رشته روانشناسی | معرفی گرایش ها، دروس، درآمد و بازار کار+ فیلم آموزشی

۸۲۵۹ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۵ بهمن ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۲۴ دقیقه
رشته روانشناسی | معرفی گرایش ها، دروس، درآمد و بازار کار+ فیلم آموزشی

یکی از سؤالات رایج دانش‌آموزان برای انتخاب رشته این است که روانشناس کیست و چه فعالیت‌هایی دارد. علم روانشناسی مربوط به ارزیابی علمی رفتار و فرایندهای ذهنی است. در این مطلب از مجله فرادرس، به رشته روانشناسی پرداخته‌ایم و سعی کرده‌ایم تناسب آن با روحیات افراد، دروسی که برای موفقیت در رشته روانشناسی باید در آن‌ها پایه‌ای قوی داشته باشید، تفاوت روانشناس و روانپزشک، گرایش‌ها، بازار کار و سایر موارد مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم.

فیلم آموزشی معرفی رشته روانشناسی

دانلود ویدیو

رشته روانشناسی مناسب چه کسانی است؟

رشته روانشناسی برای افرادی که به دنبال پاسخ به سوالات بنیادی در مورد چرایی و چگونگی رفتار و احساسات آدمی هستند، مناسب است. رفتار انسان پویایی بسیاری دارد و با هر پدیده اجتماعی، دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین تحصیل در این رشته مستلزم مطالعه و کسب تجربه مداوم است. روانشناسی در بهبود زندگی فردی و اجتماعی کارکرد قابل توجهی دارد و نمود آن در کلیه جنبه‌های زندگی مشهود خواهد بود.

یک روانشناس باید قبل از هر چیز، مهارت‌های فردی خود را بشناسد و رویارویی با مشکلات، خوب شنیدن، برقراری ارتباط موثر، هوش هیجانی، رازداری و صداقت در عملکرد را در خود تثبیت کند. روانشناس باید صبور باشد و مهارت‌های شنوایی موثر را تقویت کند، به نوعی که بتواند قبل از سخن گفتن، در جریان گفتگو به عمق کلام مراجع پی ببرد. قدرت درک، تجزیه و تحلیل، حل مسئله، خلاقیت و توجه به جزییات به موفقیت روانشناس در تشخیص و درمان کمک خواهند کرد. روانشناسی مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای ذهنی تعرفی می‌شود و خاستگاه تاریخی رشته روانشناسی در دیدگاه‌های فیلسوفان یونان باستان مانند مشهورترین آن‌ها سقراط، افلاطون و ارسطو، است.

معرفی رشته روانشناسی

 • آگاهی یا شعور چیست؟
 • بشر ذاتاً موجودی منطقی است یا غیر منطقی؟
 • اساساً چیزی به نام انتخاب آزاد واقعیت دارد؟

این‌ها پرسش‌های بنیادینی درباره ذهن و روان بشر هستند. بسیاری از سوال‌های مشابه هم هنوز به اندازه هزاران سال پیش، اهمیت دارند و دانشمندان به دنبال پاسخ به آن‌ها می‌گردند. این سوال‌ها با ماهیت ذهن و روان و فرایندهای وابسته به آن‌ها، یعنی عناصر کلیدی دیدگاه شناختی در روانشناسی سر و کار دارند. سایر سوال‌های روانشناختی به ماهیت بدن و رفتار انسان مربوط می‌شود و آن‌ها نیز به اندازه سوال‌های پیش قدمت دارند.

کدام دروس دوره دبیرستان در رشته روانشناسی بیشتر کاربرد دارند؟

از دروس دبیرستان و بین دو دسته مباحث عمومی و اختصاصی، منابع زیر اهمیت بیشتری دارند:

 • مباحث دروس عمومی: فارسی، نگارش، علوم و فنون ادبی در کمک به درک عمیق از کتب، مقالات، مطالب و مطالعات کمک می‌کنند. یک روانشناس خوب باید توانایی نگارشی و گفتاری بالایی داشته باشد.
 • مباحث دروس تخصصی: جامعه‌شناسی، منطق، فلسفه، روانشناسی، مطالعات فرهنگی، مدیریت خانواده و سبک زندگی که به آشنایی دانش‌آموزان با مباحث بنیادین رشته روانشناسی کمک خواهند کرد.

کنکور روانشناسی

گرایش های رشته روانشناسی برای ادامه تحصیل چه هستند؟

رشته روانشناسی گرایش‌های متعددی دارد که هریک بر حل مشکلات خاص یا بر جامعه خاصی ازا فراد تمرکز دارند. در ادامه انواع رشته‌های روانشناسی توضیح داده‌ایم.

روانشناسی عمومی

رشته روانشناسی عمومی با هدف تربیت و تقویت مهارت‌های لازم در آموزش و پژوهش شکل گرفته است و در این شاخه از روانشناسی عمومی به موارد زیر پرداخته می‌شود:

گرایش روانشناسی

روانشناسی بالینی

روانشناسان بالینی اصول روانشناسی را در تشخیص و درمان مشکلات هیجانی و رفتاری نظیر بیماری‌های روانی، اعتیاد به مواد مخدر، اختلافات زناشویی و خانوادگی به کار می‌برند. روانشناسان مشاور نیز بسیاری از وظایف روانشناسان بالینی را برعهده دارند و بیشتر با دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان کار می‌کنند. روانشناس بالینی ۶ نقش اصلی را برعهده دارد:

روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی سازمانی و مهندسی روانشناسی سازمانی که گاهی آن‌ها روانشناسان صنعتی هم می‌نامند، نوع آن برای شرکت‌ها کار می‌کنند. مسائل مورد توجه آن‌ها گزینش مناسب‌ترین افراد برای هر شغل یا طراحی ساختارهایی است که همکاری و کار تیمی را تسهیل می‌کند و روانشناسان سازمانی که آن‌ها را هم گاهی مهندسان عوامل انسانی می‌خوانند، در پی بهبود ارتباط افراد با ماشین هستند. مثل آن‌ها برای بهبود تعامل انسان و ماشین می‌کوشند ماشین‌هایی طراحی کنند که بخش‌های مختلف کار با آنها در بهترین محل قرار گرفته باشند تا به این ترتیب عملکرد ایمن و راحتی بهتری از آنها حاصل شود.

رشته سنجش و اندازه‌گیری

روش های آماری و سنجش و اندازه‌گیری در تحقیقات آموزشی و روانشناسی بسیار کاربرد دارد. در واقع تا زمانی که گزارش‌ها به اعداد و ارقام تبدیل نشود قابل ارزیابی، ارزشیابی، سنجش، اندازه گیری نیستند. بنابراین، اندازه‌گیری ویژگی های رفتاری انسان در این رشته از روانشناسی گنجانده شده است. فارغ التحصیلان این گرایش قادرند طراح، مجری، مفسر و تحلیل‌گر آزمون‌های روانشناسی و روانشناختی مانند استعداد تحصیلی و همچنین ارزیابی سیستم‌های آموزشی باشند.

روانشناسی اجتماعی

روانشناسان اجتماعی می‌خواهند بدانند که افراد، جهان اجتماعی خود را چگونه ادراک و تفسیر می‌کنند و عقاید، هیجان‌ها و رفتارهای آن‌ها چگونه تحت تأثیر حضور واقعی یا تصوری دیگران قرار می‌گیرد.

آن‌ها همچنین به رفتار گروه‌ها و روابط اجتماعی میان دو یا چند نفر نیز توجه دارند.

روانشناسی تربیتی

از آنجا که مشکلات هیجانی افراد اغلب در سال‌های نخست دبستان شروع می شود، بسیاری از مدارس ابتدایی روانشناسانی را در استخدام خود دارند که دوره‌هایی را در زمینه نمو کودک، آموزش و پرورش و روانشناسی بالینی گذرانده‌اند، روانشناسان تحصیلی و تربیتی هستند که با کودکان مدرسه کار و مشکلات هیجانی و آموزشی آن‌ها را ارزیابی می‌کنند. در مقابل روانشناسان تربیتی متخصص مسائل یادگیری و آموزش هستند اینها هم ممکن است به کار در مدارس بپردازد ولی اغلب در استخدامی دانشکده‌های تربیت معلم هستند و به تحقیق درباره شیوه‌های آموزش و کمک به تربیت معلمان می‌پردازند. روانشناسی تربیتی در شاخه‌های زیر گنجانده شده است:

روانشناسی رشد

روانشناسان رشد یا نمو به انسان و عوامل شکل‌دهنده رفتار از بدو تولد تا سنین پیری توجه دارد. مطالعه توانایی خاصی نظیر نحوه پیدایش زبان در کودک یا مطالعه دوره خاصی از زندگی نظیر طفولیت نیز از وظایف آن‌ها است.

روانشناسی کودکان استثنایی

این شاخه روانشناسی به تعریف کلیه رفتارهای این کودکان استثنایی می‌پردازد. خواه کودک تیزهوش باشد یا عقب‌مانده ذهنی، کودکان نابینا، کودکان ناشنوا، کودکانی که دارای مشکلات تکلم هستند و کودکان دارای ناتوانی حرکتی و ذهنی را مورد مطالعه و درمان قرار می‌دهد. تمامی تعاریف مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان مشکلات این کودکان مربوط به این علم است.

روانشناسی کودکان

 

مهمترین دروس دانشگاهی رشته روانشناسی چه هستند؟

دروس مهمی که در دوره کارشناسی رشته روانشناسی ارائه می‌شوند عبارتند از:

دروس روانشناسی

فارغ التحصیل رشته روانشناسی در چه کارها و صنایعی می‌تواند شاغل شود؟

به عنوان یک فارغ التحصیل روانشناسی در سطح لیسانس، هزاران فرصت در خارج از نقش‌های مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی برای شما وجود دارد، اگر بدانید به کجا نگاه کنید. این به دلیل مهارت‌های قابل انتقال متنوع و همچنین به‌خاطر شناخت گسترده مزایای داشتن تخصص روان‌شناختی و تحلیلی است که از مدرک تحصیلی خود به دست می‌آورید. به طور کلی، فارغ التحصیلان روانشناسی را می‌توان در تمام بخش‌های جامعه، از جمله رسانه‌ها، عدالت کیفری و توانبخشی، تبلیغات، تجارت و مدیریت، ورزش، سازمان‌های دولتی و بخش حقوقی یافت. استخدام روانشناس متخصص در حوزه‌های مختلف، در یکی از مشاغل تخصصی زیر امکان پذیر است:

 • روانشناس تحصیلی: کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان در در مهدکودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها در جهت بهبود و رفع مشکلات آموزشی و روانی در مسیر پیشرفت تحصیلی
 • روانشناس صنعتی و سازمانی: به عنوان مشاور یا روانشناس به استخدام شرکت‌ها و سازمان‌ها درمی‌آیند و هدف آن‌ها بهبود عملکرد کارکنان، افزایش بهره وری و رضایت شغلی، عارضه یابی های سازمانی، استخدام نیروهای کارآمد است.
 • روانشناس سلامت: به عنوان مشاور در مراکز درمانی روانی با هدف ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده های آنها برای غلبه بر بیماری‌ها
 • روانشناس مشاوره: مشاوران به افراد در گذر از مشکلات و موقعیت‌های پراسترس کمک می کنند و به عنوان مشاور در مراکز مشاوره و بیمارستان‌ها مشغول به کار می‌شوند.
 • روانشناس جرم‌شناسی: در خدمت پلیس جنایی در می‌آیند تا با استفاده از تئوری‌های روانشناسی و روانشناختی به شناسایی علل جرائم، بازسازی و درمان مجرمین بپردازند.
 • روانشناس بالینی: در مراکز درمانی روانی، بیمارستان‌ها در کمک به مددجویان مبتلا به مشکلاتی همچون اضطراب، وسواس، نگرانی، افسردگی و دیگر بیماری‌های روانی کار می‌کنند..
 • روانشناس ورزشی: این افراد به استخدام باشگاه‌ها و فدراسیون‌های ورزشی در می‌آیند. کمک به افراد، تیم‌ها و سازمان‌ها برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی‌گری، آموزش، رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی از وظایف آن‌ها هستند.

بازار کار روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی ‌به چه صورت است؟

یک روانشناس، بعد از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی می‌تواند در مراکز دولتی مانند نیروی انتظامی، کانون اصلاح تربیت، بهزیستی، شهرداری، آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا مشاور مدرسه، در مهد کودک به عنوان مربی مهد فعالیت داشته باشد و در کلینیک‌های درمان اعتیاد به عنوان روانشناس و در مراكز مشاوره به کارهای درمانی بپردازد یا با دریافت مجوز از بهزیستی، اقدام به تاسیس مهد کودک و سرای سالمندان نماید.

برای ورود به بازار کار، علاوه بر آشنایی با مهارت‌های تخصصی رشته مورد نظر باید با سایر مهارت‌های فردی هم آشنایی داشته باشید. در حقیقت، این مهارت‌های فردی هستند که یک شخص را از میان رقبا متمایز می‌کنند و سبب موفقیت او در زمینه‌ها و موقعیت‌های شغلی می‌شوند. چنین مهارت‌هایی سبب تعامل بهتر فرد در سازمان و محیط‌های کاری خواهد شد و به طور معمول با نام «مهارت‌های نرم» از آن نام می‌برند. به همین دلیل، برای یادگیری مهارت‌های فردی، مشاهده مجموعه فیلم‌‌های آموزش توسعه مهارت فردی فرادرس پیشنهاد می‌شود که لینک آن در زیر آورده شده است.

امکان ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در داخل ایران چگونه است؟

روانشناسی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ایران و در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی، با برگزاری کنکور یا بر اساس سوابق تحصیلی (پذیرش بدون کنکور) دانشجو می‌پذیرد. کنکور مقاطع ارشد و دکتری، در گرایش‌های مختلف توسط هر دو وزارت بهداشت و وزارت علوم برگزار می‌شود و منابع آن‌ها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. گرایش‌های مختلف این رشته مقطع کارشناسی ارشد، شامل گرایش‌های زیر است:

 • روانشناسی عمومی
 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی بالینی کودک و نوجوان
 • سنجش و اندازه‌گیری یا روان‌سنجی
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • روانشناسی شخصیت

روانشناسی دانشگاه تهران

ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در خارج از کشور به چه صورت است؟

داوطلبان تحصیل روانشناسی در خارج از کشور هر روز در حال افزایش هستند. از آن‌جایی که روانشناسی یک علم جهان شمول است و مطالعه رفتارها در فرهنگ‌های مختلف همواره برای روانشناسان جذاب است. تحصیل در کشورهای دیگر می‌تواند دنیایی جدید به روی روانشناس بگشاید. روانشناسان تعلیم‌دیده و آشنا با تحقیقات علمی بین‌المللی افراد مهمی در جامعه محسوب می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر و بهتر با سایر رشته‌های دانشگاهی روی این لینک کلیک کنید.

دانشگاه‌های معتبر بسیاری در سراسر جهان، پذیرای دانش آموختگان رشته روانشناسی هستند. برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا داشتن مدرک GRE ضروری خواهد بود. به‌طور کلی گرفتن فاند و بورس شدن در رشته روانشناسی در خارج از کشور بسیار رقابتی و سخت‌گیرانه است. آلمان یکی از کشورهای پیشرو در روانشناسی است و داشتن سطحی از دانش زبان آلمانی به قبولی دانشجو کمک زیادی می‌کند.

توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، باید با زبان‌ خارجی کشور مورد نظر و همچنین زبان انگلیسی آشنایی خوبی داشته باشید. علاوه بر این، برای اثبات آشنایی با زبان انگلیسی نیز به شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و معتبر زبان خارجی مانند تافل، آیلتس و دولینگو نیاز دارید. برای شروع این مسیر می‌توانید از مجموعه فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی فرادرس کمک بگیرید.

دروس دانشگاهی رشته روانشناسی تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟

دروس دانشگاهی کاملا مرتفع‌کننده نیاز دانشجویان در بازار کار خواهند بود. با این رویکرد که پایه‌های هر زیرشاخه در دانشگاه پی‌ریزی می‌شوند و دانشجو جهت کسب اطلاعات عمیق‌تر نیاز به مطالعه، تحقیق، شرکت در کلاس‌های تخصصی و دریافت سوپرویژن دارد.

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
۱۲ دیدگاه برای «رشته روانشناسی | معرفی گرایش ها، دروس، درآمد و بازار کار+ فیلم آموزشی»

سلام . من لیسانس رشته مدیریت دارم . می خواستم بدانم اگر ارشد روانشناسی عمومی بخوانم میتوانم بعد از اتمام دوره ارشد مطب بزنم ؟؟؟
ویژوال بعدم ای هست که در آزمونهای استخدامی اگر با رشته روانشناسی شرکت کنم مشکلی پیش نمی آید؟؟؟
ممنون از لطفتون

سلام ببخشید در آمد روانشناسی به طور میانگین چند میلیون هستش؟؟؟

سلام خسته نباشید

میشه توضیح بدین که چطور بدون کنکور در رشته روانشناسی در دانشگاه ثبتنام کنیم

سلام و خسته نباشید من دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی هستم و ترم سوم هستم به زبان و روانشناسی علاقه خاصی دارم به نظرتون کارشناسی رو تموم کنم برم ارشد روانشناسی شناسی بخونم یا انصراف بدم برم روانشناسی بخونم یا بعد کارشناسی مترجمی برم دوباره کارشناسی روانشناسی بخونم؟؟؟؟؟

سلام من به شدت بین روانشناسی و مدیریت بازرگانی گیر کردم هر دو رو دوست دارم ولی نمیدونم کدوم بیشتر برام سود آوره از یه طرفم ریاضیم افتضاحه میترسم تو دانشگاه مدیریت به مشکل بخورم میشه راهنماییم کنید

اگه ریاضیت ضعیفه کارت سخت میشه تو مدیریت که یکی از دروس پایه اش ریاضی و کاربرد در مدیریته(تابع، مشتق، انتگرال و…)من که قیدشو زدم با اینکه بازار کارش خوبه

چه جالب منم بین همین دوتا گیر بودم و بازرگانی رو انتخاب کردم البته برای ارشد. چون کارشناسیم که برق بود . با این حال هنوزم به روان شناسی فکر میکنم و حس قاطعی ندارم که حس خوبی نیس

سلام .من دیپلم فنی و حرفه ای دارم.آیا میتونم با این مدرک تو دانشگاه آزاد روانشناسی ثبت نام کنم یا نه؟

سلام روانشناسی جزو رشته های بدون کنکوره بله میتونید

بله میتونید

سلام سوال منم هست لطفا جواب بدید

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *