نجوم ۸۱ بازدید

کهکشان NGC 2841، یکی از بزرگ‌‌ترین کهکشان‌‌های شناخته‌‌شده است که در صورت فلکی «خرس بزرگ» یا «دب اکبر» (Ursa Major) واقع شده و ۴۶ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. در این نمای واضح، هسته زردرنگ و دیسک کهکشانی این جزیره زیبای کیهانی به خوبی دیده می‌‌شود. رگه‌‌های غبار، مناطق ستاره‌‌زایی کوچک صورتی‌‌رنگ و خوشه‌‌های ستاره‌‌ای آبی و جوان در این بازوهای مارپیچی به‌‌هم‌‌فشرده جای گرفته‌‌اند.

کهکشان مارپیچی و غول پیکر NGC 2841

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

برخلاف این کهکشان، بسیاری از کهکشان‌‌های مارپیچی دیگر هستند که بازوهای بزرگ گسترده همراه با مناطق ستاره‌‌زایی بزرگ دارند. قطر کهکشان NGC 2841 بیش از ۱۵۰ هزار سال نوری است؛ حتی بزرگ‌‌تر از قطر «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy). تصویری که مشاهده می‌‌کنید، حاصل ترکیب نوردهی‌‌های گرفته‌‌شده توسط تلسکوپ فضایی ۲/۴ متری هابل و تلسکوپ زمینی ۸/۲ متری «سوبارو» (Subaru) است. تصاویر پرتو ایکس نشان می‌‌دهند که بادهای حاصل و انفجارهای ستاره‌‌ای، توده‌‌هایی از گاز داغ که در حال گسترش به صورت هاله‌‌ای پیرامون NGC 2841 هستند را پدید می‌‌آورند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر