نجوم ۴۸ بازدید

در هسته «سحابی خرچنگ» (Crab Nebula) یک ستاره نوترونی مغناطیسی به‌ اندازه یک شهر قرار دارد که در هر ثانیه ۳۰ بار به‌‌دور خودش می‌‌چرخد. این ستاره نوترونی که «تپ‌‌اختر خرچنگ» (Crab Pulsar) نامیده می‌‌شود، لکه روشن در مرکز این چرخش گازی و در هسته سحابی است. این تصویر تماشایی با پهنای حدوداً ۱۲ سال نوری، گاز برافروخته، حفره‌‌ها و رشته‌‌های چرخان نزدیک مرکز سحابی خرچنگ را نشان می‌‌دهد. این تصویر، ترکیبی از نور مرئی تلسکوپ فضایی هابل به‌‌رنگ ارغوانی، نور پرتو ایکس رصدخانه «چاندرا» (Chandra) به‌‌رنگ آبی و نور فروسرخ تلسکوپ فضایی «اسپیتزر» (Spitzer) به‌‌رنگ قرمز است.

تپ اختر چرخان سحابی خرچنگ

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

تپ‌‌اختر خرچنگ مانند یک دینام کیهانی، گسیلش این سحابی را تأمین می‌‌کند، موج شوک در مواد پیرامون پدید می‌‌آورد و الکترون‌‌های مارپیچی را شتاب می‌‌بخشد. این تپ‌‌اختر چرخان با جرمی بیشتر از خورشید و چگالی یک هسته اتمی، هسته فروپاشیده یک ستاره سنگین است که منفجر شده است. بخش‌‌های بیرونی سحابی خرچنگ، بقایای درحال گسترش گازهای سازنده این ستاره هستند. این انفجار ابرنواختری، سال ۱۰۵۴ در سیاره زمین مشاهده شد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۸ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.