نجوم ۱۳۰ بازدید

برای دیدن چنین تصویری از آسمان که مملو از گازهای اندکی برافروخته است، می‌‌توان از یک تلسکوپ و دوربین حساس کمک گرفت. این میدان دید گسترده ۱۲ درجه‌‌ای از بخش شمالی «صورت فلکی ماکیان» (Constellation Cygnus)، آرایش پیچیده‌‌ای از ابرهای گازی کیهانی در راستای صفحه «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) را نشان می‌‌دهد. این تصویر که از به هم پیوستن تصاویر تلسکوپی بدست آمده، از طریق دو فیلتر ضبط شده است: یک فیلتر H-alpha که فقط نور قرمز مرئی ناشی از اتم‌‌های هیدروژن برافروخته را عبور می‌‌دهد و یک فیلتر آبی که بیشتر نور گسیل‌‌شده توسط مقدار اندکی اکسیژن تحریک‌‌شده را انتقال می‌‌دهد.

سحابی های صورت فلکی ماکیان

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

بنابراین، در این تصویر مناطق آبی داغ‌‌تر از مناطق قرمز هستند. این تصویر حاصل نوردهی ۱۸ ساعته است و تعداد بسیار زیادی از ستاره‌‌های راه شیری با پردازش دیجیتالی از آن حذف شده‌‌اند. سحابی‌‌های شناخته‌‌شده‌‌ای در این تصویر به چشم می‌‌خورند، از جمله «سحابی آمریکای شمالی» (North America Nebula | NGC 7000)، «سحابی پلیکان» (Pelican Nebula | IC 5070)، «سحابی پروانه» (Butterfly Nebula | IC 1318) و «سحابی هلالی» (Crescent Nebula | NGC 6888). البته، می‌‌توان سحابی‌‌های دیگری نیز در این میدان دید گسترده پیدا کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر