اگر می‌‌خواهید بدانید که جهان چگونه به اینجا رسیده است، به شما پیشنهاد می‌‌کنیم که این ویدئو را تماشا کنید. این ویدئو یک شبیه‌‌سازی کامپیوتری از سیر تکامل جهان را نشان می‌‌دهد و به شما کمک می‌‌کند تا با نحوه شکل‌‌گیری کهکشان‌‌ها و جایگاه انسان در این جهان بیشتر آشنا شوید. این پروژه شبیه‌‌سازی که Illustris نام دارد، در سال 2014، با صرف 20 میلیون ساعت کار واحد پردازش مرکزی (CPU) و 12 میلیارد عنصر تفکیک، این سیر تکاملی را که بیش از 13 میلیارد سال به طول انجامیده است، در مکعبی به ضلع 35 میلیون سال نوری به نمایش گذاشت. این شبیه‌‌سازی، شکل‌‌گیری طیف وسیعی از انواع کهکشان‌‌ها را توسط ماده دنبال می‌‌کند. همان‌‌طور که مشاهده می‌‌کنید، با تکامل جهان مجازی، بخشی از ماده که همراه با جهان در حال انبساط بود، به دلیل گرانش متراکم می‌‌شود تا رشته‌‌ها، کهکشان‌‌ها و خوشه‌‌های کهکشانی (Cluster of Galaxy) شکل بگیرند.

در این ویدئو که چشم‌‌انداز بخشی از جهان در حال تغییر را از یک دوربین مجازی در حال گردش به نمایش می‌‌گذارد، نخست، تحول ماده تاریک، سپس، گاز هیدروژن کدگذاری‌‌شده توسط دما (0:45) و عناصر سنگین همچون هلیوم و کربن (1:30) و آنگاه دوباره ماده تاریک (2:07) نشان داده شده است. در سمت چپ و پایین ویدیو، گذر زمان پس از مه‌‌بانگ (Big Bang) و در سمت راست و پایین آن، نوع مواد نشان داده شده، درج شده است. همچنین، انفجارهایی (0:50) که در این ویدئو دیده می‌‌شوند، پس زدن حباب‌‌های گاز داغ توسط سیاه‌‌چاله‌‌های (Black Hole) ابرجرم در مرکز کهکشان را نمایش می‌‌دهند. تفاوت‌‌های جالبی بین Illustris و جهان واقعی وجود دارد که مورد بررسی قرار گرفته‌‌اند، از جمله اینکه در این شبیه‌‌سازی، بیش از حد ستاره پیر وجود دارد.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *