تقلب نامه (Cheat Sheet)، متنی کوتاه اما جامع پیرامون یک موضوع مشخص است. هدف اصلی ارائه تقلب‌نامه، انتقال مفاهیمِ مرتبط با یک موضوع به صورت کامل، در کمترین زمان ممکن است. با استفاده از تقلب‌نامه می‌توان چکیده مفاهیم بیان شده در کلاس‌های درس را در مدت زمانی بسیار اندک فرا گرفت. بنابراین در هنگام تمرین، حل سوالات و یا شب امتحان به جای ورق زدن کتابی چند صد صفحه‌ای می‌توانید با مراجعه به تقلب‌نامه به مقصود خود دست یابید. با توجه به اهمیت بیان شده، وبلاگ فرادرس اقدام به انتشار تقلب‌نامه‌هایی در حوزه‌های گوناگون کرده است. به منظور دسترسی به این تقلب‌نامه‌ها می‌توانید از این لینک استفاده کنید. نوشته حاضر در برگیرنده تقلب نامه حسابان، پیرامون فرمول‌ های مشتق گیری است.

در بیشتر مسائل مهندسی، فیزیک و البته ریاضیات نیاز است تا با فرمول‌ های مشتق گیری آشنا باشید. در این تقلب‌نامه ابتدا مفاهیم و تعاریف اولیه مربوط به مشتق بیان و سپس مشتق توابع معروف ارائه شده‌اند. برای نمونه بدیهی است که محاسبه مشتق توابع مثلثاتی و البته توابع معکوس مثلثاتی با استفاده از تعریف بسیار زمان گیر و دشوار است؛ از این رو بهتر این است که فرمول‌های این توابع را در ذهن داشته باشید. البته مفهوم مشتق کاربرد‌های بسیاری نیز دارد که در انتهای این تقلب‌نامه به آن‌ها اشاره شده است. به‌طور خلاصه این تقلب‌نامه موضوعات زیر را در بر دارد:

 • تعریف مشتق
 • نماد‌های استفاده شده برای مشتق
 • روابط حاکم به منظور مشتق‌گیری
 • مشتق توابع معروف
 • مشتق‌گیری ضمنی
 • نحوه یافتن ماکزیمم و مینیمم با استفاده از مشتق

این تقلب‌نامه را می‌توانید با کلیک روی لینک زیر دانلود کنید.

مشتقدانلود تقلب‌نامه (+ کلیک کنید)

در صورت مفید بودن مطلب فوق، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

مجید عوض زاده (+)

«مجید عوض‌زاده»، فارغ‌ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران است. فیزیک، ریاضیات و مهندسی مکانیک از جمله مباحث مورد علاقه او هستند که در رابطه با آن‌ها تولید محتوا می‌کند.

بر اساس رای 28 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “تقلب نامه (Cheat Sheet) فرمول‌ های مشتق گیری

 1. باسلام و عرض خسته نباشید و تشکر بیکران بخاطر تمام زحماتی که برای جامعه علمی می کشین

  من امشب تقلب نامه مشتق رو از سایت بسیار خوب و مفیدتون دانلود کردم توی بخش مشتق توابع معروف مشتق تابع SinX سهوا برابر -CosX ذکر شده

  خیلی ممنونم

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *