گرامر How much — توضیح به زبان ساده + تمرین و مثال

۴۰۰۰ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه
یادگیری زبان انگلیسی

اسم‌ها در انگلیسی به دو گروه قابل‌شمارش و غیرقابل‌شمارش تقسیم می‌شوند. با اینکه این دسته‌بندی تا حدی جمله‌سازی را ساده کرده است، نکات و جزئیات زیادی وجود دارند که یادگیری آن‌ها به استفاده صحیح از اسم‌ها و ساخت جمله کمک می‌کند. در این آموزش با بررسی گرامر how much و ارائه مثال و بیان کاربرد این عبارت، نحوه سوال ساختن با این کلمه پرسشی را توضیح می‌دهیم.

گرامر How much

کلمه پرسشی «how much» به معنی «چه مقدار» است و به همین دلیل آن را برای سوال ساختن درباره اسم‌های غیر قابل‌شمارش به کار می‌بریم. سوالاتی که با این کلمه پرسشی ساخته شوند، قطعا پاسخ «آری یا نه» نخواهند گرفت چون «How much» یکی از کلمه‌های پرسشی «Wh» به شمار می‌آید.

همان‌طور که از معنی این کلمه پیداست، چون نمی‌توانیم اعداد را به همراه اسم‌های غیر قابل‌شمارش بیاوریم، باید به کمک کمیت‌سنج‌ها، مقداری را به آن‌ها نسبت دهیم. در ادامه با مروری بر اسم‌های غیر قابل‌شمارش به چگونگی به کار بردن گرامر How much خواهیم پرداخت.

اسم‌های غیر قابل‌شمارش

یکی از تقسیم‌بندی‌های مهم در مورد اسم‌ها، طبقه‌بندی آن‌ها در دو دسته قابل‌شمارش و غیر قابل‌شمارش است. این اسم‌ها، قابلیت شمرده شدن را ندارند یعنی ممکن نیست آن‌ها را مانند اسم‌های قابل‌شمارش بشماریم. به عبارت دیگر، این اسم‌های را نمی‌توان مفرد یا جمع فرض کرد. به چند مثال توجه کنید.

Some milk

مقداری شیر

A little vinegar

کمی سرکه

A lot of jam

مقدار زیادی مربا

Much energy

انرژی زیاد

اولین نکته مهم در مورد این اسم‌ها، اضافه نکردن حروف تعریف نامعین یعنی «a» و «an» پیش از آن‌ها است. چون این اسم‌ها قابل‌شمارش نیستند مفرد تلقی می‌شوند اما این به معنی افزودن عدد «یک» نیست. مثلا «نمک» که یک اسم غیر قابل‌شمارش است، قابلیت جمع بسته شدن ندارد و در حالت مفرد نیز کلمه «یک» را پیش از آن قرار نمی‌دهیم.

نکته قابل توجه دیگر، عدم استفاده از پسوند «s-» جمع در انتهای این اسم‌ها است. در مقابل می‌توانیم این اسم‌ها را در مقادیر مختلف، مثلا خیلی زیاد یا خیلی کم تصور کنیم. اما حتی در این صورت نیز نباید به این اسم‌ها پسوند «s-» جمع اضافه کنیم.

گرامر how much

استفاده از کمیت‌سنج‌ها

کمیت‌سنج‌ها را با توجه به قابل‌شمارش یا غیر قابل‌شمارش بودن اسم در جمله قرار می‌دهیم. برخی از آن‌ها تنها به اسم‌های قابل‌شمارش و برخی تنها به اسم‌های غیر قابل‌شمارش اضافه می‌شوند. اما گروه سومی نیز وجود دارد که بین این دو گروه اسمی مشترک است و برای هر دو نوع اسم به کاربرد دارد.

کمیت‌سنج‌ها همیشه پیش از اسم‌ها قرار می‌گیرند ولی حتی با وجود استفاده از آن‌ها نیز نمی‌توانیم پسوند «s-» جمع در انتهای اسم بگذاریم. در جدول زیر به چند مورد از کمیت‌سنج‌هایی توجه کنید که به همراه اسم‌های غیر قابل‌شمارش به کار می‌روند.

کمیت‌سنج معنی
a little مقدار کم
little مقدار بسیار کم
a bit اندکی
some مقداری
a lot of مقدار زیاد
much مقدار زیاد
plenty of مقدار زیاد

بعد از هر یک از این کمیت‌سنج‌ها باید از یک اسم غیر قابل‌شمارش استفاده کنیم. در ادامه به چند مثال توجه کنید.

There is little water in the glass.

مقدار بسیار کمی آب در لیوان است.

I have a little time for eating lunch.

زمان کمی برای ناهار خوردن دارم.

There was some sugar in the dish.

مقداری شکر در ظرف بود.

There is plenty of salt in the food.

مقدار زیادی نمک در غذا هست.

There is a lot of food in the pot.

مقدار زیادی غذا در قابلمه هست.

There was not much chocolate in the cake.

شکلات زیادی در کیک نبود.

نکته: دو کلمه «little» و «a little» بسیار شبیه به هم هستند. اما باید دقت داشت که کلمه «a little» به مقداری اشاره دارد که هر چند اندک، ولی وجود دارد. در مقابل، کلمه «little» به مقداری اشاره دارد که به قدری کم است انگار اصلا وجود ندارد. مثلا نصف فنجان شیر مقدار بسیار زیادی نیست اما در مقایسه، از یک قاشق شیر بیشتر است.

There was a little milk in the cup.

مقدار کمی شیر در فنجان بود.

There was little milk in the spoon.

مقدار بسیار کمی شیر در قاشق بود.

نکته: کلمه‌های «some» و «a lot of» از کمیت‌سنج‌های مشترک بین اسم‌های قابل‌شمارش و غیر قابل‌شمارش هستند. باید دقت داشت که این دو کمیت‌سنج در کنار اسم‌های قابل‌شمارش جمع قرار می‌گیرند. این کلمه‌ها در کنار اسم‌های غیر قابل‌شمارش نیز قرار می‌گیرند اما در این حالت بعد از اسم، پسوند «s-» جمع وجود ندارد. پس «some» با  اسم‌های غیر قابل‌شمارش مفرد همراه می‌شود. به چند مثال در این مورد توجه کنید.

There are some books on the table.

چند کتاب روی میز است.

There is some money in the bag.

مقداری پول در کیف است.

There are a lot of flowers in the garden.

گل‌های زیادی در باغ هستند.

There is a lot of coffee in the cup.

مقدار زیادی قهوه در فنجان است.

گرامر how much

استفاده از واحدهای اندازه‌گیری

برای بیان مقدار، می‌توانیم از انواع واحدهای قابل‌شمارش به همراه حرف اضافه «of» استفاده کنیم که قابلیت جمع بسته شدن را دارند. مثلا در مورد برنج، واحدهای قابل‌شمارش مانند کیلوگرم را به کار می‌بریم. در این حالت می‌توانیم از اعداد و یا حروف تعریف نامعین در کنار واحدها استفاده کنیم. به چند مثال در ادامه توجه کنید.

I drank a glass of juice.

من یک لیوان آب‌میوه نوشیدم.

She bought a kilo of rice last week.

او هفته گذشته یک کیلو برنج خرید.

There are two loaves of bread on the tables.

روی میز دو قرص نان هست.

A bottle of milk and two bags of flour are enough for baking two cakes.

یک شیشه شیر و دو کیسه آرد برای پختن دو کیک کافی است.

در این مثال‌ها کلمه‌های غیر قابل‌شمارشی دیده می‌شوند که به همراه واحد‌ها در جمله قرار داده شده‌اند و به همین دلیل پیش از آن‌ها اعداد قرار گرفته‌اند. در مثال اول، «لیوان» واحد اندازه گیری «آب‌میوه» است و به دلیل قابل‌شمارش بودن، حرف تعریف نامعین «a» را پیش از آن اضافه کرده‌ایم. در مثال دوم نیز واحد مورد استفاده برای برنج «کیلوگرم» است که در حالت مفرد، از حرف تعریف نامعین «a» استفاده شده است.

در مثال سوم، به دو قرص نان اشاره داریم و به همین دلیل فعل «are» را به کار برده‌ایم. در این جمله باید به کاربرد واحد «loaf» پیش از کلمه «bread» دقت کنیم. «نان» در زبان فارسی قابل‌شمارش به حساب می‌آید اما در زبان انگلیسی غیر قابل‌شمارش بوده و به همین دلیل پیش از آن از واحد استفاده شده است. نکته مهم دیگر به نگارش کلمه «loaves» برمی‌گردد که بعد از اضافه شدن پسوند «s-» جمع، «loaf» به «loaves» تغییر می‌کند. در مثال آخر نیز، دو واحد «bottle» و «bag» را می‌بینیم که به صورت مفرد و به همراه حرف تعریف نامعین به کار رفته‌اند.

سوال ساختن درباره اسم‌های غیر قابل‌شمارش

برای سوال ساختن درباره اسم‌های غیر قابل‌شمارش نیز دو راه وجود دارد. می‌تو‌انیم با استفاده از ساختارهای there is و there are سوالاتی با پاسخ آری یا نه بسازیم یا با استفاده از کلمه پرسشی «how much» سوال بسازیم.

سوالاتی با پاسخ آری یا نه

ساختاری که برای سوالات آری یا نه به کار می‌رود به کمک عبارت‌های «is there» و «are there» شکل می‌گیرد. در جمله‌هایی که برای اسم‌های غیرقابل شمارش می‌سازیم و از واحدها استفاده نمی‌کنیم یا واحد، مفرد است می‌توانیم از «there is» استفاده کنیم. به چند مثال در این مورد توجه کنید.

There is salt in the food.

غذا نمک دارد.

There is a piece of cake in the fridge.

تکه‌ای کیک در یخچال است.

There was an inch of water on the floor.

روی زمین یک اینچ آب ایستاده بود.

There is honey in the jar.

در شیشه، عسل هست.

در مثال‌ اول، اسم غیر قابل‌شمارش «salt» بدون واحد قابل‌شمارش در جمله قرار گرفته است. در جمله دوم ، واحد قابل‌شمارش «piece» مفرد است و به همین دلیل، پیش از آن «a» اضافه کرده‌ایم. در مثال سوم، واحد اندازه‌گیری «inch» را به صورت مفرد در جمله قرار داده‌ایم و چون با حرف صدادار شروع شده، پیش از آن حرف تعریف نامعین «an» گذاشته‌ایم. در آخرین مثال نیز با توجه به غیر قابل‌شمارش بودن «honey» جمله را با «There is» شروع کرده‌ایم.

در حالت سوالی، باید فعل و فاعل جمله را جابه‌جا کنیم. به علاوه با توجه به غیر قابل‌شمارش بودن اسم مورد نظر، می‌توانیم کلمه «any» را نیز به جمله اضافه کنیم. به چند مثال در این مورد توجه کنید.

Is there any milk in the bottle?

آیا در بطری شیر هست؟

Is there any food left?

آیا غذا باقی مانده است؟

Is there any sugar in the tea?

آیا در چای شکر هست؟

Is there any cheese in the sandwich?

آیا در ساندویچ پنیر هست؟

how much گرامر

سوال ساختن با گرامر How much

«How much» تنها کلمه پرسشی است که در سوال ساختن برای اسم‌های غیر قابل‌شمارش به کار می‌رود. این کلمه با سایر کلمه‌های پرسشی کمی متفاوت است. به طور معمول، بعد از کلمه‌های پرسشی، فعل‌های کمکی را به جمله پرسشی اضافه می‌کنیم. اما در مورد گرامر How much این طور نیست. بعد از کلمه پرسشی «How much» به اسم غیر قابل‌شمارش مفردی نیاز داریم که بدون هیچ واحدی در جمله پرسشی قرار گیرد. پس از این کلمه پرسشی، به فعل کمکی و در نهایت فاعل نیاز خواهیم داشت. در ادامه به چند مثال توجه کنید.

How much butter is there in the dish?

در ظرف چه مقدار کره هست؟

How much meat do you eat every week?

هر هفته چه مقدار گوشت می‌خورید؟

How much money is there in his account?

در حساب او چه مقدار پول هست؟

How much time do you need to finish the project?

برای اتمام پروژه به چه مقدار زمان نیاز دارید؟

How much oil is there in the can?

در قوطی چه مقدار روغن هست؟

How much paper does he need?

او چه مقدار کاغذ نیاز دارد؟

در این سوال‌ها به کمک گرامر how much جمله‌های پرسشی ساخته‌ایم. در مثال اول بعد از کلمه پرسشی «how much» از «butter» استفاده کرده‌ایم که یک اسم غیر قابل‌شمارش است و در ادامه فعل کمکی «is» و فاعل «there» آمده‌اند. در مثال دوم،‌ بعد از کلمه پرسشی «how much» از اسم غیر قابل‌شمارش «meat» و سپس فعل کمکی «do» استفاده شده که با فاعل «you» هماهنگ است. در مثال سوم، بعد از «how much» اسم غیر قابل‌شمارش «money» را به کار برده‌ایم و در ادامه فعل کمکی «is» و فاعل «there» در جمله آمده‌اند.

دقت داشته باشید که کلمه «money» غیر قابل‌شمارش است و نمی‌توان عددی به آن نسبت داد. در مثال چهارم نیز کلمه «time» به معنی «زمان» غیر قابل‌شمارش است و در کنار آن از اعداد استفاده نمی‌کنیم. در مثال پنجم با توجه به غیر قابل‌شمارش بودن کلمه «oil» فعل کمکی «is» در جمله دیده می‌شود. مثال ششم، کلمه «paper» به معنی «کاغذ» را نشان می‌دهد که بعد از کلمه پرسشی «how much» آمده است. بر خلاف زبان فارسی، این اسم در انگلیسی غیر قابل‌شمارش به شمار می‌آید.

استثناء در گرامر how much

طبق مطالبی که در این آموزش گفتیم، از گرامر how much در ساخت سوال برای اسم‌های غیر قابل‌شمارش استفاده می‌کنیم و به این منظور بعد از «how much» اسمی غیر قابل‌شمارش در جمله پرسشی قرار می‌دهیم. اما در یک مورد از این ساختار پیروی نمی‌‌شود و در عوض بعد از کلمه پرسشی، فعل کمکی به جمله افزوده می‌شود. این فعل نیز با توجه به فاعل جمله تغییر می‌کند یعنی کاربرد فعل جمع نیز صحیح است. به چند مثال در این مورد توجه کنید.

How much is it?

قیمت آن چقدر است؟

How much are those shoes?

قیمت آن کفش‌ها چقدر است؟

How much does it cost?

قیمت این چقدر است؟

How much did you pay for the food?

بابت غذا چقدر پول دادی؟

How much does the soup cost?

قیمت سوپ چقدر است؟

در این مثال‌ها بعد از کلمه پرسشی «how much» از فعل‌های کمکی استفاده شده که هر یک با فاعل جمله هماهنگ است. به عنوان مثال در جمله اول فعل کمکی «is» را هماهنگ با فاعل «it» و در جمله دوم، فعل «are» را نیز با توجه به فاعل «those» در جمله قرار داده‌ایم.

در مثال‌ سوم، فعل کمکی «does» را انتخاب کرده‌ایم که متناسب با فعل اصلی «cost» و فاعل «it» است. در مثال چهارم نیز با در نظر داشتن فعل اصلی «pay»، فعل کمکی «did» را به جمله افزوده‌ایم. در آخرین مثال به دلیل غیر قابل‌شمارش بودن کلمه «soup»، فعل کمکی «does» را بعد از کلمه پرسشی به کار برده‌ایم. دقت داشته باشید که در مکالمه‌ها، معمولا برای پرسیدن قیمت از جمله‌های اول و سوم استفاده می‌کنیم.

تفاوت how much و how many

تا اینجا، گرامر How much را معرفی کردیم و ساختار لازم برای استفاده از آن را نیز گفتیم. کلمه پرسشی «how many» نیز یکی دیگر از کلمه‌های پرسشی پرکاربرد است که شباهت زیادی با «How much» دارد. این کلمه پرسشی برای سوال ساختن درباره اسم‌های قابل‌شمارش در ابتدای جمله پرسشی قرار می‌گیرد.

بعد از این کلمه پرسشی به اسم قابل‌شمارشی نیاز داریم که در حالت جمع باشد. همان طور که گفته شد، اسم‌های قابل‌شمارش، قابلیت جمع بسته شدن را دارند بنابراین، بعد از این کلمه پرسشی به یک اسم قابل‌شمارش جمع و سپس به فعل کمکی نیاز خواهیم داشت که با توجه به فاعل و نوع فعل جمله انتخاب می‌کنیم. در ادامه به چند مثال توجه کنید.

How many books are there in the library?

در کتابخانه چند کتاب وجود دارد؟

How many people are at the party?

چند نفر در مهمانی هستند؟

How many pens did he buy yesterday?

او دیروز چند خودکار خرید؟

How many children is he going to play with?

او با چند کودک بازی خواهد کرد؟

How many shirts are there?

آنجا چند پیراهن وجود دارد؟

How many fish has he caught so far?

او تا کنون چند ماهی گرفته است؟

در این مثال‌ها کلمه پرسشی «How many» را برای سوال درباره اسم‌های قابل‌شمارشی به کار برده‌ایم که همگی جمع هستند. در مثال اول بعد از کلمه «How many»، اسم «books» با پسوند «s-» جمع و در جمله سوم نیز کلمه «shirt» با پسوند «s-» جمع آمده‌اند. اما در مثال‌های دوم و چهارم، کلمه‌های «people» و «children» پسوند «s-» جمع ندارند.

این دو کلمه از مجموعه اسم‌های جمع هستند، یعنی بدون داشتن پسوند «s-»، کلمه جمع به شمار می‌آید. در آخرین مثال نیز کلمه «fish» را می‌بینیم که از اسم‌های بی‌قاعده است و در حالت جمع و مفرد یکسان است.

در برخی جمله‌ها می‌توانیم مفهومی یکسان را به کمک این دو کلمه پرسشی متفاوت منتقل کنیم. به چند مثال در ادامه توجه کنید.

How many cars are there in the street?

در خیابان چند ماشین هست؟

∗∗∗

How much traffic is there on the road today?

امروز ترافیک جاده چقدر است؟

How many dollars are there in the wallet?

در کیف چند دلار هست؟

∗∗∗

How much money is there in the wallet?

در کیف چقدر پول هست؟

گرامر How much در عبارت‌های اسمی

عبارت‌های اسمی، گروهی از جمله‌واره‌‌ها هستند که با کلمه‌های پرسشی آغاز می‌شوند ولی ساختاری متفاوت با ساختار سوال دارند. چنین عبارت‌هایی که اسم به شمار می‌آیند در جایگاه اسم قرار می‌گیرند. این جمله‌واره‌ها را می‌توان با کلمه پرسشی «how much» نیز شروع کرد. اما باید از ساختار کلی جمله‌واره‌ها پیروی کنیم. به چند مثال در این مورد توجه کنید.

I don't know how much money you need.

نمی‌دانم به چه مقدار پول احتیاج داری.

Can you tell me how much honey there is?

می‌توانی به من بگویی چه مقدار عسل آنجا هست؟

He checked how much work was done.

او مقدار کار انجام شده را چک کرد.

He didn't ask how much the book was.

او نپرسید قیمت کتاب چقدر بود.

.

در این مثال‌ها از کلمه پرسشی «how much» استفاده کردیم اما ساختار جمله‌واره‌های اسمی اندکی با ساختار سوال متفاوت است. در هر جمله، عبارت اسمی را با کلمه پرسشی «How much» شروع کرده‌ایم و در ادامه از اسمی غیر قابل‌شمارش بهره گرفته‌ایم. اما برخلاف ساختار سوال‌، پس از این اسم، فعل کمکی به کار نبرده‌ایم و در عوض فاعل و پس از آن فعل اصلی یا کمکی در جمله‌واره آمده‌اند.

سوالات رایج درباره گرامر how much

در ادامه این مطلب، برای درک بهتر گرامر how much به تعدادی از پرسش‌های رایج در این خصوص پاسخ داده‌ایم.

گرامر How much چیست؟

کلمه پرسشی «how much» به معنی «چه مقدار» است و به همین دلیل آن را برای سوال ساختن درباره اسم‌های غیر قابل‌شمارش به کار می‌بریم. سوالاتی که با این کلمه پرسشی ساخته شوند، قطعا پاسخ «آری یا نه» نخواهند گرفت چون «How much» یکی از کلمه‌های پرسشی «Wh» به شمار می‌آید. همان‌طور که از معنی این کلمه پیداست، چون نمی‌توانیم اعداد را به همراه اسم‌های غیر قابل‌شمارش بیاوریم، باید به کمک کمیت‌سنج‌ها، مقداری را به آن‌ها نسبت دهیم.

تفاوت how much و how many چیست؟

تا اینجا، گرامر How much را معرفی کردیم و ساختار لازم برای استفاده از آن را نیز گفتیم. کلمه پرسشی «how many» نیز یکی دیگر از کلمه‌های پرسشی پرکاربرد است که شباهت زیادی با «How much» دارد. این کلمه پرسشی برای سوال ساختن درباره اسم‌های قابل‌شمارش در ابتدای جمله پرسشی قرار می‌گیرد.

بعد از این کلمه پرسشی به اسم قابل‌شمارشی نیاز داریم که در حالت جمع باشد. همان طور که گفته شد، اسم‌های قابل‌شمارش، قابلیت جمع بسته شدن را دارند بنابراین، بعد از این کلمه پرسشی به یک اسم قابل‌شمارش جمع و سپس به فعل کمکی نیاز خواهیم داشت که با توجه به فاعل و نوع فعل جمله انتخاب می‌کنیم.

سوال ساختن با گرامر How much چگونه است؟

«How much» تنها کلمه پرسشی است که در سوال ساختن برای اسم‌های غیر قابل‌شمارش به کار می‌رود. این کلمه با سایر کلمه‌های پرسشی کمی متفاوت است. به طور معمول، بعد از کلمه‌های پرسشی، فعل‌های کمکی را به جمله پرسشی اضافه می‌کنیم. اما در مورد گرامر How much این طور نیست. بعد از کلمه پرسشی «How much» به اسم غیر قابل‌شمارش مفردی نیاز داریم که بدون هیچ واحدی در جمله پرسشی قرار گیرد. پس از این کلمه پرسشی، به فعل کمکی و در نهایت فاعل نیاز خواهیم داشت.

تمرین گرامر how much

برای درک بهتر گرامر how much به تمرین‌های زیر و پاسخ آن‌ها توجه کنید.

تمرین اول

جاهای خالی را با کلمه مناسب پر کنید.

Q1: ________ chairs do you need for the party?

جواب

Answer: How many chairs do you need for the party?

Q2: ________ sugar did you put in your coffee?

جواب

Answer: How much sugar did you put in your coffee?

Q3: A: ________ lemonade have we got? B: We've got only one bottle.

جواب

Answer: A: How much lemonade have we got? B: We’ve got only one bottle.

Q4: A: ________ meat do we have? B: We have got two steaks.

جواب

Answer: A: How much meat do we have? B: We have got two steaks.

Q5: A: ________ bananas have we got? B: We haven't got any.

جواب

Answer: A: How many bananas have we got? B: We haven’t got any.

Q6: A: ________ children have they got? B: Two girls and a boy.

جواب

Answer: A: How many children have they got? B: Two girls and a boy.

Q7: A: ________ milk have we got? B: About one and a half liters.

جواب

Answer: A: How much milk have we got? B: About one and a half liters.

Q8: A: ________ time do you need to finish your homework? B: An hour.

جواب

Answer: A: How much time do you need to finish your homework? B: An hour.

Q9: A: ________ friends does she invite to her party? B: More than 30.

جواب

Answer: A: How many friends does she invite to her party? B: More than 30.

Q10: A: ________ people work in your father's company? B: Seven, I think.

جواب

Answer: A: How many people work in your father’s company? B: Seven, I think.

Q11: ________ meat do we need for the barbecue tonight?

جواب

Answer: How much meat do we need for the barbecue tonight?

Q12: ________ applicants are there for the vacant position?

جواب

Answer: How many applicants are there for the vacant position?

Q13: ________ spoons of sugar would you like in your tea?

جواب

Answer: How many spoons of sugar would you like in your tea?

Q14: ________ coffee do your parents drink per day?

جواب

Answer: How much coffee do your parents drink per day?

Q15: ________ snow does your country get yearly?

جواب

Answer: How much snow does your country get yearly?

Q16: ________ pencils can fit in your pencil box?

جواب

Answer: How many pencils can fit in your pencil box?

Q17: ________ chocolate do you consume a week?

جواب

Answer: How much chocolate do you consume a week?

Q18: ________ cups of water do you drink daily?

جواب

Answer: How many cups of water do you drink daily?

Q19: ________ children are there in the garden?

جواب

Answer: How many children are there in the garden?

Q20: Mary wouldn't admit ________ the children wearied her.

جواب

Answer: Mary wouldn’t admit how much the children wearied her.

تمرین دوم

برای ارزیابی عملکرد خود در رابطه با «مطلب گرامر how much»، می‌توانید از آزمونی که در ادامه در اختیار شما قرار گرفته است استفاده کنید.

این آزمون شامل ۱۰ سوال است و پس از پاسخ دادن به تمامی پرسش‌ها و ظاهر شدن دکمه «دریافت نتیجه آزمون»، می‌توانید نمره عملکردتان را مشاهده کنید و جواب‌های درست و نادرست را نیز ببینید.

1. _______ players are in a handball team?

How many

How much

2. _______ How much pocket money do you get per week?

How many

How much

3. _______ time is left?

How many

How much

4. _______ sisters does Ella have?

How many

How much

5. _______ coins did you find yesterday?

How many

How much

6. _______ water is in this bottle?

How many

How much

7. _______ crosswords did she solve correctly?

How many

How much

8. _______ milk do they have for breakfast?

How many

How much

9. _______ bikes were stolen last year?

How many

How much

10. _______ coffee do your parents drink per day?

How many

How much

جمع‌بندی

این آموزش به بررسی کلمه پرسشی «How much» اختصاص داده شد. در ابتدا به طبقه‌بندی اسم‌ها در دو دسته قابل‌شمارش و غیر قابل‌شمارش پرداختیم و تفاوت این‌ اسم‌ها را بیان کردیم. سپس با کمیت‌سنج‌ها آشنا شدیم که برای اسم‌های قابل‌شمارش و غیر قابل‌شمارش متفاوت هستند. پس از آن در موضوع «کاربرد واحد» به همراه اسم‌های غیر قابل‌شمارش، با واحدهای قابل‌شمارشی آشنا شدیم که هر یک مناسب یکی از اسم‌های غیر قابل‌شمارش است.

با فراهم شدن زمینه مناسب، گرامر how much و ساختار سوال‌هایی را معرفی کردیم که با این کلمه پرسشی ساخته می‌شوند. در این سوالات،‌ بعد از کلمه پرسشی از اسمی غیر قابل‌شمارش در حالت مفرد استفاده می‌کنیم اما گفتیم که برای سوال پرسیدن درباره قیمت بلافاصله بعد از «How much» از فعل کمکی استفاده می‌‌شود.

در قسمت بعد، تفاوت کلمه‌های پرسشی «How many» و «How much» را از نظر ساختار بیان کردیم. بعد از کلمه پرسشی «How many» به اسم قابل‌شمارشی احتیاج داریم که جمع باشد یعنی یا پسوند «s-» داشته باشد و یا جزء اسم‌های جمع به شمار بیاید. در پایان توضیح مختصری درباره جمله‌واره‌ها دادیم که در این حالت بعد از کلمه «How much» نخست از اسم غیر قابل‌شمارش و پس از آن به جای استفاده از فعل کمکی، فاعل و فعل اصلی را به کار می‌بریم.

مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «آموزش گرامر زبان انگلیسی – به زبان ساده» است. در ادامه، می‌توانید فهرست این مطالب را ببینید:

بر اساس رای ۱۳ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
Harward Communications Crown Academy English

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *