Adverb Clause چیست؟ – به زبان ساده با مثال و تمرین

۲۸۵۷ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
زمان مطالعه: ۳۹ دقیقه
Adverb Clause چیست؟ – به زبان ساده با مثال و تمرین

«جمله‌واره قیدی» (Adverb Clause) به گروهی از کلمات گفته می‌شود که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، به عنوان قید در جمله به کار می‌روند. جمله‌واره قیدی از یک Clause تشکیل شده است که کل آن نقش قید را دارد. اما برای این‌که بدانیم Adverb Clause چیست و آن را به زبان ساده یاد بگیریم، باید با مفهوم «قید» (Adverb) و «جمله‌واره» (Clause) آشنا شویم. قید به کلمه‌ای گفته می‌شود که برای توصیف فعل، صفت یا قید دیگری به کار می‌رود. معمولاً مشخصه قید در زبان انگلیسی، پسوند «ly-» است که به انتهای کلمه اضافه می‌شود. در کنار آن، جمله‌واره به گروهی از کلمات گفته می‌شود که از سه جزء اصلی تشکیل شده است: «حرف ربط وابسته» (Subordinating Conjunction)، «فاعل انگلیسی» (Subject) و «فعل انگلیسی» (Verb). در این آموزش از مجله فرادرس قصد داریم با انواع Adverb Clause آشنا شویم.

997696

اگر می‌خواهید بدانید که Adverb Clause چیست و انواع آن کدام است، مطالعه این مطلب از مجله فرادرس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در ابتدای مطلب به قید و جمله‌واره اشاره می‌کنیم و سپس انواع Adverb Clause را با مثال و تمرین‌های مختلف توضیح می‌دهیم. در ادامه با حرف ربط وابسته آشنا می‌شویم که جمله‌واره‌های قیدی را به جمله‌واره مستقل وصل می‌کنند. همچنین به برخی از اشتباهات رایج گرامری در رابطه با Adverb Clause اشاره می‌کنیم که همواره برای زبان‌آموزان چالش بوده است. در انتهای مطلب نیز چند تمرین مختلف را همراه با پاسخ در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتونید عملکرد خود را از این مطلب ارزیابی کنید. علاوه بر این، در بخش جمع‌بندی، خلاصه‌ای از مطلب Adverb Clause چیست را در جدولی قرار داده‌ایم که می‌توانید مرور کنید.

Adverb Clause چیست ؟

در یک تعریف ساده می‌توانیم بگوییم که Adverb Clause که در زبان فارسی به آن «جمله‌واره قیدی» گفته می‌شود، نوعی جمله‌واره است که به‌جای قید در جمله به کار می‌رود و برای توصیف صفت، فعل یا قید دیگری استفاده می‌شود. این مبحث گرامری مناسب افرادی است که سطح زبان انگلیسی متوسطی دارند و در سطوح مبتدی تدریس نمی‌شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این اسم از دو کلمه «Adverb» و «Clause» تشکیل شده است. پس برای این‌که بدانیم Adverb Clause چیست و چه نقشی دارد، لازم است بدانیم «قید» (Adverb) و «جمله‌واره» (Clause) چیست.

در این آموزش قصد داریم انواع Adverb Clause را توضیح دهیم و ساختار هر یک را به کمک مثال و تمرین بررسی کنیم. همچنین به اشتباهات رایجی که هنگام استفاده از Adverb Clause مشاهده می‌شود، اشاره‌ای خواهیم داشت. به مثال زیر دقت کنید.

He didn't go to work because he was sick.

او سر کار نرفت چون مریض بود.

مثال فوق از دو جمله‌واره تشکیل شده است: «because he was sick» و «He didn't go to work». جمله‌واره دوم را به عنوان جمله‌واره قیدی معرفی می‌کنیم. این جمله‌واره به‌تنهایی کامل نیست و باید در کنار جمله‌‌واره اول قرار بگیرد تا مفهوم کاملی را منتقل کند. در این آموزش به ساختار Adverb Clause به طور کامل اشاره خواهیم کرد. مثال دیگری را در نظر بگیرید.

He usually comes back home when it is dark.

او معمولاً وقتی به خانه برمی‌گردد که هوا تاریک است.

در این مثال، «when it is dark» به عنوان جمله‌واره قیدی معرفی شده است. در هر دو مثال، جمله‌واره‌های قیدی با یک کلمه به عنوان حرف ربط («because» در مثال اول و «when» در مثال دوم) شروع شده‌اند. پس از آن فاعل و فعل («he» و‌ «was» در مثال اول و «it» و «is» در مثال دوم) را می‌بینیم. پس ساختار یک جمله‌واره قیدی باید حرف ربط، فاعل و فعل داشته باشد که این مورد را نیز به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

حرف ربط نشان می‌دهد که نوع Adverb Clause چیست و چه جایگاهی در جمله دارد. در مثال اول، «because» نشان می‌دهد که جمله‌واره قیدی برای این به کار رفته که دلیل اتفاق جمله‌واره اول را توضیح دهد. پس Adverb Clause از نوع Reason است که علت رخدادی را توصیف می‌کند. در مثال دوم، «when» زمان برگشتن فاعل به خانه را توصیف می‌‌کند، بنابراین به آن Adverb Clause of Time گفته می‌شود. در این آموزش با انواع جمله‌واره‌های قیدی آشنا می‌شویم و کاربرد هر یک را یاد می‌گیریم.

تصویر دختری در حال کار کردن با لپ‌تاپ

Adverb چیست؟

شاید از خودتان بپرسید که وقتی قید در زبان انگلیسی تعریف شده و انواع مختلفی برای آن در نظر گرفته شده، دیگر چه نیازی به Adverb Clause است یا اصلاً چه نوع قیدی است و چه فرقی با قید دارد؟ در این آموزش می‌خواهیم به تمام سوالاتی که درباره Adverb Clause در ذهن‌تان دارید پاسخ دهیم تا بهتر متوجه شوید که Adverb Clause چیست و چگونه در جمله استفاده می‌‌شود. برای این‌که Adverb Clause را در جمله تشخیص دهیم، باید ابتدا با جایگاه قید در زبان انگلیسی آشنا شویم و بدانیم که چه نقشی دارد.

جملات انگلیسی از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند، مانند اسم، فعل، صفت، قید، حرف اضافه و... . به این موارد «اجزای کلام در زبان انگلیسی» (Parts of Speech) گفته می‌شود که قید هم یکی از آن‌هاست. «قید در زبان انگلیسی» (Adverb) سه نقش مختلف دارد: ۱) برای توصیف صفت، ۲) برای توصیف فعل، یا ۳) برای توصیف قید دیگر در جمله به کار می‌رود، مانند مثال‌های زیر:

She reads silently in the library.

او آهسته در کتابخانه [کتاب] می‌خواند.

(در این مثال، «silently» قید و برای توصیف فعل «reads» به کار رفته است.)

He is quite handsome.

او خیلی خوشتیپ است.

(در این مثال، «quite» قید و برای توصیف صفت «handsome» به کار رفته است.)

The dog runs very fast.

سگ خیلی سریع می‌دود.

(در این مثال، «very» قید و برای توصیف قید «fast» به کار رفته است.)

در حالت کلی، قید به سوالاتی پاسخ می‌دهد که به «چگونگی» (How)، «چرایی» (Why)، «مکان» (Where) و «زمان» (When) چیزی اشاره دارد. برای درک بهتر مثال‌ زیر را در نظر بگیرید.

She walked slowly. (adverb)

او آهسته قدم زد.

قید جمله فوق «slowly» است و نحوه قدم زدن دختر را توصیف می‌کند. اما قید می‌تواند فقط یک کلمه ساده نباشد و یک «عبارت» (Phrase) یا «جمله‌واره» (Clause) باشد. مثال زیر را در نظر بگیرید.

She walked as if she were heading to the gallows. (adverb clause)

او به گونه‌ای راه رفت که انگار دارد به‌سمت چوبه دار می‌رود.

در این مثال «as if she were heading to the gallows» در نقش قید ظاهر شده است و نقش یک «جمله‌واره قیدی» (Adverb Clause) را دارد. اما چرا به‌جای یک کلمه از یک جمله‌واره به عنوان قید استفاده می‌کنیم. پاسخ این سوال کاملاً مشخص است. دو مثال را یک بار دیگر با هم مقایسه کنید. کدام‌یک اطلاعات دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری می‌دهد؟ بدون شک مثال دوم. چون در مثال دوم دقیقاً نحوه قدم زدن یا راه رفتن مخاطب را توصیف می‌کند تا خواننده‌ای که در آن موقعیت حضور ندارد، بتواند آن را تجسم کند.

نکته مهم دیگر درباره Adverb Clause این است که می‌توانند در ابتدای جمله نیز بیایند، مانند دو مثال زیر:

Because he has a college degree, he got a great job.

چون مدرک کالج دارد، شغل خیلی خوبی پیدا کرد.

When the storm started, she was at the store.

وقتی توفان شروع شد، او به مغازه رفت.

پس تا به اینجای مطلبِ Adverb Clause چیست متوجه شدیم که جمله‌واره‌ای است که می‌تواند در ابتدا یا انتهای جمله بیاید و به‌جای قید برای توصیف صفت، فعل یا قید دیگری به کار برود. مورد دیگر در رابطه با ساختار Adverb Clause است که در زبان فارسی به آن «جمله‌واره قیدی» می‌گویند. جمله‌واره قیدی سه بخش اصلی دارد که شامل ۱) حرف ربط، ۲) فاعل، و ۳) فعل است. فاعل و فعل دو مشخصه اصلی یک جمله‌واره (Clause) هستند و حرف ربط (Conjunction) نشان می‌دهد که یک Adverb Clause داریم.

Adverb Clause از دو کلمه «Adverb» و «Clause» تشکیل شده است. تا به اینجا با «Adverb» آشنا شدیم. اما علاوه بر قید، باید بدانیم که Clause چیست و انواع آن را یاد بگیریم تا بتوانیم به خوبی با مفهوم Adverb Clause و انواع آن آشنا شویم. به همین دلیل در ادامه این مطلب ابتدا تعریفی درباره Clause خواهیم داشت و سپس پی می‌بریم که انواع Adverb Clause چیست.

تصویر یک دفتر با چند مداد رنگی روی آن

Clause چیست؟

«Clause» در زبان انگلیسی به بخشی از جمله گفته می‌شود که حتماً فاعل و فعل دارد و با حرف ربط به جمله اصلی وصل می‌شود. از این تعریف می‌توانیم به سه نتیجه مهم برسیم:

 1. بخشی از جمله است نه کل جمله.
 2. فاعل و فعل دارد (اگر یکی از این دو را نداشته باشد، عبارت است نه جمله‌واره).
 3. با حرف ربط (Conjunction) به جمله دیگر وصل می‌شود.

در بسیاری از مقالاتی که Clause را به زبان فارسی توضیح داده‌اند، معادل «عبارت» را برای آن در نظر گرفته‌اند، درحالی‌که «عبارت» معادل «Phrase» است و درواقع معادل فارسی «Clause» همان «جمله‌واره»‌ است. برای این‌که درباره Clause بیشتر توضیح دهیم، لازم است قبل از هر چیز با انواع آن آشنا شویم.

به طور کلی، «Clause» را در زبان انگلیسی به دو دسته تقسیم می‌کنند که عبارت است از:

 • «جمله‌واره مستقل» (Dependentr Clause)
 • «جمله‌واره وابسته» (Independent Clause)

اگر قصد دارید گرامر زبان انگلیسی را به کمک فیلم‌های آموزشی یاد بگیرید و با انواع Clause آشنا شوید، مشاهده فیلم آموزش گرامر سطح متوسط تا پیشرفته از فرادرس را به شما پیشنهاد می‌کنیم که لینک آن در ادامه آورده شده است.

Independent Clause

جمله‌واره مستقل به جمله‌واره‌ای گفته می‌شود که به‌تنهایی معنی کاملاً مستقلی دارد و برای کامل شدن نیازی به جمله‌واره دیگری ندارد. مثال زیر را در نظر بگیرید.

John walked.

«جان» قدم زد.

در این مثال، یک جمله‌واره مستقل را مشاهده می‌کنید که فاعل آن «John» و فعل آن «walked» است. این جمله دو بخش دارد، با همین دو بخش هم معنی و مفهوم کاملی را می‌رساند و نیازی به جمله‌واره یا عبارت دیگری ندارد تا کامل شود. حتی فعل جمله به مفعول انگلیسی هم نیازی ندارد، اما در برخی موارد فعل ما به مفعول نیاز دارد و بدون آن سوال‌هایی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند، مانند مثال زیر:

I threw the ball.

من توپ را پرتاب کردم.

در این مثال، فعل «threw» است و وقتی فاعل جمله آن را به کار می‌برد، لازم است به این نکته اشاره کند که چه چیزی را پرتاب کرده است. پس جمله با مفعول کامل می‌شود، اما در هر صورت چون فاعل و فعل دارد، جمله‌واره محسوب می‌شود و مستقل است.

پس می‌توانیم این‌طور نتیجه‌گیری کنیم که جمله‌واره مستقل به جمله‌واره‌ای گفته می‌شود که با فاعل + فعل + مفعول می‌تواند معنی کاملی داشته باشد و به جمله دیگری برای تکمیل شدن نیاز ندارد. اما همه جمله‌واره‌های مستقل با این ساختار تعریف نمی‌شوند، برخی از آن‌ها صرفاً با داشتن فاعل + فعل معنی کاملی را به مخاطب منتقل می‌کنند و به چیز دیگری نیاز ندارند. این تقسیم‌بندی بر مبنای فعل جمله صورت می‌گیرد، اگر «فعل لازم» (Intransitive Verb) باشد، به مفعول نیازی ندارد و اگر «فعل متعدی» (Transitive Verb) باشد، به مفعول نیاز دارد.

تصویر چند خوکار رنگی

در آموزش‌های قبلی مجله فرادرس درباره افعال لازم و متعدی در انگلیسی توضیحاتی دادیم که می‌توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید. برای درک بهتر به چند مثال دیگر توجه کنید تا ساختار Independent Clause را بهتر درک کنید.

My car broke down yesterday, so I didn’t make it to work on time.

دیروز ماشینم خراب شد، برای همین نتوانستم به‌موقع سر کار حاضر شوم.

(در این مثال، هر دو جمله‌واره مستقل است که با حرف ربط «so» به هم وصل شده است.)

We went to several antique shops last weekend, and we finally bought a lamp.

آخر هفته گذشته ما به چند مغازه عتیقه‌فروشی‌ رفتیم و در نهایت یک آباژور خریدیم.

(در این مثال، دو جمله‌واره مستقل داریم که با حرف ربط «and» به هم وصل شده‌اند.)

Dependent Clause

جمله‌واره وابسته، برعکس جمله‌واره مستقل به‌تنهایی نمی‌تواند معنی مستقلی داشته باشد و حتماً باید در کنار یک جمله‌واره مستقل قرار بگیرد تا مفهوم کاملی را منتقل کند. مثال زیر را در نظر بگیرید.

If Wendy goes today

اگر «وندی» امروز برود

مثال فوق یک جمله‌واره است، زیرا شرط Clause این است که فاعل و فعل داشته باشد. در این مثال، «Wendy» فاعل و «goes» فعل است. اما آیا این جمله کامل است؟ بدون شک پاسخ این سوال منفی است، چون مخاطب با دیدن آن بلافاصله از خودش می‌پرسد که اگر «وندی» برود چه می‌شود؟ پس برای این‌که جمله‌واره کاملی داشته باشیم، باید آن را با یک جمله‌واره دیگر تکمیل کنیم. جمله‌واره فوق را به شکل زیر کامل می‌کنیم:

If Wendy goes today (Dependent), she won’t have to go tomorrow (Independent).

اگر «وندی» امروز برود، مجبور نخواهد بود فردا برود.

با افزودن یک جمله‌واره مستقل به جمله‌واره وابسته فوق، جمله کاملی از نظر معنایی ساخته‌ایم. اما Depenedent Clause را در زبان انگلیسی به سه دسته زیر تقسیم می‌کنیم:

 • «جمله‌واره اسمی» (Noun Clause)
 • «جمله‌واره موصولی» (Relative Clause)
 • «جمله‌واره قیدی» (Adverbial Clause)

تصویر کتاب‌های رنگی در کتابخانه

اکنون کاملاً متوجه شدید که چرا برای این‌که بدانیم Adverb Clause چیست لازم است ابتدا با Clause و انواع Dependent Clause آشنا شویم. در آموزش‌های قبلی مجله فرادرس درباره Noun Clause و Relative Clause به طور کامل صحبت کردیم. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به لینک‌‌های مربوطه مراجعه کنید. در ادامه اشاره مختصری به جمله‌واره اسمی و موصولی خواهیم کرد و سپس به بررسی عنوان این مطلب، یعنی جمله‌واره قیدی به طور مفصل می‌پردازیم.

«Noun Clause» همان‌طور که از اسمش پیداست می‌تواند جایگزین اسم در جمله شود و به همین دلیل هم می‌تواند به عنوان فاعل و هم مفعول به کار برود. همچنین به عنوان متمم فاعلی (Subject Complement) نیز کاربرد دارد. برای ساختن Noun Clause اول از همه از Conjunction استفاده می‌کنیم که به عنوان حرف ربط در ابتدای جمله‌واره وابسته قرار می‌‌گیرد. سپس فاعل و فعل را می‌آوریم چراکه تمام جمله‌واره باید فاعل و فعل داشته باشند. البته در برخی موارد حرف ربط خودش در نقش فاعل ظاهر می‌شود و در ادامه فعل قرار می‌گیرد. به مثال‌‌های زیر دقت کنید که Noun Clause به عنوان فاعل و مفعول، به‌‌جای اسم آمده است.

I don't know where the bank is.

نمی‌دانم بانک کجاست.

(جمله‌واره قیدی: مفعول)

What she does makes me angry.

کاری که او انجام می‌دهد مرا عصبانی می‌کند.

(جمله‌واره قیدی: فاعل)

اما جمله‌‌واره موصولی برخلاف جمله‌واره اسمی جای اسم نمی‌نشیند، بلکه جایگزین صفت می‌شود و اطلاعات بیشتری درباره اسم در جمله‌واره مستقل می‌دهد. به مثال زیر دقت کنید.

The dark blue suit that I bought in Paris looks stunning on him.

کت و شلوار سورمه‌ای که در پاریس خریدم، در تنش فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

The girl who is standing over there is my sister.

دختری که آنجا ایستاده خواهرم است.

به مبحث اصلی رسیدیم؛ جمله‌واره قیدی. Adverb Clause هم نوعی جمله‌واره وابسته است که اطلاعات بیشتری درباره فعل در جمله‌‌واره مستقل می‌دهد. برای ساختن آن هم ابتدا از «حرف ربط وابسته» (Subordinating Conjunciton) کمک می‌‌گیریم و در ادامه فاعل و فعل را می‌آوریم. پس تمام مواردی که در تعریف Clause و انواع آن ارائه دادیم، باعث شد که بدانیم Adverb Clause چیست و یک تعریف کلی از آن را به خاطر داشته باشیم:

Adverb Clause یک «جمله‌واره وابسته» (Dependent Clause) است که با «حرف ربط وابسته» (Subordinating Conjunction) شروع می‌شود و حتماً باید فاعل و فعل داشته باشد.

به مثال زیر دقت کنید تا بهتر متوجه شوید که ساختار Adverb Clause چیست و چگونه در جمله به کار می‌رود.

After the storm passed, we went outside to survey the damage.

بعد از تمام شدن توفان، برای بررسی میزان خسارت به بیرون رفتیم.

در مثال فوق، جمله‌واره قیدی Bold شده است و فعل «went» را توصیف می‌کند و درواقع نشان می‌دهد که بیرون رفتن چه زمانی صورت گرفته است. برای این‌که بدانیم Averb Clause چیست و چطور آن را تشخیص دهیم، باید این نکته را بدانیم که Adverb Clause همواره با حرف ربط وابسته شروع می‌شود و باید به یک جمله‌واره مستقل وصل شود. مثال دیگری را ببینید تا درباره آن توضیح دهیم.

Even if I take the train, I still might be late to my appointment.

حتی اگر سوار قطار شوم، شاید همچنان دیر به قرارم برسم.

بیایید با هم اجزای جمله فوق را بررسی کنیم تا بهتر متوجه شویم که Adverb Clause چیست و چگونه در جمله استفاده می‌شود. جمله فوق از دو جمله‌واره تشکیل شده که عبارتند از:

 1. «Even if I take the train» به عنوان جمله‌واره قیدی (وابسته)
 2. «I still might be late to my appointment» به عنوان جمله‌واره اصلی (مستقل)
تصویر یک دختر و پسر با لباس فارغ‌التحصیلی

اجزای هر یک از جمله‌واره‌ها به صورت زیر تعریف می‌شود:

 • اجزای جمله‌واره قیدی:
  • «even if» به عنوان حرف ربط
  • «I» به عنوان ضمیر فاعلی اول‌شخص مفرد
  • «take» به عنوان فعل حال ساده
  • «the train» به عنوان مفعول
 • اجزای جمله‌واره مستقل:
  • «I» به عنوان ضمیر فاعلی
  • «still» به عنوان قید
  • «might be» به عنوان فعل
  • «late» به عنوان صفت
  • «to my appointment» به عنوان متمم

جمله‌واره قیدی سه جزء مهم دارد که شامل ۱) حرف ربط وابسته، ۲) فاعل، و ۳) فعل می‌شود. این جمله‌واره وابسته است و حتماً برای کامل شدن به یک جمله‌واره اصلی نیاز دارد که مستقل باشد.

اکنون که به طور کامل یاد گرفتیم که «adverb» و «clause» چیست و بخش مهم Adverb Clause کدام است، می‌توانیم راحت‌تر آن‌ها را در جمله تشخصی دهیم و انواع آن‌ها را بدانیم. در ادامه هم به این نکته اشاره خواهیم کرد و هم یاد می‌گیریم که نقش حرف ربط وابسته در Adverb Clause چیست و چه تأثیری در تعیین نوع جمله‌واره قیدی دارد. همچنین با قوانین نشانه‌گذاری Adverb Clause آشنا می‌شویم.

چگونه Adverb Clause را تشخیص دهیم ؟

راه تشخیص Adverb Clause این است که به «حرف ربط وابسته» (Subordinating Conjunction) در ابتدای آن توجه کنیم که معمولاً با فاعل و فعل همراه می‌شود. رایج‌ترین حروف ربط وابسته عبارتند از:

 • After
 • Although
 • Because
 • If
 • Since
 • While

یادگیری گرامر متوسط تا پیشرفته با فرادرس

گرامر زبان انگلیسی یکی از مباحث چالش برانگیزی است که زبان‌آموزان برای یادگیری آن روش‌‌های مختلفی را امتحان می‌کنند و در نهایت هم ممکن است در این مسیر با چالش‌هایی مواجه شوند. قبل از هر چیز لازم است سطح زبان انگلیسی خود را مشخص کنید و سپس فیلم آموزشی مدنظرتان را تهیه کنید. اگر هم‌زمان در کلاس‌های زبان انگلیسی ثبت‌نام کرده‌اید، می‌توانید از این دوره‌‌های آموزشی به عنوان منابعی در کنار کتاب‌های خود کمک بگیرید. اما اگر فرصت رفتن به کلاس را ندارید و می‌خواهید زبان انگلیسی را به صورت خودآموز یاد بگیرید، این فیلم‌ها گزینه مناسبی برای تقویت دستور زبان انگلیسی شما خواهند بود زیرا به شیوه‌ای مفید و به زبانی ساده به شما نکات مهم گرامری را یاد می‌دهند.

نگران نباشید، یادگیری دستور زبان انگلیسی کار سختی نیست، فقط کافی است منابع مناسب خود را تهیه کنید و طبق یک برنامه‌ریزی منظم، به طور مرتب مطالعه داشته باشید. البته اپلیکیشن‌های یادگیری زبان و پادکست‌های انگلیسی نیز می‌توانند در این رابطه به شما کمک کنند. در ادامه برخی از فیلم‌های آموزش گرامر فرادرس را معرفی کرد‌ه‌ایم که برای مشاهده می‌توانید روی هر لینک کلیک و آموزش را تهیه کنید.

تصویر فیلم‌های آموزش گرامر فرادرس
برای مشاهده مجموعه فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی فرادرس روی تصویر کلیک کنید.

به منظور تقویت زبان انگلیسی، بهتر است جملات انگلیسی را در قالب جمله و مکالمه‌های روزمره یاد بگیرید. به منظور تقویت مکالمه انگلیسی به گونه‌ای که افراد انگلیسی‌زبان در گفت‌وگوهای خود استفاده می‌کنند، مشاهده فیلم‌های زیر را از فرادرس به شما توصیه می‌کنیم که هم برای سطوح متوسط و هم سطوح پیشرفته در دسترس شما قرار گرفته است.

آموزش مکالمه انگلیسی فرادرس

انواع Adverb Clause چیست؟

تا اینجای مطلب یاد گرفتیم که Adverb Clause جمله‌واره وابسته‌ای است که با حرف ربط وابسته شروع می‌شود تا آن را به جمله‌واره مستقل وصل کند. اما این حرف ربط می‌تواند نوع جمله‌واره قید را مشخص کند. برای مثال، اگر adverb clause با «because» شروع شود، در آن صورت جمله‌واره قیدی برای بیان علت به کار رفته است و به آن Adverbial Clause of reason گفته می‌شود. یا اگر با «where» شروع شود، برای توصیف مکان به کار رفته است و به آن Adverbial Clause of Place گفته می‌شود. بر همین اساس می‌توانیم Adverb Clause را در زبان انگلیسی به چند دسته تقسیم کنیم که در جدول زیر همراه با ترجمه فارسی و مثالی برای هر کدام مشاهده می‌کنید.

Adverbial Clauses
مثالانواع
She addressed the crowd as she had practiced in the mirror.

Adverbial clauses of manner

جمله‌واره قیدی برای توصیف حالت

My son told me another fight broke out where he was eating lunch at school.

Adverbial clauses of place

جمله‌واره قیدی برای توصیف مکان

We’ll sit in the conference room until they tell us to leave.

Adverbial clauses of condition

جمله‌واره قیدی برای توصیف موقعیت

We adopted these two cats because they are a bonded pair.

Adverbial clauses of reason

جمله‌واره قیدی برای بیان دلیل

Before she got home, she called and ordered a pizza.

Adverbial clauses of time

جمله‌واره قیدی برای توصیف زمان

We studied all night so we would pass the exam.

Adverbial clauses of purpose

جمله‌واره قیدی برای بیان هدف

He became so tired after work that he immediately went to bed.

Adverbial Clause of Result

جمله‌واره قیدی برای بیان نتیجه

Felix is as good at video games as he is good at weightlifting.

Adverbial clauses of comparison

جمله‌واره قیدی برای مقایسه کردن

Despite how I had good intentions, the interaction went horribly wrong.

Adverbial clause of concession

جمله‌واره قیدی برای بیان تقابل

نکته: بسیاری از جمله‌واره‌های قیدی را می‌توانیم هم ابتدای جمله و هم انتهای جمله بیاوریم، اما در نظر داشته باشید که فقط در صورتی بعد از آن‌ها ویرگول می‌گذاریم که در ابتدای جمله قرار بگیرند، مانند مثال زیر:

Wherever you go, I will come with you.

هر جا بروی، من با تو می‌آیم.

Adverbial clauses of manner

جمله‌واره قیدی برای توصیف حالت، بیانگر نحوه انجام کاری هستند و حروف ربط وابسته خاصی دارند که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

Adverbial clauses of Manner
as iflikeas
as though

به مثال‌‌های زیر دقت کنید تا با کاربرد جمله‌واره‌های قیدی برای توصیف حالت آشنا شوید.

He looked at me as though I were his biggest enemy.

او طوری به من نگاه کرد که انگار بزرگ‌ترین دشمنش هستم.

She talked to me like I was an idiot.

او با من طوری صحبت کرد که انگار احمقم.

Adverbial clauses of place

Adverb Clause معمولاً اطلاعات بیشتری درباره چیزی به ما می‌دهند که رخ داده است. برخی از آن‌ها به عنوان جمله‌واره قیدی برای توصیف مکان به کار می‌روند که در این حالت به مکان یا جای خاصی اشاره می‌کنیم و درواقع اشاره‌ای دقیق به مکان مدنظر داریم. برای ساختن این جمله‌واره‌های قیدی، مانند سایر جمله‌واره‌ها ابتدا Subordinating Conjunction یا همان حرف ربط را می‌آوریم و در ادامه جمله‌واره را با فاعل و فعل ادامه می‌دهیم. رایج‌ترین جمله‌واره‌‌های قیدی برای توصیف مکان را با حروف ربطی که در جدول زیر آمده شروع می‌کنیم.

Adverbial clauses of place
anywherewhereverwhere
everywhere

توجه داشته باشید که اگر جمله‌واره در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌آوریم. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

Wherever there is music, people will dance.

هر جا که موزیک باشد، مردم می‌رقصند.

You can drop by for a visit where we’re staying this summer.

می‌توانید به جایی که ما این تابستان اقامت داریم سر بزنید.

We're staying at the hotel where the spa is located.

ما در هتلی اقامت داریم که چشمه آب گرم دارد.

The big field, where the corn is planted, needs to be mowed.

مزرعه بزرگ، جایی که ذرت کاشته می‌شود، باید هرس شود.

Adverbial clauses of condition

Adverb Clause اگر برای توصیف شرایط یا موقعیت به کار برود، به این نکته می‌پردازد که اگر کاری انجام شود، چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت. رایج‌ترین حروف ربطی که با آن می‌توانیم این جمله‌واره‌های قیدی را شروع کنیم در جدول زیر فهرست شده است.

Adverbial clauses of condition
providingprovided (that)if
lestunless

توجه داشته باشید که اگر جمله‌واره در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌آوریم. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

If you save some money, you can buy a new game.

اگر پولت را پس‌انداز کنی، می‌توانی بازی جدید بخری.

Unless you hurry, you will be late for school.

برای مدرسه دیرت می‌شود مگر این‌‌که عجله کنی.

They can come with us provided that they pay for their share.

آن‌ها می‌توانند با ما بیایند به شرطی که دُنگ خودشان را بدهند.

Brian will not sleep unless you tell him a story.

«برایان» نمی‌خوابد مگر این‌که برایش داستان تعریف کنی.

Adverbial clauses of reason

جمله‌واره‌هایی که برای بیان دلیل یا علت وقوع عمل به کار می‌روند، باید دلیل را شرح دهند. هر چقدر دلیل واضح‌تر و دقیق‌تر باشد، مخاطب آن را بهتر درک خواهد کرد. به همین دلیل از جمله‌واره قیدی برای این منظور کمک می‌گیریم. رایج‌ترین حروف ربط وابسته برای توصیف این جمله‌واره‌ها را در جدول زیر می‌بینید.

Adverbial clauses of reason
due to the fact thatsincebecause
givenforas

توجه داشته باشید که اگر جمله‌واره در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌آوریم. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

She passed the exam because she worked hard.

او در امتحان قبول شد، چون خیلی زحمت کشیده بود.

Because she stuck to the recommended diet, her blood pressure and blood sugar decreased.

چون بر طبق رژیم توصیه‌شده پیش رفته بود، فشار خون و قند خونش کاهش پیدا کرد.

They didn't enjoy the camping trip as the weather was so bad.

آن‌ها از اردو لذت نبردند، چون هوا خیلی بد بود.

Due to the fact that the weather was rainy, they canceled the match.

چون هوا بارانی بود، آن‌ها بازی را لغو کردند.

تصویبر لپ‌تاپ و یک فنجان قهوه روی میز کنار کتاب

Adverbial clauses of time

«Adverbial clauses of time» برای توصیف زمان به کار می‌رود. رایج‌ترین حروف ربط وابسته‌ای که این نوع جمله‌‌واره‌ها با آن‌ها شروع می‌شوند را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

Adverbial clauses of time
afterbeforewhen
whileas soon asas long as
untilsince

توجه داشته باشید که اگر جمله‌واره در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌آوریم. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

After the chores are done, we will eat ice cream.

بعد از این‌که کارهای خانه انجام شود، بستنی می‌خوریم.

When the clock strikes midnight, she has to leave.

وقتی ساعت نیمه‌شب را نشان دهد، او باید برود.

We were playing football while they were playing basketball.

داشتیم فوتبال بازی می‌کردیم و هم‌زمان آن‌ها مشغول بسکتبال بازی کردن بودند.

I get bad headaches when I go too long without eating.

من سردردهای بدی می‌گیرم وقتی مدت طولانی چیزی نمی‌خورم.

Adverbial clauses of purpose

جمله‌واره قیدی که برای بیان هدف به کار می‌روند، معمولاً با «so» یا «so that» همراه می‌شوند که ظاهراً شبیه هم هستند، اما کارکرد متفاوتی دارند. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که «Adverbial clauses of reason» چه فرقی با «Adverbial clauses of purpose» دارد. نوع اول به دلیلی اشاره دارد که به خاطر آن عملی در حال وقوع است، درحالی‌که نوع دوم به هدفی اشاره دارد که عمل را بر اساس آن توصیف می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید رایج‌ترین حروف ربط را برای جمله‌واره‌های قیدی ببینید که برای توصیف هدف به کار می‌روند.

Adverbial clauses of purpose
in order toso thatso
for the purpose thattowith the aim that
In casein the hope that

توجه داشته باشید که اگر جمله‌واره در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌آوریم. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

He eats vegetables in order to stay healthy.

او سبزیجات می‌خورد تا سالم بماند.

They didn't enjoy the camping trip because the weather was so bad.

آن‌ها از اردو لذت نبردند، زیرا هوا خیلی بد بود.

Don't forget to take an umbrella wit you in case it rains.

فراموش نکن که با خودت چتر ببری مبادا باران ببارد.

She opened the door quietly in order to not wake the kids up.

او در را آهسته باز کرد تا بچه‌ها بیدار نشوند.

Adverbial Clause of Result

جمله‌واره قیدی برای بیان نتیجه با حروف ربط وابسته‌ای شروع می‌شود که در جدول زیر مشاهده می‌کنید. برای این‌که بتوانید با ساختار آن‌ها در جمله آشنا شوید، در ادامه این مطلب چند مثال نیز ارائه کرده‌ایم.

Adverbial clauses of result
such...thatso...that

مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

The weather was so cold that we decided to stay home.

هوا به قدری سرد شد که ما تصمیم گرفتیم در خانه بمانیم.

She was such a great student that her teacher felt proud of her.

او آن‌قدر دانش‌آموز خوبی بود که معلمش به او افتخار کرد.

They played so well that they could win the game.

آن‌ها آن قدر خوب بازی کردند که توانستند برنده بازی شوند.

نکته: از «Adverbial Clause of Result» می‌توانیم هم برای توصیف صفت و هم برای توصیف قید استفاده کنیم. این ویژگی را پیش‌تر در پاسخ به پرسش Adverb Clause چیست توضیح داده بودیم. در دو مثال قبل، «so...that» و «such...that» برای توصیف صفت به کار رفته‌اند، اما در مثال سوم برای توصیف قید از آن استفاده کرده‌ایم.

Adverbial clauses of comparison

جمله‌واره قیدی برای مقایسه کردن، دقیقاً ساختاری مانند «صفت تفضیلی / قید تفضیلی» (Comparative Adjective/Adverb) دارد. یعنی در بیشتر مواقع از «than» کمک می‌گیریم. اما حروف ربط دیگری نیز برای این منظور به کار می‌روند که در جدول زیر به آ‌ن‌ها اشاره شده است.

Adverbial clauses of comparison
so...asthanas...as

مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

Tipping a waiter is more common now than it was a decade ago.

امروزه انعام دادن به پیشخدمت مرسوم‌تر از ده سال پیش است.

She is as smart as she is pretty.

او به همان اندازه که زیباست، باهوش هم هست.

Adverbial clause of concession

«Adverbial clause of concession» برای بیان تقابل به کار می‌رود. در این حالت، حروف ربطی مانند «although» یا «even though» در ابتدای جمله‌واره می‌آیند که به کمک آن‌ها می‌توانیم نشان دهیم که باوجودِ اتفاقی که افتاده، شرایط به گونه دیگری رقم خورده است. در جدول زیر می‌توانید رایج‌ترین حروف ربط وابسته را برای نشان دادن تقابل ببینید.

Adverbial clauses of concession
thougheven thoughalthough
whereaswhile

توجه داشته باشید که اگر جمله‌واره در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌آوریم. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید.

Even though you are 13, you can’t go to that movie.

گرچه ‍۱۳ سالت است، نمی‌توانی آن فیلم را ببینی.

Although you gave it your best effort, you did not win the match.

گرچه تمام تلاشت را کردی، برنده بازی نشدی.

she likes dogs, whereas I prefer cats.

او سگ دوست دارد، درحالی‌که من گربه را ترجیح می‌دهم.

تصویر دو معلم در حال حرف زدن در اتاق

نقش Subordinating Conjunciton در Adverb Clause چیست؟

همان‌طور که در بخش انواع Adverb Clause مشاهده کردید، حرف ربط نوع جمله‌واره را مشخص می‌کند. اما حرف ربط در Adverb Clause چیست ؟ مهم‌ترین آن‌ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید که با عنوان «حرف ربط وابسته» (Subordinating Conjunction) شناخته شده‌اند و جمله‌واره قیدی را به جمله‌واره مستقل ربط می‌دهند.

انواع Subordinating Conjunciton
oncebecauseafter
(provided (thatbeforealthough
rather thaneven ifas
sinceeven thoughas if
so long ashowas long as
so (that)ifas soon as
thanin order thatas though
unlessthoughthat
wheneverwhenuntil
whetherwhereverwhere
whywhile

جمله‌واره قیدی با یکی از این حروف ربط شروع می‌شود، اما این نکته را در نظر داشته باشید که Adverb Clause می‌تواند در ابتدای جمله بیاید یا بعد از جمله‌واره مستقل قرار بگیرد. اگر در ابتدا بیاید، به ویرگول نیاز داریم، اما اگر بعد از جمله‌واره مستقل قرار بگیرد، به ویرگول نیازی نیست. مثال‌ زیر را در نظر بگیرید. در این مثال «because» به عنوان حرف ربط وابسته به کار رفته است.

We will not have school today because it snowed last night.

ما امروز مدرسه نداریم، چون دیشب برف بارید.

Because it snowed last night, we will not have school today.

چون دیشب برف بارید، ما امروز مدرسه نداریم.

اما نقش حرف ربط وابسته در Adverb Clause چیست ؟ همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، جمله‌واره قیدی یک جمله‌واره وابسته است، یعنی برای این‌که معنی آن کامل شود، باید جمله‌واره مستقلی را در کنار آن بیاوریم. برای این‌که جمله‌واره قیدی به جمله‌واره مستقل وصل شود، لازم است کلمه‌ای آن‌ها را به هم وصل کند و آن کلمه حرف ربط است. بنابراین، نقش Subordinating Conjunction در Adverb Clause برای وصل کردن دو جمله‌واره به همدیگر است. برای درک بهتر چند مثال زیر را بخوانید. به علامت ویرگول هم توجه کنید.

I will not go to work today because I am sick.

من امروز به سر کار نمی‌روم چون مریضم.

Until it stops raining, we will stay inside.

تا وقتی باران بند بیاید، در منزل می‌مانیم.

When your father gets here, we will go.

وقتی پدرت به اینجا بیاید، ما می‌رویم.

تصویری که در آن زنجیر به هم متصل شده است، مانند حرف ربط

نقش ویرگول در Adverb Clause چیست؟

ویرگول انگلیسی نقش بسیار مهمی در جمله‌واره‌های قیدی دارد. در این بخش از مطلب به طور کامل این موضوع را بررسی می‌کنیم.

ویرگول در زبان انگلیسی برای جدا کردن دو جمله‌واره یا برای جدا کردن اجزای یک جمله در یک فهرست به کار می‌رود. اگر می‌خواهیم بدانید که نقش ویرگول در Adverb Clause چیست می‌توانید مثال‌‌های زیر را مرور کنید.

Whenever it rains, my little sister loves to jump in the puddles.

My little sister loves to jump in the puddles whenever it rains.

هر وقت باران می‌بارد، خواهر کوچکم دوست دارد در گودال آب بپرد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، «Adverb Clause» می‌تواند در ابتدای جمله قرار بگیرد یا بعد از جمله‌واره اصلی بیاید. اگر در ابتدای جمله باشد، قبل از شروع جمله‌واره بعدی باید ویرگول بگذاریم. اما اگر به عنوان جمله‌واره دوم به کار برود، نیازی به ویرگول نداریم. برای درک بهتر چند مثال‌‌ دیگر را ببینید که در هر یک جمله‌واره قیدی bold شده است.

We studied all night so we could pass the exam.

ما تمام شب را درس خواندیم بنابراین توانستیم در امتحان قبول شویم.

They left the concert because the singer didn't sing well.

آن‌ها کنسرت را ترک کردند، زیرا خواننده خوب آواز نمی‌خواند.

Although he studied a lot, he failed the exam.

گرچه خیلی درس خواند، در امتحان مردود شد.

در رابطه با برخی از جمله‌واره‌های قیدی، می‌توانیم آن‌ها را در وسط جمله بیاوریم. در چنین شرایطی باید جمله‌واره قیدی را با دو ویرگول از جمله اصلی جدا کنیم، یعنی یک ویرگول قبل از شروع جمله‌واره و یک ویرگول بعد از آن بگذاریم، مانند مثال‌های زیر:

Chocolate, because it is so delicious, can be served in many parties.

شکلات، چون خیلی خوشمزه است، در بیشتر مهمانی‌ها سرو می‌شود.

My sister, when she is angry, will turn red in the face.

خواهرم، وقتی عصبانی باشد، صورتش قرمز می‌شود.

Elephants, although they are large, are not predators.

فیل‌ها، باوجودِ این‌‌که عظیم‌الجثه هستند، شکارچی نیستند.

نکته: همه جمله‌واره‌های قیدی نمی‌توانند در ابتدای جمله بیایند. برای مثال «so we would pass the exam» را در جمله اول نمی‌توانیم جابه‌جا کنیم و همیشه به همان حالتی که نوشته شده به کار می‌بریم. به مثال دیگری توجه کنید.

My wedding ceremony went as well as I’d hoped.

مراسم ازدواجم به اندازه‌ای که می‌خواستم خوب پیش رفت.

نتیجه‌گیری

Adverb Clause را معمولاً در ابتدا یا انتهای جمله اصلی می‌بینیم، اما ممکن است در وسط جمله هم بیاید. پس با در نظر گرفتن این‌که جایگاه Adverb Clause چیست می‌توانیم سه قانون مختلف را برای آن در نظر بگیریم و بر این اساس کاربرد ویرگول را مشخص کنیم:

 • اگر در ابتدای جمله بیاید، بعد از آن ویرگول می‌گذاریم:

When he arrived, we were eating lunch.

وقتی او رسید، داشتیم ناهار می‌خوردیم.

Because she loves animals, Jane volunteers at the shelter every weekend.

چون «جین» حیوانات را خیلی دوست دارد، هر آخر هفته به عنوان داوطلب به سرپناه می‌رود.

 • اگر در وسط جمله بیاید، جمله‌واره داخل دو ویرگول قرار می‌گیرد:

Jane, who is always diligent, finished her assignment early.

«جین»، که همیشه سخت‌کوش است، تکالیفش را زود تمام کرد.

The athlete, although he was injured, managed to finish the race.

ورزشکار، باوجود این‌که مصدوم بود، توانست مسابقه را به اتمام برساند.

 • اگر در انتهای جمله بیاید، به ویرگول نیازی نیست.

He took an umbrella because it was raining.

او با خودش چتر برد، زیرا داشت باران می‌بارید.

She felt happy when she saw her grades.

او احساس خوشحالی کرد وقتی نمراتش را دید.

تصویر چند کتاب رنگی روی میز

فرق Adverb Phrase و Adverb Clause چیست؟

این مبحث می‌تواند برای زبان‌آموزان چالش‌برانگیز باشد، اما اگر نکته مهم آن را بدانیم، به راحتی می‌توانیم این دو را هر جای جمله که دیدیم از هم تفکیک کنیم. قبل از این‌که فرق بین این Adverb Clause و Adverb Phrase را بدانیم، لازم است ابتدا Clause و Phrase را تشخیص دهیم.

 • «جمله‌واره» (Clause) به بخشی از جمله گفته می‌شود که فاعل و فعل دارد.
 • «عبارت» (Phrase) به بخشی از جمله گفته می‌شود که فاعل ندارد.

در یک تعریف ساده، Adverb phrase گروهی از دو یا چند کلمه است که به عنوان قید در جمله عمل می‌کند و دقیقاً مانند قید می‌تواند فعل، صفت یا قید دیگری را در جمله توصیف کند. عبارت‌های قیدی به سوالاتی پاسخ می‌دهند که با «how/where/why/when» شروع می‌شوند. به مثال‌های زیر دقت کنید.

I parked the car.

من ماشین را پارک کردم.

I parked the car here.

من ماشین را اینجا پارک کردم.

I parked the car right here.

من ماشین را دقیقاً اینجا پارک کردم.

I parked the car right here under the bridge.

من ماشین را دقیقاً اینجا زیر پل پارک کردم.

جمله اول قیدی ندارد. اما در جمله دوم «here» قید است و برای توصیف محل پارک ماشین به کار می‌رود. جمله سوم شامل عبارت قیدی «right here» است که تأکید دارد ماشین دقیقاً کجا پارک شده است. و اما جمله آخر؛ در این مثال عبارت قیدی طولانی‌تر است زیرا اطلاعات بیشتری را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. «right here under the bridge» یک عبارت حرف‌اضافه‌ای (Prepositional Phrase) است که از حرف اضافه «under» و مفعول «bridge» تشکیل شده است. در این حالت، عبارت حرف اضافه‌ای به عنوان قید در جمله حضور دارد و چون برای توصیف مکان، درباره فعل توضیحاتی می‌دهد، هم عبارت حرفه اضافه‌ای است و هم عبارت قیدی.

عبارت‌های قیدی برای توصیف How

در ادامه می‌توانید برخی از عبارت‌های قیدی رایج را ببینید که با How شروع شده است.

 • Surprisingly well
 • In total silence
 • Often under duress
 • Very carefully
 • Quite easily

عبارت‌های قیدی برای توصیف Where

در ادامه می‌توانید برخی از عبارت‌های قیدی رایج را ببینید که با Where شروع شده است.

 • Near the edge
 • Through the looking glass
 • Over the rainbow
 • By the mailbox
 • Around the sun

عبارت‌های قیدی برای توصیف Why

در ادامه می‌توانید برخی از عبارت‌های قیدی رایج را ببینید که با Why شروع شده است.

 • To understand better
 • For her happily ever after
 • For pity's sake
 • To make the most of it
 • To end discrimination

عبارت‌های قیدی برای توصیف When

در ادامه می‌توانید برخی از عبارت‌های قیدی رایج را ببینید که با When شروع شده است.

 • As quickly as possible
 • Any time
 • Yesterday afternoon
 • After a few minutes
 • Never at midnight

اکنون که با Adverb Phrase آشنا شدید، می‌توانید فرق آن را با Adverb Clause به خوبی درک کنید. در نظر داشته باشید که Phrase به گروهی از کلمات گفته می‌شود که برخلاف Clause هم فاعل و هم فعل ندارد. بنابراین، وقتی به مثال «right here under the bridge» برمی‌گردیم، متوجه می‌شویم که فعل ندارد و صرفاً یک Adverb Phrase است. پس نباید آن را با Clause اشتباه بگیریم. اما Adverb Clause گروهی از کلمات را شامل می‌شود که فاعل و فعل دارد، اما دقیقاً مانند Adverb Phrasae فعل، قید یا صفت را در جمله توصیف می‌کند، مانند مثال زیر که جمله‌واره قیدی هم فاعل (I) و هم فعل (Could find) دارد.

I parked the car where I could easily find it later.

من ماشینم را جایی پارک کردم که بعداً بتوانم راحت آن را پیدا کنم.

نتیجه‌گیری

«Adverb Clause» به گروهی از کلمات گفته می‌شود که با حرف ربط شروع می‌شوند و به واسطه آن به جمله‌واره اصلی ربط پیدا می‌کنند و حتماً فاعل و فعل دارند.

***

«Adverb Phrase» به گروهی از کلمات گفته می‌شود که فاعل ندارند، اما مانند جمله‌واره‌‌های قیدی برای توصیف فعل، صفت یا قید دیگری به کار می‌روند.

تصویر یک کتاب باز روی میز

جمله واره قیدی در انگلیسی با مثال

تا به اینجای مطلب به طور کامل توضیح دادیم که Adverb Clause چیست و چه کاربردهایی دارد. در ادامه با چند مثال به بررسی بیشتر جمله‌واره‌های قیدی می‌پردازیم. ترجمه فارسی و تلفظ صوتی جملات را نیز می‌توانید مرور کنید. برای این‌‌که بدانید در هر جمله Adverb Clause چیست، آن‌ها را bold کرده‌ایم. توجه داشته باشید که وقتی جمله‌واره قیدی در ابتدای جمله قرار می‌‌گیرد، حتماً بعد از آن ویرگول می‌گذاریم، در غیر این صورت نیازی به ویرگول نیست.

After the storm passed, we went outside to assess the damage.

بعد از تمام شدن توفان، به بیرون رفتیم تا میزان خسارت را برآورد کنیم.

Despite his injury, he continued to play in the soccer match.

باوجود مصدومیت، او به بازی فوتبال ادامه داد.

(در این مثال Adverb Phrase به کار رفته است.)

When the train arrived, we boarded quickly to find seats.

وقتی قطار رسید، به سرعت سوار شدیم تا صندلی‌ها را برای نشستن پیدا کنیم.

Although it was late, she insisted on finishing her homework.

گرچه دیر بود، او اصرار داشت که تکالیفش را تمام کند.

As the sun set, the temperature dropped significantly.

خورشید که غروب کرد، دما به طرز قابل‌توجهی کاهش یافت.

While I was studying, my brother was watching TV in the next room.

وقتی در حال مطالعه بودم، برادرم داشت در اتاق بغلی تلویزیون تماشا می‌کرد.

After she finished her meal, she paid the bill and left the restaurant.

بعد از آن‌که غذایش را تمام کرد، صورت‌حساب را پرداخت کرد و از رستوران خارج شد.

Whenever I hear that song, it brings back memories of my childhood.

وقتی آن‌ آهنگ را می‌شنوم، خاطرات دوران کودکی‌ام را به یادم می‌آورد.

Despite their differences, they remained good friends.

باوجود تفاوت‌هایشان، دوستان خوبی برای هم ماندند.

(در این مثال Adverb Phrase به کار رفته است.)

As he spoke, his voice grew louder with excitement.

درحالی‌که صحبت می‌کرد، صدایش بلندتر شد و هیجان داشت.

Whenever it rains, the streets flood due to poor drainage.

هر وقت که باران ببارد، در خیابان‌ها به دلیل زهکشی بد، سیل راه می‌افتد.

Before the guests arrived, we set the table and prepared the food.

قبل از این‌که مهمان‌ها برسند، میز را چیدیم و غذا را آماده کردیم.

Since she forgot her umbrella, she got soaked in the rain.

چون چترش را جا گذاشته بود، زیر باران حسابی خیس شد.

As soon as the bell rang, the students rushed out of the classroom.

به محض این‌که زنگ به صدا در آمد، دانش‌آموزان از کلاس به بیرون شتافتند.

While I was waiting for the bus, I struck up a conversation with a stranger.

درحالی‌که منتظر اتوبوس بودم، با غریبه‌ای وارد مکالمه شدم.

After he lost his job, he struggled to make ends meet.

بعد از این‌که شغلش را از دست داد، سعی کرد کاری کند که دخل و خرجش با هم جور دربیاید.

Although she was tired, she stayed up late to finish her project.

خسته بود، با این وجود تا دیروقت بیدار ماند که پروژه‌اش را تمام کند.

When I arrived at the airport, my flight had already departed.

وقتی به فرودگاه رسیدم، خیلی وقت بود که هواپیمایم از زمین بلند شده بود.

Since it was a holiday, the roads were congested with traffic.

چون تعطیلات بود، خیابان‌ها پر از ترافیک بود.

Whenever they visit, they always bring gifts for the children.

هر وقت به دیدن بچه‌ها می‌آیند، همیشه با خودشان هدیه می‌آورند.

تصویر افرادی در کافه

در ادامه به چند جمله سوالی بله یا خیر و سوال با wh با Adverb Clause توجه کنید.

Have you ever visited Paris when it's raining?

آیا تا به حال هنگام بارندگی از پاریس دیدن کرده‌ای؟

Can you come to the party if you finish work early?

اگر کار را زود تمام کنی به مهمانی می‌آیی؟

Did they eat dinner before they went to the movies?

آیا آن‌ها قبل از رفتن به سینما شام خوردند؟

Will you be able to join us for the trip if you have time?

اگر وقت داشته باشی، می‌توانی برای مسافرت همراه‌مان شوی؟

Has she ever traveled to Japan when it's cherry blossom season?

آیا او تا به حال موسم گل دادن شکوفه‌های گیلاس به ژاپن سفر کرده‌ای؟

Where do you usually go for lunch when you're at work?

وقتی سر کاری، معمولاً برای ناهار کجا می‌روی؟

Why did they decide to cancel the meeting although it was too late fot it?

چرا تصمیم گرفتی در لحظه آخر جلسه را کنسل کنی باوجود این‌که برای این کار خیلی دیر شده بود؟

How long have you been waiting for the bus despite the bad weather?

باوجود هوای بد، چه مدت منتظر اتوبوس بوده‌ای؟

(در این مثال Adverb Phrase به کار رفته است.)

What time do you usually wake up when it's a holiday?

معمولاً وقتی تعطیل باشد چه ساعتی از خواب بیدار می‌شوی؟

نکات مهم در به کار بردن جمله واره قیدی

دانستن نکات مهم در پاسخ به این پرسش که Adverb Clause چیست و چگونه در جمله به کار می‌رود، می‌تواند کمک زیادی به زبان‌آموزان بکند. در این بخش از مطلب Adverb Clause چیست به سه نکته مهم اشاره کرده‌ایم.

 • نکته اول: جمله‌واره‌های قیدی همیشه با حرف ربط وابسته شروع می‌شوند، مانند مثال زیر:

Although I may never reach the top, I will still attempt to climb Mount Everest.

گرچه من هیچ‌وقت به نوک قله نمی‌رسم، همچنان تلاش می‌کنم که از قله اورست بالا بروم.

(در این مثال، Dependent Clause موقعیتی را توصیف می‌کند که عمل بالا رفتن از قله به آن بستگی دارد.)

 • نکته دوم:‌ جمله‌واره‌های قیدی همواره فعل را توصیف می‌کنند، مانند مثال زیر:

She stepped confidently across the tightrope as if she had done it many times before.

او با اعتمادبه‌نفس روی طناب قدم می‌زند، انگار این کار را قبلاً بارها انجام داده است.

(در این مثال، جمله‌واره قیدی فعل «stepped» را توصیف می‌کند که نحوه راه رفتن فاعل را روی طناب توصیف کرده است.)

 • نکته سوم: جمله‌واره‌های قیدی که قبل از فاعل می‌آیند، باید از بقیه جمله به‌کمک ویرگول جدا شوند، مانند مثال‌‌های زیر:

Even though I have never tried a funnel cake before, I think I would like it.

گرچه هیچ‌وقت قبلاً کیک قیفی را امتحان نکرده‌ام، فکر می‌‌کنم مایل باشم آن را امتحان کنم.

I think I would like a funnel cake even though I have never tried one before.

فکر می‌کنم بخواهم کیک قیفی را امتحان کنم، گرچه هیچ‌وقت قبلاً آن را امتحان نکرده‌ام.

 • نکته چهارم: اگر جمله‌واره فاعل نداشته باشد، دیگر به آن نمی‌توانیم جمله‌واره بگوییم. در آن صورت «Phrase» است نه «Clause»، دو مثال زیر را با هم مقایسه کنید.

Although he was late, he didn't apologize.

گرچه او دیر کرده بود، عذرخواهی نکرد.

(در این جمله، فاعل «he» و فعل «was» است که یک جمله‌واره قیدی به حساب می‌آید.)

Despite being late, he didn't apologize.

باوجودِ دیر آمدن، عذرخواهی نکرد.

(در این جمله، «despite being late» عبارت است چون فاعل نداریم، به همین دلیل یک عبارت قیدی است.)

تصویر یک کلاس با صندلی‌های رنگی

یادگیری زبان انگلیسی با فرادرس

یکی از راه‌های یادگیری زبان انگلیسی مشاهده فیلم‌های آموزشی است. در این راستا فرادرس فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی را در دسترس زبان‌آموزان قرار داده است که به صورت یک مجموعه کامل مهارت‌‌های زبانی را آموزش می‌دهد. این مجموعه مباحث گرامری مقدماتی، متوسط و پیشرفته را در برمی‌گیرد و آموزش‌هایی را به زبان فارسی و انگلیسی ارائه می‌کند. در کنار آن به بررسی مباحث دیگری مانند لغات انگلیسی (سطوح مختلف)، آشنایی با انواع آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس و تافل، و تکنیک‌های پاسخ دادن به سوالات، و همچنین آموزش‌ برخی از کتاب‌های رایج انگلیسی در قالب فیلم‌‌های آموزشی مانند «Grammar in Use» و «Oxford Word Skills» می‌پردازد.

علاوه بر این، مباحث متنوعی را به یادگیری انواع کالوکیشن‌‌های انگلیسی اختصاص داده است که به درک بهتر شما کمک می‌کند. این مجموعه مناسب سطوح مقدماتی تا پیشرفته است و برای مشاهده مباحث متنوع آن می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

تصویر مجموعه آموزش زبان انگلیسی در فرادرس
برای دیدن مجموعه فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی فرادرس روی تصویر کلیک کنید.

تمرین Adverb Clause

برای ارزیابی عملکرد خود در رابطه با «مطلب Adverb Clause چیست»، می‌توانید از تمرین‌هایی که در ادامه در اختیار شما قرار گرفته است استفاده کنید. آزمون اول شامل ۱۰ سؤال است و پس از پاسخ دادن به تمامی پرسش‌ها و ظاهر شدن دکمه «دریافت نتیجه آزمون»، می‌توانید نمره عملکردتان را مشاهده کنید و جواب‌های درست و نادرست را نیز ببینید. پاسخ سؤالات نیز بعد از هر آزمون آمده است.

تمرین اول

گزینه درست را انتخاب کنید.

1. You may get malaria ________ you are bitten by a mosquito.

though

before

so that

if

2. You will have to pay higher insurance ________ you buy a sports car.

before

if

so that

although

3. ________ the dolphin lives in the sea, it is not a fish — it's a mammal.

whether

after

although

so that

4. The five-cent coin looks very Canadian ________ it has a picture of a beaver on it.

before

since

though

so that

5. Hockey players wear lots of protective clothing ________ they don't get hurt.

because

though

in order that

after

6. You should give the iron time to heat up ________ you iron your clothes.

although

because

so that

before

7. You shouldn't drive ________ drinking alcohol.

after

in order that

even though

if

8. You need proper shoes to go hiking in the mountains ________ the ground is rough and hard.

because

so that

even though

before

9. ________ Volkswagen cars are cheap, they last a long time.

after

in order that

although

because

10. We keep our bread in the fridge ________ it doesn't go bad.

since

although

so that

after

تمرین دوم

جاهای خالی را با یکی از کلمات داخل باکس کامل کنید. (ممکن است دو گزینه درست باشد.)

before - after - whenever - while - until - as soon as

Q1: I went up to my room to drop off my bags _______ I checked in.

جواب

Answer: I went up to my room to drop off my bags after/as soon as I checked in.

Q2: I saw a stranded dolphin ________ I was walking down the beach.

جواب

Answer: I saw a stranded dolphin while I was walking down the beach.

Q3: We had better wait here under the tree ________ the rain slows down a bit.

جواب

Answer: We had better wait here under the tree until the rain slows down a bit.

Q4: I promise I will call you soon _______ we get there.

جواب

Answer: I promise I will call you soon after we get there.

Q5: We'd better start our hike back to camp ______ it gets dark.

جواب

Answer: We'd better start our hike back to camp before it gets dark.

Q6: Don't forget to brush your teeth ______ you go to sleep.

جواب

Answer: Don't forget to brush your teeth before you go to sleep.

Q7: I will let you know ________ I get any information about your promotion.

جواب

Answer: I will let you know as soon as I get any information about your promotion.

Q8: Don't bother to call me _______ you have any problem.

جواب

Answer: Don't bother to call me whenever you have any problem.

Q9: You should pick up Daniel from work _______ you finish your dinner.

جواب

Answer: You should pick up Daniel from work after/as soon as you finish your dinner.

Q10: I prefer to drive _______ I have a chance to travel.

جواب

Answer: I prefer to drive whenever I have a chance to travel.

Q11: You can't go anywhere _______ you finish your assignments.

جواب

Answer: You can't go anywhere before/until you finish your assignments.

Q12: I didn't know about the accident ______ I talked to Sam.

جواب

Answer: I didn't know about the accident before/until I talked to Sam.

Q13: I called the firefighters ________ I saw the smoke coming from the forest.

جواب

Answer: I called the firefighters after/as soon as I saw the smoke coming from the forest.

Q14: I feel homesick _______ I eat a homemade cake.

جواب

Answer: I feel homesick whenever I eat a homemade cake

Q15: My hands begin to shake nervously _______ I am angry.

جواب

Answer: My hands begin to shake nervously whenever I am angry.

Q16: Finish your homework _______ dinner is ready.

جواب

Answer: Finish your homework before/until dinner is ready.

Q17: I feel much better ________ taking a shower.

جواب

Answer: I feel much better after taking a shower.

Q18: Finish your homework _______ going to bed.

جواب

Answer: Finish your homework before going to bed.

Q19: The lights went out _______ I was trying to fix the computer.

جواب

Answer: The lights went out while I was trying to fix the computer.

[/fdbqoute]

Q20: We are not leaving anywhere _______ everything is sorted out.

جواب

Answer: We are not leaving anywhere before/until everything is sorted out.

تصویر پسری در اتاق مطالعه و در حال درس خواندن

تمرین سوم

در جملات زیر، «Adverbial Clause» را انتخاب کنید.

Q1: While you were gone, we cleaned the house.

جواب

Answer: While you were gone

Q2: The judge dismissed the case because there was not enough evidence.

جواب

Answer: because there was not enough evidence

Q3: Jones will speak after everyone has eaten.

جواب

Answer: after everyone has eaten

Q4: The family moved to the country when the company relocated.

جواب

Answer: when the company relocated

Q5: Although there is little we can do, we will try our best to help you.

جواب

Answer: Although there is little we can do

Q6: If the plant is watered regularly, it will grow to be five feet tall.

جواب

Answer: If the plant is watered regularly

Q7: Please decide upon a color so that the painter can put us into her schedule.

جواب

Answer: so that the painter can put us into her schedule

Q8: Whenever it rains, Joe stays in bed and reads magazines.

جواب

Answer: Whenever it rains

Q9: In that situation, Meyers acted as if the sky had fallen.

جواب

Answer: as if the sky had fallen

Q10: At the sound of the bell, the horses will run unless you keep the reins tight.

جواب

Answer: unless you keep the reins tight

تمرین چهارم

در متن زیر Adverbial Clause را انتخاب کنید.

Question: In the bustling city of New York, where taxis honk loudly, and people rush about, life moves at a frantic pace. Despite the chaos, there are moments of tranquility when the sun sets over the skyline, painting the buildings with hues of orange and pink. As night falls, the city comes alive with neon lights, illuminating the streets like a colorful rainbow. Although the streets are crowded with tourists and locals alike, there are hidden gems to be discovered in quiet corners and quaint cafes. After a long day of exploring, it's refreshing to find a peaceful spot in Central Park, where you can relax and unwind amidst nature's beauty. When the morning comes, and the city wakes up to another busy day, it's important to take a moment to appreciate the stillness of dawn, before plunging back into the whirlwind of urban life. Despite its challenges, living in New York is an adventure filled with excitement and endless possibilities.

جواب

Answer: In the bustling city of New York, where taxis honk loudly, and people rush about, life moves at a frantic pace. Despite the chaos, there are moments of tranquility when the sun sets over the skyline, painting the buildings with hues of orange and pink. As night falls, the city comes alive with neon lights, illuminating the streets like a colorful rainbow. Although the streets are crowded with tourists and locals alike, there are hidden gems to be discovered in quiet corners and quaint cafes. After a long day of exploring, it's refreshing to find a peaceful spot in Central Park, where you can relax and unwind amidst nature's beauty. When the morning comes, and the city wakes up to another busy day, it's important to take a moment to appreciate the stillness of dawn, before plunging back into the whirlwind of urban life. Despite its challenges, living in New York is an adventure filled with excitement and endless possibilities.

تمرین پنجم

نوع «Adverbial Clause» را در جملات زیر مشخص کنید.

Q1: Even if it rains, I will come.

جواب

Answer: Adverb clause of concession – even if it rains

Q2: When you have finished your work, you may go home.

جواب

Answer: Adverb clause of time – when you have finished your work

Q3: You can put it wherever you like.

جواب

Answer: Adverb clause of place – wherever you like

Q4: I did not buy that watch because it was expensive.

جواب

Answer: Adverb clause of reason – because it was expensive

Q5: You must go whether you hear from him or not.

جواب

Answer: Adverb clause of condition – whether you hear from him or not

Q6: He spoke in such a low voice that few people could hear him.

جواب

Answer: Adverb clause of result – that few people could hear him

Q7: Since you have apologized, we will take no further action against you.

جواب

Answer: Adverb clause of cause – since you have apologized

Q8: I have not been well since I returned from the hills.

جواب

Answer: Adverb clause of time – since I returned from the hills

Q9: He was so weak that he could not stand.

جواب

Answer: Adverb clause of result – that he could not stand

Q10: As he was not there, I spoke to his mother.

جواب

Answer: Adverb clause of cause – as he was not there

جدول جمع‌بندی Adverb Clause

در این آموزش به چهار ویژگی بارز Adverb Clause اشاره کردیم که شامل موارد زیر است:

 1. «Adjunct» هستند، یعنی می‌توانیم آن‌ها را از جمله حذف کنیم بدون آن‌که از نظر گرامری جمله را تحت تأثیر قرار دهد.
 2. «Dependent Clause» هستند، یعنی جمله‌واره‌های وابسته‌ای که به‌تنهایی معنی کاملی ندارند و به جمله‌‌واره مستقل نیاز دارند تا مفهوم کامل را منتقل کنند.
 3. معمولاً با «Subordinating Conjunction» شروع می‌شوند، یعنی حرف ربط وابسته که جمله‌واره قیدی را به جمله‌‌واره مستقل وصل می‌‌کند.
 4. باید فاعل و فعل داشته باشند.

همچنین به بررسی این مورد پرداختیم که انواع Aderb Clause چیست و هر یک چه کاربردی دارد. در جدول زیر می‌توانید یک جمع‌بندی کوتاهی را درباره Adverb Clause ببینید که خلاصه‌ای از این مطلب است.

Adverbial Clauses
ExampleQuestion answeredType
Wherever there are computers, there is Microsoft software.Where?Place
After the fruit is harvested, it is sold at the market.When?Time
I didn't call her because I'm shy.Why? (What caused this?)Cause
She took a computer course so that she could get a better job.Why? (What was the reason for doing this?)Purpose
Although Jay has a Master's degree, he works as a store clerk.Why is this unexpected?Concession
If you save your money, you will be able to go to college.Under what conditions?Condition

مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «آموزش گرامر زبان انگلیسی – به زبان ساده» است. در ادامه، می‌توانید فهرست این مطالب را ببینید:

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
Ted-IELTSAlbertGrammar Bank English PracticeYour DictionaryContinuing StudiesYour Dictionary
نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *