حتماً هنگامی که با اعداد در اکسل کار می‌کنید، متوجه شده‌اید که با زدن صفر قبل عدد در اکسل، این صفر حذف می‌شود. این وضعیت در هنگامی که می‌خواهیم برای مثال شماره تلفن یا ID افراد را وارد کنیم مشکل ایجاد می‌کند. در این مقاله با روش حل این مشکل و زدن صفر قبل عدد در اکسل آشنا می‌شویم.

حفظ صفر قبل از عدد در اکسل به محض تایپ کردن

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که صفر قبل عدد در اکسل در هنگام وارد کردن حفظ می‌شود، می‌توانید پیش از وارد کردن آن عدد یک علامت گیومه تکی (‘) وارد کنید.

وارد کردن صفر ابتدایی پیش از اعداد در اکسل

در این حالت به اکسل دستور می‌دهیم که مقادیر را به صورت متنی و نه عددی ذخیره کند.

هنگامی که در انتها کلید Enter را بزنید، یک مثلث سبزرنگ در گوشه چپ-بالای سلول نمایش می‌یابد. بدین ترتیب اکسل بررسی می‌کند که آیا شما می‌خواسته‌اید مقدار متنی وارد کنید و یا می‌خواهید آن را به عدد تبدیل کنید.

روی آیکون لوزی کلیک کنید تا فهرستی از کارها ظاهر شود. گزینه Ignore Error را کلیک کنید تا همین وضعیت حفظ شود و عدد به صورت متنی ذخیره شود.

وارد کردن صفر ابتدایی پیش از اعداد در اکسل

در این زمان مثلث سبزرنگ گوشه سلول دیگر ظاهر نمی‌شود.

حفظ صفر قبل عدد در اکسل با اعمال قالب‌بندی

چنان که دیدیم اعمال قالب‌بندی روی متون در زمان وارد کردن آن‌ها کار ساده‌ای است، اما روش بسیار بهینه‌تر آن است که حتی پیش از وارد کردن متون خاص، قالب‌بندی آن‌ها را تعیین کنیم.

به این منظور بازه سلول‌هایی که باید به صورت متنی قالب‌بندی شوند را انتخاب کنید، سپس روی زبانه Home کلیک کرده و فلش لیست را در گروه Number کلیک کرده و گزینه Text را انتخاب کنید.

وارد کردن صفر ابتدایی پیش از اعداد در اکسل

مقادیر وارد شده در این بازه قالب‌بندی شده اینک به صورت خودکار به صورت متن ذخیره می‌شوند و صفر قبل عدد در اکسل نیز حفظ می‌شود.

استفاده از قالب‌بندی سفارشی برای حفظ حالت عددی

دو گزینه قبلی که معرفی کردیم، برای اغلب نیازها مناسب و کافی هستند. اما اگر بخواهیم مقدار مورد نظرمان به صورت عددی بماند و مثلاً محاسبه‌ای روی آن اجرا کنیم به روش دیگری نیز داریم.

برای نمونه ممکن است یک شماره شناسه برای یک صورتحساب در یک فهرست داشته باشیم. این شماره‌های شناسه برای حفظ یکنواختی دقیقاً پنج کاراکتر دارند، مثلاً به صورت 00055 و یا 03116 هستند.

برای اجرای برخی محاسبات ابتدایی، مانند افزودن یا کاهش شماره صورتحساب به صورت خودکار باید آن را به صورت عددی ذخیره کنیم تا بتوانیم آن‌ها را اجرا کنیم.

بازه‌ای از سلول‌ها که می‌خواهید قالب‌بندی کنید را انتخاب نمایید. روی بازه انتخاب شده راست-کلیک کرده و سپس روی Format Cells کلیک کنید. به این ترتیب شاهد درج شدن صفر قبل عدد در اکسل به صورت خودکار خواهیم بود.

وارد کردن صفر ابتدایی پیش از اعداد در اکسل

از زبانه Number گزینه Select را در لیست دسته‌بندی‌ها انتخاب کرده و مقدار 00000 را در فیلد مورد نظر وارد نمایید.

وارد کردن صفر ابتدایی پیش از اعداد در اکسل

وارد کردن پنج صفر، اکسل را ملزم می‌کند که همه اعداد را با این طول اجباری نمایش دهد. اگر فقط سه رقم در یک سلول وارد شوند، دو رقم دیگر به صورت خودکار با صفر پر می‌شوند و به ابتدای عدد اضافه می‌شوند.

وارد کردن صفر ابتدایی پیش از اعداد در اکسل

با کمی آزمودن امکان قالب‌بندی سفارشی، می‌توانید دقیقاً قالب مورد نظر خود را به دست آورید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

telegram
twitter

میثم لطفی

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری همه علاقه‌مندی‌های خود در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و تولید محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *