کپی رایتینگ چیست؟ – شرح فرایند تبلیغ نویسی به زبان ساده

۳۲۴ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۲۳ دقیقه
کپی رایتینگ چیست؟ – شرح فرایند تبلیغ نویسی به زبان ساده

آیا به تازگی با دنیای شگفت‌انگیز کپی رایتینگ آشنا شده‌اید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید؟ پس به جای درستی آمده‌اید. چه بخواهید سمت شغلی کنونی خود را به کپی رایتر تغییر دهید و چه دنبال اندکی درآمد بیشتر از یک شغل ثانویه باشید، یا بخواهید یکی از دیگر شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ را تجربه کنید، ابتدا لازم است بدانید که اصلا کپی رایتینگ چیست، چه قواعدی دارد و چطور می‌توانیم خودمان را تبدیل به یک کپی رایتر کنیم. مقاله‌ای که پیش روی شماست دقیقا برای پاسخ دادن به چنین سوالاتی نوشته شده. بنابراین به مطالعه ادامه دهید تا نه‌تنها بگوییم کپی رایتینگ چیست، بلکه شما با انواع مختلف آن نیز آشنا سازیم.

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ چیست

کپی رایتینگ فرایند نوشتن محتوای بازاریابی و تبلیغاتی است که مردم را متقاعد می‌کند دست به کاری مشخص بزنند: مثلا محصول یا خدمات به‌خصوصی را بخرند، روی لینک مشخصی کلیک کنند، به یک سازمان خیریه یاری برسانند یا وقتی برای مشاوره رزرو کنند. چنین محتوایی در قالب تبلیغات نوشتاری تهیه می‌شود که می‌توان آن را چه به صورت پرینت شده و چه به صورت آنلاین، مقابل چشم مخاطبان بالقوه قرار داد.

البته که این محتوا می‌تواند برای ارائه به صورت کلامی نیز تهیه شود، مانند متن‌هایی که برای ویدیوهای تبلیغاتی نوشته می‌شوند. متن مورد استفاده در این تبلیغ‌ها به زبان انگلیسی «کپی» نام دارد و در کنار عبارت «Writing» (به معنای نوشتن)، لغت «کپی‌رایتینگ» یا همان «تبلیغ‌نویسی» را شکل می‌دهد.

شاید تاکنون متوجه این موضوع نشده باشید، اما کپی رایتینگ ارتباطی تنگاتنگ با بسیاری از چیزهایی دارد که همه ما به صورت روزانه مشاهده می‌کنیم. در واقع اگر فقط ایمیل خود را باز کنید شاهد انبوهی مثال سرراست از کپی رایتینگ خواهید بود: چیزهایی مانند تبلیغات رستوران‌های محلی، کاتالوگ‌های گوناگون، نامه‌هایی که از سوی سازمان‌ها ارسال می‌شوند و همین‌طور نامه‌هایی از سوی کسب‌وکارها که محصول یا سرویسی را به شما معرفی و پیشنهاد می‌کنند. تمامی این مثال‌ها بخشی از دنیای کپی‌رایتینگ به حساب می‌آیند.

اما کپی رایتینگ حتی به این موارد هم محدود نمی‌شود. بسیاری از چیزهایی است که در جهان آنلاین مطالعه می‌کنید هم کپی رایتینگ به حساب می‌آید: مثلا بیشتر صفحات وب، گزارش‌های رایگانی که برای دسترسی به آن‌ها باید ثبت‌نام کنید یا حتی ایمیل‌هایی که بعد از ثبت‌نام در یک سایت به دست‌تان می‌رسند.

مثال پایین که متعلق به Stitch Fix است را در نظر بگیرید. این وب‌سایت به صورت خاص در کمک رساندن به افرادی مهارت دارد که می‌خواهد سبک پوشش مورد نظر خود را بیابند. بنابراین با سایتی روبه‌رو هستیم که انبوهی لباس مختلف برای سلیقه‌های گوناگون می‌فروشد.

می‌توان در تصویر دید که صفحه این وب‌سایت به‌گونه‌ای طراحی و نوشته شده که شما را به دست زدن به کارهای مختلفی ترغیب می‌کند. در واقع از مخاطب خواسته می‌شود که اطلاعات بیشتر کسب کند (Read More)، شروع به خرید کند (Get Started) و Stitch Fix را در شبکه‌های اجتماعی نیز فالو کند (Follow Us).

سایت Stitch Fix

این‌ها اعلان‌هایی بسیار ساده هستند که به صورت روزانه در بسیاری از سایت‌ها می‌بینیم و همگی فرمی از کپی رایتینگ متقاعدکننده به حساب می‌آیند. علاوه بر این بسیاری از چیزهایی که می‌شنوید نیز می‌توانند شکلی متفاوت از کپی رایتینگ باشند. تبلیغات تلویزیونی، نقدهای محصولات در یوتیوب و حتی ویدیوهای «آموزشی» که از محصولی خاص استفاده می‌کنند هم می‌توانند شکلی از کپی رایتینگ کلامی به حساب آیند. در بخش‌های بعدی به انواع کپی رایتینگ نیز خواهیم پرداخت، اما مثال‌های بالا بدون تردید ایده‌هایی کلی در ذهن شما به وجود آورده‌اند و حالا بهتر می‌دانید که چطور کپی رایتینگ بر ابعاد مختلف زندگی ما تاثیر می‌گذارد.

<b>نکته مهم</b>: پیش از اینکه به بخش بعدی برویم باید توجه داشت که عبارت «کپی رایتینگ» را نباید با عبارت «کپی رایت» اشتباه گرفت. «کپی رایت» به معنای حقوق قانونی و انحصاری بازتولید یا فروش اثر شخصی دیگر (مانند کتاب‌ها،‌ موسیقی‌ها و هرگونه شی هنری) است. هدف از شکل‌گیری کپی رایت نیز محافظت از محتوای افراد در برابر استفاده غیر قانونی بوده است. ضمنا کپی رایت با علامت © نشان داده می‌شود.

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر شخصی حرفه‌ای در دنیای کپی رایتینگ به حساب می‌آید که مسئولیت نوشتن متون (یا همان کپی) را برای محتوای تبلیغاتی و بازاریابی برعهده می‌گیرد. ممکن است شما هم تاکنون افسانه‌های مربوط به نویسندگان را شنیده باشید: مثلا اینکه نویسندگان استعدادی ذاتی دارند و نمی‌توان نوشتن در سطح حرفه‌ای را آموخت. شاید هم عکس این را شنیده باشید که می‌گویند نوشتن هیچ مهارت خاصی نمی‌خواهد و هرکسی قادر به انجامش خواهد بود. وقتی صحبت از کپی رایتینگ باشد، هر دو افسانه کاملا غیرحقیقی به حساب می‌آیند.

کپی رایترها متخصصانی هستند که هنر خود را به‌سختی آموخته و به وفور تمرین کرده‌اند. هیچ‌یک از ما به صورت ذاتی با استعداد نوشتن کپی‌های معرکه به دنیا نمی‌آییم، بنابراین داریم به طور یقین راجع به مهارتی صحبت می‌کنیم که هرکسی با پافشاری کافی قادر به فراگیری آن خواهد بود.

احتمالا به خاطر همین افسانه‌هایی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم باشد که کپی رایتینگ به تخصصی بسیار نادر تبدیل شده و خیلی از مردم حتی فکر ورود به این حوزه را هم نمی‌کنند. در عین حال چنین اتفاقی می‌افتد بزرگ‌ترین مزیت برای یک کپی رایتر باشد، چرا که کپی رایترهای حرفه‌ای به سختی پیدا می‌شوند و تقاضا برای این سمت شغلی به بالاترین حد می‌رسد.

موارد استفاده از کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ را می‌توان قلب تپنده تقریبا تمام کسب‌وکارهای جهان به حساب آورد. بدون دسترسی به کپی رایترهای ماهر، کسب‌وکارها نمی‌توانند پیام خود را با مشتریان بالقوه به اشتراک گذاشته و فعالیتی گسترده‌تر در بازارها داشته باشند یا مشتریان کنونی خود را در تعامل نگه دارند.

ازجمله کسب‌وکارهایی که نیاز جدی به کپی رایتینگ دارند می‌توان به وب‌سایت‌ها، سازمان‌های غیردولتی، شرکت‌های تامین‌کننده خدمات و همینطور خرده‌فروشی‌های فیزیکی و آنلاین اشاره کرد. همه این کسب‌وکارها به شکلی حیاتی نیاز به کپی رایتینگ دارند و از آن استفاده می‌کنند.

برای مثال شرکت اپل را در نظر بگیرید. اگر در وب‌سایت شرکت اپل به گشت‌وگذار مشغول شوید، توضیحاتی برای محصولات مختلف آن‌ها پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال این صفحه مربوط به لپ‌تاپ مک‌بوک ایر است:

توضیحات محصول مک بوک ایر اپل

چنین توضیحاتی برای محصول توسط کپی رایترها نوشته می‌شوند، اما درعین‌حال در بخش پایینی صفحه می‌توان یک لینک پیدا کرد که مربوط به ویدیویی راجع به محصول می‌شود. حدس می‌زنید چه کسی متن این ویدیو را نوشته است؟ درست حدس زدید، یک کپی رایتر.

حالا اگر اندکی پیشتر در صفحه به سمت پایین اسکرول کنیم، شاهد توضیحات مربوط به یک چیپ امنیتی به‌خصوص هستیم که در لپ‌تاپ اپل قرار گرفته:

سند رسمی اپل

این توضیحات هم با یک لینک همراه شده که مستندات رسمی و علمی مربوط به چیپ را مقابل چشم شما می‌گذارد. یک سند رسمی یا اصطلاحا «وایت پیپر» (White Paper)، شامل جزییات فراوان راجع به یک محصول یا موضوع مشخص می‌شود و نوشتن آن هم برعهده کپی رایترها گذاشته می‌شود. این حقیقت که اپل در سایت خود از ویدیوها، مستندات رسمی، توضیحات دقیق محصولات و دیگر محتواهای این چنینی استفاده می‌کند نشان می‌دهد که وابستگی بسیار زیادی به کپی رایترها دارد.

درست مثل اپل، دیگر شرکت‌های برتر هم اتکای فراوان بر کپی رایترها دارند. این شرکت‌ها بودجه‌ای دیوانه‌وار به تبلیغات اختصاص می‌دهند و بخش قابل توجهی از آن بودجه هم مستقیما در دسترس کپی رایترها قرار می‌گیرد. البته که لازم نیست وارد یکی از این ۵۰۰ شرکت برتر جهان شوید تا کپی رایتری ماهر به حساب آیید. بسیاری دیگر از شرکت‌های جهان، کوچک و بزرگ، از کپی رایترها استفاده می‌کنند و به عنوان مثال می‌توان به چنین کسب‌وکارهایی اشاره کرد:

 • انستیتوهای مالی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری
 • شرکت‌های دارویی و تامین‌کننده قطعات پزشکی
 • تولیدکنندگات مواد غذایی
 • سازمان‌های غیرانتفاعی
 • خدمات‌دهندگان محلی مانند سالن‌های آرایشی یا مکانیک‌های خودرو
 • مربیان ورزشی، مربیان بهبود فردی و موارد مشابه
 • دندان‌پزشکان، پزشکان و دیگر تامین‌کنندگان خدمات سلامت
 • نویسندگان کتاب‌های خودیاری

و این‌ها تنها چند مثال از انواع کسب‌وکارهایی هستند که به سرویس‌های شما به عنوان یک کپی رایتر حرفه‌ای نیاز خواهند داشت. بنابراین مهم نیست که تمایلات شخصی و پس‌زمینه‌های شغلی شما چیست، در نهایت به طور یقین می‌توانید از مهارت‌های خود در صنعت کپی رایتینگ استفاده کنید.

تفاوت میان محتوانویسی و کپی رایتینگ چیست؟

فرق کپی رایتر با تولیدکننده محتوا

ممکن است این را خوانده و یا شنیده باشید که کپی رایتینگ و محتوا‌نویسی دو مقوله کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. این موضوع تا حد کمی حقیقت دارد، اما توضیح خواهیم داد که اصلی‌ترین تفاوت‌ها در چه زمینه‌هایی ظاهر می‌شوند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر از ما بپرسید کپی رایتینگ چیست، به شما خواهیم گفت که این عبارت به نوشتن محتوای مربوط به تبلیغات و بازاریابی اشاره دارد. محتوانویسی از سوی دیگر به معنای نوشتن سرمقاله‌ها و صفحه‌های حاوی اطلاعات در سطح وب است، مانند پست‌های بلاگ‌ها، صفحات مقالات و صفحات مربوط به محصولات.

این دقیق‌ترین توضیحی است که می‌توان برای هر یک از این دو عبارت ارائه کرد. اما در برخی از توضیحات برای محتوانویسی آمده که این کار کاملا جنبه اطلاعاتی دارد و هیچ‌گونه عنصر متقاعدسازی در آن به چشم نمی‌خورد، بنابراین نمی‌تواند با کپی رایتینگ یکسان در نظر گرفته شود.

در عین حال می‌توان به شکلی دیگر نیز به موضوع نگاه کرد.

اساسا تمام صفحات وب جهان شامل شکلی از متقاعدسازی یا فراخوان به انجام کاری می‌شوند. برای مثال واضح‌ترین مثال این موضوع، دکمه «خرید» در پایین صفحاتی است که راجع به یک محصول نوشته شده‌اند. اما حتی یک مقاله هم می‌تواند فراخوان‌هایی ظریف را در خود جای داده باشد. برای مثال تولیدکنندگان محتوا لینک‌های مربوط به منابع اضافه را در اختیار شما می‌گذارند و یا پیشنهاد می‌کنند به سایر صفحات موجود در یک وب‌سایت سر بزنید. همه این‌ها در غایی‌ترین حالت تلاشی برای متقاعدسازی خوانندگان به حساب می‌آیند.

بنابراین نمی‌توان گفت که محتوانویسی کاری کاملا متفاوت از کپی رایتینگ است و بدون تردید هم‌پوشانی‌های فراوان را میان این دو شاهد هستیم. از سوی دیگر، محتوانویسی را می‌توان خیلی ساده شکلی دیگر از کپی رایتینگ به حساب آورد. و درست مانند هر کپی رایتر خوبی، تولیدکننده محتوا محتوا سعی می‌کند خوانندگان را درگیر متن کرده و آن‌ها را به انجام دادن کاری وا دارد، حتی اگر تمام موضوع به سادگی بازدید از صفحه‌ای دیگر در وب‌سایت باشد.

 

آیا کپی رایتینگ صنعتی رو به رشد است؟

اگر خیلی خلاصه بگوییم، بله. کپی رایتینگ در آن معنایی که امروز می‌شناسیم، برای چندین دهه عنصری حیاتی در بازاریابی به شمار آمده است. اما تاریخچه کپی رایتینگ حتی از این هم قبل‌تر می‌رود. تردیدی نیست که دست‌فروشان خیابان‌های روم باستان باید مهارت متقاعدسازی خود را به کار می‌بستند تا مشتریان بالقوه را به خود جذب کنند. حالا می‌توانید حدس بزنید این تبلیغ رستوران «Boston Baked Pork and Beans» کی برای اولین بار منتشر شده است؟

تبلیغ رستوران Boston Baked Pork and Beans

با استاندارد‌های دنیای مدرن، تبلیغی بسیار خوب داریم. گرافیک این تبلیغ واقعا چشمگیر است، توضیحی هیجان‌انگیز راجع به محصول ارائه می‌کند و حتی یک مسابقه را به خوانندگانی پیشنهاد می‌دهد که درگیرش شده‌اند. تصورش آسان است که فرض کنیم این تبلیغ برای نخستین بار در دهه ۱۹۷۰ یا حتی ۱۹۸۰ میلادی منتشر شده باشد. اما در واقع برای اولین بار لابه‌لای صفحات مجله The Ladies' Home Journal در سال ۱۸۹۷ بوده است.

آنچه می‌خواهیم بگوییم این است که کپی رایتینگ برای مدتی بسیار طولانی وجود داشته و قرار هم نیست به این زودی‌ها جایی برود. کسب‌وکارها همواره نیازمند دستیابی به مشتریان بالقوه و برقراری ارتباط موثر و معرفی صحیح محصولات خود بوده‌اند. اتفاقا این موضوع در عصر مدرن اطلاعات مهم‌تر هم شده. مردم این روزها دائما و دائما پیام‌های هیجان‌انگیز بیشتری در تمام فرم‌های رسانه دریافت می‌کنند.

آمار و ارقام زیر به‌خوبی نشان می‌دهد که کپی رایتینگ چطور هم در دنیای نشر فیزیکی و هم آنلاین به بخشی مهم از تمام کسب‌وکارهای مدرن تبدیل شده:

 • در قلمروی دیجیتال، ۹۰ درصد از تمام سازمان‌ها از بازاریابی محتوای آنلاین استفاده می‌کنند.
 • ۷۰ درصد از کسب‌وکارها به شکلی فعالانه روی بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری می‌کنند و ۵۲ درصد از آن‌ها انتظار دارند بودجه بازاریابی خود را طی سال‌های آتی افزایش دهند.
 • تقریبا ۶۷ درصد از کسب‌وکارها برای ساخت محتوای آنلاین خود به سراغ کمک بیرونی می‌روند. به عبارت دیگر، آن‌ها به استخدام کپی رایترهای خارجی مشغول می‌شوند.

احتمالا تا این لحظه درک بسیار خوبی از ابعاد این صنعت به دست آورده‌اید. حالا که می‌دانیم کپی رایتینگ چیست و چه فرصت‌های بزرگی برای نویسندگان دارد، زمان آن رسیده که انواع کپی رایتینگ را بررسی کنیم و ببینیم هر یک در چه شرایطی استفاده می‌شود.

معرفی کاپریلا به عنوان اولین سیستم تبلیغات هدفمند کلیدواژه ای ایران

کاپریلا چیست

تا به اینجای کار متوجه شدیم که کپی رایتینگ چیست و چه جایگاهی در دنیای تبلیغات و بازاریابی دارد. به صورت مشابه استفاده از تبلیغات هدفمند در تبلیغات آنلاین نیز روشی بسیار مؤثر برای جذب لید یا مخاطب راغب است. به کمک این نوع از تبلیغات می‌توان کمپین‌های تبلیغاتی را بر اساس ویژگی‌های مشترک مخاطبان هدف سازماندهی کرد و کمپین‌های تبلیغاتی را کاملاُ مرتبط با ویژگی‌های شخصی، رفتار و علاقه‌مندی‌های مخاطب ایجاد کرد. این امر در نهایت سبب افزایش نرخ تبدیل و فروش خواهد شد.

می‌توان «کاپریلا» را به عنوان یکی از پلتفرم‌های برتر برای تبلیغات آنلاین هدفمند معرفی کرد. کاپریلا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، بهترین و مرتبط‌ترین تبلیغات هدفمند کلیدواژه‌ای را با توجه به کمپین‌های فعال کسب و کار به کاربران نمایش می‌دهد. این پلتفرم با شبکه‌ای گسترده از ناشران برای انتشار تبلیغات کلیکی و اجاره‌ای همکاری می‌کند. با توجه به این‌که شبکه کاپریلا بیشتر متمرکز بر وب‌سایت‌های بزرگ دانشجویی، آموزشی و عمومی کشور بوده و قشر جوان و دانشجوی کشور، بهره‌گیری مناسبی از اینترنت دارند، با استفاده از تبلیغات هدفمند کلیدواژه‌ای می‌توان تمرکز را روی این قشر معطوف کرد و در صورت انتشار تبلیغات هدفمند در شبکه نسبتاً بزرگ ناشران همکار کاپریلا، امکان هدف‌گذاری شبکه متمرکزی از دانشجویان و کاربران جوان علاقه‌مند به اینترنت برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

علاوه بر این، سیستم آماری کاپریلا با بهره‌گیری از سیستم آمارگیری مبتنی بر گوگل آنالیتیکس، در تشخیص کلیک‌های صحیح و غیرتکراری دقت بسیار زیادی دارد.

خدمات کاپریلا در دو بخش «ناشر» و «تبلیغ‌دهنده» به کاربران ارائه می‌شود. نمونه‌ای از این تبلیغات را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که مجموعه بنرهای تبلیغاتی با اندازه و حجم کم را شامل می‌شود. این بنرها، به طور کامل با موضوع نوشته شده در وبلاگ – در اینجا «الگوریتم‌های گوگل در سئو» ـ مرتبط است.

بنر کاپریلا الگوریتم های گوگل در سئو

بخش دوم این پلتفرم در قالب «تبلیغ‌دهنده» امکان معرفی کسب‌وکار به دیگران را برای شما فراهم می‌کند. از مزایای دیگر این روش تبلیغات می‌توان به نرخ تبدیل بالای آن اشاره کرد، چراکه این تبلیغات فقط به مخاطبان هدف نمایش داده می‌شوند و در نتیجه، افراد بیشتری به استفاده از محصولات و خدمات کسب‌وکار شما تشویق می‌شوند.

معرفی نشریلا به عنوان پلتفرم عالی جهت رپورتاژ آگهی، انتشار بررسی محصول و معرفی خدمات

معرفی نشریلا

استفاده از رپورتاژ آگهی یکی از روش‌های تبلیغات آنلاین برای گرفتن بک‌لینک و بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو به شمار می‌رود. رپورتاژ آگهی اگر به شکلی صحیح و متناسب با لحن هر رسانه نوشته شود تأثیرگذار است و رعایت تمام اصول و معیارهای انتشار رپورتاژ آگهی مناسب به صرف هزینه و زمان زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، بهتر است برای انتشار رپورتاژ آگهی از پلتفرمی مانند پلتفرم «نشریلا» استفاده کنید که محتوای مناسب رپورتاژ آگهی را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه تولید و منتشر می‌کند. نشریلا با استفاده از مطالب تخصصی، برای انتشار بررسی محصولات یا معرفی خدمات نیز به شما کمک می‌کند.

انواع کپی رایتینگ چیست؟

انواع کپی رایتینگ چیست

اکنون می‌دانیم که کپی رایتینگ به معنای فرایند نوشتن محتوای تبلیغات متقاعدکننده است. این محتوا مشخصا برای فروش محصولات و سرویس‌های گوناگون استفاده می‌شود، اما مقدار «فروش» حاصل از محتوا می‌تواند بسیار متغیر باشد. برخی از انواع کپی رایتینگ کاملا بر فروش تمرکز کرده‌اند، مانند تبلیغات واضحی که در دنیای آنلاین و یا در روزنامه‌ها می‌بینید. از سوی دیگر هم مواردی را داریم که بیشتر بر ارائه اطلاعات تمرکز می‌کنند و «زبان فروش» بسیار کمرنگی در آن‌ها استفاده شده، مثل بروشورهای محصولات.

اکثر کسب‌وکارها از هر دو مورد در محتوای تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند و این خبری عالی برای کپی رایترها است. این یعنی می‌توانید انتخاب کنید که در ادبیات خود چقدر به دنبال فروش مستقیم هستید. اگر با نوشتن برای فروش راحت نباشید، می‌توانید به سراغ پروژه‌هایی بروید که بر ارائه اطلاعات تمرکز کرده‌اند. در ادامه مقاله کپی رایتینگ چیست نگاهی نزدیک‌تر به رویکردهای مختلف کپی رایتینگ می‌اندازیم تا متوجه شویم کدام‌ برای شما مناسب‌تر است.

۱. پاسخ مستقیم (Direct Response)

می‌پرسید پاسخ مستقیم در کپی رایتینگ چیست؟ این شکلی از کپی رایتینگ است که می‌خواهد پاسخی آنی و قابل اندازه‌گیری از خواننده دریافت کند. همان‌طور که از نامش پیداست، تبلیغ‌نویسی پاسخ مستقیم بسیار سرراست ظاهر می‌شود. چنین نوشته‌ای به صورت مستقیم از شما می‌خواهد همین حالا کاری را انجام دهید، مثلا اینکه محصول یا خدمت جدید شرکت را بخرید یا برای دریافت خبرنامه، ثبت‌نام کنید. این کاملا خلاف آن چیزی است که تحت عنوان «تبلیغات تصویری» یا «تبلیغات برند» شناخته می‌شود و صرفا فلان برند یا محصول را به مشتریان بالقوه یادآوری می‌کند.

یک قطعه کلیدی دیگر در بازاریابی پاسخ مستقیم، امکان اندازه‌گیری آن است. چه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ راه انداخته باشید و چه یک کمپین چاپی، نتیجه را می‌توان به سادگی پایش کرد. از آن‌جایی که این کمپین مخاطب را به انجام کاری آنی فرا می‌خواند، شرکت با پایش میزان پاسخ‌های دریافتی می‌تواند ببیند کمپینی تا چه حد موثر پشت سر گذاشته است. به این، نرخ پاسخ هم گفته می‌شود.

از سوی دیگر تبلیغات برند یا تصویری را نمی‌توان پایش کرد. در واقع یک شرکت چطور می‌خواهد بفهمد که تبلیغاتش در مجلات چقدر موثر واقع شده؟ همین است که باعث می‌شود تبلیغات پاسخ مستقیم تا این حد ارزشمند شود. شرکت‌ها می‌توانند ببینند که عملکرد محتوای تبلیغاتی چگونه است و سپس تغییرات لازم را پدید آورند.

این شکل از تبلیغات ضمنا تقاضایی بسیار بالا برای کپی رایترهایی به وجود می‌آورد که می‌توانند متون متقاعدکننده نوشته و خواننده را به انجام کاری وا دارند. از سوی دیگر، شرکت هم به خوبی از نتایج کار با شما باخبر خواهد بود، زیرا قادر به پایش نتایج است.

در نهایت باید این را نیز افزود که یکی از رایج‌ترین اشکال بازاریابی پاسخ مستقیم، متون طویل فروشی هستند که چه به صورت چاپی و چه آنلاین مقابل چشم قرار می‌گیرند. برای مثال تابه‌حال یکی از آن نامه‌هایی به دست‌تان رسیده که محصولی را توصیف می‌کند یا خواستار اهدای پول به خیریه می‌شود؟ یا یکی از آن صفحات فروش محصول را در جهان آنلاین دیده‌اید؟ این‌ها مثال‌هایی از کپی رایتینگ پاسخ مستقیم در فرم طولانی به حساب می‌آیند. از دیگر مثال‌های پروژه‌های کپی رایتینگ پاسخ مستقیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه‌های فروش ویدیویی
 • کاتالوگ‌ها
 • نامه‌های جذب سرمایه
 • مگالاگ‌ها (تبلیغات چاپی با شمایل شبیه به مجلات)
 • صفحات فروش آنلاین و صفحات فرود
 • تبلیغات کلیکی
 • رپورتاژ آگهی
 • ایمیل‌های فروش

اگر شخصیتی نتیجه‌محور دارید که از توسعه پیام‌های فروش و ایده‌های پیرامون آن لذت می‌برید، به احتمال زیاد از کپی رایتینگ پاسخ مستقیم هم لذت خواهید برد.

۲. کسب‌وکار به مصرف‌کننده (Business-to-Consumer)

کسب و کار به مصرف‌کننده

شرکت‌های Business-to-Consumer (یا به اختصار B2C) به فروش مستقیم به مصرف‌کنندگان مشغول می‌شوند. از مثال‌های این موضوع می‌توان به تمام شرکت‌هایی اشاره کرد که به صورت روزمره و مداوم با آن‌ها سر و کار دارید، مانند سوپرمارکت‌ها و دیگر فروشگاه‌های خشت و آجر. از سوی دیگر کسب‌وکارهای آنلاین مانند آمازون، دیجی‌کالا و Dell هم در همین زمره قرار می‌گیرند.

در صنعت B2C از گستره وسیعی از محتویات کپی رایتینگ استفاده می‌شود. برای مثال کپی رایتینگ پاسخ مستقیم و بازاریابی محتوا، در هر دو فرم آنلاین و چاپی استفاده می‌شوند. تصور کنید می‌خواهید یک فیلتر آب جدید بخرید. احتمالا کارتان را با جستجوی آنلاین برای فیلترهای آب شروع می‌کنید و به مطالعه نقد‌های مختلف مشغول می‌شوید.

صفحه جستجوی شما ضمنا ممکن است جاوی تبلیغاتی باشد که با کلیک روی آن‌ها اطلاعاتی هرچه بیشتر به دست می‌آورید. زمانی که روند پژوهش به پایان رسید، ممکن است در نهایت تصمیم بگیرید که یا فیلتر را به صورت آنلاین سفارش دهید و یا اصلا به فروشگاهی فیزیکی بروید. مهم نیست در نهایت چه تصمیم می‌گیرید، مهم توجه به این است که تمام این پروسه چه میزان محتوای متنی و تبلیغاتی را شامل شده است. هر نقد، هر توضیح محصول و هر اطلاعات این چنینی دیگری که می‌خوانید، همگی بخشی از بازاریابی محتوا هستند.

تبلیغاتی که ممکن است روی آن‌ها کلیک کنید و پیشنهاداتی که به دست‌تان می‌رسند، همگی بازاریابی پاسخ مستقیم به حساب می‌آیند. و اگر برای خرید به یک فروشگاه بروید هم ممکن است شاهد تبلیغاتی چاپی باشید، چیزهایی مانند بروشورها، برگه‌های توضیح محصول و یا کوپن‌هایی که تخفیف‌های کوچک و بزرگ در اختیارتان می‌گذارند.

این‌ها همگی کپی رایتینگ B2C به حساب می‌آیند و پروژه‌های نویسندگی این شکلی را می‌توان در تمام کسب‌وکارهای قابل تصوری که محصولات را مستقیما به مصرف‌کنندگان می‌فروشند پیدا کرد.

۳. کسب‌وکار به کسب‌وکار (Business-to-Business)

کسب‌وکارهایی که در حوزه Business-to-Business (یا به اختصار B2B) فعالیت دارند، محصولات خود را مستقیم به سایر شرکت‌ها می‌فروشند و بنابراین تعاملی با مصرف‌کنندگان ندارند. برای مثال اکثر تولیدکنندگان تجهیزات سنگین، محصولات و تجهیزات خود را مستقیما به انبارها، کارخانه و دیگر کسب‌وکارهای صنعتی می‌فروشند. محصولات آن‌ها به دست عموم مردم نمی‌رسد. بسیاری از تامین‌کنندگان خدمات هم صرفا و به شکل مستقیم با دیگر کسب‌وکارها تعامل دارند و برای مثال خدمات استخدام نیرو، مشاوره لجستیک و یا آموزش‌های داخلی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورند. وقتی به سراغ چنین کسب‌وکارهایی می‌روید، باید به عنوان یک کپی رایتر B2B مشغول به کار شوید. و برای اینکه درکی بهتر از ماجرا به دست آورید، بازار B2B در تمام جهان صنعت ۶.۵ تریلیارد دلاری به حساب می‌آید.

شرکت‌های B2B معمولا به مقادیر بسیار بیشتری از محتوای متنی نسبت به همتایان B2C خود نیاز دارند. محصولات و سرویس‌های این شرکت‌ها معمولا در ابعاد محدود و با قیمت‌های بالا در دسترس قرار می‌گیرند و بنابراین سایر کسب‌وکارها باید به شکلی دقیق آنچه که می‌خواهند را انتخاب کنند.

برای مثال اگر یک بیمارستان به فکر خرید یک دستگاه MRI جدید افتاده باشد، چنین خریدی می‌تواند به راحتی ۳۰۰ هزار دلار به ازای هر دستگاه آب بخورد. از آن‌جایی که افراد زیادی در بیمارستان در روند تصمیم‌گیری برای خرید دستگاه دخیل هستند (از مدیران گرفته تا مشاوران امنیت و سلامت)، همه‌چیز شکلی دقیق به خود می‌گیرد.

چنین فرایندی ضمنا می‌تواند بسیار طولانی شود و شرکت‌هایی هم که دستگاه MRI می‌فروشند هم باید انبوهی محتوای بازاریابی و تبلیغاتی داشته باشند تا مشتریان بالقوه‌ای که هنوز به تصمیم‌گیری نهایی نرسیده‌اند را تبدیل به مشتریان راغب کنند.

تصویر پایین متعلق به آن واحد سازنده تجهیزات سلامت‌محور است. می‌توانید ببینید که صفحه وب آن‌ها حاوی یک منوی بسیار عظیم می‌شود که اطلاعات اضافه را در اختیار کاربران می‌گذارد، از جمله اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات، منابع آموزشی، تخصص‌ها، ابداعات جدید و حتی مشاوره‌های مالی.

سایت شرکت فیلیپس

در هر یک از این موارد موجود در منوی اصلی، می‌توانید اطلاعاتی هرچه بیشتر و دقیق‌تر راجع به تجهیزات سلامتی فیلیپس، مانند ماشین‌های MRI به دست آورید. به صورت مشابه، بسیاری از شرکت‌های B2B نیاز به حجمی کلان از اطلاعات نوشته شده دارند تا قادر به فروش محصولات و خدمات خود باشند. از جمله محتویات مورد استفاده در دنیای بازاریابی B2B می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسناد رسمی
 • پژوهش‌های موردی
 • بروشورهای فروش و صفحات محصول
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • خبرنامه‌های آنلاین و چابی
 • اینفوگرافی‌ها
 • اطلاعیه‌های خبری
 • صفحات وب
 • محتوای شبکه‌های اجتماعی
 • ایمیل‌
 • اسکریپت‌های ویدیو، وبینارها و پادکست‌ها

مقدار پروژه‌های کپی رایتینگی که شرکت‌های B2B به کار می‌بندند آنقدر عظیم است که فرصتی بی‌نظیر برای کپی رایترها فراهم می‌آورد. اما دلایل دیگری هم وجود دارد که به سمت این صنعت حرکت کنید. این حقیقت که محصولات و خدمات B2B معمولا «در پشت صفحه» استفاده می‌شوند بدین معنا است که افراد زیادی از وجود آن‌ها با خبر نشده‌اند.

این کمبود آگاهی باعث شده شرکت‌های B2B در نهایت با کمبود کپی رایتر نیز مواجه شوند. بدین ترتیب کپی رایترهای B2B حالا با تقاضای فراوان روبه‌رو هستند و معمولا پول خوبی هم در ازای مهارت خود دریافت می‌کنند. به صورت مشابه و به خاطر تقاضای بالا، کپی رایترها می‌توانند به سادگی وارد این حوزه و تبدیل به کپی رایتر B2B شوند.

یکی دیگر از مزایای بازار B2B این است که اکثر پروژه‌های نویسندگی B2B بسیار سرراست از آب درآمده و برخلاف بازاریابی «فروش» در B2C، نیازی به آن ادبیات به خصوص ندارند. پس اگر از ایده نوشتن کپی با هدف فروش لذت نمی‌برید، B2B معمولا گزینه‌ای عالی به حساب می‌آید.

۴. بازاریابی محتوا (Content Marketing)

مهارت های تبلیغ‌نویسی

عبارت «محتوا» معمولا به سرمقاله‌ها و متون موجود در صفحات گوناگون وب‌سایت‌ها نظیر پست‌های بلاگ، صفحه مقالات و صفحات محصول اشاره دارد که اطلاعاتی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند. محتوا هم عناصر متقاعدسازی را در خود جای داده، اما هدف اصلی از نوشتن آن آموختن یا آگاهی‌بخشی به مخاطبان راجع به موضوع یا محصولی خاص است.

عبارت «بازاریابی محتوا» هم اشاره به محتوایی حاوی اطلاعات دارد که می‌خواهد در کوتاه مدت مخاطبان را جذب و منجر به تعامل با آن‌ها شود. هدف طولانی‌مدت هم تبدیل کردن آن‌ها به مشتریان آتی است.

بخش اعظمی از کار بازاریابی محتوا به صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود، اما امکان‌ پیاده‌سازی آن در فرمت چاپی هم وجود دارد. برخی محتواها نیز می‌توانند در هر دو فرم در دسترس باشند. برای مثال شرکتی که به صورت آنلاین فعالیت می‌کند هم می‌تواند توضیحات محصولات را در وب‌سایت خود قرار دهد و هم بروشورهایی چاپ کند که حاوی همان اطلاعات بوده و در رویدادهای تجاری پخش می‌شود.

برخی از اشکال مختلف بازاریابی محتوا در قالب‌های زیر به چشم می‌خورد:

 • پست‌های بلاگ
 • صفحات مقاله
 • صفحات اصلی وب‌سایت‌ها
 • صفحات سفارش محصول
 • صفحات محصول
 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی
 • گزارش‌های ویژه
 • ایمیل‌های پاسخ‌دهی خودکار
 • پژوهش‌های موردی
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • اسناد رسمی
 • گزارش‌های خبری
 • خبرنامه‌های الکترونیکی
 • اسکریپت ویدیوهای حاوی اطلاعات

یکی دیگر از مزایای بازاریابی محتوا این است که از محتوا به صورت چندین‌باره استفاده می‌شود. برای مثال اگر توسط یک وب‌سایت استخدام شوید تا پست‌هایی برای بلاگ آن تولید کنید، تنها سفارش یک پست نخواهید گرفت. شرکت مورد نظر احتمالا خواستار نوشتن چندین پست در هر هفته یا ماه باشد. بسیاری از پروژه‌های بازاریابی محتوا چنین شکل و شمایلی دارند و زمانی که شروع به کار روی یک وب‌سایت می‌کنید، احتمالا باید پست‌هایی متنوع تولید کنید. این یعنی می‌توان مقادیر زیادی از کار را از تنها یک کارفرما دریافت کرد.

علاوه بر این می‌توانید تخصص خود را در دنیای بازاریابی محتوا انتخاب کنید و برای مثال فقط به سراغ پژوهش‌های موردی یا خبرنامه‌های الکترونیکی بروید. کپی رایترهایی که در یک حوزه به‌خصوص مهارت دارند، ارقام بسیار بالایی دریافت می‌کنند و به گزینه اصلی کارفرمایان همان حوزه تبدیل خواهند شد.

۵. کپی رایتینگ شبکه‌های اجتماعی (Social Media Copywriting)

کپی رایتینگ شبکه های اجتماعی

صنعت شبکه‌های اجتماعی، این روزها میلیاردها کاربر در سراسر جهان دارد. با گذشت هر سال نیز پلتفرم‌های اجتماعی مختلف دچار تغییرات گسترده شده و کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کنند. در واقع برای اینکه ذهنیتی بهتر از شرایط به دست آورید باید گفت که شمار کاربران شبکه‌های اجتماعی گوناگون طی یک دهه اخیر «سه برابر» شده است.

معنی این برای کپی رایترهای شبکه‌های اجتماعی و در حالت کلی، کپی رایتینگ چیست؟ به معنای فرصتی بزرگ‌تر از همیشه!

از سال ۲۰۰۸ به بعد، کسب‌وکارها در حال گسترش فعالیت‌های خود در کانال‌های مختلف اجتماعی بوده‌اند. در واقع آن‌چه با پست‌های کوتاه در فیسبوک آغاز شد حالا تبدیل به صنعتی عظیم شده که چندین و چند شبکه اجتماعی مختلف با ماهیت‌های کاملا متفاوت از یکدیگر را شامل می‌شود.

کپی رایترهای شبکه‌های اجتماعی امروزی مسئولیت تولید گسترده وسیعی از محتوا را برعهده می‌گیرند و برای مثال می‌توان به پست‌های نوشته شده برای اینستاگرام، توییتر و تیک‌تاک، مقالات طولانی‌ برای شبکه‌هایی مانند مدیوم و لینکدین و همینطور اسکریپت برای کانال‌های ویدیویی یوتیوبی اشاره کرد.

اکثر کسب‌وکارها از بیش از یک کانال شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند تا قادر به جذب بیشترین تعداد ممکن از کاربران باشند.

 • شبکه اجتماعی فیسبوک کاملا بر مصرف‌کنندگان و محتوای ویدیویی تمرکز دارد.
 • از توییتر برای نوشتن محتوای کوتاه، درگیرکننده و قابل اشتراک‌گذاری استفاده می‌شود و بنابراین گزینه‌ای عالی برای شرکت‌های بازاریابی دیجیتال و متخصصان حوزه روابط عمومی به حساب می‌آید.
 • اینستاگرام روی آگاهی‌بخشی راجع به برندها و درگیر کردن مخاطبان متمرکز است.
 • یوتیوب، دومین موتور جستجوی بزرگ جهان بعد از گوگل، کاملا بر ویدیو تمرکز کرده است.
 • متقاضیان فرصت‌های شغلی و برندها از لینکدین برای شبکه‌سازی، اشتراک‌گذاری ترندها و یافتن کارفرمایان و کارمندان استفاده می‌کنند.

به عنوان یک کپی رایتر شبکه‌های اجتماعی با تجربه، می‌توانید تخصص خود را معطوف به یک یا دو پلتفرم به خصوص کنید و سپس تمرکز را بر تولید محتوا روی آن‌ها بگذارید. انتخاب پلتفرم‌ها نیز کاملا با خودتان است.

در نهایت باید این را نیز خاطر نشان کرد که هیچ شواهدی از کاهش شتاب رشد بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به چشم نمی‌خورد و شما با وارد به این جهان می‌توانید منتظر پیشرفت مداوم باشید.

۶. کپی رایتینگ تبلیغ (Ad Copywriting)

کپی رایترهای تبلیغ می‌خواهند خوانندگان را به کاری به‌خصوص وادار کنند، مثلا عضویت در یک فهرست، دانلود کردن یک سند رسمی یا خریدن یک محصول. این شکل از محتوا به شکلی سرراست و اطلاعات‌محور نوشته می‌شود و تقاضای فراوانی هم برای آن وجود دارد.

تبلیغ‌ها معمولی فرمی کوتاه از محتوا هستند، اما می‌توانند نتایجی چشمگیر برای مشتریان شما به ارمغان بیاورند. اگر هویت یک برند و مشکل به خصوصی که می‌خواهد رفع کند را به خوبی درک کنید، تبدیل شدن به کپی رایتر تبلیغ می‌تواند یکی از بهترین تصمیمات زندگی شغلی شما باشد.

اگر می‌توانید به این سوالات پاسخ دهید، می‌توانید یک تبلیغ بسیار موثر بنویسید:

 • قشر مخاطب کیست؟
 • چه مشکلی قرار است برطرف شود؟
 • فلان سرویس یا محصول چطور این مشکل را رفع می‌کند؟
 • دست به چه کارهایی باید زد؟

مهارت یافتن در این شکل از کپی رایتینگ می‌تواند لیست مشتریان شما را بلندبالاتر و البته درآمدتان را بیشتر از همیشه کند.

۷. کپی رایتینگ خلاقانه (Creative Copywriting)

لوگو شرکت نایکی

می‌پرسید فرم خلاقانه کپی رایتینگ چیست؟ یک کپی رایتر خلاق برای کمک به برند خود یا فروش یک محصول و یا بهبود تجربه مشتریان، شعارهای تبلیغاتی سرگرم‌کننده، هوشمندانه، درگیرکننده و جذاب می‌نویسد.

از متون روی تی‌شرت‌ها و استیکرهایی که روی بدنه اتومبیل وصل می‌شوند تا بیلبوردهای غول‌آسا در سراسر شهر، این شعارهای تبلیغاتی می‌توانند به شکل گسترده دیده و شناخته شوند. اگرچه چنین شعاری ممکن است تنها از سه کلمه تشکیل شده باشد، هرکسی خواهد فهمید که برند پشت تبلیغ چه کاری می‌کند و از چه طریقی به کمک مشتریان می‌آید.

کپی رایترهای خلاق می‌توانند میزان شناخت از یک برند را افزایش دهند، اما در عین حال می‌توانند در فرایند نوشتن خبرنامه‌های بی‌نقص و حتی بسته‌بندی محصولات هم دخیل باشند. یافتن روش‌های خلاقانه برای توصیف یک محصول یا برند از طریق کلمات، اصلی‌ترین مهارت یک کپی رایتر خلاق به حساب می‌آید. این یعنی بخش اعظمی از زمان شما در این کار صرف بارش فکری می‌شود تا بی‌نقص‌ترین ترکیب کلمات برای جلب توجه مشتریان را پیدا کنید.

بدین ترتیب، بخش اعظم کار شما یافتن ایده‌های جدید و خلاقانه خواهد بود. هرچه بهتر محصول یا سرویس مشتری خود و همینطور مخاطب هدف او را بشناسید، شانس بیشتری هم برای نوشتن بهترین و مناسب‌ترین کپی ممکن خواهید داشت.

۸. کپی رایتینگ دیجیتال

کپی رایترهای دیجیتال به تولید محتوا برای صفحات وب مشغول می‌شوند. برای مثال ممکن است از نویسنده خواسته شود که برای یک وب‌سایت جدید بنویسد، به بازنگری در صفحاتی که از پیش ایجاد شده‌اند بپردازد یا صفحاتی تازه حلق کند. به صورت معمول نیز این نوشته با استراتژی‌های سئو یا بهینه‌سازی برای موتور جستجو همراه می‌شود. بنابراین برای کارفرما بسیار مهم است که از کلمات کلیدی به درستی استفاده شود.

علاوه بر رسیدگی به صفحات وب‌سایت، کپی رایتر دیجیتال ممکن است به سراغ چنین پروژه‌هایی نیز برود:

 • کپی رایتینگ در فرم کوتاه و با تعداد کلماتی کمتر از ۵۰۰ کلمه
 • نوشتن اسکریپت‌های ویدیو و ربات‌های گفتگو که بخشی از تجربه کاربری به حساب می‌آیند
 • نوشتن در حوزه وب ۳ که به رمزارزها و بلاکچین مربوط می‌شود
 • بلاگ‌نویسی برای برندها در راستای افزایش آگاهی و دانش
 • نوشتن پست‌های شبکه‌های اجتماعی برای انتشار اطلاعات
 • نوشتن تبلیغاتی که در کانال‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند

در مجموع با رویکردی متفاوت در نوشتن روبه‌رو هستیم و یک کپی رایتر وب‌سایت بخش اعظمی از توجه خود را معطوف به تجربه کاربری و بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو می‌کند. او در واقع باید مسائلی مانند نحوه فهرست‌بندی محتوا توسط موتورهای جستجو و همینطور چگونگی دستیابی مخاطب به محتوا و تعامل با آن‌ را در ذهن داشته باشد.

۹. کپی رایتینگ بازاریابی

کپی رایتینگ چیست

به عنوان یک کپی رایتر بازاریابی، هدف اصلی شما نوشتن متونی خواهد بود که مخاطبان هدف با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و باعث می‌شود وارد قیف بازاریابی شرکت شود. از آگاهی‌بخشی گرفته تا تبدیل مخاطبان به مشتریان وفادار، کپی رایتر بازاریابی باید به گستره وسیعی از امور رسیدگی کند.

 • آگاهی بخشی - مشتریان هنوز آماده خرید نیستند، اما می‌دانند که محصول یا سرویس را باید کجا پیدا کنند
 • ملاحظه - مشتریان در حال سوق پیدا کردن به کسب‌وکار هستند اما هنوز کاملا برای خرید آماده نشده‌اند
 • تبدیل - مشتریان دست به خرید می‌زنند
 • وفاداری - مشتریان به خرید از شرکت ادامه داده و به سراغ رقبا نیز نمی‌روند
 • وکالت - مشتریان راجع به برند، محصولات و یا خدمات به دیگران می‌گویند

در شغل کپی رایتینگ بازاریابی شما اطلاعات فراوان راجع به مشتری ایده‌آل به دست می‌آورید و متوجه می‌شوید که محصول یا خدمات چطور می‌تواند مشکلات روزمره آن‌ها را حل کند. چه چیزی باعث می‌شود یک نفر محصول الف را به محصول ب ترجیح دهد؟ اصلی‌ترین عامل تمایز در بازار چیست؟ شما به این سوالات فکر می‌کنید و سپس یک قیف محتوایی پیرامون آنچه محصول را به چیزی منحصربه‌فرد تبدیل کرده می‌سازید.

۱۰. کپی رایتینگ سئو

کپی رایترهای سئو به تولید محتوایی مشغول می‌شوند که به صورت خاص برای جذب مخاطبان از طریق جستجوی ارگانیک در موتورهای جستجو طراحی شده‌اند. آن‌ها برای تحقق این مهم به سراغ کلمات کلیدی و معیارهایی می‌روند که در انتخاب موضوع و بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو، یاری‌رسان به حساب می‌آیند.

در برخی از موارد، مشتریان به تحقیق کلمه کلیدی مشغول شده و سپس نتایج را در اختیار شما می‌گذارند تا هر طور که صلاح می‌دانید به خلق محتوا مشغول شوید. خود شما نیز باید اطمینان حاصل کنید که از کلمات و عبارات درست در محتوا استفاده می‌کنید تا نتیجه کار در صفحه نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو، رده‌بندی شود.

مهم نیست که در چه صنعتی مشغول به کار هستید، مهم این است که نه‌تنها به‌خوبی بدانید مشتری می‌خواهد در چه صفحاتی رده‌بندی شود، بلکه این را هم بدانید که مردم چه عباراتی را جستجو می‌کنند. برای مثال عبارت «نویسنده محتوا» شاید به اندازه عبارت «نویسنده فریلنسر» شناخته شده نباشد. به عنوان یک کپی رایتر سئو که دنبال مشتری می‌گردد، شما می‌توانید برای هر دو عبارت محتوایی بهینه شده حلق کنید. اما در نهایت کدام یک باعث می‌شود مشتریان بالقوه سر از سایت شما در آورند؟

با افزایش میزان استفاده مردم از سرویس‌های آنلاین، نیاز به کپی رایترهای سئو هم سر به فلک کشیده و هیچ نشانه‌ای از توقف این رشد به چشم نمی‌خورد. این بدان خاطر است که ترکیب کپی رایتینگ با دانش سئو باعث می‌شود شما قادر به تولید محتوایی ایده‌آل برای کسب‌وکارها باشید که مشتریان «آماده به خرید» را به سمت آن‌ها جذب می‌کنند.

بنابراین اگر قادر به نوشتن کپی‌هایی متقاعدکننده هستید که دانش سئو را با مهارت کپی رایتینگ ادغام می‌کنند تا پیام درست، در زمان درست مقابل چشم افراد درست قرار بگیرد، حرفه شغلی بسیار پرسودی را تجربه خواهید کرد.

۱۱. نوشتن فنی

کپی رایتینگ چیست

نویسندگان فنی فرایندها و روندهایی را دنبال می‌کنند که به تولید اسناد رسمی، کتاب‌های الکترونیکی و محتوای وب‌سایت منجر می‌شوند. شما به صورت معمول به تولید محتوا برای آن‌هایی مشغول می‌شوید که در حوزه کاری خودتان فعالیت دارند، اما در عین حال محتوایی را طلب می‌‌کنند که به سادگی خوانده شود. اینجاست که شما تبدیل به صدای مشتری خودتان می‌شوید و از لحنی رسمی اما نه‌چندان رسمی برای ارائه مفاهیم به مخاطبان استفاده می‌کنید.

توانایی کنار زدن انبوهی از اصطلاحات فنی و تبدیل کردن آن‌ها به متونی قابل فهم برای عموم افراد، اصلی‌ترین مهارتی است که شما را به یک کپی رایتر فنی معرکه تبدیل می‌کند.

 

۱۲. کپی رایتینگ بدون مشتری

تا این لحظه به خوبی متوجه شدیم انواع کپی رایتینگ چیست و کسب‌وکارها عمدتا به سراغ کدام یک از آن‌ها می‌روند. اما در آخر یک شکل دیگر از کپی رایتینگ را نیز داریم که نباید از چشم دور بماند. می‌خواهید بدانید این شکل از کپی رایتینگ چیست؟ کپی رایتینگ بدون مشتری شکلی از کپی رایتینگ است که به شما اجازه می‌دهد بدون تعامل با مشتریان مختلف به کسب درآمد بپردازید.

در واقع به عنوان یک کپی رایتر لزوما نیازی به مشتریان ندارید تا به درآمد قابل توجه برسید. یک گزینه دیگر این است که کسب‌وکار کپی رایتینگ بدون مشتری خودتان را راه بیندازید و به سراغ چیزی بروید که به آن محصولات اطلاعاتی گفته می‌شود.

اما محصول اطلاعاتی در دنیای کپی رایتینگ چیست؟ وقتی راجع به چنین چیزی حرف می‌زنیم، داریم از محصول یا خدماتی می‌گوییم که هیچ‌چیز جز اطلاعات را شامل نمی‌شود. برخی از مثال‌های محصول اطلاعاتی به شرح زیر است:

 • وب‌سایت‌هایی که حق عضویت دریافت می‌کنند
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • کتاب‌های چابی
 • وب‌سایت‌های پول‌ساز
 • برنامه‌های صوتی (در قالب دیجیتالی یا سی‌دی)
 • دوره‌های آنلاین یا آفلاین
 • خبرنامه‌ها
 • سمینارها و رویدادهای زنده
 • وبینارها

تولید و فروش محصولات اطلاعاتی این چنینی تحت عنوان «نشر اطلاعات» یا «بازاریابی اطلاعات» هم شناخته می‌شود. تمام کاری هم که لازم است انجام دهید خلق یک محصول اطلاعات و استفاده از مهارت‌های بازاریابی برای فروختن آن است.

بر اساس رای ۸ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
AwaiAwai
نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *