چگونه برای آیلتس آماده شویم؟ + کامل‌ترین راهنما برای تمام سطوح

۱۲۶ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۲ شهریور ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۷۷ دقیقه
تصویر لپ‌تاپ روی میز و هدفون و لیوان قهوه - چگونه برای آیلتس آماده شویم

آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های بین‌المللی معتبر است که به منظور ارزشیابی زبان انگلیسی افراد و میزان تسلط آن‌ها بر چهار مهارت‌ اصلی طراحی شده است. کسانی که قصد مهاجرت دارند، برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کرده‌اند یا به دنبال شغلی با مزایای بهتر در کشور دیگری هستند، معمولاً برای اخذ پذیرش به مدرک آیلتس با نمره مدنظر دانشگاه یا موسسه خود نیاز دارند. به منظور شرکت در این آزمون و کسب نمره خوب، باید بدانیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم. در این مطلب قصد داریم نحوه آمادگی برای آزمون آیلتس را به طور کامل توضیح دهیم و با ساختار هر یک از بخش‌های آن آشنا شویم. همچنین به نکات مهمی در خصوص آمادگی برای آیلتس اشاره خواهیم کرد و منابعی را برای مطالعه هر یک از بخش‌های این آزمون معرفی می‌کنیم.

فهرست مطالب این نوشته

چگونه برای آیلتس آماده شویم ؟

IELTS مخفف «International English Language Testing System» است. این آزمون برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند یا می‌خواهند برای ادامه تحصیل در کشور دیگری اقدام کنند، در دو نوع آکادمیک (IELTS Academic Training) و جنرال (IELTS General Training) طراحی شده است. آیلتس از اعتبار بسیاری زیادی برخوردار است و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می‌شود. البته در ایران فقط به صورت حضوری و در محل برگزاری آزمون انجام می‌شود. آزمون آیلتس مورد تأیید بسیاری از دانشگاه‌ها معتبر دنیاست. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها و موسسات مهاجرتی نیز آن را به عنوان روشی برای سنجش توانایی افراد برای درک مهارت‌های زبانی و ارتباط با دیگران به زبان انگلیسی قبول دارند.

برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم لازم است ابتدا آشنایی مختصری با هر یک از آزمون‌های آیلتس پیدا کنید. در ادامه توضیحاتی درباره هر یک ارائه می‌دهیم.

 • آیلتس آکادمیک: این نوع آزمون برای افرادی مناسب است که قصد پذیرش در دانشگا‌ه‌ها و تحصیل در مقاطع بالاتر را در کشورهای انگلیسی‌زبان یا در دانشگاه‌های بین‌المللی دارند. آزمون آیلتس آکادمیک مهارت‌های زبانی افراد را ارزیابی می‌کند که شامل چهار مهارت اصلی «لیسنینگ»، «ریدینگ»، «رایتینگ» و «اسپیکینگ» است.
 • آیلتس جنرال: این نوع از آزمون اغلب برای درخواست ویزا، ارتقاء شغلی و اهداف مهاجرتی طراحی شده است. در این آزمون، چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، اما در محیط‌هایی که بیشتر مربوط به زندگی روزمره و اجتماعی است.

هر دو آزمون حدود ۳ ساعت طول می‌کشد و چهار بخش دارد که به صورت زیر تعریف می‌شود:

 • «Listening»
 • «Reading»
 • «Writing»
 • «Speaking»

ساختار دو بخش لیسنینگ و اسپیکینگ برای هر دو آزمون یکسان است، اما ریدینگ و رایتینگ با هم تفاوت‌‌هایی دارد. بنابراین، برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم، لازم است ابتدا هدف خود را از شرکت در آزمون مشخص کنیم. اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارید، توصیه می‌کنیم در آزمون‌ آکادمیک شرکت کنید و اگر قصد مهاجرت به منظور پیدا کردن شغل بهتر یا شرایط رفاهی بالاتری را دارید، آزمون جنرال می‌تواند نیاز شما را برآورده کند.

پس از آن‌که هدف خود را مشخص کردید، باید برای آمادگی در آزمون آیلتس اقدام کنید. به منظور آمادگی می‌توانید هم در کلاس‌های مربوطه ثبت‌نام کنید و هم به صورت خودخوان مطالعه کنید. اگر قصد شرکت در کلاس‌های آمادگی آیلتس را دارید، بهترین کار این است که ابتدا تعیین سطح شوید تا در صورتی که سطح زبان شما پایین‌تر از آیلتس بود، در دوره‌های ترمیک ثبت‌نام کنید و زبان عمومی خود را به حدی برسانید که بتوانید برای آزمون آماده شوید. وقتی در کلاس‌ها شرکت می‌‌کنید یا معلم خصوصی می‌گیرید، کتاب یا هر نوع منبع دیگری برای آموزش به شما معرفی می‌شود. اما اگر قصد آمادگی برای آیلتس بدون کلاس را دارید، لازم است بدانید در چه سطحی قرار دارید و برای مطالعه باید چه کتاب‌هایی را انتخاب کنید. در این مطلب از مجموعه مطالب زبان انگلیسی «مجله فرادرس» قصد داریم علاوه بر آشنایی با ساختار آزمون آیلتس و نحوه آمادگی برای شرکت در این آزمون، تعدادی از کتاب‌های مناسب و رایج در این خصوص را به شما معرفی کنیم.

ساختار آزمون آیلتس

یکی از پاسخ‌های مهم به این پرسش که چگونه برای آیلتس آماده شویم این است که درمورد ساختار آزمون آیلتس بدانیم. آزمون آیلتس از چهار بخش تشکیل شده است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. این چهار بخش هر یک ساختار مجزایی دارد و می‌بایست برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش، ابتدا با انواع سوالات و مدت زمان پاسخگویی به خوبی آشنا شویم. سپس تکنیک‌های پاسخ دادن به هر سوال را یاد بگیریم.

سه بخش «لیسنینگ»، «ریدینگ» و «رایتینگ» به صورت کتبی برگزار می‌شود و «اسپیکینگ» به حضورت شفاهی و در حضور شخص مصاحبه‌کننده انجام می‌شود. این بخش یا همان روز آزمون یا به فاصله یک هفته قبل یا بعد از آزمون برگزار می‌شود. نتیجه آزمون هم دو تا سه هفته بعد در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد. در ادامه سعی کرده‌ایم ساختار آزمون آیلتس را به طور جداگانه و با تصویری از نمونه سوالات آزمون‌های قبل توضیح دهیم.

ساختار Listening

اولین بخش آزمون «Listening» است. در این بخش، داوطلب به چهار فایل صوتی گوش می‌دهد که در هر یک افراد انگلیسی‌زبان صحبت می‌کنند. سپس به سوال‌های هر بخش پاسخ می‌دهد. این بخش‌ها به‌ترتیب عبارتند از:

 • فایل صوتی بخش اول: مکالمه‌ای بین دو نفر در یک محیط اجتماعی و به صورت محاوره روزمره.
 • فایل صوتی بخش دوم: مونولوگی در یک محیط کاملاً اجتماعی، مانند صحبتی درباره امکانات محلی.
 • فایل صوتی بخش سوم: مکالمه‌ای بین دو تا چهار نفر در یک محیط آموزشی مانند دانشگاه.
 • فایل صوتی بخش چهارم: مونولوگی در رابطه با موضوعی آکادمیک مانند ارائه در دانشگاه.

مدت زمانی که برای پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ در نظر گرفته شده، ۳۰ دقیقه است و در انتهای سوالات، داوطلب ۱۰ دقیقه فرصت دارد تا پاسخ خود را وارد برگه پاسخنامه کند. بعد از این بخش، نوبت به «Reading» می‌رسد.

به نمونه فایل صوتی و سوال‌های مربوط به بخش اول لیسنینگ آیلتس توجه کنید که مربوط به آزمون‌های سال‌های قبل است.

Answer Example question
Harbour City Destination?

Question 1-5

Complete the notes below. Write no more than two words and/or a number for each answer.

Questions: Transport from Bayswater
 1. Express train leaves at (1) …………………….
 2. Nearest station is (2) …………………….
 3. Number 706 bus goes to (3) …………………….
 4. Number (4) ……………………. bus goes to station
 5. Earlier bus leaves at (5) …………………….

Questions 6–10

Complete the table below. Write no more than one word and/or a number for each answer.

Card fare Cash fare Transport
$1.50 (6) $ ………… Bus
$10 $10 Train (peak)
(8) $ ………… $10

Train (off-peak)

– before 5pm or after (7) ……… pm)

$3.55 $4.50 (9) ………… ferry
$35 Tourist ferry ((10) …………)
$65 Tourist ferry (whole day)

You have completed the first section of your Listening test. Now move on to Listening section 2.

ساختار Reading

دومین بخش آزمون آیلتس «Reading» است. برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم باید ساختار بخش‌های مختلف آن را بدانیم. در بخش ریدینگ، داوطلب ۶۰ دقیقه فرصت دارد تا به سوالات پاسخ دهد. اما برخلاف لیسنینگ، دیگر زمان اضافی برای وارد کردن پاسخ‌ها در پاسخنامه داده نمی‌شود. یعنی داوطلب باید هم‌زمان که سوال‌ها را می‌خواند، پاسخ آن‌ها را نیز وارد برگه پاسخنامه کند. «Reading» از سه بخش تشکیل شده است. برای آیلتس آکادمیک، هر سه بخش از یک متن بلند و تخصصی تشکیل شده است و در ادامه تعدادی سوال مطرح شده که داوطلب باید با توجه به متن به آن‌ها پاسخ دهد. درمورد آیلتس جنرال، متن‌ها کوتاه‌تر و تعداد بیشتری هستند، اما بخش سوم مانند آیلتس آکادمیک از یک متن بلند و تخصصی تشکیل شده است. در مجموع آیلتس جنرال هم سه بخش دارد و مدت زمان ۶۰ دقیقه را برای آن در نظر گرفته‌اند. به نمونه متنی از ریدینگ آیلتس آکادمیک توجه کنید که مربوط به آزمون‌های سال‌های قبل است. با خواند آن بهتر متوجه می‌شویم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و سوالات بخش ریدینگ را پاسخ دهیم.

Academic Reading - section 1 practice test

You should spend about 20 minutes on Questions 1–13, which are based on Reading Passage 1 below.

Electroreception

A Open your eyes in seawater and it is difficult to see much more than a murky, bleary green colour. Sounds, too, are garbled and difficult to comprehend. Without specialized equipment humans would be lost in these deep-sea habitats, so how do fish make it seem so easy? Much of this is due to a biological phenomenon known as electroreception – the ability to perceive and act upon electrical stimuli as part of the overall senses. This ability is only found in aquatic or amphibious species because water is an efficient conductor of electricity.

B Electroreception comes in two variants. While all animals (including humans) generate electric signals, because they are emitted by the nervous system, some animals have the ability – known as passive electroreception – to receive and decode electric signals generated by other animals in order to sense their location.

C Other creatures can go further still, however. Animals with active electroreception possess bodily organs that generate special electric signals on cue. These can be used for mating signals and territorial displays as well as locating objects in the water. Active electroreceptors can differentiate between the various resistances that their electrical currents encounter. This can help them identify whether another creature is prey, predator or something that is best left alone. Active electroreception has a range of about one body length – usually just enough to give its host time to get out of the way or go in for the kill.

D One fascinating use of active electroreception – known as the Jamming Avoidance Response mechanism – has been observed among members of some species known as the weakly electric fish. When two such electric fish meet in the ocean using the same frequency, each fish will then shift the frequency of its discharge so that they are transmitting on different frequencies. Doing so prevents their electroreception faculties from becoming jammed. Long before citizens’ band radio users first had to yell “Get off my frequency!” at hapless novices cluttering the airwaves, at least one species had found a way to peacefully and quickly resolve this type of dispute.

E Electroreception can also play an important role in animal defences. Rays are one such example. Young ray embryos develop inside egg cases that are attached to the sea bed. The embryos keep their tails in constant motion so as to pump water and allow them to breathe through the egg’s casing. If the embryo’s electroreceptors detect the presence of a predatory fish in the vicinity, however, the embryo stops moving (and in so doing ceases transmitting electric currents) until the fish has moved on. Because marine life of various types is often travelling past, the embryo has evolved only to react to signals that are characteristic of the respiratory movements of potential predators such as sharks.

F Many people fear swimming in the ocean because of sharks. In some respects, this concern is well grounded – humans are poorly equipped when it comes to electroreceptive defense mechanisms. Sharks, meanwhile, hunt with extraordinary precision. They initially lock onto their prey through a keen sense of smell (two-thirds of a shark’s brain is devoted entirely to its olfactory organs). As the shark reaches proximity to its prey, it tunes into electric signals that ensure a precise strike on its target; this sense is so strong that the shark even attacks blindly by letting its eyes recede for protection.

G Normally, when humans are attacked it is purely by accident. Since sharks cannot detect from electroreception whether or not something will satisfy their tastes, they tend to “try before they buy”, taking one or two bites and then assessing the results (our sinewy muscle does not compare well with plumper, softer prey such as seals). Repeat attacks are highly likely once a human is bleeding, however; the force of the electric field is heightened by salt in the blood which creates the perfect setting for a feeding frenzy. In areas where shark attacks on humans are likely to occur, scientists are exploring ways to create artificial electroreceptors that would disorient the sharks and repel them from swimming beaches.

H There is much that we do not yet know concerning how electroreception functions. Although researchers have documented how electroreception alters hunting, defense and communication systems through observation, the exact neurological processes that encode and decode this information are unclear. Scientists are also exploring the role electroreception plays in navigation. Some have proposed that salt water and magnetic fields from the Earth’s core may interact to form electrical currents that sharks use for migratory purposes.

پسری پشت میز مطالعه در حال نگاه کردن به برگه سوال

ساختار Writing

«Writing» سومین بخش آزمون آیلتس است و شامل دو تسک می‌شود. برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و نحوه پاسخ دادن به تسک‌‌های رایتینگ آیلتس را یاد بگیریم، باید با ساختار هر یک آشنا شویم. در تسک اول آیلتس آکادمیک، نمودار یا فرایند یا نقشه‌ای رسم شده است و درباره آن موضوعی به داوطلب داده می‌شود تا بتواند برخی از ویژگی‌های اصلی آن را شرح دهد و در صورت لزوم مقایسه کند. سپس باید طی مدت ۲۰ دقیقه، حدود ۱۵۰ کلمه برای آن بنویسد. اما درمورد آیلتس جنرال، موضوعی به داوطلب داده می‌شود تا درباره آن نامه بنویسد. این نامه‌نگاری انگلیسی می‌تواند رسمی، نیمه‌رسمی و غیررسمی باشد.

به نمونه تسک اول آیلتس آکادمیک و پاسخ آن توجه کنید.

نمودار Pie Chart برای رایتینگ آیلتس

The two pie charts show the proportion of money spent on various household necessities in Malaysia and Japan in 2010. The date is calibrated in percentage.

نمونه پاسخ

Overall, the data indicates that in both cases food, housing and other goods and services were the main expenses while, both countries spent the least on health care.

It can be clearly seen from the chart, that in Malaysia the greatest proportion of expenditure (34%) was on housing, while in Japan housing accounted for just 21% of the total. Followed by in Japan the greatest single expense was other goods and services at 29%, compared with 26% in Malaysia.

Moreover, food came at second place in Japan, at 24%, while in Malaysia the actual proportion was higher (27%). In Japan, another major expense was transport, at 20%, but this was much lower in Malaysia (10%). Surprisingly, in both countries, the smallest percentage of expenditure was on health care.

به نمونه تسک اول آیلتس جنرال و پاسخ آن توجه کنید.

write a 150-word sample answer to this: You recently stayed at a hotel and had a problem with the hot water supply. Write a letter to the manager of the hotel. In your letter:

Describe the problem you had with the hot water.
Explain how this problem affected your stay.
Suggest what the manager should do to solve the problem.
Write at least 150 words.

نمونه پاسخ

Dear Manager,

I trust this letter finds you well. I am writing to bring to your attention an issue I encountered during my recent stay at your esteemed hotel.

Upon my arrival on [dates], I discovered a consistent problem with the hot water supply in my room. The water temperature fluctuated between scalding and icy cold, making it impossible to enjoy a comfortable shower. This inconvenience greatly disrupted my routine and overall experience at your hotel.

The impact of this problem on my stay was significant. I was unable to unwind and relax after a long day of activities due to the unpredictable water temperature. Moreover, the inconvenience of dealing with such water fluctuations affected my mood and perception of the quality of service.

To improve the guest experience, I suggest conducting a thorough inspection of your hot water systems and promptly addressing any maintenance or technical issues. Ensuring a consistent and reliable hot water supply is crucial for maintaining the reputation of your hotel and providing a pleasant stay for your guests.

Thank you for your attention to this matter. I hope that you will take appropriate action to resolve this issue and enhance the comfort of future guests.

Yours sincerely,
[Your Name]

تسک دوم «essay» است که برای آیلتس آکادمیک و جنرال یکسان است. در این بخش، ۴۰ دقیقه به شما فرصت داده می‌شود تا درمورد موضوعی که به شما داده شده، «essay» بنویسید. برای این‌که بتوانید به خوبی از عهده این بخش بربیایید، لازم است با نحوه پاراگراف‌نویسی در انگلیسی آشنا شوید و انواع تسک دوم رایتینگ آیلتس را تمرین کنید. به نمونه مثالی از «essay» همراه با پاسخ آن توجه کنید.

As countries have developed there has been a trend towards smaller family sizes.

Why does this happen?

How does this affect society?

نمونه پاسخ

Many countries around the world are becoming richer as they develop and at the same time these countries are seeing a reduction in the size of the family unit. This essay will discuss the reasons for this phenomenon and examine some of the possible effects it will have on society.

One of the principal reasons for smaller family units is birth control. As a country develops and becomes richer, birth control becomes more readily available. This may be due to a rise in the number of medical clinics or the distribution of free contraception. The result of this is that people can choose family size. Another important factor is the rise in the levels of education that occur as a country develops, which means that women are more educated and more likely to be working. Consequently, many will want to delay having children and so will likely have fewer in the long term.

This can impact on society in a number of ways. One positive effect is that the population will fall, which will likely result in less poverty as there will be less competition for scarce resources. The parents can also provide a better education to their children as it will cost less, which will benefit society as a whole. A possible negative impact is that there will be fewer younger people in the workforce in the future, thus making the sustainability of future economic growth less certain.

In conclusion, family size has fallen due to birth control and education, and this can have positive and negative impacts on society. Regardless of any impacts, this trend is likely to continue as countries around the world develop and become wealthier.

(281 words)

ساختار Speaking

«Speaking» آیلتس به صورت کتبی برگزار نمی‌شود، بلکه در حضور شخص مصاحبه‌کننده و به صورت شفاهی انجام می‌شود. «Speaking» از سه بخش تشکیل شده است و در مجموع بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد. بخش اول شامل تعدادی سوال است که درباره زندگی شخصی داوطلب است، مانند سوالاتی درباره محل کار، سن، سرگرمی‌ها، محل زندگی و مواردی از این قبیل.

بخش دوم «Cue Card» نام دارد. در این بخش، موضوعی به داوطلب داده می‌شود که باید یک دقیقه درباره آن فکر کند و سپس دو دقیقه صحبت کند. سپس با توجه به پاسخ‌هایی که به بخش دوم داده، مصاحبه‌کننده وارد بخش سوم می‌شود و سوالاتی را از داوطلب مطرح می‌کند که جزئیات بیشتری دارد و داوطلب باید به آن‌ها پاسخ دهد. در نهایت، نمره کل او با در نظر گرفتن معیارهای استانداردی که برای اسپیکینگ در نظر گرفته شده، توسط مصاحبه‌کننده تعیین می‌شود که بین ۰ تا ۹ متغیر است.

در ادامه مطلب چگونه برای آیلتس آماده شویم از «مجله فرادرس»، می‌توانید نمونه سوالات اسپیکینگ آیلتس را برای بخش اول مشاهده کنید.

Question: Do you like music?

Answer: Most definitely. I go to lots of live gigs as I’ve got a friend who’s in a band. At home, I like to listen to classical music.

***

Question: Have you visited any foreign countries?

Answer: Yes, I’ve been abroad a couple of times, first to the UK, then to Egypt. I particularly enjoyed the UK because it’s so different to my own country. I’d also love to travel to France.

***

Question: How long have you been learning English?

Answer: I began studying English at school when I was just six years old and I’ve been working on my language skills ever since. I’m 27 now so I’ve been an English student for 21 years.

در ادامه به یک نمونه «Cue Card» برای بخش دوم اسپیکینگ آیلتس توجه کنید.

Describe a TV documentary you watched that was particularly interesting.
You should say:

what the documentary was about
why you decided to watch it
what you learnt during the documentary

نمونه پاسخ

My friend, a political science teacher at a local college, and I often argue about the roles of the large empires in shaping the history of our world. And to prove our points and arguments, we try to watch TV documentaries, especially documentaries on “important political events” in history and collect information from them. Today, I would like to talk about one such documentary that I watched about a year ago which was quite interesting.

The documentary, I want to talk about, was on the rise and fall of the Roman Empire. It, of course, was a series of documentaries (even though, I didn’t really manage to watch all of them) which tried to discuss 600 years of history of the Roman Empire in as much depth as possible in chronological order.

It has one particular episode on the Roman Republic days with the problems of northern Gallic tribes, and then it also talks about the role of Caesar in shaping the empire and so forth. By the way, I already had learned a little about the history of the Roman Empire, by reading different kinds of books and watching some historical facts on TV before, but this particular documentary taught me a great deal about the history of Western civilization as a whole.

However, what was really remarkable about this documentary was that it really tried to contradict a very popular view, and a very important also in that, that the Romans were bad people and also the enemy of Christianity but they became good people after converting to Christianity. Besides, the documentary taught me a very crucial point (which other people may not agree with) and that is, that our human history is nothing but the history of numerous wars and conflicts.

Anyway, the TV documentary was particularly interesting to me because it opened my eyes to the flaws and greatness of the Roman civilization which also essentially is the civilization of Europe. I found it interesting also because Christian religion indeed played a very important role in shaping the European civilization even though many Europeans today like to disagree with it.

در ادامه می‌توانید تعدادی از سوالات بخش سوم اسپیکینگ آیلتس را مشاهده کنید که با در نظر گرفتن پاسخ داوطلب به سوالات بخش دوم طرح شده است.

Q. Do you think there are too many game shows on TV nowadays? Why?

A. I think the number of sports and game shows is on the rise and it is interesting to notice that a good number of sports channels has gained tremendous followers these days. Game shows are entertaining and exciting and people love to watch their favourite sports team win a competition. Following the national team to compete in the international stage is a passion for many and the TV channels want to reach those audiences. Apart from that, quiz shows, game shows and other shows related to sports are also gaining popularity.

Q. Do you think TV is the main way for people to get the news in your country? What other ways are there?

A. I think TV is still the main source for people in my country to get news and updates on current events. With the increasing popularity of the Internet and social networking platforms, many young people opt to the Internet to get news. However, TV is still the main source of news for the whole nation.

Among other common sources for news, people rely on radio, newspaper and magazines. Obviously, a great proportion of people these days depend on the Internet for the latest news.

چگونه برای لیسنینگ آیلتس آماده شویم ؟

اولین بخش آزمون «Listening» است. این بخش، همان‌طور که در ابتدای مطلب توضیح داده شد، از ۴۰ سوال تشکیل شده است و شامل چهار قسمت مختلف می‌شود. در برگه سوالات، دستورالعمل پاسخگویی نوشته شده و تعدادی سوال مطرح شده است که داوطلب باید برای جواب دادن به آن‌ها به فایل صوتی گوش کند. در بخش‌های اول و سوم، دیالوگی را می‌شنوید و در بخش‌های دوم و چهارم به مونولوگ گوش می‌دهید که موضوعات آن اجتماعی و آکادمیک است.

هر فایل صوتی فقط یک بار پخش می‌شود، بنابراین، باید به دقت به آن‌ها گوش دهید و قبل از آن، صورت سوال‌ها را بخوانید. همچنین لازم است زیر کلمه‌های کلیدی در صورت سوال خط بکشید تا هنگام گوش دادن به فایل صوتی، با شنیدن کلمه‌های کلیدی یا مترادف آن‌ها، بتوانید روی آن بخش تمرکز بیشتری کنید تا در نهایت به پاسخ درست برسید. مدت زمانی که برای بخش لیسنینگ در نظر گرفته شده، در مجموع ۳۰ دقیقه است. بعد از «Listening»، بخش دوم یعنی «Reading» در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد تا به سوالات آن پاسخ دهد.

علاوه بر برگه سوالات، یک برگه پاسخنامه نیز به داوطلب داده می‌شود. بعد از زمان تعیین‌شده، داوطلب ده دقیقه دیگر زمان دارد تا پاسخ‌های خود را وارد برگه پاسخنامه کند. بنابراین، در مجموع ۳۰ دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ در نظر گرفته شده است و ده دقیقه هم برای وارد کردن پاسخ‌ها در پاسخنامه فرصت دارید.

برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و در بخش لیسنینگ نمره خوبی بگیریم، لازم است نکات زیر را مدنظر داشته باشیم:

 • با لهجه‌های مختلف آشنا شوید: در فایل‌های صوتی لیسنینگ آیلتس، افرادی با لهجه‌های مختلف به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند تا بر این موضوع تأکید شود که زبان انگلیسی ماهیت بین‌المللی دارد. برای مثال ممکن است شخصی با اصلیت مکزیکی به زبان انگلیسی صحبت کند که بدون شک لهجه‌ای متفاوت با یک انگلیسی‌زبان خواهد داشت. بنابراین، باید با لهجه‌های مختلف آشنا شوید و به فایل‌های صوتی مختلفی گوش کنید تا با انواع لهجه‌ها آشنا شوید و روز آزمون دچار اضطراب نشوید و به راحتی حرف‌‌های آن‌ها را درک کنید. برای این کار، توصیه می‌کنیم به نمونه سوالات آزمون‌های سا‌ل‌های قبل رجوع کنید، فیلم و سریال ببینید و در صورت امکان با افرادی تمرین اسپیکینگ کنید که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست. برای مثال می‌توانید عضو گروه‌‌های اجتماعی بین‌المللی بشوید و از طریق آشنایی با افراد مختلف، لهجه‌های مختلفی را گوش کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌های تلویزیونی کشورهای غیرانگلیسی‌زبان را مشاهده کنید که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. علاوه بر این، می‌توانید به سخنرانی‌‌های افرادی گوش کنید که آمریکایی یا بریتانیایی نیستند، اما به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.
 • تمرکز خود را از دست ندهید: شاید سخت باشد که نیم ساعت تمرکز خود را روی شنیدن فایل‌های صوتی مختلف بگذارید و با دقت سعی کنید به سوال‌ها جواب بدهید. اما باید بتوانید. باید از روش‌‌هایی برای افزایش تمرکز کمک بگیرید تا به مرور دقت خود را بالا ببرید. اگر می‌خواهید نمره ۷ یا بالاتر از آن را کسب کنید، گوش دادن فعال را امتحان کنید. در طول روز، ما در حال گوش دادن به جملات مختلف هستیم، اما بخشی از آن غیرفعال است. منظور از گوش دادن فعال این است که روی صحبت‌های شنونده متمرکز شویم و مفاهیم آن‌ را به خوبی و با جزئیات درک کنیم. اما گوش دادن غیرفعال به عملی گفته می‌شود که افراد صرفاً گوش می‌کنند اما خودشان را درگیر مفاهیم تک‌‌تک جملات نمی‌کنند. از دیگر مواردی که برای افزایش تمرکز لازم است، ایجاد اهداف مشخص و اولویت‌بندی آن‌هاست. همچنین اگر موقع تمرین کردن احساس کردید نمی‌توانید به اندازه کافی تمرکز داشته باشید یا دقت کافی برای گوش دادن به صحبت‌ها را ندارید، توصیه می‌کنیم اندکی استراحت کنید و سپس دوباره به بخش لیسنینگ برگردید. تمرین‌‌های منظمی برای افزایش تمرکز خود داشته باشید و از انجام دادن چند کار به طور هم‌زمان (Multitasking) جلوگیری کنید. فراموش نکنید که تمرکز کردن یکی از موضوعات بسیار مهم در آزمون آیلتس است. فرقی نمی‌‌کند لیسنینگ باشد یا ریدینگ یا هر بخش دیگری. در مجموع باید بتوانید روی تک‌تک سوال‌ها متمرکز شوید تا در نهایت در بازه زمانی مشخص‌شده به سوال‌ها پاسخ دهید. اگر دقت کافی نداشته باشید، مجبور می‌شوید چند بار سوال‌ها را بخوانید و این زمان زیادی از شما خواهد گرفت. در رابطه با لیسنینگ این امر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا فقط یک بار فرصت گوش دادن به آن را دارید.
 • دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید: این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بحث محدودیت در نوشتن تعداد کلمات به میان بیاید. اگر در دستورالعمل سوال نوشته شده «No more than three words»، نمی‌توانید بیشتر از این بنویسید. اگر حواستان به صورت سوال نباشد و بیشتر بنویسید، اگر پاسخ درستی هم داده باشید، نمره آن را از دست می‌دهید. بنابراین، چهار کلمه نوشتن برای چنین درخواستی، پاسخ غلطی خواهد بود.
 • با انواع سوالات لیسنینگ آشنا شوید: آشنایی با انواع سوالات لیسنینگ به شما خواهد گفت که روز آزمون چه انتظاری از شما دارند. وقتی بدانید با چه نوع سوالاتی مواجه خواهید شد، بهتر می‌توانید برای پاسخ دادن به آن‌ها خودتان را آماده کنید. برای مثال، برخی از سوال‌ها «Multiple Choice» و برخی دیگر «Gap Filling» هستند. لیسنینگ سوالات مختلفی دارد و به همین دلیل باید آن‌ها را یاد بگیرید. همچنین باید بدانید که چگونه به هر یک از سوال‌ها پاسخ دهید. با یاد گرفتن این تکنیک‌ها می‌توانید هم بر سرعت عمل خود بیفزایید و هم در روز آزمون استرس کمتری را تجربه کنید.
 • هنگام تمرین کردن فقط یک بار به فایل صوتی گوش بدهید: همان‌طور که اشاره شد، شما فقط یک بار می‌توانید به هر فایل صوتی گوش دهید. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام تمرین کردن این تکنیک را به کار ببریم. اگر در کلاس‌های آمادگی برای آیلتس شرکت می‌کنید هم از استاد خود بخواهید که فقط یک بار آن را برای شما پخش کند. هر چقدر شرایط امتحان را بیشتر برای خود شبیه‌سازی کنید، روز آزمون استرس کمتری خواهید داشت و با تسلط و اعتمادبه‌نفس بیشتری سر جلسه حضور پیدا می‌کنید.

یکی از روش‌های مؤثر برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و بتوانیم بخش لیسنینگ را پاسخ دهیم، همان‌طور که اشاره شد، آشنایی با انواع سوالات آن است. در ادامه این بخش به بررسی انواع سوالات لیسنینگ و همچنین برخی دیگر از نکات مهمی می‌پردازیم که در رابطه با تقویت لیسنینگ توضیح دادیم.

دختری در حال کار کردن با لپ‌تاپ

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

برای پاسخ دادن به این پرسش که چگونه برای آیلتس آمده شویم و به‌ویژه چگونه از عهده سوالات لیسنینگ بربیاییم، لازم است قبل از هر چیز انواع سوالات آن را تمرین کنیم. به طور کلی، سوالات لیسنینگ آیلتس را می‌توانیم به دسته‌ زیر تقسیم کنیم:

 • Matching: در این نوع سوال‌ها داوطلب فهرستی را در فایل صوتی می‌شنود و سپس از او خواسته می‌شود که آن را با گزینه‌های روی برگه سوالات تطبیق دهد. معمولاً تعداد گزینه‌‌هایی که در سوال آمده بیشتر از مواردی است که در صورت سوال می‌شنویم.
 • Multiple Choice: رایج‌ترین نوع سوالات لیسنینگ است که به دو شکل «Short Answer Multiple Choice» و «Sentence Completion – Multiple Choice» مطرح می‌شود.
  • Short Answer Multiple Choice: در این نوع سوال‌ها با سوالی مواجه می‌شویم که باید از بین گزینه‌‌ها پاسخ درست را انتخاب کنیم.
  • Sentence Completion – Multiple Choice: در این نوع سوال‌ها جمله ناقصی در صورت سوال مطرح می‌شود که باید یکی از گزینه‌ها را برای کامل کردن سوال انتخاب کنیم.
 • Sentence Completion: در این نمونه سوال لیسنینگ آیلتس داوطلب جملاتی را می‌خواند که ایده محوری کل آن فایل صوتی را به طور خلاصه بر روی کاغذ آورده است. داوطلب باید با گوش دادن به فایل صوتی، جاهای خالی در متن را پر کند.
 • Flowchart Completion: در این نوع سوال‌ها داوطلب باید با توجه به چیزی که در فایل صوتی می‌شنود، اطلاعات موجود در برگه سوالات را پر کند. معمولاً این نوع سوالات درباره فرایندی صحبت می‌کند که مراحل آن به‌ترتیب روی برگه نوشته شده است.
 • Form Completion: در این نوع سوال‌ها، بر اساس آنچه داوطلب در فایل صوتی می‌شنود، باید فرم را کامل کند.
 • Note Completion: در این نوع سوال‌ها، داوطلب به فایل صوتی گوش می‌دهد و سپس بر اساس آن باید یادداشتی را کامل کند. معمولاً عنوان موضوعی که در فایل صوتی می‌شنود، روی برگه کاغذ آمده است و باید پس از گوش دادن، جاهای خالی در متن را پر کند.
 • Table Completion: در این نوع سوال‌ها داوطلب باید با گوش دادن به فایل صوتی، هم‌زمان اطلاعات مربوط به جدول را کامل کند.
 • Summary Completion: در این نمونه سوالات، داوطلب باید جاهای خالی پاراگراف را با توجه به اطلاعاتی که در فایل صوتی می‌شنود کامل کند. در این بخش باید توجه داشت که املا و گرامر اهمیت زیادی دارد.
 • Short Answer Questions: در این نمونه سوال‌ها، داوطلب باید به فایل صوتی گوش بدهد و سپس به تعدادی سوال پاسخ کوتاه بدهد.
 • Plan Labelling: این نوع سوال‌ها نقشه‌ای مانند طرح کلی ساختمان یا محل سکونت است که تصویر آن در برگه سوالات آمده است و در فایل صوتی شاهد توصیف آنجا با تمام جزئیاتش هستیم. محتوای این سوال‌ها کاملاً غیرآکادمیک است و داوطلب باید هم‌زمان که به فایل صوتی گوش می‌دهد، به نقشه نیز نگاه کند و به سوالاتی که در برگه آمده پاسخ دهد.
 • Map labeling: از دیگر سوالاتی که برای لیسنینگ مطرح می‌شود، «Map Labeling» است که نقشه مکانی را در اختیار داوطلب قرار می‌دهد و سپس از او می‌خواهد که نقشه را ببینید و هم‌زمان به فایل صوتی گوش دهد تا به پاسخ درست برسد. در نهایت هم آن را وارد برگه پاسخنامه کند.
 • Diagram Labeling: در این نمونه سوال‌ها، دیاگرامی در اختیار داوطلب قرار داده می‌شود که بخشی از دستگاه یا روند خط تولید را توصیف می‌کند. داوطلب باید با در نظر گرفتن آن و گوش دادن به فایل صوتی، جاهای خالی را در تصویر کامل کند.

نکته: آزمون آیلتس نمره منفی ندارد و هر پاسخ درستی که به سوال‌ها داده شود، یک نمره را برای داوطلب خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود حتی اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید هم آن را خالی نگذارید. همچنین فراموش نکنید که فایل‌های صوتی فقط یک بار پخش می‌شوند و باید دقت کافی را هنگام گوش دادن داشته باشید تا به سوال‌ها به خوبی پاسخ دهید. علاوه بر این، لیسنینگ آزمون آکادمیک و جنرال شبیه هم است، بنابراین می‌توانید هر کدام از این آزمون‌ها را تمرین کنید.

از آنجا که نمی‌دانیم قرار است با کدام‌یک از این سوال‌ها در بخش لیسنینگ مواجه شویم، بهتر است با تک‌تک آن‌ها آشنا شویم و نحوه پاسخ دادن را یاد بگیریم. هر یک از این سوال‌های تکنیک‌های خاصی برای پاسخ دادن دارد. در آموزش‌های قبلی «مجله فرادرس» و در مبحث «نمونه سوال لیسنینگ آیلتس» با انواع سوالات آن به طور کامل آشنا شدیم. در این مطلب، نکاتی کلی را برای نحوه پاسخ دادن به این نوع سوالات مطرح می‌کنیم.

نحوه پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ آیلتس

برای پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ باید قبل از هر چیز بدانیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و چگونه به سوالات این بخش از آزمون پاسخ دهیم. اگر می‌خواهید با نحوه پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ آشنا شوید، توصیه می‌کنیم این بخش از مطلب را مطالعه کنید.

 • دستورالعمل مربوط به هر یک از سوال‌ها را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که چه تعداد کلمه برای پر کردن جاهای خالی می‌توانید بنویسید.
 • هر بخش از دو یا گاهی سه نوع سوال مختلف تشکیل شده است. توصیه می‌‌کنیم هر سوال‌های هر بخش را قبل از شنیدن فایل صوتی بخوانید و نوع آن‌ها را تشخیص دهید.
 • بعد از خواندن سوال، کلمه‌‌های کلیدی آن را پیدا کنید و زیر آن‌‌ها خط بکشید. سپس هنگام شنیدن مونولوگ یا دیالوگ، دنبال آن کلمه‌های کلیدی یا مترادف آن‌ها باشید.
 • قبل از آن‌که به فایل صوتی گوش دهید، از سرنخ‌های موجود در متن سوال استفاده کنید. برای مثال با توجه به کلمه‌‌های قبل و بعد از جای خالی، تشخیص دهید که در جای خالی باید از فعل انگلیسی، اسم انگلیسی، صفت انگلیسی یا... استفاده کنید.
 • در بیشتر موارد با سوالاتی مواجه هستید که به ترتیب در فایل صوتی می‌شنوید. اما در برخی موارد ممکن است به ترتیب نباشد. بنابراین، این موضوع را هنگام پاسخ دادن به سوالات در نظر داشته باشید تا سوالی را از دست ندهید.
 • با دقت به فایل صوتی گوش بدهید و سعی نکنید روی تک‌تک جزئیات متمرکز شوید. فقط دنبال کلمه‌های کلیدی یا اطلاعاتی باشید که مخصوص سوال است.
 • وقتی در حال گوش دادن هستید، هر گونه کلمه کلیدی، عدد یا هر چیزی که به صورت سوال مرتبط است را یادداشت کنید. از کلمه‌‌های مخفف برای یادداشت‌برداری استفاده کنید تا وقت کمتری از شما بگیرد.
 • بعد از گوش دادن به فایل صوتی، دوباره صورت سوال را بخوانید تا مطمئن شوید مفهوم سوال را به خوبی درک کرده‌اید و پاسخی که برای آن سوال نیاز دارید را یافته‌اید.
 • بر اساس کلمه‌های کلیدی که زیر آن خط کشیده‌اید و بر اساس یادداشت‌های خود شروع به پاسخ دادن به سوال کنید.
 • به محدودیتی که برای نوشتن کلمه‌ها در جاهای خالی دارید، توجه داشته باشید. مطمئن شوید که جوابی که نوشته‌اید دقیقاً همان تعداد کلماتی است که دستورالعمل سوال از شما خواسته است.
 • پاسخ‌ها را دقیق و خوانا بنویسید و هنگام نوشتن به املا و گرامر نیز توجه کنید.
 • اگر پاسخ سوالی را متوجه نشدید، روی آن بیش از حد تمرکز نکنید. درعوض، به سراغ سوال‌های بعدی بروید، زیرا ممکن است بر اثر وقت گذاشتن روی سوالی، تمرکز خود را نسبت به فایل صوتی از دست بدهید و نتوانید روی ادامه آن تمرکز کنید. در نتیجه پاسخ سوالات بعدی را نیز از دست خواهید داد.
 • بعد از تمام شدن این بخش، ۱۰ دقیقه دیگر فرصت دارید تا پاسخ‌های خود را وارد برگه پاسخنامه کنید. بنابراین، یک بار دیگر فرصت مرور کردن پاسخ‌های خود را خواهید داشت.

منابع تقویت لیسنینگ آیلتس

بدون شک، یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود با لیسنینگ آیلتس آشنا شویم و بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم استفاده از منابع معتبر و به‌روز است. در آموزش‌های قبلی «مجله فرادرس» به طور کامل درباره منابع آیلتس صحبت کرده‌ایم. در این آموزش به معرفی برخی از کتاب‌های مفید برای تقویت لیسنینگ آیلتس می‌پردازیم تا به خوبی درک کنیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب Get Ready for IELTS Listening

این کتاب برای سطوح متوسط به بالا طراحی شده است. برای افرادی که می‌خواهند در بخش لیسنینگ نمره بهتری کسب کنند، می‌توانیم این کتاب را معرفی کنیم. این کتاب شامل ۱۲ درس می‌شود و به نکات مهمی در خصوص انواع سوالات لیسنینگ آیلتس و نحوه پاسخ دادن به آ‌ن‌ها اشاره کرده است. همچنین تمرین‌‌هایی دارد که می‌تواند به یادگیری هر چه بهتر کمک زیادی بکند. ازطرفی، چون توضیحات کتاب کامل است و پاسخ‌ تمرین‌ها نیز در آن قرار داده شده است، می‌تواند به عنوان منبعی مناسب برای مطالعه به صورت خودآموز توصیه شود.

کتاب Get Ready for IELTS Listening

کتاب Improve Your IELTS Listening & Speaking Skills

این مجموعه کتاب‌ها مناسب افرادی است که قصد شرکت در آزمون آیلتس و کسب نمره بالایی دارند. هر کتاب از ۱۰ درس تشکیل شده است و یادگیری هر دو مهارت «Listening» و «Speaking» را آموزش می‌دهد. همچنین به نکات مهمی در خصوص آشنایی با انواع سوالات این دو بخش و تکنیک‌‌های پاسخ دادن به آنها اشاره می‌کند. علاوه بر این، نکات مهمی را در خصوص بهبود تلفظ به شما آموزش می‌دهد. این کتاب برای دو سطح مختلف با محدوده نمره «6.0 - 4.5» و «7.5 - 6.0» تهیه شده است و برای مطالعه خودخوان نیز گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

مجموعه کتاب های Listening & Speaking for IELTS

پادکست IELTS Listening

علاوه بر منابعی که برای تقویت لیسنینگ معرفی شد، از پادکست نیز می‌توانیم به عنوان روش مؤثری برای تقویت لیسنینگ استفاده کنیم و به کمک اپیزودهای آموزشی آن، یاد بگیریم که چگونه برای آیلتس آماده شویم. برخی از پادکست‌ها به منظور تقویت زبان انگلیسی عمومی طراحی شده‌اند و به بالا بردن سطح زبان شما نیز کمک می‌کنند. اما برخی دیگر پادکست لیسنینگ آیلتس هستند و نمونه سوالات آزمون‌های سال‌های قبل را شامل می‌شوند. یکی از این پادکست‌ها «IELTS Listening» است که شامل چهار بخش مختلف می‌شود. بخش اول «Listening» است که از ۳۲ درس تشکیل شده است. بخش دوم «Writing & Speaking» است که سیصد درس مختلف برای بهبود این دو مهارت و یادگیری تکنیک‌های مؤثر برای پاسخ دادن به سوالات آن‌ها دارد.

بخش سوم «Reading» است که صدها متن متنوع دارد و همگی از آزمون‌های آیلتس سال‌های قبل جمع‌آوری شده است. بخش چهارم نیز «Vocabulary» است که شامل لغات پرتکرار آیلتس است که در آزمون‌های قبل تکرار شده است. به کمک این پادکست می‌توانید تمام مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید و برای آزمون آیلتس آمادگی لازم را به دست آورید. اما بهتر است در کنار کتاب‌های مناسب آیلتس از این کتاب به عنوان منبع کمک‌آموزشی بهره ببرید.

پادکست IELS listening

پادکست IELTS Podcast

برای آمادگی در آزمون آیلتس بدون کلاس، پادکست «IELTS Podcas» منبع مناسبی به شمار می‌رود، زیرا می‌توانید به ما یاد دهد که چگونه برای آیلتس آماده شویم. به کمک بازخوردهایی که ارائه می‌دهد، می‌توانید روند پیشرفت خود را متوجه شوید و برای رفع نقاط ضعف خود اقدم کنید. آموزش‌هایی که در این کتاب ارائه شده، توسط عده زیادی از اساتید حرفه‌ای طراحی شده است و شما را با تکنیک‌های پاسخ دادن به سوالات بخش‌های مختلف آیلتس آشنا می‌کند.

«IELTS Podcast» بر اساس منابعی طراحی شده است که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. همچنین نکات مهمی را در خصوص آمادگی برای آیلتس توضیح می‌دهد و راهکارهای لازم برای تست زدن و تمرین کردن را توضیح می‌دهد. همچنین اپیزودهای مختلفی دارد که نمونه آزمون‌های سال‌های قبل را بررسی می‌کند و بازخوردهایی را ارائه می‌دهد.

از دیگر مواردی که می‌توانید به کمک این پادکست تقویت کنید، دایره لغات آیلتس و دستور زبان انگلیسی است. برای مثال، در برخی از اپیزودهای آن اصطلاحات انگلیسی آموزش داده شده است و به بررسی کالوکیشن‌های انگلیسی و کاربرد زبان با توجه به آیلتس آموزش‌هایی را در دسترس افراد قرار داده است و می‌تواند به ما یاد دهد که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

پادکست IELTS Podcast

نمره دهی لیسنینگ آیلتس

نمره‌دهی لیسنینگ آیلتس با در نظر گرفتن تعداد پاسخ‌های درست محاسبه می‌شود. هر پاسخ درست یک نمره دارد و برای پاسخ‌های اشتباه نمره منفی لحاظ نمی‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم پاسخ سوالی را خالی نگذارید. این بخش ۴۰ سوال مختلف دارد و نمره آن با توجه به جدول زیر تعیین می‌شود که هم برای آیلتس آکادمیک و هم برای آیلتس جنرال صادق است. به کمک جدول نمره‌دهی می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و چگونه به سوالات هر بخش با توجه به معیارهای استانداردی که برای نمره‌دهی در نظر گرفته‌اند، پاسخ دهیم.

نمره کل تعداد پاسخ‌های درست
9 39-40
8.5 37-38
8 35-36
7.5 32-34
7 30-31
6.5 26-29
6 23-25
5.5 18-22
5 16-17
4.5 13-15
4 11-12

چگونه برای اسپیکینگ آیلتس آماده شویم ؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، اسپیکینگ آیلتس سه بخش دارد. بخش اول شامل تعدادی سوال درباره زندگی شخص داوطلب است. در بخش دوم به او موضوعی داده می‌شود تا درباره آن دو دقیقه صحبت کند. سپس وارد بخش سوم می‌شوید که تعدادی سوال با جزئیات از داوطلب پرسیده می‌شود که باید به آن‌ها جواب دهد. برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و در بخش اسپیکینگ نمره خوبی بگیریم، لازم است نکات زیر را مدنظر داشته باشیم:

 • با ساختار کلی اسپیکینگ آشنا شوید: اگر ساختار کلی هر یک از بخش‌های آزمون آیلتس را بدانیم، بهتر می‌توانیم به این پرسش پاسخ دهیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم. اسپیکینگ سه بخش مختلف دارد که باید با نوع سوالات و راهکارهای پاسخ دادن به آن‌ها آشنایی کافی داشته باشیم. در این بخش به طور کامل به انواع سوالات اسپیکینگ و نحوه پاسخ دادن به آن‌ها می‌پردازیم.
 • جواب سوال‌ها را به صورت کلیشه و حفظ‌شده ندهید: در بیشتر موارد دیده شده است که داوطلب پاسخ برخی از سوال‌ها، به‌ویژه بخش اول را حفظ کرده و موقع پرسیدن سعی می‌کند از عبارت‌ها یا اصطلاحات کلیشه‌ای کمک بگیرد. فراموش نکنید که شخصی که با شما مصاحبه می‌کند، از قبل با آزمون آشنایی کافی دارد و با تعداد زیادی از داوطلبان مصاحبه کرده است. بنابراین با اصطلاحات و عبارت‌هایی که به عنوان کلیشه مدام در پاسخ‌های افراد تکرار می‌شود، آشنایی کافی دارد و به همین دلیل حفظ کردن پاسخ‌ سوال‌ها، نه‌تنها باعث افزایش نمره شما نمی‌شود، بلکه ممکن است نتیجه عکس دهد.
 • از کلمات سطح بالا و ناآشنا استفاده نکنید: شاید بخواهید مصاحبه‌کننده را با به کار بردن کلمات پیچیده و سطح بالا در روز مصاحبه تحت تأثیر قرار دهید. اما واقعیت این است که در صحبت‌‌های روزانه به زبان انگلیسی، معمولاً از چنین کلماتی استفاده نمی‌شود. بنابراین بهتر است از به کار بردن کلماتی که با‌ نحوه استفاده از آن‌ها آشنایی کافی ندارید، خودداری کنید. درعوض، سعی کنید کلمات و عبارت‌هایی را به کار ببرید که به خوبی می‌شناسید و با کالوکیشن‌های آشنا به طور کامل آشنایید. همچنین می‌توانید از منابعی کمک بگیرید که لغات پرتکرار آزمون‌های آیلتس سال‌های قبل را شامل می‌شوند.
 • از ساختارهای گرامری متنوعی استفاده کنید: با در نظر گرفتن معیارهای نمره‌دهی اسپیکینگ، لازم است از ساختارهای گرامری متفاوتی کمک بگیرید. برای مثال می‌توانید از زمان‌های مختلف استفاده کنید یا گرامر مجهول، جملات شرطی، انواع صفات در کنار اسم و همچنین قیدهای انگلیسی را به کار ببرید. اما سعی نکنید از ساختارهای خیلی پیچیده یا غیرکاربردی که با آن‌ها در زبان انگلیسی زیاد سروکار نداریم، استفاده کنید، زیرا احتمال این‌که هنگام به کار بردن آن‌ها دچار اشتباه شوید زیاد است.
 • به طور منظم تمرین داشته باشید: سعی کنید برنامه‌ریزی منظمی برای تمرین اسپیکینگ آیلتس داشته باشید و روزانه زمان مشخصی را به آن اختصاص دهید. همچنین می‌توانید موقع صحبت کردن صدای خود را ضبط کنید و چند بار به آن گوش کنید تا در نهایت متوجه اشتباهات خود شوید و آن‌‌ها را رفع کنید. این کار به مرور باعث پیشرفت شما خواهد شد.
 • آزمون را شبیه‌سازی کنید: هنگام تمرین کردن، شرایطی شبیه آزمون برای خود فراهم کنید. برای مثال، در محیطی کاملاً ساکت بنشینید و به سوال‌ها پاسخ دهید. می‌‌توانید موقع پاسخ دادن به سوالات، صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید تا متوجه شوید کدام بخش‌ها نیازمند تمرین بیشتری است.
 • به تلفظ کلمه‌ها توجه داشته باشید: تلفظ درست کلمات با لهجه انگلیسی یا آمریکایی فرق دارد. در روز آزمون شخص مصاحبه‌کننده به این نکته توجه نمی‌کند که لهجه شما به چه کشوری تعلق دارد، بلکه به نحوه درست تلفظ کردن کلمه‌ها و اصطلاحات دقت می‌کند. سعی کنید موقع حرف زدن، استرس را روی سیلاب درستی بگذارید و دهان خود را آن‌قدر باز کنید که صدا به طور واضح به گوش مصاحبه‌کننده برسد. با ریتم خیلی تند حرف نزنید و هنگام صحبت کردن آرامش و لبخندی بر لب داشته باشید.
 • از به کار بردن کلماتی که به آن‌ها «Fillers» گفته می‌شود، خودداری کنید: برخی از کلمه‌ها مانند «like» یا «you know» و حتی «well»، به عنوان «Fillers» در زبان انگلیسی شناخته شده‌اند، زیرا در مواقعی که می‌خواهیم صحبت کنیم اما چیزی به ذهن‌مان نمی‌رسد، می‌توانیم از این کلمه‌ها برای پر کردن فضاهای خالی و درواقع برای جلوگیری از مکث کردن کمک بگیریم. بهتر است از این کلمه‌ها در آزمون اسپیکینگ استفاده نکنیم.
 • پاسخ‌های کوتاه ندهید: هر سوالی که از شما پرسیده می‌شود، برای بررسی میزان تسلط شما بر مهارت اسپیکینگ است تا بر اساس آن نمره شما محاسبه شود. بنابراین، این نکته را در نظر داشته باشید که به تمام سوال‌ها پاسخ کامل و بلند بدهید تا مصاحبه‌کننده بتواند سطح زبان انگلیسی شما را ارزیابی کند. البته برای بخش دوم، به مدت ۲ دقیقه باید درباره موضوع صحبت کنید، اما برای بخش‌های اول و سوم باید مراقب باشید که پاسخ کوتاه ندهید.
 • با لحن یکنواخت و کسالت‌آور صحبت نکنید: در برخی موارد ممکن است با صدایی یکنواخت و خسته‌کننده و با اندکی تغییر صحبت کنیم. این کار باعث می‌شود که در انتقال منظور خود با مشکل مواجه شوید. حتی ممکن است بخواهید بر چیزی تأکید کنید اما به دلیل لحن یکنواخت خود، مصاحبه‌کننده متوجه موضوع نشود. سعی کنید بر روی برخی کلمات استری بیشتری بگذارید و لحن صحبت کردن خود را با توجه به موضوع تغییر دهید. برای مثال، اگر درباره خاطره‌ای خوشایند مربوط به گذشته صحبت می‌کنید، بهتر است لبخندی بر لب داشته باشید و لحن خود را تغییر دهید. علاوه بر این موارد، موقع صحبت کردن از زبان بدن کمک بگیرید. تمام این موارد باعث می‌شود که صحبت‌های شما تأثیر بیشتری بر مصاحبه‌کننده داشته باشد.
 • موضوعات پرتکرار اسپیکینگ آیلتس را تمرین کنید: بخش دوم اسپیکینگ آیلتس از شما می‌خواهد که درباره موضوعی به مدت ۲ دقیقه صحبت کنید. بسیاری از موضوعاتی که در سوال مطرح می‌شود، جزو موضوعات پرتکرار اسپیکینگ آیلتس است که در آزمون‌های قبل تکرار شده است. به همین دلیل می‌توانید با تمرین کردن این موضوعات به پیشرفت خود کمک کنید. در آموزش‌‌های قبلی «مجله فرادرس» با موضوعات پرتکرار اسپیکینگ آیلتس آشنا شدیم. برای مطالعه در این مورد می‌‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

انواع سوالات اسپیکینگ آیلتس

همان‌طور که اشاره شد، اسپیکینگ آزمون آیلتس به صورت شفاهی و در حضور شخص مصاحبه‌کننده صورت می‌گیرد. اسپیکینگ از سه بخش تشکیل شده است و در مجموع بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد. سوالاتی که در هر بخش از داوطلب پرسیده می‌شود، انواع مختلفی دارد. برای مثال، در بخش اول، شخص مصاحبه‌کننده تعدادی سوال از داوطلب مطرح می‌کند که بیشتر شخصی است، یعنی به زندگی خصوصی داوطلب مربوط می‌شود، مانند کار، دوستان و خانواده، سرگرمی‌ها، محل زندگی و مواردی از این قبیل.

در بخش دوم، به داوطلب «Cue Card» داده می‌شود که موضوعی روی آن نوشته شده است. یک دقیقه به داوطلب فرصت داده می‌شود تا درباره آن موضوع فکر کند و سپس از او درخواست می‌شود که به مدت ۲ دقیقه درباره آن سوال صحبت کند. این بخش از اسپیکینگ را می‌توان سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش آن به حساب آورد.

پس از آن‌‌که داوطلب به سوالات بخش دوم پاسخ داد، وارد بخش سوم اسپیکینگ می‌شود. در این بخش، با توجه به پاسخ‌هایی که داوطلب به بخش دوم مصاحبه داده است، سوالاتی از او پرسیده می‌شود که به نوعی با در نظر گرفتن پاسخ‌هایش به بخش دوم انتخاب شده است. در این بخش، سوال‌ها با جزئیات بیشتری مطرح می‌شوند و داوطلب موظف است به طور کامل به آن‌‌ها پاسخ دهد.

برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و برای این‌که بتوانیم به سوالات بخش اسپیکینگ پاسخ دهیم، باید موضوعات اسپیکینگ آیلتس را تمرین کنیم. این موضوعات در سال‌های گذشته تکرار شده است و به همین دلیل ممکن است در روز مصاحبه با برخی از آن‌‌ها مواجه شویم. برای آشنایی با نحوه پاسخ دادن به سوالات آیلتس و آشنایی با انواع سوالات آن، در ادامه این بخش، به نکات مهمی برای تمرین کردن اشاره کرده‌ایم.

زن و مردی در حال حرف زدن

نحوه پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ آیلتس

برای پاسخ دادن به سوالات بخش اول اسپیکینگ آیلتس، موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

 • به دقت به هر سوال گوش دهید: معمولاً در روز آزمون، به دلیل استرس ممکن است به صورت سوال خوب گوش ندهیم و در نتیجه پاسخ کامل به آن ندهیم. برای این‌که تمرکز بیشتری داشته باشید، تکنیک‌های افزایش تمرکز را تمرین کنید. همچنین با تمرین‌های پیوسته، به مرور می‌توانید تمرکز خود را افزایش دهید. اگر به سوال پاسخ کاملی ندهید، معیار نمره‌دهی «Task Response» را از دست داده‌اید.
 • پاسخ شفاف و کاملی بدهید: سعی کنید خیلی مستقیم و واضح به سوال پاسخ دهید. از توضیحات خیلی طولانی و بی‌ربط خودداری کنید.
 • پاسخ‌های خود را بسط دهید: سعی کنید با مثال و توضیحات مرتبط، پاسخ‌های خود را بسط دهید، زیر مصاحبه‌کننده به دنبال سنجش مهارت اسپیکینگ شما است و باید آ‌ن‌قدر برای او صحبت کنید تا بتواند فاکتورهای نمره‌دهی را به طور کامل درباره شما بررسی کند. به جزئیات بیشتری اشاره کنید و در صورت لزوم از مثال‌ کمک بگیرید تا میزان تسلط خود را به رخ مصاحبه‌کننده بکشید.
 • روان صحبت کنید: بر روی صحبت کردن روان و طبیعی متمرکز شوید و خیلی تند یا خیلی آهسته صحبت نکنید.
 • تماس چشمی برقرار کنید: سعی کنید موقع صحبت کردن در چشم‌های مصاحبه‌کننده نگاه و با او صبحت کنید. این کار تأثیر بیشتری خواهد داشت.

برای پاسخ دادن به سوالات بخش دوم اسپیکینگ آیلتس، موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

 • ابتدا «Cue Card» را با دقت بخوانید: موضوع را دقیق بخوانید و سعی کنید تمام جوانب آن را مدنظر داشته باشید. همه پرامپت‌هایی که همراه با سوال در اختیار شما قرار داده شده است را با دقت بخوانید.
 • برای نحوه پاسخ دادن به سوالات این بخش برنامه‌ریزی کنید: کلمات کلیدی یا موارد مهمی را که قرار است در صحبت‌های خود بیاورید، یادداشت کنید. حتی توصیه می‌شود، کلمات پرسشی هر یک از پرامپت‌ها را یادداشت کنید تا با نگاه کردن به آن‌ها، چیزی را از قلم نیندازید. افکارتان را در ذهن‌تان سازمان‌دهی کنید تا موقع صحبت کردن بر گفته‌های خود تسلط کامل داشته باشید.
 • با مقدمه‌ای صحبت خود را شروع کنید: ابتدا صورت سوال را پارافریز کنید و از آن در مقدمه خود استفاده کنید. برای مثال می‌توانید با جمله «I'd like to talk about» شروع کنید.
 • درباره هر یک از سوال‌ها توضیحات کاملی دهید و به جزئیات اشاره کنید: از مثال‌ برای دفاع از نظریات خود کمک بگیرید. حتی می‌توانید داستانی را درباره آن تعریف کنید.
 • صحبت‌های خود را با نتیجه‌گیری تمام کنید: در یک خط جمع‌بندی کنید تا صحبت‌های شما کامل شود و به مصاحبه‌کننده نشان دهید که قصد اتمام آن را دارید. برای مثال می‌توانید بگویید «That's allI remember about it» یا خلاصه‌ای از حرف‌‌های خود را در یکی دو خط بیان کنید.
 • زمان را مدیریت کنید: در این مرحله باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید، زیرا یک دقیقه فرصت دارید که به موضوع فکر کنید و در ادامه دو دقیقه باید درباره آن صحبت کنید. به همین دلیل مدیریت زمان نقش مهمی در کسب نمره خوب برای بخش دوم اسپیکینگ دارد. سعی کنید به طور میانگین ۳۰ ثانیه برای پاسخ دادن به تک‌تک سوال‌ها برای خود در نظر بگیرید تا به همه آن‌ها پاسخ دهید و به‌ویژه برای سوال آخر وقت را از دست ندهید.
 • با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید: در این بخش باید آن‌قدر مسلط باشید تا رضایت مصاحبه‌کننده را جلب کنید. زیرا بخش دوم مهم‌ترین بخش اسپیکینگ است و اگر سوالات این بخش را به خوبی پاسخ دهید، خیالتان از بابت نمره راحت‌تر خواهد شد. ضمن این‌که سوالاتی که در بخش سوم مطرح می‌شود، با توجه به نوع پاسخ‌های شما به سوالات بخش دوم است.

برای این که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و به منظور پاسخ دادن به سوالات بخش سوم اسپیکینگ آیلتس، موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

 • وارد بحث شوید: این بخش کمی ماهیت انتزاعی دارد و درباره موضوعات پیچیده‌تری از شما سوال می‌شود. برای بحث کردن درباره جنبه‌های مختلف موضوع، آمادگی کافی داشته باشید.
 • عقاید خود را بیان و از آن‌ها حمایت کنید: در ابراز عقیده راحت باشید و نظرات خود را به صراحت بیان کنید. برای دفاع از ایده‌های خود مثال و دلیل بیاورید تا مصاحبه‌کننده را قانع کرده باشید. از عبارت‌هایی نظیر «In my opinion» و «I believe that» یا «from my perspective» کمک بگیرید.
 • به کمک مثال، جزئیات بیشتری را بیان کنید: یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید از نظرات خود دفاع کنید، آوردن مثال است. به کمک مثال می‌توانید تمام جنبه‌های ایده خود را توضیح دهید و موافقت یا مخالفت خود را درباره موضوعِ مطرح‌شده بیان کنید.
 • به سوال پاسخ کامل بدهید: به سوال‌ها با دقت گوش کنید و به تمام جوانب آن پاسخ دهید.
 • به مصاحبه‌کننده گوش کنید: اگر مصاحبه‌کننده در ادامه سوال دیگری را مطرح کرد، دقیق به آن گوش دهید و عمیقاً به پاسخ خود فکر کنید. سپس با او درباره سوال بحث کنید.
 • اگر جایی از سوال را متوجه نشدید، از مصاحبه‌کننده مجدداً بپرسید: این کار نمره شما را کم نمی‌کند، اما اگر سوال را متوجه نشوید و پاسخی بدهید که از شما را از موضوع اصلی دور کند، نمره خود را از دست می‌دهید. به همین دلیل، اگر متوجه سوال نشدید، از مصاحبه‌کننده بخواهید که آن را دوباره مطرح کند یا توضیحات بیشتری درباره آن بدهد.

منابع تقویت اسپیکینگ آیلتس

یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توانیم بفهمیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و اسپیکینگ خود را تقویت کنیم، استفاده از منابع تقویت اسپیکینگ است. به کمک کتاب‌‌ها و پادکست‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، می‌توانیم اسپیکینگ خود را تقویت کنیم.

کتاب Collins English for Exam Speaking for IELTS

اگر نقطه‌ضعف شما در آزمون آیلتس، بخش اسپیکینگ است و فکر می‌کنید بخش زیادی از نمره شما به خاطر همین موضوع از بین می‌رود، «Collins English for Exam Speaking for IELTS» می‌تواند به شما کمک کند. مجموع کتاب‌های «Collins» برای هر بخش از آزمون آیلتس به طور اختصاصی کتاب‌هایی را تهیه کرده که می‌تواند در بهبود نمره آیلتس به شما کمک کند و به کمک آن می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه برای آیلتس آماده شویم. این کتاب برای تقویت اسپیکینگ آیلتس، موضوعات پرتکراری را معرفی کرده است که در نمونه مصاحبه‌های آزمون‌های قبل مطرح شده است. همچنین نمونه پاسخ‌هایی دارد که می‌تواند برای یادگیری بهتر به شما کمک کند.

یکی از مشکلاتی که داوطلبان هنگام آمادگی برای بخش اسپیکینگ با آن مواجه می‌شوند، آشنایی نداشتن با انواع سوالات آن و نحوه پاسخ دادن به آن‌هاست. به کمک این کتاب می‌توانید به تمام استراتژی‌های پاسخ‌دهی به سوالات اسپیکینگ آشنا شوید و برای موضوعات مختلف آمادگی لازم را به دست بیاورید. از طرف دیگر می‌توانید لغات و اصطلاحات جدیدی را به کمک نمونه پاسخ‌های سال‌‌های قبل یاد بگیرید و جملات متنوع گرامری را نیز با گوش دادن به فایل‌های صوتی و خواندن متن نوشتاری آن‌ها تمرین کنید.

کتاب Collins Speaking

کتاب Improve Your IELTS Listening & Speaking Skills

این کتاب را در بخش لیسنینگ معرفی کرده بودیم. اما برای بخش اسپیکینگ نیز منبع بسیار خوبی است و می‌تواند به ما کمک کند تا بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم. برای بهبود مهارت‌های «Listening» و «Speaking» شما طراحی شده است و رنج نمره‌های مختلفی دارد. برای افرادی که می‌خواهند به صورت خودخوان برای آزمون آیلتس آماده شوند، این کتاب می‌‌تواند کمک‌کننده باشد، زیرا نکاتی را در خصوص نحوه پاسخ دادن به سوالات این بخش آموزش می‌دهد که برای بسیاری از داوطلبان مفید است و می‌توانند با خواندن آن‌ها و برنامه‌ریزی منظم برای تمرین کردن و تست زدن، این دو بخش از آزمون را به خوبی پشت سر بگذارند.

همچنین راهنمایی کامل برای گذراندن هر یک از مراحل اسپیکینگ به شمار می‌رود و آموزش‌‌هایی را درباره نحوه استفاده از لغات پرکاربرد آیلتس، کالوکیشن‌ها و اصطلاحات انگلیسی ارائه می‌دهد. به علاوه، موضوعات متنوعی را برای اسپیکینگ و لیسنینگ پوشش می‌دهد که جزو موضوعات پرتکرار به شمار می‌رود. بنابراین می‌توانیم از آن به عنوان منبعی یاد کنیم که به ما آموزش می‌دهد چگونه برای آیلتس آماده شویم.

Improve Your IELTS Listening & Speaking Skills

پادکست Luke's English Podcast

پادکست «Luke's English Podcast» به طور اختصاصی برای آیلتس طراحی نشده است، اما یکی از پادکست‌های بسیار خوب و کاربردی برای بهبود مهارت‌های زبانی به شمار می‌رود و طرفداران زیادی دارد. این برنامه دارای ویژگی‌های زیر است:

 • گزینه‌ای برای پخش یا دانلود تمام قسمت‌ها دارد.
 • امکان دسترسی به اپیزودها و فایل‌های PDF مختص برنامه وجود دارد.
 • امکان دسترسی به یادداشت‌ها و رونوشت‌های اپیزودهای موجود در برنامه وجود دارد.
 • همیشه با آخرین اپیزودها و آرشیو کامل قسمت به‌روز می‌شود.
 • می‌توانید اپیزودهای محبوب خود را نشان کنید و در فرصت دیگری بارها و بارها به آن‌ها گوش دهید و از شنیدنشان لذت ببرید.
 • در صورت تمایل می‌توانید سریع‌تر یا آهسته‌تر گوش دهید.
 • اگر بخشی را حین گوش دادن از دست دادید، می‌توانید 30 ثانیه به جلو یا عقب بروید.
 • در صورت قطع شدن یا به هر دلیل دیگری، می‌توانید دوباره از همان‌ جایی که مشغول گوش دادن بودید، ادامه دهید.
 • امکان دسترسی سریع به تمام روش‌های رسانه‌ای مانند ایمیل، وبسایت، فیس‌بوک و توییتر وجود دارد.

برای دانلود این پادکست می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

 • لینک دانلود Luke's English Podcast از گوگل پلی: «+»
 • لینک دانلود Luke's English Podcast از اپ استور: «+»
پادکست Luke

پادکست All Ears English Podcast - ESL Listening Practice

یکی از دلایل محبوبیت این پادکست این است که امکان تهیه رونوشت آن وجود دارد تا هیچ جایی را از دست ندهید. همچنین، میزبان‌های این پادکست‌، دو بانوی آمریکایی هستند که در هر اپیزود موضوعات متنوعی را طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آموزش می‌دهند. آموزش‌ها به شکل مکالمه دونفره است و لغات کاربردی و اصطلاحات متنوعی را آموزش می‌دهند و برای هر کدام چندین کاربرد مختلف را با مثال نشان می‌دهند. همچنین می‌توانید افعال عبارتی و انواع کلمه‌های روزمره انگلیسی را در لیست شخصی خود ذخیره کنید. بنابراین از آن می‌توان هم به عنوان روشی برای یادگیری نام برد و هم پادکستی برای سرگرمی در مواقعی که وقت اضافه دارید یا در مسیر رفت و برگشت به محل کار یا مدرسه و دانشگاه هستید.

از دیگر مواردی که می‌توانیم به کمک این پادکست یاد بگیریم و بدانیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم، گفت‌وگوهایی پیرامون فرهنگ آمریکایی، زندگی در آمریکا و روابط بین‌فرهنگی است. همچنین درباره «Culture Shock» یا همان شوک فرهنگی نیز توضیحاتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که گوش دادن به آن برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، خالی از لطف نیست. برای دانلود این پادکست می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

 • لینک دانلود پادکست All Ears English Podcast - ESL Listening Practice از گوگل پلی: «+»
پادکست All Ears

نمره دهی اسپیکینگ آیلتس

نمره‌ اسپیکینگ آیلتس با در نظر گرفتن برخی از فاکتورهای نمره‌دهی که به صورت استاندارد برای این بخش در نظر گرفته شده است، تعیین می‌شود. این فاکتورها را شخص مصاحبه‌کننده بر اساس پاسخ‌های داوطلب به سوالات هر بخش در نظر می‌گیرد و هما‌ن‌طور که اشاره شد، اسپیکینگ آیلتس در کل از سه بخش تشکیل شده است. در جدول زیر می‌توانید معیارهای نمره‌دهی برای اسپیکینگ آیلتس را مشاهده کنید. به کمک این جدول بهتر درک می‌کنیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

جدول معیارهای نمره‌دهی اسپیکینگ

Grammatical Range and Accuracy

انتخاب دستور زبان درست و مناسب

Fluency and Coherence

روانی کلام

Pronunciation

تلفظ

Lexical Resource

منابع واژگانی

چگونه برای ریدینگ آیلتس آماده شویم ؟

به منظور تقویت مهارت ریدینگ و برای پاسخ به این پرسش که چگونه برای آیلتس آماده شویم، باید چند مورد مهم و اساسی را مدنظر داشته باشیم. این موارد شامل یادگیری راهکارهای لازم برای تست زدن، تمرین کردن به طور منظم و پی در پی، و آشنایی با انواع سوالات ریدینگ است. با رعایت مراحل زیر، می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید.

 • ساختار ریدینگ آیلتس را بشناسید: آزمون آیلتس از دو بخش جنرال و آکادمیک تشکیل شده است. برای تمرین بخش ریدینگ، باید نوع آزمون خود را مشخص کنید، زیرا متن‌ها ریدینگ آکادمیک و جنرال با هم فرق دارد. ریدینگ آکادمیک از سه متن طولانی و کاملاً تخصصی تشکیل شده است، درحالی‌که ریدینگ آیلتس جنرال از متن‌های کوتاه‌تر اما با موضوعات اجتماعی‌تر تشکیل شده است.
 • مهارت‌های «skimming» و «scanning» را یاد بگیرید: متن را سریع بخوانید تا با موضوع کلی آن آشنا شوید. به این کار «skimming» گفته می‌شود. سپس صورت سوال را بخوانید و در متن به دنبال کلمه‌های کلیدی سوال یا مترادف آن‌ها بگردید. بعد از آن‌که پاراگراف مربوطه را پیدا کردید، آن قسمت را با دقت بخوانید تا به پاسخ سوال دست پیدا کنید. به این کار «scanning» گفته می‌شود، یعنی خواندن به منظور پیدا کردن جزئیات بیشتر. به کمک این دو روش می‌توانید هم در وقت خود صرفه‌جویی کنید و هم پاسخ درست را انتخاب کنید.
 • با انواع سوالات ریدینگ آیلتس آشنا شوید: متن‌های ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال با هم فرق می‌کند. اما انواع سوالات آن یکسان است. به طور کلی، ریدینگ آیلتس حدود ۱۶ نوع سوال مختلف دارد؛ برخی از آن‌ها چندگزینه‌ای هستند، برخی دیگر جاهای خالی دارند که داوطلب باید با توجه به متن آن‌ها را کامل کند. در برخی از سوال‌ها باید عنوان مناسبی را از بین گزینه‌ها برای هر یک از پاراگراف‌ها انتخاب کنیم و... . بنابراین، لازمه کسب نمره خوب در این بخش آشنایی و تسلط کافی بر انواع سوالات است. به این ترتیب می‌توانیم به مرور به این هدف برسیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم.
 • معنی لغات ناآشنا را با توجه به متن حدس بزنید: بیشتر متن‌های ریدینگ آیلتس تخصصی است و به همین دلیل ممکن است با لغاتی مواجه شوید که معنی آن‌ها را نمی‌دانید. برای فهمیدن معنی کلمات، با توجه به متن حدس بزنید. جمله را کامل بخوانید، به کلمه‌های قبل و بعد از لغت توجه کنید تا اجزای کلام را تشخیص دهید. سپس معنی آن را حدس بزنید. اگر نتوانستید با این کار به معنی لغت برسید، آن را فراموش کنید و وقت خود را بیش از این صرف پیدا کردن معنی لغت نکنید.
 • زمان را مدیریت کنید: سعی کنید هر بار که نمونه آزمونی را تمرین می‌کنید، مانند شرایط واقعی آزمون عمل کنید. یعنی اگر برای ریدینگ ۶۰ دقیقه فرصت دارید، در همین بازه زمانی تست بزنید تا اگر مشکلی در مدیریت زمان دارید، به مرور و با زدن تست‌های بیشتر آن را رفع کنید. با این کار، در روز آزمون دیگر با کمبود وقت مواجه نخواهید شد و دچار استرس نمی‌شوید.
 • متن‌های انگلیسی با موضوعات مختلف بخوانید: انواع مختلفی از متن‌های انگلیسی را از روزنامه، مجلات، مقاله‌ها و وبلاگ‌ها انتخاب و مطالعه کنید. لغات جدید آن‌ها را یادداشت کنید و معنی آن‌ها را یاد بگیرید. این کار کمک زیادی به افزایش سرعت خواندن شما می‌شود و می‌توانید دانش خود را نیز بالا ببرید. در مجموع، آمادگی بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات ریدینگ آیلتس خواهید داشت.
 • پارافریز کردن را یاد بگیرید: در بیشتر مواقع، کلمه‌های کلیدی که در صورت سوال می‌بینید، عیناً در متن تکرار نشده است، بلکه با مترادف یا پارافریز آن‌ها مواجه می‌شوید. بنابراین، لازم است نحوه پارافریز کردن را یاد بگیرید و بدانید که کلمه‌هایی می‌توانند به عنوان مترادف یا متضاد به‌جای هم به کار بروند. این یکی از اصول مهم در افزایش سرعت عمل و رسیدن به پاسخ درست در آزمون آیلتس است و نه‌تنها در بخش ریدینگ، بلکه در سایر بخش‌ها نیز به آن نیاز داریم و همین امر ضرورت آشنایی با آن را برای ما آشکار می‌سازد.
 • قبل از خواندن متن، مروری سریع بر کل سوالات آن بخش داشته باشید: با این کار، قبل از آن‌که به سراغ متن بروید و «skimming» را انجام دهید، با برخی از کلمات کلیدی در صورت سوال آشنا شده‌اید، به‌ویژه آن دسته از کلماتی که معمولاً برای آن‌ها پارافریزی نداریم و عیناً آن‌ها را در متن می‌بینیم، مانند اسم افراد، مکان یا گونه‌های خاص یا تاریخ و عدد و رقم. برخی از آن‌ها موقع خواندن سوال‌ها در ذهن ما می‌ماند و وقتی متن را سریع می‌خوانیم، با مواجه شدن با آن‌ها می‌توانیم زیر آن‌ها خط بکشیم و به این ترتیب پاسخ برخی از سوال‌ها را حین «skimming» پیدا کنیم.
 • پاسخ‌ها را حدس بزنید: قبل از آن‌که در متن به دنبال پاسخ سوال باشید، سعی کنید بعد از خواندن سوال و پیدا کردن کلمه‌های کلیدی، از همان صورت سوال پاسخ را حدس بزنید. یا اگر برای مثال قرار است جاهای خالی را با یک یا دو کلمه پر کنید، ابتدا حدس بزنید که آیا باید از اسم، فعل، صفت یا قید کمک بگیرید. در این صورت راحت‌تر می‌توانید پاسخ سوال خود را در متن پیدا کنید.
 • دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید: برای هر نوع سوال، دستورالعمل را با دقت بخوانید. برخی از سوال‌ها به بیش از یک پاسخ نیاز دارند. برای برخی از سوال‌ها از داوطلب خواسته شده که بیش از دو یا سه کلمه ننویسد. بنابراین، اگر به صورت سوال دقت نکنید، ممکن نمره آن را از دست بدهید.
 • صورت سوال را بخوانید و سپس زیر کلمه‌های کلیدی آن خط بکشید: این کار باعث می‌شود که با دیدن این کلمات یا مترادف و پارافریز آن‌ها زودتر در متن به جواب دست پیدا کنید و سرعت عمل پاسخ دادن بالاتر برود. یکی از روش‌هایی که به ما کمک می‌کند تا متوجه شویم چگونه برای آیلتس آماده شویم و از عهده بخش ریدینگ بربیاییم، خواندن دقیق صورت سوال و پیدا کردن کلمات کلیدی آن است.
 • پس از خواندن صورت سوال در متن دنبال کلمه‌های کلیدی آن بگردید: البته ممکن است همه کلمه‌های کلیدی را پیدا نکنید. بلکه باید به دنبال مترادف یا پارافریز آن‌ها باشید. سپس آن بخش از متن را با دقت بخوانید تا بتوانید پاسخ درست را پیدا کنید.
 • وقت خود را درگیر سوال‌های سخت نکنید: اگر فکر می‌کنید پاسخ سوالی دشوار است یا در متن نمی‌توانید آن را پیدا کنید، بهتر است آن را نادیده بگیرید و به سراغ سوال‌های بعدی بروید.
 • در انتها و پس از پاسخ دادن به همه سوال‌‌ها، اگر وقت اضافه داشتید به سوال‌هایی که پاسخ ندادید رجوع کنید: اگر زمان را طوری مدیریت کنید که در مجموع ۳ تا ۵ دقیقه وقت اضافه داشته باشید، می‌توانید به سوال‌هایی برگردید که پاسخ آن‌ها را نتوانستید پیدا کنید. شاید چون اکنون دیگر سوالات کل متن‌ها را پاسخ داده‌اید و تقریباً به تمام بخش‌های آن مسلط شده‌اید، بهتر بتوانید به پاسخ این دسته از سوال‌ها نیز دست پیدا کنید.

دختری در حال مطالعه

تفاوت ریدینگ آکادمیک و جنرال

یکی از موارد مهمی که باعث می‌شود هدف از شرکت در آزمون آیلتس را مشخص کنیم و بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم دانستن تفاوت ریدینگ آکادمیک و جنرال است. «ریدینگ»، بعد از بخش اول، یعنی «لیسنینگ» است و مدت زمان ۶۰ دقیقه برای آن در نظر گرفته شده است. هر دو از نظر تعداد سوالات و تعداد بخش‌ها فرق با هم ندارند. در مجموع ۴۰ سوال برای بخش ریدینگ طراحی شده است و هر کدام شامل سه بخش می‌شود. تفاوت بین ریدینگ آکادمیک و جنرال در نوع متن‌های انتخاب‌شده است.

ریدینگ آکادمیک از سه متن بلند تشکیل شده است و موضوعات آن می‌تواند توصیفی، حقیقی، تحلیلی یا مواردی از این قبیل باشد. این بخش در مجموع ۴۰ سؤال دارد که انواع گوناگونی از مهارت‌های خواندن و درک مطلب را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. برای هر بخش، یک متن طولانی طراحی شده است و در ادامه پرسش‌هایی مطرح می‌شود که داوطلب باید در مدت زمان تعیین‌شده به آن پاسخ دهد.

اما ریدینگ جنرال از سه بخش با موضوعات زیر تشکیل شده است:

 • بخش اول - دو یا سه متن کوتاه درباره موضوعاتی حقیقی
 • بخش دوم - دو متن کوتاه مربوط به موضوعات کاری
 • بخش سوم - یک متن بلند و تخصصی درباره موضوعی کلی

نحوه پاسخ دادن به سوالات ریدینگ آیلتس

یکی از مواردی که باعث می‌شود بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و چگونه به سوالات بخش ریدینگ پاسخ دهیم، آشنایی با انواع سوالات ریدینگ و تکنیک‌‌های پاسخ دادن به آن‌‌هاست. در این بخش از مطلب به نحوه پاسخ دادن به سوالات ریدینگ آیلتس می‌پردازیم و نکات مهمی را در این زمینه آموزش خواهیم داد.

 • متن را «skim» کنید. منظور از «skimming» این است که در ابتدای امر، در حد دو دقیقه وقت بگذارید و مروری کلی بر متن ریدینگ داشته باشید تا موضوع اصلی را بفهمید و ایده کلی از آن داشته باشید. همچنین عنوان‌های اصلی و فرعی متن را نیز با دقت بررسی کنید.
 • از آنجا که متن‌های ریدینگ، به‌‌ویژه ریدینگ آکادمیک طولانی است و زمان زیادی طول می‌کشد تا همه متن را بخوانید، با توجه به مدت زمانی که برای آزمون ریدینگ در نظر گرفته شده است، توصیه نمی‌کنیم برای خواندن کل متن وقت بگذارید. درعوض، بخش‌هایی از متن را بخوانید که به سوال‌ها مربوط می‌شود.
 • قبل از خواندن متن، ابتدا صورت سوال را بخوانید. این کار باعث می‌شود که برخی از اطلاعات، هنگام خواندن سریع متن به چشم شما بیاید و حدس بزنید که جواب آن‌ها را کجای متن باید پیدا کنید. بنابراین، در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود.
 • بعد از خواندن صورت سوال، به دنبال کلمه‌های کلیدی آن باشید، چون با خواندن کلمه‌های کلیدی، می‌توانید به متن برگردید و همان کلمه‌ها یا مترادف آن‌ها را پیدا کنید. بنابراین همان پاراگرافی که کلمه‌های کلیدی صورت سوال را دارد پیدا کنید و سپس شروع به خواندن همان قسمت کنید تا به جواب درست برسید. سپس برای بقیه سوالات همین روش را تکرار کنید تا در وقت شما صرفه‌جویی شود و دیگر نیازی به خواندن کل متن نداشته باشید.
 • آن قسمت از متن را که فکر می‌کنید در پاسخ دادن به هر سوالی می‌تواند به شما کمک کند، با دقت بخوانید. حتی اگر فکر می‌کنید متوجه نشدید، دو یا سه بار بخوانید.
 • سعی کنید دست‌کم دو یا سه کلمه کلیدی یا پارافریز آن‌ها را در متن بیابید تا مطمئن شوید پاسخ سوال را در همان قسمت پیدا خواهید کرد. زیرا در برخی موارد ممکن است یک کلمه کلیدی در چند جای متن باشد و شما در چنین مواقعی نیاز دارید که چند کلمه کلیدی دیگر را نیز پیدا کنید تا اطمینان بیشتری برای یافتن پاسخ داشته باشید.
 • در صورت نیاز یادداشت‌برداری کنید. ایده‌های محوری را به صورت خلاصه بنویسید یا اگر با جزئیاتی مانند عدد انگلیسی، سال یا اسم مکان و اشخاص مواجه می‌شوید که شاید بتواند از همان ابتدای امر به شما در یافتن پاسخ درست کمک کند، زیر آن‌ها خط بکشید. در کل، اگر موقع خواندن سریع متن چیزی به ذهن‌تان رسید که فکر می‌کنید ممکن است بعد از خواندن متن فراموش کنید، آن‌ها را یادداشت کنید.
 • از سرنخ‌های موجود در متن استفاده کنید. این کار به‌ویژه برای فهمیدن معنی کلمه‌های متن به شما کمک زیادی خواهد کرد. با این روش می‌توانید مفهوم برخی از واژه‌های ناآشنای داخل متن را حدس بزنید.
 • مراقب «پارافریزها» (Paraphrases) باشید. در متنی که می‌خوانید، بدون شک با جملاتی مواجه خواهید شد که ممکن است همان معنی سوال را بدهند، اما با کلمات دیگری مطرح شده باشند. به این جملات پارافریز گفته می‌شود و با تشخیص آن‌ها می‌توانید به پاسخ سوال‌ها نزدیک‌تر شوید.
 • سوال‌ها را با دقت و یکی‌یکی بخوانید. اگر برای مثال، چند سوال یک بخش را با هم بخوانید و بعد به دنبال پاسخ آن‌ها در متن باشید، این احتمال وجود دارد که کلمه‌های کلیدی سوال‌های بعدی را فراموش کنید. به همین دلیل توصیه می‌‌کنیم ابتدا سوال اول را بخوانید و جواب آن را در متن پیدا کنید. سپس به سراغ سوال‌های بعدی بروید. ضمن این‌که در بیشتر سوالات ریدینگ آیلتس، پاسخ سوالات به‌ترتیب در متن قرار داده شده است و شما با رعایت کردن ترتیب سوالات می‌توانید سریع‌تر به جواب دست پیدا کنید. همچنین هنگام خواندن سوال‌ها به کلماتی مانند «not»‌ یا «except» دقت کنید.
 • زمان پاسخگویی به سوالات را بر اساس تعداد متن‌ها و سوالات هر بخش تقسیم کنید. البته از آنجا که بخش سوم ریدینگ آکادمیک و جنرال در مقایسه با دو بخش دیگر دشوارتر است، توصیه می‌‌کنیم برای بخش سوم اندکی بیشتر وقت بگذارید. سعی کنید برای سوالاتی را که پاسخ آن‌ها را نمی‌دانید، وقت زیادی صرف نکنید. اما به آن‌ها پاسخ دهید، زیرا نمره منفی ندارد و می‌توانید شانس خود را امتحان کنید. از حدس زدن یا تکنیک حذف گزینه برای پاسخ دادن به این نوع سوال‌ها کمک بگیرید.
 • اگر وقت اضافه داشتید، پاسخ‌های خود را مرور کنید و بعد به سراغ بخش بعدی بروید. مطمئن شوید که به همه سوال‌‌ها پاسخ داده‌اید.
 • آرامش خود را حفظ کنید و بر روی سوال‌ها متمرکز شوید. اگر سوالی برای شما سخت بود، دچار استرس نشوید. از روی آن رد شوید و در صورت امکان بعداً دوباره به آن برگردید. اگر باز هم نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، حدس بزنید، تحلیل کنید و حتماً پاسخی به آن بدهید.

منابع تقویت ریدینگ آیلتس

برای این‌که بتوانید با انواع سوالات ریدینگ آیلتس آشنا شوید، باید از منابعی کمک بگیرید که این تکنیک‌ها را به شما آموزش دهد. به همین دلیل در ادامه این مطلب، به معرفی برخی از کتاب‌های آیلتس پرداخته‌ایم تا بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب Improve your IELTS Reading Skills

«Improve your IELTS Reading Skills» انواع سوالات ریدینگ را بررسی می‌کند و تکنیک‌های پاسخگویی به آن‌ها را آموزش می‌دهد. این کتاب را می‌توان به عنوان یکی از منابع معتبر آیلتس دانست، زیرا علاوه بر آموزش نکات مهم ریدینگ، تمرین‌‌های متعددی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. همچنین نکاتی مهم و کاربردی را برای «skimming» و «scanning» توضیح می‌دهد و درباره نحوه تشخیص پارافریزها در متن به نکات مهمی اشاره می‌کند.

این کتاب شامل ده درس است و هر درس هم نکات آموزشی را توضیح داده است و هم تمرین‌هایی را ارائه کرده است که می‌تواند برای داوطلبان مفید باشد. علاوه بر این، می‌توان از آن به عنوان کتابی یاد کرد که به صورت خودآموز نیز مورد استفاده داوطلبان قرار بگیرد. توضیحاتی که در این کتاب لحاظ شده، به صورت گام به گام نکات کلیدی را آموزش می‌دهد و در انتهای کتاب نیز می‌توانید با نمونه آزمون‌های آزمایشی آن تمرین کنید. این کتاب یکی از منابع مفیدی است که به ما یاد می‌دهید چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب Improve Reading for IELTS

کتاب IELTS Advantage – Reading Skills

مجموعه کتاب‌های «IELTS Advantage – Reading Skill» آموزش‌‌هایی بسیار مفید در خصوص تکنیک‌های پاسخ‌دهی به سوالات ارائه داده است و انواع سوالات ریدینگ آیلتس را به کمک نمونه آزمون‌های سال‌های قبل مورد بررسی قرار می‌دهد. برای افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس و کسب نمره ۶٬۵ تا ۷ را دارند، این کتاب می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. از دیگر ویژگی‌‌های این کتاب می‌توان به آشنایی با نحوه پارافریز کردن و پیدا کردن کلمه‌های مترادف در متن ریدینگ اشاره کرد. همچنین شامل آموزش لغات جدید و کالوکیشن‌هایی می‌شود که مناسب آیلتس است.

کتاب IELTS Advantage

کتاب Collins Reading for IELTS

این کتاب هم برای آیلتس آکادمیک و هم جنرال مناسب است، زیرا به هر دو نمونه اشاره کرده است و تمرین‌هایی را برای هر یک در اختیار شما قرار داده است. هر کتاب از ۱۲ درس تشکیل شده است و هر درس به موضوعی می‌پردازد که در آزمون‌های سال‌های قبل جزو موضوعات پرتکرار آزمون آیلتس بوده است. از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد، نمونه آزمون‌های سال‌های قبل است که به آن «آزمون‌ ماک آیلتس» (IELTS Mock Test) گفته می‌شود. وقتی با انواع سوالات ریدینگ آیلتس آشنا می‌شوید و نحوه پاسخ دادن به آن‌ها را یاد می‌گیرید، نوبت به تمرین کردن و تست زدن می‌رسد. برای تمرین کردن، این کتاب به شما یاد می‌دهد که چگونه متوجه نقاط ضعف خود شوید و با تحلیل اشتباهات خود، دیگر آن‌ها را تکرار نکنید. از آنجا که توضیحات این کتاب بسیار ساده و در عین حال قابل‌فهم و کامل است، می‌تواند برای مطالعه به صورت خودآموز نیز مفید باشد.

مجموعه کتاب‌های «Collins» برای همه مهارت‌های زبانی به صورت جداگانه کتاب‌هایی را در دسترس افراد قرار داده است. با این کار، بسیاری از داوطلبان آیلتس که در یک یا چند مهارت مشکل دارند می‌توانند هر یک از این کتاب‌ها را که مناسب خود می‌دانند، تهیه و مطالعه کنند. بنابراین، اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید، توصیه می‌کنیم از مجموعه کتاب‌های «Collins» غافل نشوید، زیرا هر یک از این کتاب‌ها به ما یاد می‌دهد که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب Collins Reading for IELTS

کتاب IELTS Reading – Maximiser

این کتاب که مؤلف آن یک ایرانی است، به عنوان یکی از منابع بسیار مفید و پرطرفدار در ایران شناخته شده است و علاوه بر «Reading»، برای «Writing» نیز نمونه پاسخ‌‌های بسیار خوبی را قرار داده است و نکات مهمی را در رابطه با این‌که چگونه برای آیلتس آماده شویم در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. از موارد مهمی که در «IELTS Reading – Maximiser» بررسی شده است، نکات کلیدی در خصوص نحوه پاسخ دادن به سوالات آیلتس است که هم برای آیلتس آکادمیک و هم جنرال مناسب است. همچنین شامل نمونه آزمون‌هایی می‌شود که برای تمرین کردن و تست زدن مناسب است. به کمک این کتاب می‌توانید تست بزنید و اشتباهات خود را تحلیل کنید. همچنین با محاسبه نمره خود در هر آزمون، روند پیشرفت خود را نیز می‌توانید ارزیابی کنید.

کتاب Maximiser Readinbg

نمره دهی ریدینگ آیلتس

«Reading» از سه بخش تشکیل شده است و در مجموع مدت زمان ۶۰ دقیقه را برای آن در نظر گرفته‌اند. برای ریدینگ آکادمیک و جنرال نمره‌دهی کمی متفاوت است. اما در مجموع بر اساس تعداد پاسخ‌های درست مشخص می‌شود. این آزمون نمره منفی ندارد، اما نوع نمره‌دهی آن برای ریدینگ آکادمیک و جنرال با در نظر گرفتن تعداد پاسخ‌های درست به سوال‌ها مشخص شده است. در جدول زیر می‌توانید نمره‌دهی برای ریدینگ آکادمیک را مشاهده کنید. به کمک این جدول می‌توانیم با عیارهای نمره‌دهی آشنا شویم و بفهمیم چگونه برای آیلتس آماده شویم.

نمره دهی ریدینگ آیلتس آکادمیک
پاسخ‌های درست نمره کل
40-39 9
38-37 8.5
36-35 8
34-33 7.5
32-30 7
29-27 6.5
26-23 6
22-19 5.5
18-15 5
14-13 4.5
12-10 4
9-8 3.5
7-6 3
5-4 2.5

در جدول زیر نیز می‌توانید نمره‌دهی برای ریدینگ آیلتس جنرال را مشاهده کنید.

نمره دهی ریدینگ آیلتس جنرال
پاسخ‌های درست نمره کل
40 9
39 8.5
37-38 8
36 7.5
34-35 7
32-33 6.5
30-31 6
27-29 5.5
23-26 5
19-22 4.5
15-18 4
12-14 3.5
9-11 3
6-8 2.5

چگونه برای رایتینگ آیلتس آماده شویم ؟

برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و چگونه به سوالات رایتینگ آیلتس پاسخ دهیم، باید ابتدا با ساختار آن آشنا شویم. همان‌طور در ابتدای مطلب اشاره شد، رایتینگ آیلتس از دو تسک تشکیل شده است. تسک اول برای رایتینگ آکادمیک و جنرال متفاوت است، اما تسک دوم برای هر دو یکسان است و شامل نوشتن «essay» می‌شود. بنابراین، در ادامه این مطلب تفاوت رایتینگ آیلتس جنرال را با آکادمیک توضیح می‌دهیم و سپس به مواردی از قبیل نحوه پاسخ دادن به سوالات تسک‌های اول و دوم و منابع لازم برای تقویت رایتینگ آیلتس اشاره خواهیم کرد.

برای این‌که بتوانید برای رایتینگ آیلتس آماده شوید، توصیه می‌کنیم نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • با نحوه نمره‌دهی رایتینگ آشنا شوید: یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم این است که با نحوه نمره‌دهی سوالات هر بخش آشنا شویم. با در نظر گرفتن این موضوع می‌توانید به خوبی متوجه شوید که چه چیزهایی را قرار است برای هر یک از تسک‌ها شرح دهید و بر اساس چه فاکتورهایی ارزیابی می‌شود.
 • مهارت رایتینگ خود را تقویت کنید: بر روی مهارت‌های رایتینگ خود متمرکز شوید و سعی کنید آن‌ها را تمرین کنید. به گرامر، واژگان، انسجام متن و سایر مواردی که در نمره‌دهی آیلتس تأثیر دارد، توجه داشته باشید.
 • با معیارهای نمره‌دهی به خوبی آشنا شوید: اگر بدانید که چه فاکتورهایی را برای نمره‌دهی رایتینگ مدنظر قرار می‌دهند، بهتر می‌توانید برای این بخش آماده شوید. مهم‌ترین ملاک نمره‌دهی «Task Achievement» است که به معنای پاسخ دادن کامل و درست به سوال است. با دانستن این موضوع، می‌دانید که باید صورت سوال را با دقت بخوانید و به تمام موارد آن با دقت پاسخ دهید. از دیگر معیارهای نمره‌دهی رایتینگ آیلتس، انسجام میان جملات هر پاراگراف و پاراگراف‌های هر متن است. همچنین باید هنگام نوشتن به نوع لغاتی که به کار می‌برید و دستور زبان مناسب نیز توجه داشته باشید و در نهایت متن خود را یک بار باد دقت بخوانید تا اشتباهات گرامری یا املایی آن به حداقل برسد.
 • به طور منظم تمرین کنید: هر روز زمانی را به تمرین کردن اختصاص دهید و تسک‌های رایتینگ را با موضوعات مختلفی بنویسید. هر چقدر بیشتر تمرین کنید، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.
 • پاسخ‌های هر یک از نمونه سوالات آزمون‌های سال‌های قبل را تمرین و تحلیل کنید: سعی کنید از نوع پاسخ دادن آن‌ها نکات مهمی را بیاموزید. نوع سوال را تشخیص دهید و نحوه پاسخ دادن به آن را بررسی کنید. دستور زبان و لغات مفید و کاربردی برای هر موضوع را یادداشت کنید و در صورتی که اشتباهاتی در متن مشاهده می‌کنید، سعی کنید خودتان آن را رفع کنید یا در صورت امکان با یک استاد زبان انگلیسی آن را در میان بگذارید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.
 • از استاد خود بازخورد بخواهید: می‌توانید از استاد خود یا از شخصی که به زبان انگلیسی تسلط دارد، بخواهید که رایتینگ شما را تصحیح کند و در صورت نیاز با ارائه بازخوردهایی درباره آن، به شما راهنمایی‌های لازم را بدهد. با این کار می‌توانید روند پیشرفت خود را ارزیابی کنید و به مرور شاهد پیشرفت خود باشید.
دختری در کتابخانه

تفاوت رایتینگ آکادمیک و جنرال

همان‌طور که گفتیم، تسک اول رایتینگ برای آیلتس آکادمیک و جنرال تفاوت دارد. برای آیلتس آکادمیک، تسک اول شامل موضوعی می‌شود که در رابطه با نمودار، چارت، فرایند یا نقشه‌ای است که در اختیار داوطلب قرار داده می‌شود. سپس داوطلب باید با توجه به صورت سوال و با توجه به تصویری که مشاهده می‌‌کند، اطلاعات موجود در تصویر را خلاصه کند، ویژگی‌های مهم آن را مشخص کند و در ادامه دست‌کم ۱۵۰ کلمه برای آن بنویسد. در ابتدای مطلب به نمونه‌ای از رایتینگ تسک اول اشاره کردیم. در ادامه نمونه دیگری را برای شما انتخاب کرده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

The graph below gives information from a 2008 report about energy consumption in the USA since 1980, with projections until 2030.

Summarise the information by selecting and reporting the main features and making comparisons where relevant.

نمونه bar chart برای آیلتس

The line graph shows energy consumption by fuel type in the United States from 1980-2008, with projected use until 2030.

Overall, fossil fuels have been the dominant type and will continue this trend into the future. Nuclear and renewable energy sources have represented a small but significant proportion of total energy use, and despite small projected gains, they are projected to continue doing so.

Petrol and Oil command the biggest share with 35 quadrillion units (35q) in 1980, rising to approximately 40q in 2008, and this trend is set to continue with a projected value of nearly 50q in 2030. In 1980 natural gas and coal came in second and third, with around 16q and 20q, respectively. However, coal overtook natural gas in 1990 and, despite some fluctuation, is set to be the second most used fuel in 2030 with just over 30q. It is predicted that natural gas will level off and remain relatively constant at about 25q.

Nuclear and renewable energies all represented around 4q in 1980 and fluctuated up until 2008. It is speculated that nuclear energy will reach 10q by 2030 and solar/wind around 5q, with hydropower dropping and then remaining constant at approximately 2q.

I hope you have found this useful and if there are other questions you would like me to answer, just let me know in the comments section below.

For a more detailed post, visit how to answer IELTS task 1 chart questions.

You may also find my grammar guide for IELTS task 1 useful. It has lots of phrases to help you describe data.

اما در تسک اول آیلتس جنرال، از داوطلب خواسته می‌شود که نامه‌ای درباره موضوعی که به او داده شده است بنویسد. این نامه با توجه به موضوع می‌تواند رسمی، نیمه‌رسمی یا غیررسمی باشد، مانند نمونه‌ای که در ادامه مشاهده می‌کنید.

Write a letter to the manager of the sports centre. In your letter,

 • describe what the problem with the changing rooms is
 • say what happened the last time you complained
 • explain what you want the manager to do

Dear Sir or Madam,

In recent weeks, we have found some issues with your otherwise well-managed sports centre, and I just thought that it was the time to bring those problems to your attention to ensure the reputation of your famous sports centre and the comfort of its users.

Now, let me explain the issues one by one. The first issue is that some of the doors of the changing rooms do not lock properly - probably because the lock systems have worn out or become old due to excessive use. Another problem is that sometimes, a foul smell hits us as soon as we enter those rooms either because they are not cleaned properly or do not get properly “deodorized”.

Of course, I have already complained to the supervisor, in charge of the maintenance of your sports centre, a couple of times, but it looks like the issues have not exactly been addressed or solved. The last time I complained to him was two months ago, and despite his promise to fix the issues, nothing significant has been done.

Therefore, I would appreciate it if you take the necessary steps to solve the problems, mentioned above, at your earliest convenience so that we all can get back to enjoying our time at your establishment, again, like we always did in the past.

نحوه پاسخ دادن به سوالات رایتینگ آیلتس

برای پاسخ دادن به سوالات رایتینگ آیلتس باید بتوانیم با سوالات مختلف آن برای تسک‌های اول و دوم آشنا شویم و نحوه پاسخ دادن به آن‌ها را یاد بگیریم. به همین منظور در این بخش از مطلب چگونه برای آیلتس آماده شویم به بررسی روش پاسخ دادن به سوالات رایتینگ آیلتس اشاره می‌کنیم. این نکات آموزشی هم برای تسک اول آیلتس آکادمیک و جنرال و هم برای تسک دوم مناسب است.

تسک اول آیلتس آکادمیک شامل نوشتن متنی درباره نمودار، چارت، فرایند و نقشه‌ای است که هم تصویر و هم موضوع آن در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد. برای تسک اول آیلتس آکادمیک، هنگام پاسخ دادن به سوالات و نوشتن متنی که از شما خواسته شده است، موارد زیر را رعایت کنید.

 • صورت سوال را دقیق بخوانید و موضوعی که باید برای بنویسید را به طور کامل درک کنید. یکی از روش‌های خوب برای این کار، خواندن صورت سوال و تحلیل کردن آن به زبان فارسی در ذهن‌تان است.
 • تصویری که در ادامه موضوع آورده شده است را با دقت بخوانید و تمام ویژگی‌‌های آن را با دقت بررسی کنید. سپس دو تا چهار ویژگی اصلی را که فکر می‌کنید در مقایسه با سایر ویژگی‌ها بارزتر است یا قابل‌مقایسه است، یادداشت کنید. همچنین در نظر بگیرید که قرار است از چه کلمه‌‌ها یا عبارت‌‌هایی برای آن استفاده کنید و برای این کار باید چه فاکتورهایی را در اولویت نوشته خود قرار دهید.
 • مقدمه متن خود را بنویسید. برای نوشتن مقدمه، صورت سوال را پارافریز کنید، یعنی آن را به گونه‌ای بنویسید که مفهوم یکسانی داشته باشد اما کلمات آن به شکل متفاوتی بیان شده باشد. سپس یک «Overview» را برای نوشته خود در ادامه مقدمه بیاورید. به عبارت ساده‌تر، به شکلی کلی به این مسئله بپردازید که قرار است به چه فاکتورهای مهمی درمورد موضوع اشاره کنید.
 •  شروع به نوشتن پاراگراف‌های بدنه بکنید. در این پاراگراف‌ها می‌توانید به یک یا دو ویژگی مهم در رابطه با تصویر اشاره کنید و سپس به کمک مثال دیدگاه خود را بسط دهید. سعی کنید دو یا سه پاراگراف بنویسید و تا حد امکان از نوشتن پاراگراف‌های بلند خودداری کنید.
 • معمولاً برای نوشتن گزارش نیازی به پاراگراف نتیجه‌گیری نیست، اما اگر حس می‌‌کنید نوشته شما به یک جمع‌بندی کلی نیاز دارد، در حد یکی دو خط خلاصه‌ای از متن خود را در انتهای متن خود بگنجانید.
 • فراموش نکنید که برای زمانی که در اختیار شما قرار داده شده، برنامه‌ریزی داشته باشید. برای تسک اول ۲۰ دقیقه فرصت دارید، اما سعی کنید سه چهار دقیقه آخر را به «Proofreading» اختصاص دهید. با این کار، فرصت پیدا می‌کنید تا متن خود را یک بار دیگر مرور کنید و اگر اشکال‌های گرامری یا املایی وجود داشت، اصلاح کنید.

برای این‌که بدانید چگونه به سوالات تسک اول آیلتس جنرال پاسخ دهید، موارد زیر را مدنظر داشته باشید.

 • مفهوم سوال را به خوبی درک کنید و تمام جزئیات آن را به خاطر بسپارید. حتی بهتر است دو بار آن را بخوانید و در ذهن‌تان به ایده‌هایی که قرار است روی کاغذ بیاورید، فکر کنید.
 • برای نامه خود طرح کلی پیاده کنید. هدف نامه را مشخص کنید و به ترتیبِ نوشتن ایده‌های خود فکر کنید.
 • ساختار نامه را تشخیص دهید. اگر از شما درخواست شود که برای «دوست» نامه بنویسید، مشخص است که نامه‌ای غیررسمی باید بنویسید. اما اگر قرار است برای رئیس شرکت یا شخصی مانند آن نامه بنویسید، ساختار نامه شما رسمی خواهد بود.
 • «Salutation» در نامه خیلی مهم است. یعنی نامه باید شروع مناسبی داشته باشد. معمولاً برای نامه‌های رسمی از «Dear» قبل از خطاب قرار دادن شخص و «Hi» در نامه‌های غیررسمی استفاده می‌‌کنیم.
 • سپس باید مقدمه را بنویسیم. برای نوشتن مقدمه ابتدا توضیح مختصری درباره دلیل نوشتن ماه خود می‌نویسیم و در صورت لزوم مراتب ادب و احترام را به‌جا می‌آوریم.
 • در ادامه و در پاراگراف بعدی به موضوع اصلی اشاره می‌‌کنیم. درباره جزئیاتی که قرار است به آن بپردازیم به طور کامل می‌نویسیم و تک‌تک موارد ضروری را شرح می‌دهیم. سپس از پاراگرا‌ف‌هایی برای سازمان‌دهی ایده‌ها استفاده می‌کنیم.
 • در صورت لزوم برای مواردی که نوشته‌ایم، مثال‌‌هایی می‌زنیم. به این ترتیب، به طور دقیق شفاف‌سازی کنیم و هدف خود را از نوشتن نامه مطرح کرده باشیم.
 • به لحن نوشتن نامه باید دقت داشته باشیم. برای نامه‌های رسمی باید لحن رسمی به کار ببریم و برای نامه‌های غیررسمی باید لحن دوستانه‌ای داشته باشیم.
 • نامه را با عباراتی مانند «Your faithfully» یا «Yours sincerely» برای نامه‌های رسمی، و «Best regards» یا «Take care» برای نامه‌‌های غیررسمی به پایان می‌رسانیم.

برای این‌که بدانید چگونه به سوالات تسک دوم آیلتس پاسخ دهید، موارد زیر را مدنظر داشته باشید.

 • مانند آیلتس آکادمیک، سعی کنید قبل از هر کاری، ابتدا صورت سوال را دقیق بخوانید. سپس مفهوم آن را دقیق در ذهن‌تان بررسی کنید و بدانید که سوال دقیقاً چه مواردی را از شما می‌خواهد تا بنویسید. سپس وارد مرحله «Brainstorming» شوید.
 • «Brainstorming» انجام دهید. به فرایند خلق ایده و سازمان‌دهی افکار خود قبل از نوشتن رایتینگ «Brainstorming» گفته می‌شود. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث می‌شود اطلاعات مرتبط را جمع‌آوری کنید، برنامه دقیقی را در ذهن خود گسترش دهید و رایتینگ ساختاریافته و منسجم بنویسید. «Brainstorming» به شما این امکان را می‌‌دهد که موارد مهم و کلیدی را برای نوشتن شناسایی کنید، ایده‌‌های محوری و ایده‌های پشتیبان را در ذهن خود پرورش دهید و در مجموع مثال‌هایی برای ارائه جزئیات بیشتر و دفاع از نظریات خود در اختیار خواننده قرار دهید.
 • بعد از این‌که مدت زمان ۴-۳ دقیقه را به «Brainstorming» اختصاص دادید، اکنون وقت آن رسیده که مقدمه‌ای برای «essay» خود بنویسید. در این مقدمه ابتدا صورت سوال را پارافریز می‌کنیم و سپس به این نکته اشاره می‌کنیم که قرار است در «essay» خود چه موضوعاتی را بررسی کنیم یا نظر ما درمورد موضوع چیست و قصد داریم چه چیزی را بررسی کنیم.
 • در مرحله بعدی وارد نوشتن پاراگراف بدنه می‌شویم. در این بخش باید با توجه به سوال، درباره موضوع توضیحاتی را ارائه دهیم، اما باید بدانیم که قرار است چگونه هر یک از جمله‌‌های این پاراگراف را شرح دهیم. ساختار کلی هر پاراگراف برای انواع سوالات تسک ۲ رایتینگ آیلتس یکسان است. معمولاً جمله اول «موضوع محوری» (Topic Sentence) است، یعنی ایده‌ای که قرار است به عنوان دلیل یا فاکتور اصلی مطرح شود. اگر صورت سوال از ما بخواهد که درباره موافقت یا مخالفت خود درباره موضوع بنویسیم، باید برای مثال، در دو پاراگراف، با نوشتن دو جمله محوری، دلایل خود را برای موافقت یا مخالفت توضیح دهیم. اما اگر سوال از ما بخواهد که درباره مشکلات یا راه‌حل بنویسیم یا به مزایا و معایب موضوع اشاره کنیم، جملات محوری ما می‌تواند به این شکل باشد که در پاراگراف اول یک جمله درباره مشکل بنویسیم و در پاراگراف بعدی یک جمله درباره راه‌حل. یا یک جمله درباره مزایا بنویسیم و یک جمله درباره معایب.
 • «جملات پشتیان» (Supporting Ideas) بنویسید. بعد از آن‌که جملات محوری را بر روی کاغذ آوردیم، حالا باید جملاتی بنویسیم که از جمله محوری ما حمایت کند که به آن‌ها «جملات پشتیبان» گفته می‌شود. معمولاً برای هر جمله محوری، دو جمله پشتیبان کافی است.
 • مثال بنویسید. در ادامه می‌توانیم مثال‌هایی برای جملات پشتیبان خود بیاوریم تا از نظر خود بهتر و با جزئیات بیشتری دفاع کنیم.
 • در انتها پاراگراف نتیجه‌گیری را بنویسید. برای نوشتن پاراگراف نتیجه‌گیری، به دو صورت می‌توانیم عمل کنیم. یا می‌توانیم خلاصه‌ای از «essay» را بنویسیم یا مقدمه‌ای که نوشته‌ایم را پارافریز کنیم.

تسک اول آیلتس آکادمیک

برای پاسخ دادن به سوالات تسک اول آیلتس آکادمیک، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 1. به داده‌های تصویری که در رابطه با دیاگرام، نمودار، فرایند یا نقشه مشاهده می‌کنید، توجه داشته باشید و جزئیات مربوط به هر تصویر را با دقت آنالیز کنید.
 2. صورت سوال را دو بار بخوانید تا کاملاً و به طور دقیقا همه جوانب آن را درک کنید.
 3. نکات کلیدی و ویژگی‌های کلیدی نمودار یا فرایند را مدنظر داشته باشید.
 4. متن نوشته خود را با مقدمه‌ای ساختاربندی کنید. سپس «Overview» برای آن بنویسید و به طور کلی درباره مواردی توضیح دهید که قرار است در تسک به آن‌ها اشاره کنید. سپس به جزئیات بیشتری اشاره کنید. سعی کنید توضیحات واضح و دقیقی برای موضوع مربوطه ارائه دهید.
 5. مقدمه کوتاهی بنویسید و اطلاعات را با توجه به صورت سوال پارافریز کنید. سپس «Overview» را بنویسید. می‌توانید «Overview» را در یک پاراگراف جداگانه نیز بنویسید.
 6. در پاراگراف‌های بدنه درباره دو تا چهار ویژگی اصلی بنویسید که با توجه به نمودار انتخاب کرد‌ه‌اید.
 7. برای تسک اول آکادمیک نیازی به نوشتن پاراگراف نتیجه‌گیری نیست. اما اگر احساس کردید نوشته شما به جمع‌بندی نباز دارد، می‌توانید خیلی کوتاه به آن اشاره کنید.
 8. از لغات و دستور زبان مناسبی برای نوشتن رایتینگ خود استفاده کنید.
 9. از تکرار کردن بپرهیزید. از مترادف‌ها و پارافریزها برای جلوگیری از تکرار کردن لغات و دستور زبان کمک بگیرید.

تسک اول آیلتس جنرال

برای پاسخ دادن به سوالات تسک اول آیلتس جنرال، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • با نحوه نمره دهی آشنا شوید: بدانید که معیارهای نمره دادن به تسک اول چیست و سعی کنید تمام جوانب را برای نوشتن در نظر بگیرید. این کار تأثیر زیادی در افزایش نمره شما خواهد داشت، زیرا دقیقاً می‌دانید که قرار است چه مواردی در رایتینگ شما تصحیح شود و این تصحیح کردن بر چه اساسی انجام خواهد شد. بنابراین آن‌ها را در نوشته خود رعایت خواهید کرد.
 • برای نوشتن نامه باید نوع آن را در نظر بگیرید: تشخیص این مرحله راحت است. اگر سوال از شما بخواهد که برای دوست نامه‌ای بنویسید و از کلمه «friend» در سوال خود استفاده کرده باشد، مشخص است که باید نامه غیررسمی بنویسید، اما اگر در صورت سوال از شما بخواهند که برای شخص دیگری نامه بنویسید، در این صورت نوع نامه شما رسمی خواهد بود.
 • به «Bullet point»‌ها پاسخ کامل بدهید: مطمئن شوید که برای هر «bullet point» پاراگراف جدیدی را شروع کرده‌اید. این کار باعث می‌شود درک و خواندن نامه شما راحت‌تر شود.
 • برای نامه خود پایانی مشخص کنید: هر نامه‌ای آغاز و پایانی دارد. وقتی نامه‌ای را شروع می‌کنیم، باید باز همان ابتدا در نظر بگیریم که قرار است چطور آن را به پایان برسانیم. برای نوشتن نامه این نکته را فراموش نکنید، در غیر این صورت یکی از معیارهای نمره‌دهی که همان «Task Achievement» است را از دست خواهید داد.
 • در انتها یک بار دیگر نامه را بخوانید: وقتی متن خود را یک بار بعد از نوشتن مرور می‌کنید، برخی از اشتباهات خود را متوجه می‌شوید و آن‌ها را اصلاح می‌‌کنید. به این کار «Proodreading» گفته می‌شود که شامل مرور دوباره متن برای پیدا کردن اشتباهات است. با این روش، شانس کسب نمره بهتر را افزایش خواهید داد.

منابع تقویت رایتینگ آیلتس

برای این‌که بدانیم از چه منابعی باید کمک بگیریم تا بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم، در ادامه به معرفی برخی از کتاب‌های آیلتس می‌پردازیم. این کتاب‌ها به طور ویژه برای رایتینگ آیلتس قابل‌استفاده است.

کتاب Barron’s Writing For The IELTS

به کمک این کتاب می‌توانید برای رایتینگ آزمون آیلتس آماده شوید. این کتاب هم برای رایتینگ آکادمیک و هم جنرال مناسب است. همچنین به شما در نوشتن نمونه «essay» و تمرین مهارت‌های رایتینگ کمک می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این کتاب می‌‌توان به نمونه تمرین‌های آن اشاره کرد که مربوط به آزمون‌های سال‌های قبل است. کل کتاب از چهار بخش تشکیل شده و هر بخش به یکی از معیارهای نمره‌دهی رایتینگ اختصاص یافته است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • Task Achievement
 • Coherence and Cohesion
 • Lexical Resource
 • Grammatical Range and Accuracy

آموزش‌های این کتاب بسیار دقیق است و به کمک مثال همه موارد فوق را توضیح داده است. علاوه بر این، آموزش‌ها به شکلی کاملاً ساده و روان ارائه شده است و به همین دلیل می‌تواند منبع مناسبی برای مطالعه به صورت خودخوان باشد.

کتاب Barron’s Writing For The IELTS

کتاب IELTS Writing– Maximiser

این کتاب را یک ایرانی نوشته است و در بین داوطلبان آیلتس از محبوبیت زیادی برخوردار است. در این کتاب نمونه‌های مختلفی از رایتینگ‌های آزمون‌های سال‌های قبل و موضوعات پرتکرار آیلتس جمع‌آوری شده است که می‌تواند منبع مناسبی برای تمرین کردن باشد. همچنین نمونه پاسخ‌های مختلفی را نیز در این کتاب مشاهده می‌کنید که می‌تواند برای آمادگی در این بخش از آزمون به شما کمک زیادی بکند.

کتاب «IELTS Writing– Maximiser» انواع تسک‌های مختلف رایتینگ را برای آیلتس آکادمیک و جنرال شامل می‌شود و علاوه بر نمونه پاسخ‌ها، به مواردی که برای نمره‌دهی مهم است اشاره کرده است. برای مثال، عبارت‌ها یا کلماتی را به عنوان «Discourse Markers» در کتاب قرار داده است و مثال‌هایی با آ‌ن‌ها ارائه کرده است. همچنین توضیحاتی درباره انواع سوالات تسک اول آکادمیک و جنرال داده است و در ادامه کلمات و عبارت‌های پرکاربردی را معرفی کرده است. برای مثال، کلمات مناسبی را برای توصیف آمار و ارقام در تسک ۱ آیلتس آکادمیک نوشته است یا به فرمت‌های مختلف نوشتن نامه برای تسک۱ آیلتس جنرال می‌پردازد.

از دیگر ویژگی‌های این کتاب، معرفی انواع سوالات تسک ۲ و نمونه پاسخ‌های هر یک به منظور تمرین بیشتر و آمادگی برای این بخش است.

کتاب IELTS Writing– Maximiser

کتاب Get IELTS Band 9 in Academic Writing – Essay Planning

همان‌طور که از اسم این کتاب مشخص است، برای تقویت تسک ۲ که همان نوشتن «essay» است به شما کمک می‌کند. هر یک از این رایتینگ‌ها با نظرات و توصیه‌هایی از جانب اساتید آیلتس همراه شده که به درک اشتباهات رایج گرامری و استفاده درست و مناسب از واژگان انگلیسی به داوطلب کمک زیادی می‌کند. همچنین این کتاب شامل توضیحات کاملی از انواع «essay» است که موضوعات متنوعی را در بر می‌گیرد و تقریباً جزو موضوعات پرتکرار رایتینگ است.

کتاب رایتینگ آیلتس get band score 9

نمره دهی رایتینگ آیلتس

نمره‌ رایتینگ نیز مانند اسپیکینگ با در نظر گرفتن فاکتورهای استاندارد نمره‌دهی مشخص می‌شود. این فاکتورها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید. در مجموع نمره رایتینگ آیلتس ۲۵٪ از نمره کل آزمون را شامل می‌شود که بین صفر تا ۹ متغیر است. با در نظر گرفتن معیارهای استاندارد نمره‌دهی برای رایتینگ آیلتس می‌توانیم پاسخ بهتری برای این پرسش پیدا کنیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

جدول معیارهای نمره‌دهی رایتینگ
Coherence and Cohesion Task Achievement (for Task 1)
Grammatical Range and Accuracy Task Response (for Task 2)
Lexical resource

«Task Achievement» برای محاسبه نحوه عملکرد داوطلب با توجه به نوع سوال در نظر گرفته شده است. اگر به سوال به طور کامل پاسخ داده شود و مرتبط با موضوع باشد، یعنی این فاکتور را رعایت کرده است و نمره آن را می‌گیرد. «Task Response» یعنی داوطلب باید با ایده‌هایی که مطرح می‌کند، و با مدارک و شواهد و همه جزئیاتی که برای دفاع یا مخالفت با موضوع به روی کاغذ می‌آورد، به موضوع پاسخ دهد.

«Task Response»‌ معیار دیگری برای نمره‌دهی رایتینگ (تسک دوم) است که نشان‌دهنده میزان نظم و انسجام مطالب و ارتباط میان جملات و پاراگراف‌های «Essay» است. «Grammatical Range and Accuracy» نیز با توجه به نوع دستور زبانی که داوطلب به کار می‌برد و با توجه به درست به کار بردن آن‌ها در موقعیت‌‌های مختلف، محاسبه می‌شود. در نهایت نیز فاکتور «Lexical Resource» با در نظر گرفتن دامنه لغاتی که داوطلب استفاده کرده است، با توجه به مرتبط بودن کلمه‌ها محاسبه می‌شود. همه این موارد، هم برای تسک اول و هم برای تسک دوم به عنوان معیارهای نمره‌دهی صدق می‌کند و مجموع آن‌ها نمره کل داوطلب را در این بخش رقم می‌زند.

کتاب آمادگی برای آزمون آیلتس برای همه مهارت ها

در مطلب چگونه برای آیلتس آماده شویم از «مجله فرادرس»، تعدادی از کتاب‌های مناسب برای آمادگی در آزمون آیلتس را برای هر بخش معرفی کردیم. در این بخش، سعی داریم برخی از کتاب‌‌های کلی و مناسب برای تست زدن را توصیف کنیم تا با ویژگی‌های آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS

این کتاب همواره به عنوان یکی از کتاب‌های مفید برای افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند، معرفی می‌شود. «The Official Cambridge Guide to IELTS» توسط انتشارات کمبریج روانه بازار شده است و توضیحاتی را درباره این‌که چگونه برای آیلتس آماده شویم در اختیار ما قرار می‌دهد. از طرفی، توضیحات آن به‌قدری ساده و کامل است که برای مطالعه خودآموز هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد. علاوه بر این توضیحات، در انتهای کتاب نیز نمونه آزمون‌هایی لحاظ شده است که داوطلب با تمرین کردن آن‌ها می‌تواند به مرور نقاط ضعف خود را برطرف کند.

این کتاب به عنوان راهنمای کاملی برای ساختار آزمون آیلتس و انواع سوالات آن به افراد پیشنهاد می‌شود. نکات مهمی که درباره آیلتس در این کتاب مطرح شده است، می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای آمادگی در آزمون آیلتس باشد. همچنین اشتباهاتی را مورد بررسی قرار داده است که توسط داوطلبان آیلتس در آزمون‌های قبلی تکرار شده است یا حین آموزش و تمرین کردن با آن‌ها مواجه شده‌اند. یک DVD هم دارد که به یادگیری اسپیکینگ و لیسنینگ شما کمک می‌کند.

کتابOfficial Cambridge Guide

کتاب Barron’s IELTS Superpack

اگر می‌خواهیم بدانیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و اگر به دنبال کتابی هستیم که همه‌چیز را درباره «IELTS» به طور کامل پوشش دهد، «Barron’s IELTS Superpack» می‌تواند یکی از منابع آیلتس مفید در این زمینه باشد. این کتاب شامل پلتفرم‌هایی است که دسترسی را برای داوطلبان ساده‌تر کرده و نکات مهمی را برای دست‌یابی به نمره بالاتر در آزمون آیلتس یادآوری کرده است. از ویژگی‌های مهم این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیار جامع به روش‌‌های مطالعه برای آیلتس اشاره کرده است.
 • کتاب‌هایی را برای اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس معرفی کرده است.
 • شامل دو CD می‌شود و همچنین تعدادی از نسخه‌های صوتی را به صورت آنلاین در دسترس داوطلبان قرار داده است.
کتاب IELTS superpack

کتاب Cambridge IELTS Student’s Book

کتاب‌های تست کمبریج که از سوی همین انتشارات در اختیار داوطلبان آزمون آیلتس قرار گرفته است، مجموعه آزمون‌های سال‌‌های قبل را به همراه پاسخ ارائه می‌دهد. این مجموعه تست‌ها از کتاب اول در بازار موجود است و در حال حاضر کتاب هفدهم هم منتشر شده است. هر کتاب از چهار نمونه آزمون آیلتس تشکیل شده است که برخی از آن‌ها آکادمیک و برخی جنرال است. توصیه می‌شود از کتاب تست ۱۷ که در حال حاضر جدیدترین است برای تست زدن کمک بگیرید، اما می‌توانید کتاب‌های ۹ به بعد را نیز برای تمرین‌های بیشتر تهیه کنید. از ویژگی‌های کتاب‌های تست کمبریج می‌توان به نمونه آزمون‌‌های سال‌های قبل اشاره کرد و پاسخ آن‌ها که در انتهای کتاب آورده شده است.

برای تست زدن و تمرین کردن با کتاب‌های تست کمبریج، ابتدا لازم است آموزش‌هایی در خصوص ساختار کلی آیلتس و تفاوت بین آیلتس آکادمیک و جنرال داشته باشید و سپس با انواع سوالات هر بخش و تکنیک‌های پاسخ‌دهی به آن‌ها آشنا شوید. پس از آن می‌توانید به سراغ کتاب‌‌های تست کمبریج بروید و با زدن هر تست و بررسی پاسخ آن‌ها، به اشتباهات خود پی ببرید و درصدد رفع آن‌ها بربیایید. بنابراین، قبل از تهیه هر نوع کتاب تست یا شرکت در آزمون‌های آزمایشی، مهم‌ترین مسئله آشنایی کافی با تکنیک‌های پاسخ دادن به سوالات مختلف است. البته اگر سطح زبان انگلیسی شما در حد متوسط و بالاتر نیست، توصیه می‌‌کنیم ابتدا در دوره‌های ترمیک ثبت‌نام کنید و سپس از نمونه آزمون‌های سال‌های قبل برای تمرین کردن کمک بگیرید.

کتاب Cambridge IELTS Student’s Book

کتاب New Insight into IELTS

یکی از کتاب‌های مفیدی که به کمک آن می‌توانیم بفهمیم چگونه برای آیلتس آماده شویم «New Insight into IELTS» است. این کتاب سطح‌بندی خاصی ندارد و برای همه سطوح مناسب است. اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک یا جنرال را دارید، می‌توانید از این کتب استفاده کنید، زیرا برای هر دو آزمون مناسب است. البته برای افرادی طراحی شده که سطح زبان انگلیسی آن‌ها ۶ است. علاوه بر خود کتاب، یک «workbook» هم دارد که تمرین‌های آن همراه با پاسخ در اختیار داوطلبان قرار گرفته است. مثال‌هایی که برای هر درس در نظر گرفته شده است، بسیار کاربردی و مفید است. همچنین برای افرادی که قصد دارند به صورت خودآموز و در منزل برای آیلتس آماده شوند، می‌تواند منبع مناسبی باشد. این کتاب هر چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را بررسی می‌کند و آموزش‌های لازم برای موفقیت در آزمون آیلتس و پاسخ دادن به سوالات هر بخش را ارائه می‌دهد.

کتاب New Insight

مجموعه کتاب های Complete IELTS

کتاب‌های «Complete IELT» در سه سطح مختلف طراحی شده است و برای افرادی مناسب است که قصد دارند در آزمون آکادمیک شرکت کنند. برای اینکه بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم و به سوالات این بخش پاسخ دهیم، باید بتوانیم کتاب مناسب خود سطح خود را انتخاب کنیم و مطالعه را شروع کنیم. با توجه به تعیین سطح بر اساس CEFR، کتاب اول برای سطح «B1»، کتاب دوم برای «B2» و کتاب سوم برای «C1» مناسب است.

هر کتاب از ۸ درس مختلف تشکیل شده است و هر درس شامل هر چهار مهارت اصلی زبان می‌شود. برای هر بخش، نمونه سوالات متفاوتی را بررسی می‌کند و توضیحات مختصری را درباره نحوه پاسخ دادن به این سوال‌ها ارائه می‌دهد.

کتاب Complete IELTS

مجموعه کتاب های Mindset

این مجموعه کتاب‌ها در سه سطح مختلف تهیه شده است و به عنوان یکی از منابع پرطرفدار آیلتس برای مطالعه توصیه می‌شود. هر درس شامل چهار بخش مختلف است و هر بخش به توضیح هر یک از مهارت‌ها می‌پردازد. این کتاب‌ها مناسب افرادی است که از نظر زبان عمومی به سطح متوسط رسیده‌اند و می‌توانند برای آمادگی در آزمون آیلتس این کتاب‌ها را در آموزشگاه‌ها مطالعه کنند. قبل از هر چیز ابتدا باید تعیین سطح بشوید تا کتاب مناسب سطح‌تان مشخص شود. سپس مطالعه را شروع کنید.

پس از شروع سعی کنید مرحله به مرحله با‌ آموزش‌های کتاب پیش بروید. البته می‌توانید بخش‌هایی را انتخاب و مطالعه کنید که نقاط ضعف بیشتری در رابطه با آن‌ها دارید. در مجموع این کتاب به ما یاد می‌دهد که چگونه برای آیلتس آماده شویم و چگونه با مطالعه هر سه کتاب، به مرور در روند مطالعاتی خود شاهد پیشرفت باشیم.

کتاب Mindset

کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS

نویسنده این کتاب «Pauline Cullen» است و درباره نحوه مطالعه و یادگیری لغات آیلتس، نکات ارزشمند و مفیدی را ارائه می‌دهد. هر کتاب درس‌‌های مختلفی دارد و هر درس موضوعات مختلفی را پوشش می‌دهد. در مجموع، ۲۵٪ از نمره کل آیلتس به لغات و دستور زبان اختصاص یافته است و به همین دلیل توصیه می‌شود به کمک این کتاب، دامنه لغات خود را افزایش دهید تا برای هر چهار بخش آزمون، به‌ویژه اسپیکینگ و رایتینگ به اندازه کافی آمادگی داشته باشید. به کمک این کتاب می‌توانید لغات جدید را در قالب متن یاد بگیرید و همچنین با آزمون‌های مختلفی در این خصوص آشنا شوید. پاسخ تمرین‌ها نیز آورده شده است و به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان منبع مناسبی برای مطالعه به صورت خودخوان یاد کرد.

کتاب Vocabulary for IELTS

تقویت گرامر و لغات آیلتس

کتاب‌هایی مانند «کتاب Collins Vocabulary for IELTS»‌ و «Cambridge Vocabulary for IELTS» می‌تواند به تقویت لغات آیلتس کمک کند. در این کتاب‌ها، که برای سطوح متوسط و پیشرفته طراحی شده است، با کلماتی مواجه می‌شوید که در آزمون‌های قبلی آیلتس زیاد تکرار شده‌اند و به همین دلیل به آن‌ها کلمات پرتکرار آیلتس گفته می‌شود. در هر فصل، تعدادی از کلمه‌ها، با توجه به موضوع، معرفی می‌شود و سپس توضیحاتی درباره هر یک به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. در برخی موارد، مترادف یا متضاد این کلمه‌ها نیز آورده شده است تا در کنارشان بتوانید با کلمه‌های جدیدتری نیز آشنا شوید که هنگام پارافریز کردن سوالات لیسنینگ و ریدینگ برایتان مفید خواهد بود.

در ادامه سعی کرده‌ایم برخی از کتاب‌های گرامر و لغت را معرفی کنیم تا بتوانید به عنوان منابع آمادگی برای آیلتس از آن‌ها کمک بگیرید. به کمک یک یا چند کتاب می‌توانیم به مرور یاد بگیریم که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب English Grammar in Use

بسیاری از استادان زبان انگلیسی، کتاب «English Grammar in Use» را بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌دانند. نویسنده این کتاب «Raymond Murphy» است و به طور کلی مطالعه این کتاب برای سطوح «B1-B2» یا سطوح Intermediate گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود. آنچه زبان‌آموزان در این کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی یاد می‌گیرند، شامل توضیحات و تمرین‌هایی است که به آن‌ها در راستای بهبود گرامر کمک فراوانی می‌کند و به عنوان منبع کمک‌آموزشی برای کلاس‌های درسی بسیار مناسب است.

همچنین برای افرادی که قصد یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز را دارند، منبع ساده‌ و قابل‌فهمی به شمار می‌رود. «English Grammar in Use»‌ شامل تمرین‌های اضافی برای هر درس است که در انتهای کتاب پاسخ آن‌ها نیز آورده شده است.

کتاب English Grammar in Use

کتاب Practical English Usage

این کتاب بیشتر برای استادان زبان انگلیسی طراحی شده است، زیرا گرامر زبان انگلیسی را با تمام جزئیات و در سطح پیشرفته آموزش داده و برای تدریس مباحث گرامری می‌تواند بسیار مفید باشد. به جرئت می‌توان گفت که نکات گرامری که در این کتاب مطرح شده، به ندرت در کتاب‌‌‌های آموزش گرامر یافت می‌شود.

علاوه بر مباحث گرامری، واژگان، اصطلاحات، علائم نشانه‌گذاری و املای کلمه‌‌ها را نیز آموزش می‌دهد. این کتاب مدام به‌روزرسانی شده و از سطح استانداردی برخوردار است. بنابراین می‌تواند در دسته‌بندی بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی قرار بگیرد.

کتاب Practical English Usage

کتاب Understanding and Using English Grammar

نویسنده این کتاب «Betty S. Azar» است و یکی از کتاب‌های محبوب در دسته گرامر زبان انگلیسی به شمار می‌رود. زیرا مباحث گرامری را به کمک مثال‌‌های متنوع و بسیار ساده آموزش می‌دهد و مرجع کاملی است. از ویژگی‌های خوب این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمون اولیه در ابتدای هر فصل که به زبان‌آموزان امکان می‌دهد سطح زبان انگلیسی خود را بدانند
 • دستور زبان به‌روزرسانی شده و برجسته کردن تفاوت‌های انگلیسی نوشتار و گفتار
 • داشتن مواردی مانند نظرات، مقاله در مورد موضوعات روز و وبلاگ‌هایی که بر موفقیت زبان‌آموزان تمرکز دارد.
 • تمرین‌های اضافی برای درک بهتر مفاهیم در کنار تمرین‌های موضوعی و تلفیقی
 • تمرین‌ها و آموزش‌‌های گام به گام همراه با ارائه نکاتی برای نوشتن بهتر و ویرایش
کتاب Understanding and Using English Grammar

کتاب English Vocabulary in Use

«English Vocabulary in Use» برای افرادی که قصد مطالعه به صورت خودآموز را دارند، گزینه مناسبی است. کتاب‌ها به صورت مجموعه در دسترس است. در صفحه سمت چپ کتاب کلمه‌های جدید و در سمت راست تمرین‌های مربوط به آن درس ارائه شده است.

در حال حاضر ۴ سطح مختلف برای آموزش کلمه‌های جدید و آکادمیک از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد. این کتاب توسط «Felicity O’Dell» و «Michael McCarthy» نوشته شده و دانشگاه کمبریج آن را منتشر کرده است. به کمک این کتاب می‌توانیم یاد بگیریم چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب Vocabulary in Use

کتاب Oxford Word Skills

مجموعه کتاب‌های «Oxford Word Skills» برای سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته طراحی شده است و هر سه بر اساس موضوعات مختلف، کلمه‌های جدیدی را آموزش می‌دهد. این کتاب برای بهبود مهارت یادگیری لغات انگلیسی و لغات آیلتس مناسب است و فرصتی برای تمرین کردن و آموختن کلمه‌ها در متن‌های گوناگون در اختیار داوطلب قرار می‌دهد. بنابراین می‌توانیم این مجموعه کتاب‌ها را به صورت زیر دسته‌بندی کنیم.

 • Oxford Word Skills for Elementary level
 • Oxford Word Skills for Intermediate level
 • Oxford Word Skills for Advanced level

«Oxford Word Skills» حاوی سی‌دی برای تلفظ صوتی کلمه‌ها است و برای یادگیری نیازی به استفاده از دیکشنری ندارید. در این فایل‌های صوتی به زبان‌آموز یاد داده می‌شود که چطور کلمه‌ها را تلفظ کند و آن‌ها را در شرایط مختلف به کار ببرد. همچنین تمرین‌هایی که در کتاب ارائه شده، منبع مناسبی برای مرور و مشاهده مجدد کلمه‌ها است. به این ترتیب می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه برای آیلتس آماده شویم.

کتاب Oxford Word Skills

نکات مهم آمادگی برای آزمون آیلتس

بدون شک آشنایی با برخی از نکات مهم در رابطه با آزمون آیلتس می‌تواند در تست زدن و موفقیت بیشتر به شما کمک کند و در مجموع می‌توانیم به این نکته دست یابیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم. در ادامه این مطلب به برخی از این موارد مهم اشاره می‌کنیم.

 1. با ساختار آزمون آشنا شوید.
 2. اهداف مشخصی را برای خود تعیین کنید.
 3. به طور منظم تمرین کنید.
 4. مدیریت زمان داشته باشید.
 5. روی نقاط ضعف خود متمرکز شوید.
 6. دامنه واژگان خود را گسترش دهید.
 7. مهارت‌‌های ریدینگ خود را تقویت کنید.
 8. مهارت رایتینگ خود را تقویت کنید.
 9. به منابع مختلفی برای تقویت لیسنینگ گوش کنید، مانند تماشای ویدئوهای آموزشی یا گوش دادن به پادکست.
 10. به طور مرتب به زبان انگلیسی صحبت کنید و ارتباط خود را با افراد مسلط به زبان انگلیسی بیشتر کنید.
 11. تلفظ درست کلمات را تمرین کنید.
 12. شرایط آزمون را شبیه‌سازی کنید و بر اساس تمرین‌ کردن و تست زدن را پیش ببرید.
 13. اشتباهات خود را مرور کنید.
 14. به دنبال گرفتن بازخورد باشید.
 15. استرس را از خود دور کنید و اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید.

با رعایت کردن موارد فوق سریع‌تر می‌توانید نتیجه بگیرید. بنابراین، هم‌زمان که با انواع سوالات هر بخش آشنا می‌شوید و زمانی که وقت تست زدن فرا می‌رسد، نکات فوق را مدنظر داشته باشید. هر یک از این موارد می‌توانید راهکاری مؤثر برای رفع یک یا چند مشکل شما باشد. مشکلاتی که شاید با تست زدن‌های مداوم نتوانید رفع کنید. برای مثال، بازخوردی که از استادتان دریافت می‌کنید، می‌تواند به شما در رفع اشتباهات گرامری و سایر اشتباهات کمک کند. همچنین شبیه‌سازی شرایط آزمون باعث می‌شود که سرعت عمل بیشتری پیدا کنید و در روز آزمون اضطراب کمتری را تجربه کنید.

سوالات رایج درباره نحوه آماده شدن برای آیلتس

در ادامه این بخش سعی کرده‌ایم به تعدادی از پرسش‌های رایج در خصوص این‌که چگونه برای آیلتس آماده شویم پاسخ دهیم.

آزمون آیلتس چیست ؟

«IELTS» یا «International English Language Testing System» نوعی آزمون استاندارد است که برای ارزشیابی توانایی افراد در هر یک از چهار مهارت اصلی زبان طراحی شده و مناسب افرادی است که قصد ادامه تحصیل به صورت آکادمیک یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند.

چگونه می‌توانیم نمره خوبی در آزمون آیلتس کسب کنیم؟

نمره خوب به نمره‌ای گفته می‌شود که از طرف دانشگاه یا موسسه‌ای که برای آن اقدام کرده‌اید تعیین می‌شود و به همین دلیل باید آن را ملاکی برای اخذ پذیرش خود بدانید و بر اساس آن برنامه‌ریزی مطالعاتی خود را پیش ببرید.

برای کسب نمره خوب، باید منابع مناسبی را تهیه کنید که سطح زبان انگلیسی شما را به حد متوسط یا بالاتر از آن برساند. سپس برای مطالعه از روش‌هایی کمک بگیرید که شما را با انواع سوالات آیلتس آشنا می‌کند و تکنیک‌های پاسخ دادن به هر یک از سوال‌ها را در دسترس شما قرار می‌دهد.

برخی از کتاب‌ها آموزش‌هایی کلی درباره هر چهار بخش ارائه داده‌اند و نمونه آزمون‌های سال‌های قبل را نیز دارند تا بتوانید با تمرین بیشتر از عهده آزمون بربیایید. اما اگر فکر می‌کنید در برخی از مهارت‌ها نیاز به تمرین و آموزش بیشتری دارید، توصیه می‌کنیم به سراغ کتاب‌هایی بروید که به صورت اختصاصی به توضیح هر یک از مهارت‌ها پرداخته‌اند، مانند مجموعه کتاب‌های «Collins».

چقدر طول می‌کشد تا برای آزمون آیلتس آماده شوم؟

زمان آماده شدن برای آزمون آیلتس با توجه به سطح زبان انگلیسی شما متفاوت است. برای افرادی که سطح متوسط یا بالاتر دارند و نیازی به گذراندن دوره‌های ترمیک ندارند، این بازه زمانی به مراتب‌ کوتاه‌تر خواهد بود. افرادی که قصد دارند در کلاس‌های آمادگی گروهی شرکت کنند نیز ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند، اما افرادی که از کلاس‌‌های خصوصی استفاده می‌‌کنند، مدت زمان یادگیری و تمرین کردن کوتاه‌تر خواهد بود. در مجموع باید با توجه به در نظر گرفتن شرایط افراد، بازه زمانی را برای آن‌ها مشخص کنیم. اما به طور کلی، برای افرادی که شروع به یادگیری آیلتس می‌کنند و سطح زبان خوبی هم دارند، می‌‌توان یک دوره یک تا دوساله را برای آن در نظر گرفت.

راه های تقویت اسپیکینگ و رایتینگ چیست ؟

برای تقویت اسپیکینگ، تمرین کردن با افراد انگلیسی‌زبان یا افرادی که به زبان انگلیسی تسلط کافی دارند و می‌توانند اشتباهات شما را تشخیص دهند و اصلاح کنند، روش مؤثری است. برای رایتینگ هم می‌توانید نمونه‌هایی را بنویسید و سپس از استاد متخصص بخواهید که آن را تصحیح کند و بازخوردی دریافت کنید. در این صورت می‌توانید متوجه نقاط ضعف خود بشوید و آن‌ها را رفع کنید.

نقش مدیریت زمان در آزمون آیلتس چیست؟

مدیریت زمان یکی از فاکتورهای مهم و پررنگ در کسب نتیجه موفقیت‌آمیز در آزمون آیلتس دارد. برای این کار، باید قبل از شرکت در آزمون اصلی، به اندازه کافی تمرین کرده باشید و از نمونه آزمون‌های سال قبل کمک گرفته باشید. وقتی تست می‌زنید، مدت زمان دقیقی که برای آزمون اصلی و برای هر بخش در نظر گرفته شده است را برای خود تعیین کنید و سعی کنید در آن بازه زمانی به سوالات پاسخ دهید. با این کار، محیطی شبیه آزمون اصلی را برای خود فراهم کرده‌اید و می‌توانید کم‌کم زمان را مدیریت کنید. بدین صورت، روز آزمون نیز می‌‌توانید برنامه‌ریزی زمانی دقیقی داشته باشید و برای پاسخ دادن به تمام سوالات در بازه زمانی مشخص‌‌شده با کمبود وقت مواجه نشوید.

راه های کاهش استرس روز آزمون چیست؟

می‌توانید از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی کمک بگیرید. قبل از شروع امتحان، نفس عمیقی بکشید و با دید کاملاً مثبت سر جلسه حاضر شوید. زمان را مدیریت کنید تا کمبود وقت باعث افزایش استرس شما نشود. آزمون‌های ماک سال‌‌های قبل را تمرین کنید تا کم‌کم به نحوه تست زدن و انواع سوالات هر بخش آشنایی پیدا کنید. این کار باعث می‌شود از اضطراب و نگرانی شما در روز آزمون کم شود، زیرا از این‌که به نحوه پاسخ دادن به سوالات تسلط کافی دارید، اعتمادبه‌نفس بیشتری در شما ایجاد خواهد شد.

در نهایت، بهتر است روز قبل از آزمون مطالعه نکنید. به پارک بروید، با دوستتان قرار ملاقاتی بگذارید و درباره موضوعاتی صحبت کنید که به شما حس مثبتی می‌دهند. با خانواده خود به گفت‌وگو بنشینید. فیلم ببینید، کتاب داستان بخوانید، به موسیقی دلخواه خود گوش دهید و در مجموع کارهایی را انجام دهید که به شما حس آرامش بیشتری می‌دهد. مطالعه به‌تنهایی نمی‌تواند به ما نشان دهد که چگونه برای آیلتس آماده شویم. بلکه باید بتوانیم روش‌های کاهش استرس و افزایش اعتمادبه‌نفس را نیز تمرین کنیم تا در روز آزمون با‌ آمادگی کامل در جلسه حضور داشته باشیم.

آیا باید اشتباهات خود را بعد از آزمون‌های آزمایشی مرور کنیم؟

البته. یکی از دلایلی که توصیه می‌شود قبل از شرکت در آزمون اصلی، تمرین کافی داشته باشید و از آزمون‌های سال‌های قبل کمک بگیرید، این است که متوجه اشتباهات خوب بشوید و درصدد رفع آن‌ها بربیاید. با این کار احتمال تکرار این خطاها در آزمون‌های بعدی کاهش می‌یابد و در روز آزمون نیز دیگر آن‌ها را تکرار نخواهید کرد. هر اشتباه درس مهمی به شما می‌دهد که می‌توانید آن را برای دفعات بعدی مدنظر داشته باشید و با تحلیل آن‌ها به مرور شاهد بهتر شدن روند مطالعه و پیشرفت خود باشید.

جمع‌بندی

در این آموزش یاد گرفتیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و نکات مهمی را در این خصوص بررسی کردیم. در ابتدای مطلب، توضیح مختصری درباره ساختار آزمون آیلتس دادیم. در ادامه، برای هر یک از بخش‌های آزمون، به صورت جداگانه به نحوه آمادگی برای آن اشاره کردیم. برای مثال، یاد گرفتیم که چگونه برای آیلتس آماده شویم و بخش لیسنینگ آن را تمرین کنیم. این موضوع را برای بخش‌های دیگر نیز پوشش دادیم. همچنین تفاوت ریدینگ و رایتینگ آیلتس آکادمیک و جنرال را بررسی کردیم.

بدون شک، برای این‌که بدانیم چگونه برای آیلتس آماده شویم، لازم است منابع آن را مطالعه کنیم. اما از آنجا که منابع زیادی در بازار وجود دارد، برای جلوگیری از سردرگمی داوطلبان، برخی از مهم‌ترین آن‌ها را برشمردیم که برای آمادگی در آزمون آیلتس، آشنایی با انواع سوالات و استراتژی‌های پاسخ دادن به آن‌ها مفید است. در انتهای مطلب نیز در خصوص نحوه آماده شدن برای آیلتس و آشنایی بیشتر با آن، به تعدادی از پرسش‌‌های رایج پاسخ دادیم.

در مجموع، قبل از شرکت در آزمون آیلتس توصیه می‌کنیم موارد زیر را در نظر داشته باشید و سپس برای آن اقدام کنید.

 1. نوع آزمون خود را مشخص کنید.
 2. در آزمون تعیین سطح شرکت کنید تا بدانید در چه سطحی هستید و با توجه به آن برای مطالعه اقدام کنید.
 3. منابع لازم برای مطالعه را تهیه کنید یا اگر در کلاس‌های آمادگی برای آیلتس ثبت‌نام کرده‌اید، طبق برنامه‌ریزی آموزشگاه پیش بروید.
 4. برای مطالعه برنامه‌ریزی روزانه (کوتاه‌مدت) داشته باشید.
 5. روند مطالعه خود را به طور منظم ارزیابی کنید.
 6. با انواع سوالات آیلتس آشنا شوید و تکنیک‌های پاسخ دادن به آن‌ها را یاد بگیرید.
 7. از آزمون‌های آزمایشی سال‌های قبل برای تست زدن کمک بگیرید.
 8. بعد از انجام هر آزمون اشتباهات خود را تحلیل کنید تا در آزمون‌‌های بعدی آن‌ها را تکرار نکنید.
 9. برنامه‌ریزی زمانی دقیقی داشته باشید و طبق زمان استاندارد آزمون آیلتس، تمرین کنید تا کم‌کم بتوانید زمان را بهتر مدیریت کنید.
 10. هر چند وقت یک بار، عملکرد خود را ارزیابی کنید یا از استاد خود بخواهید که بازخوردی به روند مطالعه شما ارائه دهد.
 11. فراموش نکنید که برای آماده شدن در آزمون آیلتس، باید به خودتان به اندازه کافی فرصت مطالعه بدهید. در مدت زمان کوتاه نمی‌توانید به نتیجه دلخواهی برسید.
 12. اگر امتحان دادید و به نمره مدنظر دست نیافتید، دنیا به آخر نرسیده است. هر زمان که بخواهید می‌‌توانید دوباره در آزمون شرکت کنید.

مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «راهنمای آزمون های زبان انگلیسی» است. در ادامه، می‌توانید فهرست این مطالب را ببینید:

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
IELTS TM IELTS Advantage IELTS Liz

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *