این تصویر دیدنی از «دنباله‌‌دار نئووایز» (Comet NEOWISE)، علاوه بر دو دنباله یونی و غبارآلود، دنباله قرمزرنگ غیرمعمول دیگری را نیز نشان می‌‌دهد که از اتم‌‌های سدیم تشکیل شده است. دنباله‌‌دار نئووایز در تابستان ۲۰۲۰ منظره‌‌ای تماشایی در آسمان شب خلق می‌‌کرد و گاهی اوقات چیزی فراتر از دنباله‌‌های یونی آبی و غبارآلود سفید به نمایش می‌‌گذاشت. برخی از تصاویر حساس به رنگ، دنباله قرمزرنگی را نشان داد که براساس تجزیه و تحلیل صورت‌‌گرفته مشخص شد بیشتر رنگ این دنباله توسط سدیم منتشر می‌‌شود.

دنباله سدیمی دنباله دار نئووایز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این گاز غنی از اتم‌‌های سدیم ممکن است در اوایل ماه جولای در اثر نور درخشان خورشید از هسته گرمایشی دنباله‌‌دار نئووایز آزاد و توسط نور فرابنفش خورشید باردار شده و سپس به وسیله باد خورشیدی پس زده شده باشد. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، در اواسط ماه جولای از ناحیه برتانی (Brittany) کشور فرانسه گرفته شده و رنگ‌‌های واقعی را به خوبی نشان می‌‌دهد. دنباله سدیمی نئووایز در اواخر جولای ناپدید شد. البته دنباله‌‌های سدیمی دنباله‌‌دار قبلاً هم دیده شده‌‌اند، اما نادر هستند. دنباله‌‌دار نئووایز از زمانی که ناپدید شده است، دنباله‌‌های درخشان خود را از دست داده و اکنون با بازگشت به سمت منظومه شمسی بیرونی به مدار مشتری نزدیک می‌‌شود. این دنباله‌‌دار تقریباً ۷,۰۰۰ سال دیگر باز خواهد گشت.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *