بیت‌کوین

بیت‌کوین نام سیستم جهانی پول (ارز) دیجیتال است. استفاده از این سیستم موجب افزایش ایمنی و اعتماد در نقل‌وانتقالات اینترنتی وجه بین افراد می‌شود. به‌گونه‌ای که افراد در صورت عدم‌شناسایی یکدیگر نیز می‌توانند با خیال راحت معاملاتشان را انجام دهند و حتی ارز خود را تبدیل کنند. رمزنگاری بیت‌کوین بر پایه بخش ریاضیات رمزنگاری است.

آدرس بیت‌کوین، یک شناسه ۲۶ الی ۳۵ کاراکتری (حاوی حروف الفبا) است، که با اعداد یک، دو یا سه شروع می‌شود و نشان‌دهنده مقصدی احتمالی برای پرداخت بیت‌کوین است.

هریک از استفاده‌کنندگان پول دیجیتال می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای خود یک آدرس بسازند. برای مثال با استفاده از Bitcoin Core و فقط با یک کلیک ساده روی «New Address» می‌توان یک آدرس جدید دریافت کرد و به خود اختصاص داد. البته برای دریافت شناسه بیت‌کوین می‌توانید از طریق حساب‌های سرویس کیف پول آنلاین و تبادل ارز هم اقدام کنید.

در حال حاضر دو فرمت رایج شناسه‌های بیت‌کوین عبارتند از:

  • شناسه‌های P2PKH که با عدد یک شروع می‌شوند:
    1BvBMSEstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2
  • شناسه‌های جدیدتر P2SH که با عدد سه شروع می‌شوند:
    3MXknxVapwv6QkMoQv99MBuXZ2XpPewHn9

ناشناس

یکی از تفاوت‌های پول آنلاین و بیت‌کوین در این است که برای معامله با بیت‌کوین نیازی به اتصال به هیچ هویت واقعی نیست. مگر اینکه کسی بخواهد نام خودش را به آدرس بیت‌کوین متصل کند. درواقع اینکه بتوانیم صاحب یک آدرس را بشناسیم کار آسانی نیست. چراکه بیت‌کوین‌ها به‌جای ثبت مشخصات کاربران، شناسه آن‌ها را که پول در آن قرار دارد، پیگیری و ثبت می‌کنند.

اطلاعات رمزنگاری‌شده (کلید) هر آدرس از دو بخش عمومی و خصوصی تشکیل می‌شود. کلید عمومی همان بخش ظاهری است که دیگران قادر به دیدن آن هستند و بیت‌کوین‌ها را به آن ارسال می‌کنند (درست مانند آدرس ایمیل). کلید خصوصی مثل همان رمزعبور ایمیل است که کاربران با در دست داشتن آن می‌توانند بیت‌کوین‌هایشان را ارسال و دریافت کنند. به همین دلیل حفاظت از کلید خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای ارسال پول دیجیتال از یک آدرس، باید بدون آشکارسازی آن به شبکه، ثابت کنید که کلید خصوصی آن آدرس را می‌دانید. این عملیات با مبحثی از ریاضیات که به رمزنگاری کلید عمومی معروف است، انجام می‌شود.

کلید عمومی

کلید عمومی چیزی است که مالکیت بیت‌کوین‌ها را تعیین می‌کند؛ درست شبیه شماره شناسه.
با این اوصاف اگر کسی بخواهد برایتان بیت‌کوین بفرستد، تنها کاری که باید از سوی شما انجام بشود این است، که آدرس بیت‌کوین‌تان را برای او ارسال کنید. آدرسی که نسخه‌ای از کلید عمومی با قابلیت خواندن و نوشتن است اما ساده‌تر از کلید عمومی.

برای مثال اگر مهران در آدرس بیت‌کوینش «ABC123» یک بیت‌کوین دارد، و سارا در آدرس بیت‌کوینش «DEF456» هیچ بیت‌کوینی ندارد. مهران می‌تواند ۰٫۵ بیت‌کوین به آدرس بیت‌کوین «DEF456» بفرستد. بلافاصله بعدازاینکه معامله انجام شود، هم مهران و هم سارا هردو ۰٫۵ بیت‌کوین دارند.
همه‌کسانی که از سیستم استفاده می‌کنند می‌توانند ببینند که «ABC123» و «DEF456» چقدر پول دارند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند اطلاعاتی راجع به مالک آن‌ها کسب کند

کلید خصوصی

در مثال بالا «ABC123» و «DEF456» آدرس‌های بیت‌کوین سارا و مهران هستند. اما سارا و مهران هریک کلید ثانویه‌ای دارند که تنها خودشان در اختیار دارند و از آن آگاهند. این همان کلید خصوصی است، که نیمه دیگر آدرس پول دیجیتال به شمار می‌آید.
توجه داشته باشید؛ که کلید خصوصی هرگز به اشتراک گذاشته نمی‌شود و حفاظت و کنترلش بر عهده مالک آن است. بااین‌حال اگر کلید خصوصی مخفی نباشد، هرکسی با دیدنش می‌تواند بیت‌کوین‌های آن آدرس را کنترل و منتقل کند. این موضوع وقتی مشخص شد، که بلومبرگ مت میلر یک کلید خصوصی را به بینندگان نشان داد، و بلافاصله پول برداشته شد.
کسی که این کار را انجام داد بعداً گفت: «وقتی پول مت را برمی‌گردانم که آدرس جدیدی به من بدهد. زیرا الان دیگران هم می‌توانند پولش را بردارند».

جزئیات فنی بیت‌کوین

 Blockchain

سایت‌ها یا کاربران سیستم پول دیجیتال باید از یک پایگاه داده جهانی به نام «blockchain» استفاده کنند. blockchain یک بایگانی از تمام معاملات انجام شده است که در بیت‌کوین صورت گرفته‌اند. این پایگاه داده همچنین بیت‌کوین‌های جدیدی که تولید می‌شوند را پیگیری و ثبت می‌کند. بنابراین Blockchain می‌تواند مشخص کند که در هرلحظه چه میزان پول در شبکه وجود دارد.

معدن

یک معدنچی برای اینکه بتواند یک بیت‌کوین تولید کند، باید یک مسئله ریاضی را حل کند. بااین‌حال سختی و آسانی مسئله ریاضی به تعداد افرادی که در آن لحظه در حال خرید بیت‌کوین هستند بستگی دارد. ازآنجاکه معمولاً مسائل ریاضی پیچیده و مشکل هستند؛ محاسبات باید با یک پردازنده قدرتمند انجام شوند. این پردازنده می‌تواند یک CPU، کارت گرافیک یا ماشین تخصصی به نام ASIC باشد.

فرآیند تولید بیت‌کوین را معدن و افرادی که از این سیستم برای استخراج بیت‌کوین‌ها استفاده می‌کنند را معدنچی‌ می‌نامند. معدنچیان یا باهم و در یک گروه کار می‌کنند یا با یکدیگر رقابت می‌کنند، که بتوانند این پازل ریاضی را حل کنند. نهایتاً معدنچی یا گروهی که بتواند اولین پازل را حل کند یک بیت‌کوین جایزه خواهد گرفت.

هر پازل با تراکنش‌های ارسال‌شده در آن لحظه و راه‌حل پازل قبلی تعیین می‌شود. این به این معناست که راه‌حل هر پازل همیشه با پازل بعدی متفاوت است.

تلاش برای تغییر یک معامله از پیش تعیین‌شده، احتمال ارسال بیت‌کوین های تقلبی یا تغییر تعداد بیت‌کوین‌های کسی، همه به حل کردن مجدد پازل نیاز دارند، که این کار زمان زیادی می‌برد، و همچنین نیازمند حل همه پازل‌های بعدی است که این زمان بیشتری می‌برد. به این معنا که جاعل بیت‌کوین باید از همه معدنچیان بیت‌کوین سبقت بگیرد، که بتواند تاریخچه بیت‌کوین را تغییر دهد. این مسئله مهر تائیدی بر امنیت استفاده از blockchain است.

QR Code‌ها

بیت‌کوین

یکی از متداول‌ترین اشکال بیت‌کوین QR code است. QR code مجموعه‌ای از باکس‌های سیاه‌وسفید است که شبیه بارکد است. تفاوت بارکد و QR code در این است که بارکد حاوی یک بعد از اطلاعات است، این در حالی است که QR code ها دارای دو بعد (عمودی و افقی) می‌باشند. بارکد یک سطر از مجموعه خطوط است و QR code یک مجموعه شبکه توری است.

بیت‌کوین‌ به این دلیل که QR codeها می‌توانند اطلاعات زیادی را در فضایی کوچک ذخیره کنند و دوربین گوشی‌های هوشمند هم توانایی خواندن آن‌ها رادارند، از QR codeها استفاده می‌کند. دو QR code روی آدرس‌های عمومی و خصوصی بیت‌کوین قرار دارد، که با برخی از ابزارهای آنلاین قابل اسکن هستند.

مبادلات

بیت‌کوین

هرکس در شبکه پول دیجیتال یک نقطه درنظر گرفته می‌شود و همه آدرس‌ها باارزش یکسان ساخته می‌شوند. همه تراکنش‌ها فقط می‌توانند ارتباط نقطه‌به‌نقطه برقرار کنند. اما سایت‌هایی به نام مبادلات (exchanges) هم هستند که این معاملات را ساده‌تر می‌کنند. ایکس‌چنج‌ها یا همان سایت‌های مبادلات ابزارهایی را برای معامله آماده می‌کنند. برخی از آن‌ها به کاربران اجازه خرید بیت‌کوین از حساب‌های خارجی را هم می‌دهند، و به دیگران اجازه تجارت با دیگر رمزنگاری‌های مبتنی بر ارز که مشابه بیت‌کوین هستند را می‌دهند. بیشتر سایت‌های مبادلات، سرویس «کیف پول» را به‌عنوان خدمات اصلی خود ارائه می‌دهند.

کیف پول

بیت‌کوین

کیف پول روشی مفید برای پیگیری همه آدرس‌های خصوصی و عمومی کاربران است. کاربران می‌توانند به هر تعدادی که می‌خواهند آدرس انتخاب و ثبت کنند، چراکه تعداد آدرس‌های موجود و قابل ثبت بی‌پایان است. این ویژگی برای معامله با افراد مختلف مفید و کاربردی است اما ممکن است برای مدیریت حساب‌های کاربری مختلف تا‌حدودی پیچیده و مشکل‌ساز باشد. استفاده از پشتیبان کیف پول موجب عدم از دست رفتن بیت‌کوین‌ها می‌شود.

محبوبیت

واگذاری بیت‌کوین‌ها و استفاده از آن‌ها هرساله در حال رشد است. بیت‌کوین از سال ۲۰۱۲ توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده است و یکی از راه‌های جاسوسی معرفی‌شده WannaCry در ماه مه سال ۲۰۱۷ است. رشد تولید و واگذاری بیت‌کوین نه‌تنها برای مصرف‌کنندگان، بلکه برای بسیاری از شرکت‌هایی که به دنبال استفاده از مزایای Bitcoin هستند، اتفاق می‌افتد.

 

منبع

بر اساس رای 21 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *