عمومی , کاربردی 5868 بازدید

قطعا شماره‌گذاری مناسب صفحات بخش مهمی از هر سند طولانی و رسمی است. در این مطلب شما را با نحوه‌ی شماره گذاری فارسی صفحات هر سند «Word» آشنا می‌کنیم.

دانلود ویدیو

برای اضافه کردن شماره صفحه به سربرگ یا پاورقی در Word دو راه وجود دارد. راه آسان این است که از قالب‌های آماده‌ی موجود در بخش «Page Number» استفاده کنید. مشکلی که این روش دارد این است که اگر چیزی از قبل در سربرگ‌ها یا پاورقی‌های خود نوشته باشید، آن‌ها را حذف خواهد کرد. اگر از قبل در این دو بخش تغییراتی ایجاد کرده باشید و اینک قصد اضافه کردن شماره صفحه به محتوای خود را داشته باشید، می‌توانید از کدهای «Field» استفاده کنید. در ادامه هر دو روش را به شما معرفی خواهیم کرد.

استفاده از قالب‌های آماده‌ی موجود در Page Number Gallery

برای اضافه کردن شماره صفحه در قالب «صفحه‌ی X از Y»، ابتدا وارد زبانه‌ی «Insert» شوید.

زبانه‌ی insert

در بخش «Header & Footer» بر روی گزینه‌ی «Page Number» کلیک کنید. اگر می‌خواهید شماره صفحه در سربرگ قرار بگیرد وارد «Top of Page» و در صورتی که می‌خواهید در پاورقی قرارش دهید وارد «Bottom of Page» شوید. لیستی از قالب‌های از قبل آماده برای نمایش شماره صفحه به شما نشان داده می‌شود. به پایین صفحه بروید تا به قالب «Page X of Y» برسید و یکی از قالب‌های «Bold Numbers» را برگزینید.

وارد کردن شماره‌ی صفحه

اینک شماره‌ی صفحه فعلی و کل صفحات در سربرگ یا پاورقی قرار می‌گیرد.

قالب «page X of Y»

توجه داشته باشید که شماره‌ی صفحات به صورت بولد نوشته شده‌اند که در صورت نیاز می‌توانید آن را تغییر دهید.

تغییر ظاهر اعداد

حال مساله‌ای که می‌ماند فارسی کردن شماره صفحه است. مسلما نوشته‌ی «Page X o Y» در یک سند فارسی برای ما کاربردی نخواهد داشت. این کار به سادگی قابل انجام است. تنها کافی است عبارت «Page» را با «صفحه»، و عبارت «of» را با «از» جایگزین کنید. توجه داشته باشید که در اعداد نباید تغییری به وجود بیاورید.

پس از این کار از سمت راست کیبورد کلید «Ctrl» را نگه‌ داشته و کلید «Shift» را بزنید تا نوشته به صورت راست به چپ نمایش داده شود (حتما باید از کلید Shift موجود در سمت راست کیبورد استفاده کنید). اینک می‌توانید فونت، رنگ و سایر مسائل را همانند هر متن دیگری تنظیم کنید تا به شماره صفحه‌ی ایده‌آل خود برسید (تغییر فونت اعداد صفحه مانعی ندارد).

تغییر شماره صفحه به فارسی

استفاده از Fieldها

اگر از قبل محتوایی در سربرگ یا پاورقی خود قرار داده‌اید و نمی‌خواهید آن‌ها را حذف کنید، می‌توانید با استفاده از فیلدها شماره صفحه را به سند خود اضافه نمایید. برای این کار سربرگ یا پاورقی خود را باز کرده و نشانه‌گر خود را در جایی قرار دهید که قصد وارد کردن شماره صفحه در آن را دارید. عبارت «صفحه» را نوشته و یک فاصله‌ی ایجاد کنید.

استفاده از فیلدها

وارد زبانه‌ی «Insert» شوید.

زبانه‌ی insert

در بخش «Text» منوی «Quick Parts» را باز کرده و گزینه‌ی «Field» را برگزینید.

Quick Parts

اینک پنجره‌ی «Field» باز می‌شود. در قسمت «Field Names» به پایین صفحه رفته تا به گزینه‌ی «Page» برسید. با انتخاب یکی از گزینه‌های موجود در لیست «Format» می‌توانید قالب آن را تغییر دهید. پس از اتمام کار بر روی «OK» کلیک کنید.

انتخاب فیلد page

شماره‌ی صفحه‌ی فعلی در محل نشانه‌گر قرار خواهد گرفت. اینک یک فاصله ایجاد کرده، عبارت «از» را نوشته و یک فاصله‌ی دیگر نیز وارد کنید.

صفحه x از

مجددا از زبانه‌ی «Tab» وارد «Quick Parts» شده و گزینه‌ی «Field» را انتخاب کنید. این دفعه از قسمت «Field names» گزینه‌ی «NumPages» را برگزیده و بدون ایجاد تغییر در بخش‌های «Format» و «Numeric format» بر روی گزینه‌ی «OK» کلیک کنید.

انتخاب فیلد NumPage

اینک شماره‌ی صفحه و تعداد کل صفحات در سربرگ یا پاورقی شما قرار دارد.

صفحه X از Y

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، احتمالا آموزش‌های زیر نیز برایتان کاربردی خواهند بود:

^^

به عنوان حامی، استارتاپ، محصول و خدمات خود را در انتهای مطالب مرتبط مجله فرادرس معرفی کنید.

telegram
twitter

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “Word و شیوه‌ اضافه کردن شماره صفحه به سربرگ یا پاورقی

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *