ریاضی، علوم پایه 235496 بازدید

گاهی در مسائل ریاضی و هندسه و همچنین در عمل به مواردی برخورد می‌کنیم که باید محیط یا اندازه دور یک دایره را به دست آوریم. فرمول محیط دایره ساده است و برای یافتن آن فقط به شعاع یا قطر دایره نیاز داریم. در این آموزش، روش‌های محاسبه محیط دایره را بیان می‌کنیم. برای آشنایی با نحوه محاسبه مساحت دایره می‌توانید مطلب «مساحت دایره — به زبان ساده» را مطالعه کنید.

فیلم آموزشی محاسبه محیط دایره

محاسبه محیط دایره با قطر

۱. فرمول محاسبه محیط دایره با استفاده از قطر را بنویسید. این فرمول $$C= \pi d $$ است. در این معادله، $$C$$ نمایانگر محیط دایره است و $$d$$ قطر آن را نشان می‌دهد. یعنی می‌توانید محیط یک دایره را فقط با ضرب قطر آن در $$\pi$$ پیدا کنید. مقدار عددی $$\pi$$ تقریباً ۳٫۱۴ است.

فرمول محاسبه محیط دایره

۲. مقدار داده شده قطر را در فرمول جایگذاری کرده و جواب را به دست آورید. برای مثال، فرض کنید یک دایره‌ای به قطر ۸ سانتی‌متر دارید و می‌خواهید یک حصار بسازید که فضای ۶ سانتی‌متری اطراف آن را پوشش دهد. برای پیدا کردن محیط حصاری که باید ایجاد شود، ابتدا باید قطر دایره و حصار را پیدا کنید که ۸ + ۶ + ۶ سانتی‌متر یا مجموعاً ۲۰ سانتی‌متر است. اکنون کل محیط را به صورت زیر محاسبه کنید:

محاسبه محیط دایره با قطر

محاسبه محیط دایره با شعاع

۱. فرمول محاسبه محیط دایره با استفاده از شعاع را بنویسید. شعاع نصف قطر است، بنابراین می‌توان قطر را به صورت دو برابر شعاع، یعنی $$2r$$ نوشت. با در نظر داشتن این نکته، می‌‌توان فرمول محاسبه محیط یک دایره را برحسب شعاع به صورت $$C = 2 \pi r $$ نوشت. در این فرمول، $$r$$ شعاع دایره را نشان می‌دهد. باز هم می‌توانید مقدار عددی $$\pi$$، یعنی تقریباً ۳٫۱۴ را در فرمول قرار دهید.

فیلم‌های آموزشی مرتبط

محاسبه محیط دایره با شعاع

۲. شعاع داده شده را در معادله قرار داده و معادله را حل کنید. برای مثال، فرض کنید می‌خواهیم یک نوار تزئینی را برش دهیم که شعاع آن ۵ سانتی‌متر است. برای پیدا کردن محیط مورد نیاز، کافی است شعاع را در معادله قرار دهید:

محاسبه محیط دایره

برای یادگیری اشکال مختلف هندسی و محاسبه محیط، مساحت و حجم آن‌ها، توصیه می‌کنیم آموزش‌های مجله فرادرس را که در این زمینه تهیه شده‌اند، مطالعه کنید:

اگر علاقه‌مند به یادگیری مباحث مشابه مطلب بالا هستید، آموزش‌هایی که در ادامه آمده‌اند نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

سید سراج حمیدی دانش‌آموخته مهندسی برق است و به ریاضیات و زبان و ادبیات فارسی علاقه دارد. او آموزش‌های مهندسی برق، ریاضیات و ادبیات مجله فرادرس را می‌نویسد.

بر اساس رای 216 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *