یادگیری تقویتی (Reinforcement Learning) و پنج نکته کلیدی پیرامون آن — راهنمای کاربردی

۴۱۵۹ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۰۷ مرداد ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
یادگیری تقویتی (Reinforcement Learning) و پنج نکته کلیدی پیرامون آن — راهنمای کاربردی

«یادگیری تقویتی» (Reinforcement Learning) در حال حاضر یکی از موضوعات داغ پژوهشی محسوب می‌شود و محبوبیت آن روز به روز در حال افزایش است. در این مطلب پنج موضوعی که علاقمندان و فعالان این حوزه باید در رابطه با آن بدانند تشریح می‌شود.

997696

۱. یادگیری تقویتی چیست و چگونه با روش‌های یادگیری ماشین مرتبط می‌شود؟

«یادگیری تقویتی» (Reinforcement Learning | RL) گونه‌ای از روش‌های یادگیری ماشین است که یک «عامل» (agent) را قادر به یادگیری در محیطی تعاملی با استفاده از آزمون و خطاها و استفاده از بازخوردهای اعمال و تجربیات خود می‌سازد.

اگرچه هم یادگیری نظارت شده و هم یادگیری تقویتی از نگاشت بین ورودی و خروجی استفاده می‌کنند، اما در یادگیری تقویتی که در آن بازخوردهای فراهم شده برای عامل مجموعه صحیحی از اعمال جهت انجام دادن یک وظیفه هستند، بر خلاف یادگیری نظارت شده از پاداش‌ها و تنبیه‌ها به عنوان سیگنال‌هایی برای رفتار مثبت و منفی بهره برده می‌شود.

یادگیری تقویتی در مقایسه با یادگیری نظارت نشده دارای اهداف متفاوتی است. در حالیکه هدف در یادگیری نظارت نشده پیدا کردن مشابهت‌ها و تفاوت‌های بین نقاط داده محسوب می‌شود، در یادگیری تقویتی هدف پیدا کردن مدل داده مناسبی است که «پاداش انباره‌ای کل» (total cumulative reward) را برای عامل بیشینه می‌کند. تصویر زیر ایده اساسی و عناصر درگیر در یک مدل یادگیری تقویتی را نشان می‌دهد.

یادگیری تقویتی

۲. چگونه می‌توان یک مساله پایه‌ای یادگیری تقویتی را فرموله کرد؟

برخی از اصطلاحاتی که عناصر یک مساله یادگیری تقویتی را تشریح می‌کنند در ادامه بیان شده است.

 • محیط (Environment): جهان فیزیکی که عامل در آن عمل می‌کند.
 • حالت (State): موقعیت کنونی عامل
 • پاداش (Reward): بازخورد از محیط
 • سیاست (Policy): روشی برای نگاشت حالت عامل به عمل
 • ارزش (Value): پاداش آینده که یک عامل با اقدام به یک عمل در یک حالت خاص به آن دست می‌یابد.

مسائل یادگیری تقویتی را می‌توان به بهترین شکل از طریق بازی‌ها تشریح کرد. از این رو، می‌توان بازی «پَک‌من» (PacMan) را مثال زد که در آن هدف عامل (پَک‌من) خوردن خوراکی‌ها (نقاط) موجود در هزارتو در حالی است که باید از روح‌های موجود در آنجا دوری کند. دنیای شبکه‌ای، یک محیط تعاملی برای عامل است. PacMan برای خوردن غذا پاداش دریافت می‌کند و در صورت کشته شدن توسط روح، تنبیه می‌شود (بازی را از دست می‌دهد). این حالت‌ها موقعیت پَک‌من در دنیای شبکه‌ای هستند و پاداش انباره‌ای کل برابر با پیروزی پَک‌من است.

یادگیری تقویتی

به منظور ساخت یک سیاست بهینه، عامل با مساله جست‌و‌جوی حالت‌های جدید در حالیکه پاداش را نیز به طور هم‌زمان بیشینه می‌کند مواجه است. به این کار «موازنه جست‌و‌جو و استخراج» (Exploration vs Exploitation trade-off) گفته می‌شود. «فرآیندهای تصمیم‌گیری مارکوف» (Markov Decision Processes | MDPs) چارچوب‌های ریاضی هستند که برای تشریح محیط در یادگیری تقویتی استفاده می‌شوند و تقریبا همه مسائل این حوزه قابل رسمی شدن با MDP‌ها هستند.

یک MDP شامل مجموعه‌ای متناهی از حالت‌های محیط S، مجموعه‌ای از اعمال ممکن (A(s در هر حالت، یک تابع پاداش دارای مقدار حقیقی (R(s و مدل انتقال (P(s’, s | a است. اگرچه، برای محیط‌های جهان واقعی فقدان هرگونه دانش اولیه‌ای از محیط وجود دارد. روش‌های مستقل از مدل یادگیری تقویتی در چنین شرایطی مفید واقع می‌شوند.

Q-learning معمولا به عنوان یک رویکرد مستقل از مدل مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ساخت عامل پَک‌من خودبازی‌کن قابل استفاده خواهد بود. این روش حول محور به‌روز رسانی ارزش‌های Q است که ارزش انجام عمل a را در حالت s نشان می‌دهد. قاعده به‌روز رسانی ارزش، هسته الگوریتم Q-learning محسوب می‌شود.

الگوریتم Q-learning

۳. پر استفاده‌ترین الگوریتم‌های یادگیری تقویتی کدام هستند؟

Q-learning و SARSA (سرنام State-Action-Reward-State-Action) دو الگوریتم محبوب و مستقل از مدل برای یادگیری تقویتی هستند. تمایز این الگوریتم‌ها با یکدیگر در استراتژی‌های جست‌و‌جوی آن‌ها محسوب می‌شود در حالیکه استراتژی‌های استخراج آن‌ها مشابه است.

در حالیکه Q-learning یک روش مستقل از سیاست است که در آن عامل ارزش‌ها را براساس عمل a* که از سیاست دیگری مشتق شده می‌آموزد، SARSA یک روش مبتنی بر سیاست محسوب می‌شود که در آن ارزش‌ها را براساس عمل کنونی a که از سیاست کنونی آن مشتق شده می‌آموزد. پیاده‌سازی این دو روش آسان است اما فاقد تعمیم‌پذیری هستند زیرا دارای توانایی تخمین ارزش‌ها برای حالت‌های مشاهده نشده نیستند.

با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌تری مانند Deep Q-Networks که از شبکه‌های عصبی برای تخمین Q-value‌ها استفاده می‌کنند می‌توان بر این چالش‌ها غلبه کرد. اما، DQN‌ها تنها می‌توانند فضای حالت گسسته و ابعاد کم را مدیریت کنند. DDPG (سرنام Deep Deterministic Policy Gradient) یک الگوریتم مستقل از مدل، مستقل از سیاست و عامل-نقاد (actor-critic) به شمار می‌آید که روش مواجهه آن با مساله، یادگیری سیاست‌هایی در فضای عمل ابعاد بالا و پیوسته است.

Q-learning

۴. کاربردهای عملی یادگیری تقویتی چه هستند؟

از آنجا که یادگیری تقویتی نیازمند حجم زیادی از داده‌ها است، بنابراین بیشتر در دامنه‌هایی مانند «گیم‌پلی» (gameplay) و رباتیک کاربرد دارد که در آن‌ها داده‌های شبیه‌سازی شده به صورت آماده موجود هستند.

 • یادگیری تقویتی به طور گسترده در ساخت هوش مصنوعی برای انجام بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. «آلفاگو زیرو» (AlphaGo Zero) اولین برنامه کامپیوتری است که قهرمان جهان در بازی چین باستانی «گو» (Go) را شکست داد. از دیگر بازی‌هایی که این هوش مصنوعی در آن‌ها پیروز شده می‌توان به بازی‌های «آتاری» (ATARI) و «تخته نرد» (Backgammon) اشاره کرد.
 • در رباتیک و خودکارسازی صنعتی، یادگیری تقویتی برای قادرسازی ربات‌ها به ساخت سیستم‌های تطبیقی موثر برای خودشان که از تجربیات و رفتارهای خود می‌آموزند مورد استفاده قرار می‌گیرد. پژوهش‌های «دیپ مایند» (DeepMind) در زمینه یادگیری عمیق تقویتی برای کنترل رباتیکی با استفاده از بازوهای مکانیکی (Robotic Manipulation) با سیاست نامتقارن مثال خوبی از این مورد است.

از دیگر کاربردهای یادگیری تقویتی می‌توان به موتورهای خلاصه‌سازی متن، عامل‌های گفت‌وگو (متن، گفتار) که توانایی یادگیری از تعامل‌های انسانی و بهبود در طول زمان را دارند، یادگیری سیاست‌های درمان بهینه در بهداشت و درمان و عامل‌های مبتنی بر یادگیری تقویتی برای معاملات آنلاین سهام اشاره کرد.

۵. علاقمندان چطور می‌تونند یادگیری تقویتی را آغاز کنند؟

برای درک مفاهیم پایه‌ای یادگیری تقویتی اقدامات زیر را می‌توان انجام داد:

 • مطالعه کتاب Reinforcement Learning-An Introduction که توسط پدر یادگیری تقویتی «ریچارد ساتن» (Richard S. Sutton) و استاد راهنمای دوره دکترای او «اندرو برتو» (Andrew G. Barto) نوشته شده است. یک پیش‌نویس آنلاین از این کتاب در اینجا موجود است.
 • استفاده از دوره آموزش ویدئویی یادگیری تقویتی فرادرس که به زودی منتشر خواهد شد.
 • مطالعه راهنمای فنی پیرامون یادگیری تقویتی که توسط «پیتر ابل» (Pieter Abbeel) و «جان شالمن» (John Schulman) نوشته شده است.
 • دنبال کردن مطالب وبلاگ فرادرس پیرامون یادگیری تقویتی به علاقمندان توصیه می‌شود.
 • استفاده از DeepMind Lab که یک پلتفرم بازی مانند سه‌بُعدی متن‌باز محسوب می‌شود که برای پژوهش‌های هوش مصنوعی مبتنی بر عامل نوشته شده و دارای یک محیط شبیه‌سازی شده غنی است.
 • استفاده از Project Malmo، دیگر سکوی هوش مصنوعی تجربی برای پشتیبانی از پژوهش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی است.
 • کار با OpenAI gym، که جعبه ابزاری برای ساخت و مقایسه الگوریتم‌های یادگیری تقویتی است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

^^

بر اساس رای ۲۹ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
kdnuggets
۲ دیدگاه برای «یادگیری تقویتی (Reinforcement Learning) و پنج نکته کلیدی پیرامون آن — راهنمای کاربردی»

جامع مفید و بدون حاشیه اضافی
استفاده کردم
ممنون

خیلی کاربردی بود. مخصوصا لینکایی که در انتها معرفی کردید. سپاس

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *