نجوم ۳۱۶ بازدید

ترکیب گاز هیدروژن برافروخته و غبار میان‌‌ستاره‌‌ای، چشم‌‌انداز زیبایی را در صفحه «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) نزدیک به انتهای شمالی ریفت بزرگ (Great Rift) و «صورت فلکی ماکیان» یا «قو» (Constellation Cygnus) پدید آورده است. این تصویر موزاییکی با میدان دید گسترده، پهنایی به اندازه ۲۴ درجه از آسمان را پوشش می‌‌دهد و حاصل ترکیب ۲۲ تصویر مختلف و حدود ۱۸۰ ساعت داده تصویری است. ستاره درخشان، داغ و ابرغول «دُنب ماکیان» (Deneb | دُنب | دُنب ماکیان | ذَنَبُ‌الدَجاجه | رِدف) که به عنوان ستاره آلفای صورت فلکی ماکیان شناخته می‌‌شود، در نزدیکی بالای مرکز تصویر قرار دارد. این ستاره به دلیل قرار گرفتن در دو صورتواره فلکی، یعنی در بالای «صلیب شمالی» (Northern Cross) و یک رأس مثلث تابستانی، برای منجمان نیمکره شمالی ستاره شناخته‌‌شده‌‌ای است.

صورت فلکی ماکیان

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

صورت فلکی ماکیان که در آن ستاره‌‌ها و ابرهای گازی تابان گرد هم آمده‌‌اند، منزلگاه سحابی تاریک و مبهم «کیسه زغال شمالی» (Northern Coal Sack) است که از ستاره دنب تا مرکز تصویر گسترده شده است. تابش سرخ‌‌رنگ مناطق ستاره‌‌زایی NGC 7000 و IC 5070، یعنی «سحابی آمریکای شمالی» (North America Nebula) و «سحابی پلیکان» (Pelican Nebula) درست در سمت چپ ستاره دنب به چشم می‌‌خورد. «سحابی پرده» (Veil Nebula) نیز در پایین تصویر و سمت چپ مرکز قرار دارد. این سحابی که باقیمانده یک «ابرنواختر» (Supernova) است، تقریباً ۱۴۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. البته، خوشه‌‌های ستاره‌‌ای و سحابی‌‌های بسیار دیگری نیز در سراسر این منظره کیهانی قابل تشخیص هستند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۲ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.