردم.

It saves time and it is free of charge.

آن باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود و شارژش رایگان است.

She also picked some oranges on a farm in her spare time.

او همچنین در اوقات فراغت خود تعدادی پرتقال از مزرعه چید.

As time goes by, you get more and more experienced.

با گذشت زمان، باتجربه‌تر می‌شوید.

معرفی کتاب کالوکیشن های انگلیسی

برای یادگیری کالوکیشن های انگلیسی یکی از بهترین راه‌ها مراجعه به دیکشنری است. اما علاوه بر دیکشنری هایی که ذکر شد، کتاب‌هایی نیز در بازار وجود دارد که برای یادگیری کالوکیشن های انگلیسی مفید هستند و طرفداران زیادی دارند. به همین دلیل در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم به معرفی بهترین کتاب های کالوکیشن انگلیسی بپردازیم.

کتاب Oxford Collocations Dictionary

کتاب «Oxford Collocations Dictionary»‌ با نشان دادن کلمه‌هایی که در انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی کنار هم قرار می‌گیرند، باعث بهتر و درست‌تر صحبت کردن زبان‌آموزان می‌شود. این دیکشنری به ما می‌آموزد که کدام کلمات با هم ترکیب می‌شوند و باعث روانی کلام و طبیعی به نظر رسیدن صحبت‌های زبان‌آموزان خواهد شد. بنابراین، منبعی کاربردی برای کسانی است که برای آزمون‌های بین‌المللی نظیر آیلتس، تافل یا دولینگو آماده می‌شوند.

برای پیدا کردن کالوکیشن‌ها، کافی‌ست کلمه مدنظر را جست‌وجو کنید. در ادامه توضیحات مربوط به آن، کالوکیشن‌هایی توصیف شده است که قبل و بعد از کلمه می‌آیند تا به آن معنی دهند و کاربرد صحیحی از آن را در جمله نشان بدهند. برای مثال، افعالی که با هم ترکیب می‌شوند تا کالوکیشن جدید را خلق کنند. زبان‌آموزان می‌توانند معنی هر کلمه ناآشنا را در این دیکشنری جست‌وجو کنند.

کتاب English Collocations in Use

کاولکیشن‌ها ترکیبی از کلمات هستند که اغلب با هم ظاهر می‌شوند. این کتاب حاوی توضیحات و تمرین کالوکیشن‌ های انگلیسی برای زبان‌آموزان سطح پیشرفته (C1 تا C2) زبان انگلیسی است و هم مناسب آموزش در کلاس‌های درسی و هم مطالعه به صورت خودآموز است.

کتاب «English Collocations in Use» با موضوعات مختلفی ازجمله نوشتن مقاله، تکالیف و گزارش، کالوکیشن‌ها را توضیح می‌دهد. به‌لطف پژوهش‌های کمبریج در مورد نحوه صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی، از آموزش‌ها مطمئن می‌شوید و نکته‌های مهمی را یاد خواهید گرفت. این کتاب همچنین برای آماده شدن برای امتحانات کمبریج و آیلتس مناسب است که در بیشتر موارد، تسلط بر کالوکیشن‌ها را ارزیابی می‌کند.

کتاب 1000‎ ‌‌‎English Collocations in 10 Minutes a Day‌

یکی از راه‌های خوب برای نشان دادن میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی، یادگیری کالوکیشن های انگلیسی است. کالوکیشن‌ها گروهی از کلمه‌هایی هستند که اغلب توسط انگلیسی‌زبان‌های بومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که ترکیب‌بندی‌ کلمه‌ها را یاد می‌گیریم، می‌توانید به راحتی جمله‌ بسازیم و زبان انگلیسی ما حالت طبیعی و روان‌تری به خود می‌گیرد.

در کتاب الکترونیکی «1000‎ ‌‌‎English Collocations in 10 Minutes a Day‌» که نسخه الکترونیکی آن در بازار موجود است، می‌توانید کالوکیشن‌های رایج و پرکاربرد انگلیسی را به سرعت و به راحتی بیاموزید. برای این کتاب، ۵۰ درس و ۵۰ کوئیز مختلف طراحی شده تا به کمک آن بتوانید زبان انگلیسی خود را بهبود بخشید و به سرعت به آن تسلط پیدا کنید، حتی اگر زمان کمی برای مطالعه داشته باشید. بنابراین، از همین امروز شروع به یادگیری کنید.

کتاب List Of Collocations

اگر می‌خواهید انگلیسی روان‌تری داشته باشید یا در موقعیت‌های مختلف از کلمه‌ها به درستی استفاده کنید، بهترین کار استفاده از ترفندهایی برای یادگیری بهتر کالوکیشن‌های انگلیسی است. علاوه بر مکالمه، برای نوشتن به زبان انگلیسی نیز بدون شک به آموختن کالوکیشن‌های رایج نیاز دارید تا متنی درست بنویسید. همچنین، اگر قصد دارید نمره بهتری در دانشگاه به دست بیاورید، آموختن کالوکیشن‌ های انگلیسی می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

برای این منظور، کتاب «List Of Collocations» را به شما پیشنهاد می‌کنیم که به عنوان مرجعی ضروری و راهنمای قابل‌اعتماد در یادگیری کالوکیشن‌ها به شما کمک خواهد کرد. در این کتاب طرز استفاده درست از کالوکیشن‌ها را یاد خواهید گرفت و برای کسب نمره خوب در امتحاناتی نظیر Cambridge FCE ،CAE ،CPE و IELTS منبع مناسبی به شمار می‌رود. همچنین می‌توانید با اصطلاحات مربوط به موفقیت و کسب‌وکار آشنا شوید و در مدت زمان کوتاهی آن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.

کتاب Advanced English Vocabulary and Collocations

اگر مدتی است که انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می‌گیرید، ممکن است احساس کنید زبان انگلیسی شما در حدی است که می‌توانید در موقعیت‌های مختلف تا حدی از عهده خود برآیید. با این حال، همچنان به منبعی نیاز دارید که دایره لغات شما را از سادگی دربیاورد و به تعداد اصطلاحات جدید بیفزاید. برای این منظور کتاب «Advanced English Vocabulary and Collocations» را پیشنهاد می‌کنیم.

شاید برای تقویت دایره لغات خود روش‌های مختلفی را امتحان کرده باشید. برای مثال، متن‌های متنوعی بخوانید یا به مقاله‌ و روزنامه رجوع کرده باشید، اما همچنان احساس کنید که پیشرفت اندکی داشته‌اید. همچنین ممکن است مقاله‌ای را به طور کامل مطالعه کرده باشید یا حتی زمان زیادی را صرف یاد گرفتن کلمه‌ها یا اصطلاحات آن کرده باشید، اما در نهایت پی ببرید که یادگیری کمی حاصل شده است یا برای مدتی طولانی در خاطرتان نمانده باشد. ممکن است یک مقاله کامل بخوانید و فقط چند کلمه جدید یاد بگیرید.

از طرف دیگر، شاید زبان‌آموزان تصور کنند که اکثر برنامه‌های یادگیری انگلیسی و درس‌های آنلاین برای آن‌ها بسیار ساده هستند، زیرا کلماتی را آموزش می‌دهند که از قبل با آن‌ها آشنایی داشته‌اند. بنابراین، به منبعی نیاز دارند که سطح واژگان آن‌ها را افزایش دهد و اصطلاحات جدید را آموزش دهد.

برای این کار نیازی به مطالعه طولانی در طول روز نیست. به علاوه، کلمه‌هایی که کاربرد زیادی ندارند از فهرست یادگیری شما حذف می‌شوند و در عوض، کلمه‌های پیشرفته‌تر و کاربردی‌تری را یاد خواهید گرفت. همچنین می‌توانید به مرور لغات جدید را در کنار هم قرار دهید و کالوکیشن های انگلیسی را مانند زبان مادری خود یاد بگیرید. به کمک این کتاب می‌توانید واژگان جدیدی را تمرین کنید و آن‌ها را به خاطر بسپارید.

نکات مهم درباره کالوکیشن های انگلیسی

برای یاد گرفتن کالوکیشن های انگلیسی بهتر است موارد زیر را رعایت کنیم.

 • با کالوکیشن‌ های انگلیسی آشنا شوید و سعی کنید موقع دیدن یا شنیدن جمله، آن‌ها را تشخیص دهید.
 • به کالوکیشن های انگلیسی به عنوان واحدهای مجزای زبان نگاه کنید. آن‌ها را به عنوان بخش‌های جداگانه‌ای در نظر بگیرید، یعنی به صورت «strongly support»‌ یاد بگیرید نه «strongly + support».
 • زمانی که کلمه جدیدی را یاد می‌گیرید، کلمه دیگری که با آن ترکیب می‌شود را نیز کنار آن یادداشت کنید، مانند مثال‌های زیر:

remember rightly

remember distinctly

remember vaguely

remember vividly

 • تا جایی که می‌توانید متن‌های انگلیسی بخوانید. خواندن و درک مطلب یکی از راه‌های مؤثر در یادگیری واژگان و کالوکیشن‌ها به شمار می‌رود. زیرا با دیدن آن‌ها در متن با کاربردشان بیشتر آشنا خواهید شد.
 • آنچه را که مطالعه می‌کنید، به طور پیوسته بازخوانی و مرور کنید. سپس کاربرد هر یک از کالوکیشن های انگلیسی را در متن یاد بگیرید و تمرین کنید.
 • سعی کنید پرکاربردترین کالوکیشن های انگلیسی را یاد بگیرید. کالوکیشن های جدید را بلافاصله بعد از مشاهده در متن بیاموزید.
 • می‌توانید از دیکشنری برای یادگیری کالوکیشن‌ های رایج انگلیسی کمک بگیرید. معمولاً در انتهای توضیحاتی که برای هر کلمه ارائه شده است، بخشی به نام «Collocations» وجود دارد که کلمه‌های همراه‌شونده با کلمه اصلی را توضیح می‌دهد.

سوالات رایج درباره کالوکیشن های انگلیسی

ممکن است برای بسیاری از زبان‌آموزان این سؤال پیش آمده باشد که ضرورت یادگیری کالوکیشن های انگلیسی چست و چطور می‌توانیم آن‌ها را در جمله تشخیص دهیم. برای پاسخ دادن به پرسش‌هایی مانند این‌ها، در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم به سؤال‌های رایج پیرامون کالوکیشن های انگلیسی پاسخ دهیم.

چطور می‌توانیم کالوکیشن‌ها را تشخیص دهیم؟

«کالوکیشن‌ها» (Collocations) دو یا چند کلمه هستند که اغلب در کنار هم استفاده می‌شوند. ترکیب این کلمه‌ها به گوش انگلیسی‌زبان‌ها آشناست، زیرا همواره آن‌ها را در جمله‌های خود به کار می‌برند. از طرف دیگر، سایر ترکیب‌ها ممکن است «غیرعادی» به نظر برسند یا اشتباه باشند. بنابراین راه تشخیص کالوکیشن‌ها مطالعه و تمرین زیاد، گوش دادن به مکالمه‌های افراد انگلیسی‌زبان، گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی و تمرین کردن با استادان مجرب است.

هدف از به کار بردن کالوکیشن های انگلیسی چیست؟

کالوکیشن‌ها محدودیت‌هایی در به کار بردن کلمه‌ها در کنار یکدیگر ایجاد می‌کنند. آن‌ها جزو دستور زبان انگلیسی به شمار نمی‌روند، بلکه به صورت قوانین مشخص و ثابتی شناخته شده‌اند. در واقع، کالوکیشن‌، نمونه‌هایی از نحوه قرار گرفتن کلمه‌های انگلیسی کنار یکدیگر است.

هدف از به کار بردن کالوکیشن های انگلیسی درست‌تر و روان‌تر صحبت کردن است. افرادی که کالوکیشن‌های درستی را در صحبت‌ها یا نوشته‌های خود به کار می‌برند، تسلط بیشتری بر زبان انگلیسی دارند و بیشتر شبیه بومی‌ها صحبت می‌کنند. در نتیجه، با یادگیری کالوکیشن‌ها می‌توانیم سطح زبان انگلیسی خود را به افرادی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است نزدیک‌تر کنیم و در زمینه کاری و تحصیلی موفقیت‌های بیشتر به دست بیارویم.

قوانین کالوکیشن های انگلیسی چیست؟

کالوکیشن‌‌ها می‌توانند از هر کلمه‌ای با اجزای کلام مختلف ساخته شوند، مانند اسم، فعل، قید و صفت. قوانین مشخصی برای کالوکیشن های انگلیسی وجود ندارد؛ فقط ترکیبی از کلمه‌هایی هستند که می‌بایست با آن‌ها آشنا شویم و به درستی استفاده کنیم.

پرکاربردترین کالوکیشن ها کدام است؟

کالوکیشن‌‌‌ها انواع مختلفی دارند و به همین دلیل کاربردهای متفاوتی برای آن‌ها تعریف شده است. از میان آن‌ها می‌توان به چند مورد زیر به عنوان کالوکیشن های رایج انگلیسی اشاره کرد. این کالوکیشن‌ها فعل هستند و همراه با کلمه‌های دیگر در جمله کاربرد دارند.

کالوکیشن های پرکاربرد انگلیسی
pay do take
miss get go
lost go make
break catch have
keep save come

چطور کالوکیشن های انگلیسی را یاد بگیریم؟

برای یاد گرفتن کالوکیشن‌های انگلیسی، بهترین روش این است که ابتدا با کالوکیشن‌های ساده و پرکاربرد شروع کنیم. برای مثال، می‌توانیم توجه زبان‌آموز را به کلمه‌های کلیدی و کلمه‌‌هایی که با «go» همراه می‌شوند جلب می‌کنیم. سپس کالوکیشن‌های آن‌ها را آموزش دهیم. بعد به تدریج کالوکیشن‌های پیچیده‌تر را می‌آموزیم. اما در مجموع، با تمرین و تکرار پیوسته و یادداشت کردن آن‌ها می‌توانیم به فرایند یادگیری سرعت بیشتر بدهیم.

کالوکیشن های do

تمرین کالوکیشن های انگلیسی

تمرین اول

جاهای خالی را با توجه به زمان جمله، با کلمه‌های «do»، «have» و «make» پر کنید.

Q1: I hope to ______ my own business one day.

جواب

Answer: I hope to have my own business one day.

Q2: I don't ______ many hobbies.

جواب

Answer: I don’t have many hobbies.

Q3: My wife usually ______ the bed, rather than me.

جواب

Answer: My wife usually makes the bed, rather than me.

Q4: Many countries ______ problems with obesity.

جواب

Answer: Many countries have problems with obesity.

Q5: I ______ a mistake in my IELTS reading last time I took the test.

جواب

Answer: I made a mistake in my IELTS reading last time I took the test.

Q6: I ______ my break at work at 3:15.

جواب

Answer: I have my break at work at 3:15.

Q7: Reading a lot ______ a real difference to your IELTS score.

جواب

Answer: Reading a lot makes a real difference to your IELTS score.

Q8: I’m planning to ______ a holiday in June or July.

جواب

Answer: I’m planning to have a holiday in June or July.

Q9: I ______ my shopping at the weekends.

جواب

Answer: I do my shopping at the weekends.

Q10: I don’t ______ much sympathy with students who fail because they did not study.

جواب

Answer: I don’t have much sympathy with students who fail because they did not study.

تمرین دوم

جاهای خالی را با کالوکیشن‌ های انگلیسی مناسب پر کنید.

Q1: Do we have any idea what the _____ cause is of this issue?

(key/base/basic/root)

جواب

Answer: Do we have any idea what the root cause is of this issue?

Q2: My son _____ an experiment in his science class today. (two possible answers)

جواب

Answer: My son did/conducted an experiment an experiment in his science class today.

Note: for a child’s experiment, “did” sounds more natural than “conduct.”

Q3: Initially, my wife and I couldn’t agree ___ a name for our daughter.

جواب

Answer: Initially, my wife and I couldn’t agree on a name for our daughter.

Q4: Could you ____ me a favor and take these documents to Monica?

(make/do)

جواب

Answer: Could you do me a favor and take these documents to Monica?

Q5: The _____ majority of Americans have never been to Europe.

(big/huge/vast)

جواب

Answer: The vast majority of Americans have never been to Europe.

Q6: If you promise something to someone, you should _______ your word.

(sustain/hold/keep/maintain)

جواب

Answer: If you promise something to someone, you should keep your word.

Q7: I do the cooking, and my wife _____ the grocery shopping.

جواب

Answer: I do the cooking, and my wife does the grocery shopping.

Q8: He expressed his dissatisfaction _____ the service he received.

جواب

Answer: He expressed his dissatisfaction with the service he received.

Q9: I ____ my mother a promise that I would graduate college on time.

جواب

Answer: I made my mother a promise that I would graduate college on time.

Q10: The goal of the campaign is to ______ awareness of pollution and overfishing in the area.

(produce/generate/draw/raise)

جواب

Answer: The goal of the campaign is to raise awareness of pollution and overfishing in the area.

Time Collocations

تمرین سوم

از بین کالوکیشن های انگلیسی مربوط به کسب‌وکار، کالوکیشن نامناسب را پیدا کنید.

Q1: consensus: reach, do, achieve, arrive at

جواب

Answer: do

Q2: bonus: give, award, provide, pay, receive, earn

جواب

Answer: provide

Q3: contract: have, haggle, draw up, write, negotiate, sign

جواب

Answer: haggle

Q4: controversy: cause, fuel, stir up, avoid, induce

جواب

Answer: induce

Q5: customer: deal with, drop, serve, attract, entice, lose

جواب

Answer: drop

Q6: attention: put, direct, give, pay, turn

جواب

Answer: put

Q6: attention: put, direct, give, pay, turn

جواب

Answer: put

Q6: attention: put, direct, give, pay, turn

جواب

Answer: put

Q7: responsibility: dispense, take, shoulder, share, delegate

جواب

Answer: dispense

Q8: risk: take, face, run, minimize, reduce, avoid, knock down, outweigh

جواب

Answer: knock down

Q9: appointment: have, make, keep, place, cancel, break

جواب

Answer: place

Q10: deal: agree to, arrange, close, draft, negotiate, reach, sign, seal

جواب

Answer: draft

تمرین چهارم

گزینه درست را انتخاب کنید.

1. He arrived at exactly 11am, _____ on time.
right
straight
2. What do you do in your _____ time?
free
loose
3. We couldn't finish because we ________ time.
ran through
ran out of
4. If we take this short cut we'll _____ some time.
keep
save
5. We _____ time sitting in a traffic jam. We should've taken the train.
damaged
wasted
6. There have been several robberies in the _____ weeks.
past few
few past
7. The Internet was developed in the _____ century.
last 20th
late 20th
8. They're really busy. They work ________ dusk.
from dawn to
from day to
9. You'll forget all about it ________ by.
when time comes
as time goes
10. Can you ________ to meet us this week?
make time
do time

جمع‌بندی

در این آموزش یاد گرفتیم که بسیاری از کلمه‌های انگلیسی باید در کنار هم قرار بگیرند تا معنی واضحی را منتقل کنند و به شکل درستی در جمله مورد استفاده قرار بگیرند. به این کلمه‌ها در زبان انگلیسی کالوکیشن گفته می‌شود. به همین دلیل، با انواع کالوکیشن های انگلیسی آشنا شدیم و اهمیت یادگیری آن‌ها را توضیح دادیم. همچنین به تعدادی از پرکاربردترین کالوکیشن‌های انگلیسی اشاره کردیم و در قالب مثال توضیح دادیم. علاوه بر این، به معرفی تعدادی از کتاب های کالوکیشن انگلیسی پرداختیم. در بخش جمع‌بندی این مطلب، مروری بر انواع کالوکیشن های انگلیسی خواهیم داشت.

 • قید + صفت:

Invading that country was an utterly stupid thing to do.

حمله به آن کشور کار بسیار احمقانه‌ای بود.

We entered a richly decorated room.

وارد اتاقی شدیم که خیلی تزیین شده بود.

Are you fully aware of the implications of your action?

آیا از پیامدهای عمل خود کاملاً آگاهی؟

 • صفت + اسم:

The doctor ordered him to take regular exercise.

دکتر به او دستور داد که به طور منظم ورزش کند.

The Titanic sank on its maiden voyage.

کشتی تایتانیک در اولین سفر خود غرق شد.

He was writhing on the ground in excruciating pain.

از شدت درد، روی زمین، به خود می‌پیچید.

 • اسم + اسم:

Let's give Mr. Jones a round of applause.

بیایید «آقای جونز» را یک دور تشویق کنیم.

The ceasefire agreement came into effect at 11am.

توافق آتش‌بس از ساعت 11 صبح به اجرا گذاشته شد.

I'd like to buy two bars of soap please.

لطفاً دو قالب صابون به من بدهید.

 • اسم + فعل:

The lion started to roar when it heard the dog barking.

شیر با شنیدن پارس سگ شروع به غرش کرد.

Snow was falling as our plane took off.

وقتی هواپیمای ما [از روی زمین] بلند شد، برف می‌بارید.

The bomb went off when he started the car engine.

وقتی موتور ماشین را روشن کرد، بمب منفجر شد.

 • فعل + اسم:

The prisoner was hanged for committing murder.

این زندانی به جرم ارتکاب قتل، به دار آویخته شد.

I always try to do my homework in the morning, after making my bed.

همیشه سعی می‌کنم صبح‌ها بعد از مرتب کردن تختم، تکالیفم را انجام دهم.

He has been asked to give a presentation about his work.

از او خواسته شده است که درباره کارش ارائه دهد.

 • فعل + حرف اضافه:

We had to return home because we had run out of money.

مجبور شدیم به خانه برگردیم، چون پول‌مان تمام شده بود.

At first her eyes filled with horror, and then she burst into tears.

اول چشم‌هایش پر از وحشت شد و بعد ناگهان زد زیر گریه.

Their behavior was enough to drive anybody to crime.

رفتار آن‌ها برای سوق دادن هر کسی به‌سمت جنایت کافی بود.

 • فعل + قید:

She placed her keys gently on the table and sat down.

کلیدهایش را به آرامی روی میز گذاشت و نشست.

Mary whispered softly in John's ear.

مریم آهسته با «جان» درگوشی حرف زد.

I vaguely remember that it was growing dark when we left.

به شکلی مبهم خاطرم هست که وقتی رفتیم هوا رو به تاریکی بود.

مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «مباحث متفرقه زبان انگلیسی» است. در ادامه، می‌توانید فهرست این مطالب را ببینید:

بر اساس رای ۱۸ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
7ESL IELTS Buddy English Club Business English Resources 7ESL
۴ thoughts on “کالوکیشن های انگلیسی چیست؟ — پرکاربردترین ها + لیست با معنی

درود بر شما
منظور شما از Booming economy در واقع Blooming economy است؟

با سلام؛
هر دو درست است اما به عنوان لغت تخصصی، مورد اول کاربرد بیشتری دارد.

عالی بود زحمت خیلی زیادی کشیده شده بود.

عالی
بهتر از این نمیشد توضیح داد

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *