در سکانس‌‌های زمان‌‌گریز این ویدئو، چرخش یک ماهه خورشید که در سال ۲۰۱۴ توسط «رصدخانه پویایی‌‌شناسی خورشید» (Solar Dynamics Observatory) ناسا تصویربرداری شده است را مشاهده می‌‌کنید. در تصویر بزرگی که در سمت چپ قرار دارد، فام‌‌سپهر یا کروموسفر (Chromosphere) خورشید در نور فرابنفش به تصویر کشیده شده است، اما تصویر روشن‌‌تر و کوچک‌‌تری که در سمت راست و بالاتر از آن دیده می‌‌شود، نورسپهر یا فوتوسفر (Photosphere) خورشید را در نور مرئی نشان می‌‌دهد. بقیه این شش تصویر، گسیلش پرتو ایکس را توسط اتم‌‌های نسبتاً کمیاب آهن که در ارتفاعات مختلف تاج خورشید قرار دارند، نمایان ساخته‌‌اند و برای اینکه تفاوت‌‌ها مشخص‌‌تر شود، تمام آن‌‌ها به رنگ کاذب نشان داده شده‌‌اند.

درست کمتر از یک ماه طول می‌‌کشد تا خورشید کاملاً بچرخد. البته، سریع‌‌ترین چرخش خورشید در استوا (Equator) رخ می‌‌دهد. در این ویدئو، یک لکه خورشیدی بزرگ و فعال را مشاهده می‌‌کنید که بلافاصله پس از شروع فیلم ظاهر می‌‌شود. تغییر در ساختار سطح و شکل مناطق فعال از جمله تغییرات نامحسوسی هستند که برای خورشید حین چرخش به وجود می‌‌آید. علاوه بر این، تغییرات چشمگیری نیز برای خورشید چرخان پدید می‌‌آید، از جمله تشعشعات فراوان در مناطق فعال و برآمدگی‌‌های در حال فوران پیرامون لبه خورشید. با پایان یافتن ویدئو، لکه خورشیدی بزرگ و فعالی که پیش‌تر نام برده شد، به سمت عقب چشم‌‌انداز می‌‌چرخد و این بار متفاوت به نظر می‌‌رسد. جالب است بدانید که خورشید اکنون در حال عبور از چرخه مغناطیسی ۱۱ ساله خود است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *