اینترنت، سئو ۱۴۰ بازدید

بهینه‌سازی برای موتور جستجو (Search Engine Optimization | SEO) در دنیای دیجیتال مارکتینگ به فرآیندی گفته می‌شود که از طریق آن می‌توانید ترافیک ارگانیک وب‌سایت خود و همینطور جایگاه آن در صفحه نتایج جستجوی جستجوگرهای مانند گوگل و بینگ را بهبود ببخشید. سئو مقوله‌ای بسیار گسترده است و علاوه بر اینکه باید به تولید محتوا با کیفیت برای وب‌سایت مشغول شوید، بلکه لازم است به پایش سلامت فنی وب‌سایت خود نیز بپردازید، از سایت‌های دیگر لینک به دست آورید و حضوری فعالانه در حوزه کاری خود داشته باشید.

فهرست مطالب این نوشته

در این مقاله قصد داریم شما را با هرآنچه لازم است راجع به بهینه‌سازی موتور جستجو یا همان سئو بدانید آشنا سازیم. برای این کار، لازم است ابتدا با نحوه کارکرد موتورهای جستجو مانند گوگل آشنا شویم، الگوریتم پشت آن را درک کنیم و سپس به سراغ مواردی برویم که باعث می‌شوند وب‌سایت شما به شکلی اصولی، جایگاهی قابل توجه در صفحه نتایج جستجو به دست آورد و روز به روز مخاطبان بیشتری را به خود جلب کند.

ناگفته نماند که این مقاله به مفاهیم بنیادین SEO اختصاص یافته و قرار است ذهنیتی جامع راجع به این علم به شما بدهد. اگر نیازمند اطلاعات کامل‌تر راجع به نحوه کار با سئو هستید، مطالعه مقاله جامع «آموزش بهینه‌سازی سایت برای گوگل و موتورهای جستجو» را پیشنهاد می‌کنیم.

موتورهای جستجو چطور کار می‌کنند؟

سئو چیست

موتورهای جستجوی گوناگون مانند گوگل از فرایند‌ها - یا الگوریتم‌های - پیچیده‌ای بهره می‌برند که اصلی‌ترین کار آن‌ها، سامان دادن و رده‌بندی محتوای اینترنتی است. الگوریتم‌ها گستره متنوعی از فاکتورهای گوناگون را مد نظر قرار می‌دهند و سپس تصمیم می‌گیرند که هر صفحه وب باید چه جایگاهی در نتایج جستجوی کاربران داشته باشد.

به صورت خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، موتورهای جستجو محتوای دیجیتالی را برداشته و این اطلاعات را در صفحات نتایج جستجو مرتب می‌کنند. هدف غایی این است که کاربرانی که دست به جستجو برای عبارتی خاص زده‌اند، از آنچه در «صفحه نتایج موتور جستجو« (یا به اصطلاح SERP) می‌یابند راضی باشند.

بخش اعظمی از فرایند سئو، تعیین و به کارگیری کلمات کلیدی مناسب برای محتوای شما است. کلمات کلیدی در واقع کلمات یا عباراتی هستند که کاربران هنگام جستجو از طریق جستجوگرها، آن‌ها را وارد می‌کنند. کلمه کلیدی صفحه شما باید مرتبط با کسب‌وکار شما باشد و در حالت ایده‌آل، به صورت گسترده از سوی کاربران مورد جستجو قرار گیرد. به عبارت دیگر، وقتی شمار زیادی از کاربران سوالی مشخص را از گوگل می‌پرسند، این شما هستید که باید یک صفحه مخصوص برای پاسخ دادن به همان سوال ایجاد کنید و آن‌ها را به سمت خود بکشید.

در نظر داشته باشید که استفاده دوباره و دوباره از یک کلمه کلیدی در مقاله یا پست وب‌سایت شما رویکردی منسوخ است که کمکی به رده‌بندی وب‌سایت در گوگل نمی‌کند. در عوض باید از کلمه کلیدی برای هدایت محتوایی که می‌نویسید در جهت درست بهره بگیرید.

گوگل چطور کار می‌کند؟

سئو چیست

هدف اصلی از تعیین استراتژی سئو این است که به بهترین و بالاترین جایگاه ممکن در صفحه نتایج جستجوی گوگل دست پیدا کنید.

برای یافتن و رده‌بندی محتوا، جستجوگر گوگل گام‌های زیر را طی می‌کند:

۱. خزیدن یا Crawling: گوگل از «بات‌‌هایی» استفاده می‌کند که وظیفه اصلی‌ آن‌ها «خزیدن» یا «کراول» کردن در سطح وب و یافتن صفحات تازه یا صفحات به‌روزرسانی شده است. برای اینکه گوگل قادر به یافتن یک صفحه باشد، صفحه مورد نظر باید لینک‌هایی داشته باشد که آن را به ربات‌های خزنده وب نشان می‌دهند. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه یک صفحه حاوی لینک‌های بیشتری باشد، گوگل هم آسان‌تر قادر به یافتن آن خواهد بود.

۲. فهرست‌سازی یا Indexing: پس از این، گوگل به تحلیل لینک‌هایی می‌پردازد که توسط بات‌ها کشف شده‌اند و سعی می‌کند از این سر در آورد که صفحه مورد نظر چه موضوعی را در بر می‌گیرد. برای تحقق این مهم، گوگل به چیزهایی مانند محتوا، تصاویر و دیگر فایل‌های رسانه‌ای نگاه می‌کند. سپس این اطلاعات درون «Google Index» (یا همان پایگاه داده گوگل) ذخیره می‌شوند.

۳. وقتی گوگل فرایند سنجش لینک‌ها را به پایان رساند، تعیین می‌کند که کدام صفحات بیشترین ارتباط را با جستار (یا کوئری)های مد نظر کاربران دارند و به رده‌بندی آن‌ها در صفحه نتایج جستجو مشغول می‌شود.

الگوریتم گوگل چیست؟

سئو چیست

الگوریتم جستجوی گوگل به معنای فرایند داخلی گوگل برای رده‌بندی محتوا است. این الگوریتم، گستره متنوعی از فاکتورها را مد نظر قرار می‌دهد و سپس راجع به چگونگی رده‌بندی محتوا تصمیم‌گیری می‌کند. الگوریتم گوگل در گذر زمان بارها و بارها تغییر کرده، اما پس از تازه‌ترین تغییرات، تمرکز اصلی بر این بوده که مقاصد کاربر از جستجوی عبارات خاص، با استفاده از مدل‌های زبانی درک شود.

متاسفانه هیچکس در بیرون از دایره داخلی گوگل به طور کاملا دقیق و با جزییات کامل نمی‌داند که تمام فاکتورهای این شرکت برای رده‌بندی محتوا چیست. کاملا هم قابل درک است که چرا گوگل با تمام توان خود از این فرمول جادویی محافظت کرده و آن را از چشم عموم دور نگه می‌دارد.

اما خبر خوب اینکه گوگل یک خط مشی کلی برای کاربران خود ترسیم کرده و از بهترین رویکردهای ممکن برای موفقیت در صفحه نتایج جستجو پرده برداشته. علاوه بر این، افراد متخصص نیز هر از گاهی نکات جالبی راجع به الگوریتم گوگل به اشتراک می‌گذارند.

اما از این‌ها که بگذریم، هنگام بهینه‌سازی سایت خود، لازم است به چند نکته کلی که توسط خود گوگل اعلام شده‌اند توجه نشان دهید:

 • مقصود: آیا محتوای شما به سوالات کاربران شما پاسخ می‌دهد یا همان چیزی که می‌خواهند ببینند را پیش چشمان آن‌ها می‌گذارد؟ فاکتورهایی مانند زبان، شادابی محتوا و مترادف‌ها تاثیری چشمگیر بر میزان موفقیت شما می‌گذارند.
 • ارتباط: وقتی الگوریتم گوگل به این نتیجه می‌رسد که محتوای شما با مقصود کاربران از جستجوی هر جستاری که در ذهن دارند همسو است، به اسکن پایگاه داده خود می‌پردازد تا ببیند محتوای شما از نظر ارتباطی، به چه جایگاهی دست پیدا می‌کند. اینجاست که سئو داخلی (یا On-Page SEO) شکلی حیاتی به خود می‌گیرد. اگر واضح‌ترین و مرتبط‌ترین محتوای ممکن را در اختیار جستجوگران گذاشته باشید، به احتمال فراوان جایگاه بهتری هم در صفحه نتایج جستجو به دست خواهید آورد.
 • کیفیت: بله، شاید این‌طور به نظر برسد که محتوایی که مقصود جستجو و ارتباط خوبی داشته باشد، به صورت پیش‌فرض با کیفیت نیز هست. اما در حقیقت، الگوریتم گوگل به شکلی متفاوت به موضوع نگاه کرده و کیفیت را می‌سنجد. رویه‌ای که گوگل برای کیفیت‌سنجی در پیش می‌گیرد، از سوی بسیاری E-A-T نام‌گذاری شده که مخفف «تخصص» (Expertise)، «اعتبار» (Authoritativeness) و «قابل اعتماد بودن» (Trustworthiness) است.

مجازات‌های گوگل

«مجازات‌های گوگل» (Google Penalties) به معنای اثرات یا پیامدهایی منفی هستند که رده‌بندی یک وب‌سایت را تحت الشعاع قرار می‌دهند. این مجازات‌ها در واقع فعالیت‌هایی دستی هستند که از سوی گوگل و برای مقابله با تاکتیک‌های نادرست سئو به کار بسته می‌شوند.

یادگیری نکات مختلفی که راجع به صفحات نتایج جستجو وجود دارد می‌تواند کاری زمان‌بر و اندک دشوار باشد. اما در صورتی که به مطالعه این مقاله ادامه دهید، شما را با نکاتی ارزشمند آشنا می‌کنیم و از جایی به بعد، خودتان قادر به شناسایی رویکردهای اشتباه در استراتژی سئو وب‌سایت‌ها خواهید بود.

چرا سئو مهم است؟

سئو چیست

سئو از آن جهت اهمیت دارد که می تواند به موفقیت کسب‌وکار شما کمک کرده و آن را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهد. تبلیغات پولی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند به دیده شدن شما یاری برساند، اما زیبایی سئو این است که اگر به درستی به کار بسته شود، در گذر زمان و در بازه‌های طولانی، ترافیک بیشتری را روانه وب‌سایت شما می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که بهینه‌سازی موتور جستجو اساسا باعث می‌شود که وب‌سایت شما ترافیک «رایگان» دریافت کند. اگر صفحاتی با کیفیت در وب‌سایت خود داشته باشید که به خوبی به جستارهای کاربران پاسخ دهند، درست در بالای صفحات نتایج جستجوی گوگل نقش ظاهر خواهند شد. به این ترتیب، وب‌سایت شما جزو نخستین مواردی خواهد بود که به چشم جستجوگران می‌آید و فرصتی خواهید داشت تا آن‌ها را با سایت و کسب‌وکار خود آشنا کنید.

با این حال دلایل دیگری هم برای در اولویت قرار دادن سئو وجود دارد. بهینه‌سازی موتور جستجو:

 • نرخ تبدیل شما را افزایش می‌دهد.
 • توجه افراد بیشتری را که تا به امروز با وب‌سایت شما آشنا نبوده‌اند جلب می‌کند.
 • به افزایش فروش محصولات یا خدمات منجر می‌شود.
فیلم آموزشی مرتبط

سئو چطور کار می‌کند؟

سئو چیست

سئو هنر متقاعدسازی موتورهای جستجو به این است که محتوای شما را به عنوان بهترین، معتبرترین و برجسته‌ترین راهکار برای مشکلی که کاربر با آن مواجه شده‌ معرفی کنند.

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، زمانی که بات‌های خزنده گوگل روند جمع‌آوری اطلاعات موجود در صفحات را به پایان می‌رسانند، آن‌ها را روانه پایگاه داده گوگل می‌کنند. الگوریتم‌های موتور جستجو سپس به بازنگری در فهرست اطلاعات پرداخته و براساس فاکتورهای رده‌بندی گوناگون، تعیین می‌کنند که صفحات مختلف بسته به جستارهای مورد نظر کاربران باید چه جایگاهی در نتایج جستجو داشته باشند.

در حال حاضر، صفحات نتایج جستجوی گوگل به صورت معمول با نتایجی آغاز می‌شوند که در ازای پرداخت مبالغی مشخص به شرکت گوگل در بالاترین نقطه قرار گرفته‌اند و سپس نوبت به نمایش ترافیک ارگانیک می‌رسد (که در واقع ترافیک مبتنی بر کیفیت صفحات است).

سئو داخلی (On-Page SEO)

سئو داخلی یا On-Page SEO به معنای بهینه‌سازی محتوای موجود در صفحات وب است. برخلاف تاکتیک‌های خارجی (یا Off-Page)، کنترل فاکتورهای موثر بر سئو داخلی در دست خود شماست. به عنوان مثال شما می‌توانید تگ‌های عنوان در توضیحات متا صفحه خود را به‌روزرسانی کرده و محتوای منحصر به فرد خودتان را بسازید.

سایر موارد مرتبط به سئو داخلی که می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید به شرح زیر است:

 • کلمات کلیدی: با استفاده از استراتژی‌های گوناگون یا ابزارهایی مانند Keyword Magic Tool، لازم است فرایند تولید محتوا را با پژوهش روی کلمات کلیدی گوناگون آغاز کنید. با چنین ابزارهایی می‌توانید داده‌های فراوانی راجع به میزان جستجوی مردم برای کلمات کلیدی خاص به دست آورید یا بسنجید که رده‌بندی در صفحه نتایج جستجوی یک کلمه کلیدی مشخص چقدر دشوار است. با این کار می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه قشری از مخاطبان را با کدام کلمات کلیدی هدف قرار دهید.
 • تولید محتوا: وقتی کلمات کلیدی اولیه و ثانویه خود را راجع به سوژه‌ای مشخص پیدا کردید، باید با در نظرگیری مقصود کاربر شروع به تولید محتوا و نگارش متن کنید. این یعنی باید متوجه شوید که افرادی که عبارتی خاص را جستجو می‌کنند، دقیقا به دنبال چه چیزی می‌گردند. اگر یک نفر عبارت «رنگ‌های موبایل گلکسی اس ۲۲ سامسونگ» را جستجو می‌کند، لازم است نه‌تنها راجع به رنگ‌های این موبایل در متن خود صحبت کنید، بلکه تصویری از رنگ‌‌های گوناگونی آن که احتمالا کاربر می‌خواهد ببیند نیز در پست خود قرار دهید.
 • سرعت صفحه: کاربران معمولا در صورتی که اطلاعات مورد نظر خود را به سرعت به دست نیاورند از صفحات وب خارج می‌شوند. بنابراین با استفاده از ابزار PageSpeed Insight گوگل باید اطمینان حاصل کنید که صفحه وب شما با بالاترین سرعت ممکن بارگذاری می‌شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد، این ابزار راهکارهایی برای بهبود شرایط در اختیارتان قرار می دهد.
 • لینک کردن داخلی: همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، گوگل به کمک لینک‌های مختلف به خزیدن در سطح اینترنت مشغول می‌شود و این یعنی لینک‌ کردن به صفحات داخلی، عنصری حیاتی در استراتژی سئو شما به حساب می‌آید. لینک‌ها در واقع تکیه‌گاه شما به حساب می‌آیند و با متصل کردن صفحات موثق و معتبر به صفحاتی که تازه ایجاد شده‌اند یا صفحاتی که نیاز به بهبود دارند، می‌توانید شرایط بهتری برای محتوا خود رقم بزنید.

سئو خارجی (Off-Page SEO)

سئو خارجی به معنای تمام تاکتیک‌های بهینه‌سازی‌ای است که در بیرون از محیط تحت مالکیت شما اتفاق می‌افتد. این تاکتیک‌های خارجی به موتورهای جستجو و همینطور جستجوگران کمک می‌کنند تا میزان اعتبار، ارتباط و موثقیت وب‌سایت شما را بسنجند.

اگرچه سئوی خارجی می‌تواند دربرگیرنده مواردی مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسر مارکتینگ باشد، اما می‌توان این بحث را پیش کشید که مهم‌ترین مسئله، لینک‌سازی است.

لینک‌سازی به این معنا است که کاری کنید که سایر وب‌سایت‌های موجود در سطح اینترنت، لینک وب‌سایت شما را در صفحات خود قرار دهند. چنین لینک‌هایی نقش تکیه‌گاه را ایفا می کنند و بنابراین اگر لینک سایت شما سر از یک وب‌سایت بسیار معتبر درآورد، نه‌تنها ترافیک بیشتری به دست خواهید آورد، بلکه در نگاه جستجوگر گوگل نیز اعتبار بیشتری می‌یابید.

در نظر داشته باشید که لینک‌های بیشتر را نمی‌توان لزوما بهتر به حساب آورد: بک لینک ‌هایی که به شکلی هرز به دست آمده‌اند اثر مثبتی روی سایت شما نمی‌گذارند و حتی می‌توانند مجازات از سوی گوگل را به همراه آورند. بنابراین از خریدن لینک یا استفاده از هر راه میانبر دیگری خودداری کنید.

در بخش‌های بعدی این مقاله بیشتر راجع به لینک‌سازی صحبت خواهیم کرد. اما ابتدا بیایید راجع به اصلی‌ترین عوامل و فاکتورها در روند بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو صحبت کنیم.

محتوا

بیل گیتس یک‌بار گفت: «محتوا، پادشاه است» و این گفته همین امروز هم کاملا حقیقت دارد. اما از نقطه نظر سئو، این گفته به چه معناست؟ هرچه محتوای تولیدی شما بهتر باشد، جایگاه بالاتری هم در صفحات نتایج جستجو به دست خواهید آورد.

اما چه چیزی محتوای معرکه را از محتوای بی‌کیفیت متمایز می‌کند؟ در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد. اما ابتدا بیایید از این بگوییم که اصلی‌ترین نقاط تمرکز به هنگام تولید محتوا چه مواردی هستند.

عناوین متا و توضیحات متا

عناوین متا (Meta Titles) و توضیحات متا (Meta Descriptions) در اکثریت مواقع تعیین می‌کنند که گوگل چه چیزی را در نتایج جستجو به کاربران نشان می‌دهد.

یک عنوان متای دقیق (که به آن برچسب عنوان یا Title Tag هم گفته می‌شود) به شکلی دقیق و واضح توضیح می‌دهد که در صفحه مورد نظر چه چیزی انتظار کاربر را می‌کشد و در نتیجه، او را به کلیک یا عدم کلیک روی نتیجه مورد نظر ترغیب می‌کند.

عناوین متا و توضیحات متا مثل بروشورهایی تبلیغاتی می‌مانند که کاربران را به داخل وب‌سایت شما می‌کشند و از سوی دیگر به گوگل کمک می‌کنند تا درکی بهتر از محتوا و هدف پشت هر صفحه به دست آورد. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که از کلمه کلیدی اصلی خود در توضیحات متا بهره برده‌اید. چنین کاری هم به نفع کاربران خواهد بود و هم به نفع موتورهای جستجو.

سرتیترها

عنوان یا تیتری که کاربر به هنگام ورود به صفحه شما مشاهده می‌کند، سیگنالی بسیار مهم برای گوگل به حساب می‌آید. درست مانند عنوان متا، سرتیتر (یا اصطلاحا هدینگ) پست شما باید کاملا واضح و حاوی عباراتی باشد که کاربر آن‌ها را جستجو کرده. با رعایت این قاعده، بار دیگر هم به گوگل و هم به کاربر اطمینان خاطر خواهید داد که با مطلبی با کیفیت روبه‌رو هستند.

سبک نگارشی

نوشته‌های خود را ساده، سرراست و متمرکز نگه دارید. جملاتی کوتاه بنویسید، محتوای خود را تبدیل به بخش‌هایی خرد و قابل هضم کنید و هیچوقت از سوژه فاصله نگیرید. با این کار، خوانندگان می‌توانند فورا راه حل مشکل خود را بیابند. محتوای خود را به گونه‌ای سامان دهید که به راحتی درک شود و تعامل‌پذیر باشد.

غنای محتوا

محتوای شما باید شکلی چند رسانه‌ای داشته و غنی به حساب آید. بنابراین تا جای ممکن از فایل‌های صوتی، ویدیویی و تصویری استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که گوگل قادر به درک درون‌مایه تصاویر یا ویدیوها نیست.

بنابراین وقتی به سراغ این فرمت‌های غنی‌تر می‌روید، لازم است از تگ‌های متا مناسب نیز استفاده کنید تا هم گوگل و هم افرادی که از مشکلات مربوط به بینایی رنج می‌برند متوجه شوند محتوای مورد نظر راجع به چیست. علاوه بر این می توانید نسخه‌ای متنی از همان تصاویر و ویدیوها داشته باشید تا نظر آن‌هایی که مطالعه را ترجیح می‌دهند را نیز جلب کنید.

لینک‌های بیرونی

لینک‌های بیرونی (Outbound Links) - یا لینک‌های شما به وب‌سایت‌های خارجی - به منابعی منتهی می‌شوند که موثق بودن محتوای شما را تایید می‌کنند و به نویسنده متن اعتبار می‌بخشند.

انواع محتوا

در دنیای امروز می‌توان به تولید گستره وسیعی از محتوا مشغول شد که هرکدام در مقطعی مشخص، به درد کاربران مشخص می‌خورند. یک استراتژی محتوایی خوب، انواع اشکال محتوا را در برمی‌گیرد. برخی از انواع محتوا که می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید به شرح زیر است:

 • فهرست‌ها: هم کاربر و هم گوگل، عاشق فهرست‌ها است. درک کردن لیست‌ها و تعامل با آن‌ها بسیار آسان است.
 • راهنماها: این دست از مقالات، رویکردی قدم به قدم در پیش می‌گیرند و پاسخی دقیق برای همان سوالی که کاربر جستجو کرده به ارمغان می‌آورند. اگر می‌خواهید به سوالات مشخص کاربران پاسخ دهید، به سراغ کلمات و عبارات کلیدی طولانی‌تر بروید.
 • راهنماهای فرم طولانی: چنین مقاله‌هایی تلاش و زمان زیادی می‌طلبند، اما در حین حال باعث می‌شوند که مخاطب شما به شکلی دقیق و عمیق از تمام ابعاد یک سوژه سر در آورد.
 • جدول‌ها: جدول‌های داده موجود در صفحات وب‌سایت شما به راحتی از سوی گوگل درک می‌شوند. از سوی دیگر، با تعبیه اطلاعات بدین شکل می‌توانید هضم داده را برای مخاطبان آسان‌تر کنید.
 • پست‌های گرافیکی: چنین پست‌هایی می‌توانند دربرگیرنده تصاویر یا طراحی‌های گوناگون باشند. با گذشت هر روز، گوگل جایگاه بهتری به چنین پست‌هایی در صفحات نتایج جستجو می‌دهد، خصوصا اگر کاربر در حال کار با موبایل‌ هوشمند باشد. علاوه بر این، تصاویر - زمانی که به خوبی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و از تگ‌های مناسب برخوردار باشند - می‌توانند به بازدید از وب‌سایت شما از طریق سرویس Google Image منجر شوند. نیازی به اشاره نیست که حداقل در برخی صنایع و هنگام جستجو برای برخی کلمات کلیدی خاص، جستجوگر تصویر گوگل از محبوبیت فراوانی برخوردار است و برای مثال می‌توان به حوزه‌های فشن و توریسم اشاره کرد.
 • اینفوگرافی‌ها: اینفوگرافی‌ها تصاویری هستند که انبوهی از اطلاعات مختلف را به شکلی جذاب مقابل چشم کاربران قرار می‌دهند و همین باعث می‌شوند که بتوانند محتوایی مستقل از متون به حساب آیند. چنین محتوایی می‌تواند توجه مخاطبان شما را به خود جلب کرده و منجر به تعامل هرچه بیشتر از سوی آن ها شود. از سوی دیگر، اینفوگرافی‌ها گزینه‌ای عالی برای لینک‌سازی نیز به حساب می‌آیند.
 • ویدیوها: درست مانند رویه‌ای که با تصاویر در پیش گرفته شده، گوگل روز به روز ویدیوهای بیشتری را در نتایج جستجو می‌آورد. این موضوع به صورت خاص راجع به ویدیوهای آموزشی مصداق دارد.
 • پادکست‌ها: پادکست‌ها طی چند سال اخیر از محبوبیت شگرفی برخوردار شده‌اند، خصوصا در برخی حوزه‌های خاص‌تر. درست مانند ویدیوها و تصاویر، گوگل پادکست‌ها را نیز در صفحات استاندارد نتایج جستجو به نمایش در می‌آورد.
 • وبینارها: وبینار یک جلسه یا ارائه آنلاین و زنده است که در دسترس عموم مردم قرار گرفته. وبینارها نه‌تنها در جذب مخاطب و تعامل با او موثر عمل می‌کنند، بلکه می‌توانند محتوایی طولانی‌مدت در اختیار شما بگذارند. این بدان خاطر است که حتی بعد از اتمام رویداد زنده هم می‌توانید ویدیو را با مردم به اشتراک بگذارید تا در هر زمانی به تماشای آن مشغول شوند.
 • کتاب‌های الکترونیکی (Ebooks): کتاب‌های الکترونیکی در واقع کتاب‌هایی قابل دانلود هستند که معمولا در فرمت پی‌دی‌اف تهیه شده و به صورت رایگان در دسترس مردم قرار می‌گیرند. چنین کتاب‌هایی گزینه‌ای ایده‌آل برای محتوای عمیق شما به حساب می‌آیند و ضمنا از طریق آن‌ها قادر به جمع‌آوری اطلاعات بیشتری راجع به مخاطبان خود خواهید بود.

۳ ترفند برای تولید محتوای سئو شده با کیفیت

در ادامه به ۳ ترفند بنیادینی می‌پردازیم که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید محتوای سئو شده بهترین برای وب‌سایت یا بلاگ خود تدارک ببینید.

 1.  همیشه ایده خوبی است که کارتان را با پژوهشی عمیق روی فعالیت‌های رقبا آغاز کنید. آن دست از رقبای مستقیم شما در بلاگ خود چه می‌گویند؟ کدام کلمات کلیدی را هدف قرار داده‌اند؟ لازم است فرصت‌های خود برای صحبت راجع به همان سوژه‌ها را شناسایی کنید و ضمنا به شکلی دقیق‌تر و عمیق‌تر به آن‌ها بپردازید. از سوی دیگر بهتر خواهد بود اگر حفره‌های محتوایی آن‌ها را پر کنید تا شکلی منحصر به فرد و متمایز به محتوای خود ببخشید.
 2. در پژوهش‌های خود متوجه شده‌اید وب‌سایت‌هایی که پیشتر یک کلمه کلیدی به خصوص را هدف قرار داده‌اند متونی کوتاه نوشته‌اند؟ اگر فکر می‌کنید متونی طولانی‌تر می‌تواند کمک بیشتری به مخاطبان برساند، از هر میزان کلمه که لازم است برای پرداخت عمیق به سوژه استفاده کنید. اما این را نیز در نظر داشته باشید که اکثر مخاطبان ترجیح می‌دهند کمترین زمان ممکن را صرف مطالعه مقالات آنلاین کنند.
 3. هنگام نگارش مقالات، دسترس‌پذیری را همواره مد نظر نگه دارید. با استفاده از ابزارهایی مانند SEO Writing Assistant می‌توانید لحن مطلب و همینطور خوانایی آن را بسنجید.

سئو فنی

سئو چیست

سئو فنی یا سئو تکنیکال (Technical SEO) تماما راجع به زیرساخت وب‌سایت شما و کاربردپذیری آن است. سئو فنی درست باعث می شود که گوگل به آسانی قادر به یافتن محتوای شما (در هر زمان که می‌خواهد) باشد و به شکلی صحیح، اطلاعاتی را که درون آن می‌یابد فهرست یا ایندکس کند.

اصلی‌ترین اولویت‌ها در سئو فنی چه هستند؟

 • سرعت صفحه: تمام صفحات وب باید به سرعت بارگذاری شوند. گوگل هم صفحاتی را در اولویت قرار می‌دهد که سرعت بالاتری داشته باشند، چرا که اساس تجربه کاربری بهتری ارائه می‌کنند.
 • سازگاری با موبایل‌: کاربران باید بتوانند به راحتی و از روی دستگاه‌های موبایل به محتوای شما دسترسی داشته باشند. گوگل به سنجش عملکرد محتوای شما روی موبایل‌های هوشمند می‌پردازد و بنابراین بسیار مهم است که سایتی سازگار با این دستگاه‌ها داشته باشید.
 • رابط کاربری: گوگل می‌خواهد سایت‌هایی را به کاربران پیشنهاد کند که طراحی عالی و کاربردپذیری بالا دارند. ساختار سایت شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی کاربر از آن سر در می‌آورد، احساسی خوشایند داشته و از مشاهده آن لذت ببرد. از سوی دیگر لازم است درکی درست از عناصر موجود در صفحه داشته باشید و گزینه‌های ناوبری را به بهترین شکل و در بهترین نقاط ممکن تعبیه کنید.
 • اسکیما مارک‌آپ: این مورد را می‌توان زبانی به حساب آورد که گوگل با آن به مکالمه می‌پردازد. اسکیما مارک‌آپ محتوای شما را به گونه‌ای برای گوگل توضیح می‌دهد که برای این موتور جستجو قابل فهم باشد و در نتیجه، هضم و درک آن نیز آسان‌تر می‌شود.

۳ ترفند برای دستیابی به سئو فنی بهتر

چطور می‌توان سئو فنی وب‌سایت را به بالاترین بازدهی ممکن رساند؟ این سه ترفند گزینه‌هایی عالی برای شروع به حساب می‌آیند.

 1. نسخه رونوشت (+) سایت خود را در ایندکس گوگل بررسی کنید.
 2. توجهی ویژه به سرعت بارگذاری سایت نشان دهید. به بازنگری در هر آن‌چیزی بپردازید که باعث شده عملکرد صفحه شما کند شود و به آن دسته از قابلیت‌های فنی که سرعت بارگذاری را کاهش می‌دهند توجه کنید. Page Speed (+) ابزاری رایگان است که از سوی گوگل توسعه یافته و به شما کمک می‌کند عملکرد صفحات وب را از نظر سرعت بارگذاری بسنجید.
 3. ساخت یک فایل robot.txt را فراموش نکنید.

معماری وب‌سایت

معماری وب‌سایت به این معناست که صفحات وب چطور دسته‌بندی و مرتب می‌شوند. در یک معماری وب‌سایت صحیح، تجربه کاربری اولین و اصلی‌ترین اولویت است. اگر ناوبری در یک وب‌سایت آسان و معماری آن قاعده‌مند باشد، کاربران به احتمال بالاتری زمان بیشتری را صرف گشت‌وگذار در آن و تعامل با اجزای گوناگون می کنند.

هنگام فکر کردن به تجربه کاربری یک وب‌سایت، لسیار ضروری است که به بازدیدکنندگان کمک کنید با کمترین تعداد کلیک ممکن، به همان نقطه‌ای که می‌خواهند برسند. از سوی دیگر، ناوبری از نقطه الف به نقطه ب و سپس بازگشت به نقطه الف باید به آسان‌ترین شکل ممکن میسر شود. ناگفته نماند که معماری صحیح باعث می‌شود گوگل هم راحت‌تر قادر به کراول و فهرست کردن سایت‌ها باشد.

۳ ترفند برای دستیابی به بهترین معماری وب‌سایت

اگرچه معماری وب‌سایت پیچیده‌تر از آن است که در قالب تنها سه نکته و ترفند خلاصه شود، اما مواردی که در پایین آورده‌ایم درک اولیه صحیحی از کاری که باید انجام شود پدید می‌آورند:

 1. لینک‌های بیش از حد پیچیده برای صفحات وب خود نسازید. گوگل لینک‌های تمیز و سرراست را می‌پسندد. از عبارات ساده، حروف کوچک انگلیسی، خط تیره میان کلمات و همینطور کلماتی که سوژه صفحه را توصیف می‌کنند بهره ببرید.
 2. استفاده از یک نقشه سایت باعث می‌شود گوگل به شکلی آسان‌تر قادر به خزیدن در آن باشد. اگرچه راه‌های گوناگونی برای تهیه نقشه سایت وجود دارد، اما نقشه سایت XML رایج‌ترین مورد به حساب می‌آید.
 3. مراقب زیاده‌روی در استفاده از کلمات کلیدی باشید. استفاده از کلمات کلیدی تکراری یا بسیار مشابه به یکدیگر باعث می‌شود امتیاز منفی دریافت کنید و حتی مورد مجازات گوگل قرار بگیرید.

موثقیت و اعتمادسنجی

گوگل به چند شکل به موثقیت یک وب‌سایت نگاه و آن را اعتمادسنجی می‌کن. دو اصطلاح رایجی که در این حوزه به گوش‌تان خواهد خورد، «E-A-T» و «YMYL» (مخفف Your Money Your Life و به معنای زندگی پول تو، زندگی تو) است. بیایید به هردو مورد نگاهی بیندازیم.

E-A-T

گوگل هنگام اشاره به اعتبار کلی یک وب‌سایت از عبارت E-A-T استفاده می‌کند که مخفف سه کلمه «تخصص» (Expertise)، «اعتبار» (Authoritativeness) و «موثقیت» (Trustworthiness) به حساب می‌آید. این شرکت غول تکنولوژی، اعتبار یا E-A-T سایت شما را در سه سطح مورد بررسی قرار می‌دهد: صفحه، نویسنده و وب‌سایت. از سوی دیگر، گوگل به سنجش این می‌پردازد که آیا محتوای نوشته شده به شکلی موثق، نیازی که هدف قرار داده را برطرف می‌سازد یا خیر.

رویکرد E-A-T آنقدر برای گوگل اهمیت دارد که اگر مستندات مربوط به خط مشی این شرکت در قبال سئو را مطالعه کنید، متوجه می‌شوید بیش از ۲۰۰ بار به کلمات «تخصص»، «اعتبار» و «موثقیت» اشاره شده است.

حالا بیایید به شکلی موجز به هر یک از اجزای E-A-T نگاه کنیم:

 • تخصص: آیا اطلاعات ارائه شده دقیق است؟ آیا این نویسنده یا برند باید اصلا راجع به چنین موضوعی بنویسد؟
 • اعتبار: آیا نویسنده مطلب در حوزه خود مورد احترام است؟ آیا برند در صنعت خود شناخته شده است؟ آیا سایر وب‌سایت‌ها، برندها و افراد در جایی دیگر به محتوای مورد نظر استناد کرده‌اند؟
 • موثقیت: آیا برند و نویسنده مطلب از اعتبار خوبی برخوردار بوده و محتوا نیز قابل اتکا است؟

Your Money Your Life (یا YMYL)

YMYL یا Your Money Your Life (به معنای پول تو، زندگی تو) مفهومی بنیادین برای سیستم‌های رده‌بندی کیفی است. همانطور که گوگل در خط مشی‌های خود آورده، این عبارت به معنای صفحات یا موضوعاتی است که «می‌توانند به شکلی بالقوه بر رضایت، سلامت، ثبات اقتصادی یا امنیت شخص در آینده تاثیر بگذارند».

به همین خاطر بسیار مهم است که صفحاتی که روی موضوعات YMYL دست می‌گذارند واقعا معتبر و قابل اعتماد باشند. از جمله موضوعاتی که در دسته‌بندی YMYL قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اخبار و وقایع روز
 • دولت و قانون‌گذاری
 • امور مالی
 • سلامت و امنیت
 • تناسب اندام و سلامت
 • آموزش
 • خانه‌داری و اشتغال

گوگل ادعا می‌کند که «استاندارد‌های بسیار بالایی» در قبال کیفیت چنین صفحاتی دارد، زیرا محتوای YMYL بی‌کیفیت می‌تواند به شکلی مستقیم بر سلامت خواننده تاثیر بگذارد.

هنگامی که مشغول تولید محتوا برای وب‌سایت خود هستید، لازم است از هر دو استاندارد E-A-T و YMYL پیروی کنید تا به نتایج بهتری در موتور جستجوی گوگل دست یابید. در غایی‌ترین حالت، شما باید بهترین گزینه محتوایی را پیش روی مخاطبان بگذارید تا وقتی با چالش‌ها، پرسش‌ها و مشکلات روبه‌رو می‌شوند، در آینده نیز مجددا به سراغ کسب‌وکار شما بیایند.

۳ ترفند برای اعتمادسازی و افزایش اعتبار

 1. یک صفحه در وب‌سایت خود (مثلا صفحه درباره ما) را به نمایش این اختصاص دهید که فعالیت‌های برند شما در کدام رسانه‌ها بازتاب داشته است.
 2. از اسکیما مارک‌آپ در سایت خود استفاده کنید تا گوگل قادر به کسب اطلاعات اضافی و هرچه بیشتر راجع به محتوای شما باشد.
 3. از یک صفحه در وب‌سایت خود برای نمایش نقدها و نظرات مشتریان استفاده کنید.

لینک‌سازی

لینک‌سازی بدین معناست که سایر سایت‌ها، آدرس سایت شما را به صورت هایپرلینک در صفحات خود درج کنند. این یکی از مهم‌ترین ابعاد سئو به حساب می‌آید، زیرا بک‌لینک‌ها را اساسا می‌توان تکیه‌گاه‌هایی به حساب آورد که منجر به افزایش اعتبار یا موثقیت شما می‌شوند.

هرچه تعداد دامین‌ها با کیفیتی که به وب‌سایت شما لینک شده‌اند بیشتر باشد، وب‌سایت شما هم اعتبار بیشتری در چشمان گوگل پیدا می‌کند.

چرا لینک‌سازی مهم است؟

به دست آوردن بک‌لینک‌ها راهی معرکه برای بهبود عملکرد صفحات شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل به حساب می‌آید، البته به این شرط که بک‌لینک‌ها متعلق به وب‌سایت‌هایی معتبر باشند. از سوی دیگر لازم است که لینک‌سازی به صورت داخلی هم انجام شود و در واقع صفحات گوناگون سایت شما به یکدیگر متصل باشند. با این کار گوگل به شکلی آسان‌تر قادر به ناوبری در سایت شما خواهد بود و متوجه می‌شود کدام صفحات از بیشترین میزان اهمیت برخوردار هستند.

در سال ۲۰۱۲ میلادی، گوگل دست به یک به‌روزرسانی بزرگ در الگوریتم خود زد که تحت عنوان «Penguin» شناخته و باعث می‌شود نتوان در لینک‌سازی «تقلب» کرد. این یعنی سایت‌هایی که به شکلی اسپم‌وارانه از لینک‌های گوناگون استفاده می‌کنند به جایگاه چندان بالایی در صفحات نتایج جستجو دست نمی‌یابند.

سپس در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که فرایند شناسایی و سپس نادیده گرفتن این لینک‌های اسپم حالا به صورت بلادرنگ انجام می‌شود. این یعنی بک‌لینک‌های متعلق به سایت‌های بی‌کیفیت به صورت کامل نادیده گرفته شده و هیچ کمکی به رده‌بندی وب‌سایت شما نمی‌کنند. بنابراین هنگام لینک‌سازی باید کاملا بر کیفیت متمرکز بود و نه کمیت.

چطور لینک بسازیم؟

یک راه خوب برای شروع رویه لینک‌سازی، تولید محتوایی است که به صورت طبیعی لینک‌های گوناگون به دست می‌آورد. برخی روش‌های انجام کار به شرح زیر هستند:

 • تولید محتوای کارآمد و معتبر در حوزه فعالیت خودتان
 • هدف قرار دادن کلمات کلیدی صحیح و ارائه محتوا به افراد درست
 • تعبیه محتوای قابل لینک شدن مانند اینفوگرافی‌ها و اطلاعات دست اول که سایت شما را به منبعی برای دیگر سایت‌ها تبدیل می‌کنند

با این همه باید در نظر داشت که لینک‌سازی کاری آنقدرها آسان نیست و باید یک استراتژی لینک‌سازی تمام و کمال داشته باشید تا این فرایند به بهترین شکل ممکن طی شود.

لینک‌سازی شامل شناسایی افرادی می‌شود که از ظرفیت‌های لازم برای لینک کردن محتوای شما برخوردار هستند (به عنوان مثال می توان به صاحبان وب‌سایت‌ها، خبرنگاران، بلاگ‌نویسان و افراد مشابه اشاره کرد). شما باید محتوای خود را پیش چشم آن‌ها گذاشته و همینطور آن‌ها را به تعبیه لینک‌های مورد نظرتان در وب‌سایت‌های خودشان ترغیب کنید. ساده به نظر می‌رسد، مگر نه؟

اگرچه این فرایند کاملا سرراست جلوه می‌کند، اما به طور یقین زمان‌بر است. در ادامه برخی از استراتژی‌های رایج برای لینک‌سازی موفقیت‌آمیز را آورده‌ایم:

 • تولید محتوای ارزشمند و قابل اعتمادی که کاربران ترغیب به اشتراک‌گذاری آن‌ می‌شوند
 • فعالیت مداوم در شبکه‌های اجتماعی
 • دعوت از نویسندگان مهمان برای انتشار پست در وب‌سایت شما
 • یافتن برندهایی که بدون تعبیه لینک، به شما اشاره داشته‌اند
 • تقلید از بک‌لینک‌های رقبا
 • بازپس‌گیری بک‌لینک‌های از دست رفته

۵ ترفند موثر برای تولید محتوای درگیرکننده‌ای که لینک به دست می‌آورد

 1. تولید محتوای داده‌محور: محتوایی تولید کنید که به شکلی منحصر به فرد و کارآمد به تحلیل داده‌های گوناگون می‌پردازد، خصوصا داده‌های دست اول.
 2. تولید محتوای عاطفی: خلق محتوایی که روی عواطف و احساسات انسانی دست می‌گذارد راهی عالی برای به دست آوردن لینک است.
 3. شوخ‌طبعی: اگر بتوانید روی مسائل جذاب دست گذاشته و طنزی را به کار بگیرید که به دل مخاطبان می‌نشیند، چنین محتوایی می‌تواند فرمولی برنده برای لینک‌سازی باشد. از سوی دیگر با تولید این دست از محتوا قادر به جلب توجه و برگرداندن سرها به سمت خود در شبکه‌های اجتماعی خواهید بود.
 4. تمرکز بر همکاری: به تولید محتوایی بپردازید که شامل نقل قول یا مصاحبه با اینفلوئنسرها و افراد برجسته صنعت فعالیت شما می شود. این محتوا به صورت پیش‌فرض «معتبر» به حساب می‌آید، چرا که دارید با افراد برجسته و شناخته‌شده ارتباط می‌گیرید. با چنین محتوایی به احتمال زیاد قادر به لینک‌سازی فراوان خواهید بود - خصوصا از طریق اشخاصی که با آن‌ها مشارکت و همکاری کرده‌اید.
 5. تهیه مقالات معتبر: ساخت این دست از محتوا اندکی چالش‌برانگیز است، اما اگر به درستی انجام شود مزایایی فراوان با خود به همراه می آورد. اگر محتوای شما به شکلی گسترده و دقیق یک سوژه را تحت پوشش قرار دهید، برای مخاطبان ارزش‌سازی می‌کند و در نتیجه به دست آوردن لینک هم آسان‌تر می‌شود.

معرفی نشریلا به عنوان بهترین پلتفرم برای معرفی خدمات، رپورتاژ آگهی و بررسی محصول

نشریلا

همانطور که در بخش قبلی مقاله مطالعه کردید، یکی از اصلی‌ترین روش‌های بهینه‌سازی وب‌سایت برای گوگل، لینک‌سازی و استفاده از رویکردهایی مانند نشر رپورتاژ آگهی است. با این وجود، تهیه متن مناسب برای رپورتاژ آگهی و همینطور پایبندی به لحن رسانه‌ای که قرار است میزبان آگهی شما باشد خود چالشی متفاوت و زمان‌بر به حساب می‌آید. به همین سبب باید از پلتفرمی بهره گرفت که تمامی نکات مهم در تهیه متن رپورتاژ آگهی را در نظر گرفته و متنی با هزینه معقول در اختیار شما بگذارید.

«نشریلا» پلتفرمی مناسب در این حوزه است که نیازهای محتوایی شما را برطرف می‌کند. علاوه بر این، به کمک این بستر می‌توانید متن‌های مرتبط با معرفی و بررسی محصول را نیز منتشر کنید.

سئو بومی

سئو چیست

سئوم بومی (Local SEO) به مجموعه‌ای از تاکتیک‌هایی اشاره دارد که باعث بهینه‌سازی فعالیت‌های آنلاین یک کسب‌وکار در تناسب با جستارهای بومی کاربران می‌شوند. برای مثال اگر تاکنون عبارت «رستوران‌های نزدیک من» را در گوگل جستجو کرده باشید، در واقع یک جستار بومی و متکی بر لوکیشن داشته‌اید.

جستارهای متکی بر لوکیشن معمولا شامل نتایج جستجویی می‌شوند که سه بخش دارند:

 • نتایج مربوط به سرویس مسیریابی گوگل مپس
 • نتایج مربوط به کسب‌وکارهای بومی
 • نتایج مربوط به جستجوهای ارگانیک

پروفایل تجاری گوگل

اطلاعاتی که در بخش بالایی آوردیم، تحت تاثیر «پروفایل تجاری گوگل» کسب‌وکارها قرار دارد. پروفایل تجاری گوگل (Google Business Profile) در واقع راهکاری است که به برندها و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد در صفحات نتایج جستجو مقابل چشم کاربران قرار بگیرند.

مشتریان می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که در پروفایل گوگل خود درج کرده‌اید و از طریق روش‌های گوناگون، با شما ارتباط بگیرند. با استفاده از صفحه پروفایل تجاری گوگل می‌توانید به شکلی قابل توجه، شرایط را برای سئو بومی خود بهتر کنید.

پروفایل تجاری گوگل، محتوا را براساس سه فاکتور اصلی رده‌بندی می‌کند:

 • ارتباط: کسب‌وکارها تا چه میزان به جستار متکی بر لوکیشن کاربران ارتباط دارند؟
 • مسافت: گوگل به محاسبه مسافت هر نتیجه جستجوی مرتبط با عبارات جستجو شده می‌پردازد. اگر جستجوگر مایل به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به لوکیشن دقیق خود نباشد، گوگل از تمام اطلاعاتی که پیشتر راجع به او به دست آورده برای نمایش بهترین نتایج ممکن استفاده می‌کند.
 • اهمیت: این فاکتور به معنای میزان شناخته‌شدگی کسب‌وکار است. از سوی دیگر، «اهمیت» براساس میزان اطلاعات در دسترس راجع به شرکت و کسب‌وکارها مورد نظر نیز تعیین می‌شود.

۳ ترفند برای بهبود دادن سئو بومی

۱. تا جایی که امکان‌پذیر است، اطلاعاتی تمام و کمال راجع به کسب‌وکار خود و همینطور ساعات کاری آن در پروفایل تجاری گوگل درج کنید. اگر مردم به نتایجی دقیق راجع به کسب‌وکار شما دست پیدا کنند، به احتمال بیشتری تبدیل به مشتریان ثابت می‌شوند.

۲. اطمینان حاصل کنید که در صفحه پروفایل تجاری گوگل به سراغ دسته‌بندی درست برای کسب‌وکار خود (و همینطور زیردسته‌های مرتبط با آن‌) می‌روید. به این ترتیب کسب‌وکار شما به شکلی صحیح در صفحه نتایج جستارهای کاربران نمایش داده می‌شود.

۳. نگاهی به فعالیت‌های رقبا بیندازید. چه کاری می‌توان به انجام رساند تا شرایط برای کسب‌وکار شما بهتر از همیشه شود؟

شبکه‌های اجتماعی

شاید این موضوع برای شما جای غافلگیری داشته باشد، اما بله، استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم عنصر مهمی در استراتژی‌های سئو شما به حساب می‌آید. شبکه‌های اجتماعی تاثیری مستقیم روی رده‌بندی شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمی‌گذارند، اما استفاده از آن‌ها یکی از برجسته‌ترین تاکتیک‌های سئو خارجی به حساب می‌آید که باعث می‌شود کسب‌وکارتان مقابل چشمان بیشتری قرار بگیرد، به بیشترین بک‌لینک‌ها دست پیدا کند و به بازیگری برجسته در صنعت مربوطه تبدیل شود.

به عنوان مثال برخی کسب‌وکارها از پروفایل خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر اینستاگرام برای نمایش فرهنگ کاری خود، پاسخ دادن به سوالات مشتریان راجع به محصولات و برطرف‌سازی دغدغه‌های آن‌ها، به شکلی صمیمانه و سریع استفاده می‌کنند.

وقتی به شکلی صحیح از این پلتفرم‌ها استفاده شود، می‌توانید اعتبار برند خود را مدیریت کنید. بار دیگر باید خاطر نشان کنیم که شبکه‌های اجتماعی تاثیری مستقیم روی جایگاه وب‌سایت شما در صفحات نتایج جستجوی گوگل نمی‌گذارند، اما فرصت‌هایی برای لینک‌سازی در اختیار شما خواهند گذاشت که در نهایت و به شکلی غیر مستقیم، بهبود عملکرد در جستجوگر گوگل را به همراه می‌آورند.

۳ ترفند برای بهره‌گیری موثر از شبکه‌های اجتماعی در استراتژی سئو

۱. لینکدین پلتفرمی فوق‌العاده برای اشتراک‌گذاری محتوای تخصصی و حرفه‌ای با دنبال‌کنندگان به حساب می اید اگر می‌خواهید مخاطبان را با برند خود درگیر کنید و دستاوردهای خود را به نمایش بگذارید، این یک شبکه اجتماعی عالی است که تمام اطلاعات لازم را در اختیار مخاطبان خواهد گذاشت.

۲. از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار اخبار هیجان‌انگیز راجع به کسب‌وکار خود استفاده کنید. هرچه محتوای موثق شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتری منتشر شود، شانس بالاتری هم ترند شدن محتوا خواهید داشت.

۳. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، ایده بسیار خوبی است که از دکمه اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در وب‌سایت خود بهره ببرید. این بهینه‌سازی داخلی به کاربران اجازه می‌دهد که محتوا را به شکلی سریع‌ و بی‌دردسر در شبکه‌های اجتماعی دلخواه خود به اشتراک بگذارند و برای شما بک‌لینک بسازند.

پرسش‌های متداول راجع به سئو

در ادامه به چند پرسش رایجی می‌پردازیم که معمولا در ذهن کاربران طرح می‌شود.

سئو چقدر سریع به نتیجه می‌رسد؟

بهینه‌سازی برای موتور جستجو یا همان سئو یک استراتژی طولانی‌مدت به حساب می‌آید. برای اینکه استراتژی شما ثمربخش باشد، لازم است استراتژی سئو خود را به شکلی دقیق بچینید و هم به سراغ بهینه‌سازی داخلی و هم خارجی بروید. برخی از فعالیت‌های شما البته در کوتاه‌مدت نتیجه‌بخش خواهند بود. از مثال‌های رایج می توان به تغییر دادن عناوین متا و سرتیترها یا بهبود دادن محتوای موجود در برخی صفحات اشاره کرد.

سایر تلاش‌ها، مانند تعبیه اسکیما مارک‌آپ در صفحات، تولید محتوای غنی، لینک‌سازی معتبر یا به دست آوردن نقدهای مثبت از سوی کاربران اندکی بیشتر زمان می‌برند و در طولانی‌مدت به ثمر می‌نشینند.

چطور به جایگاه نخست در گوگل دست پیدا کنیم؟

هیچ کار واحدی وجود ندارد که انقلابی در عملکرد استراتژی سئو شما به پا کند. تمام عناصری که در این مقاله شرح داده شده‌اند باید دست به دست یکدیگر بدهند و ترکیب تمام فاکتورهای مد نظر گوگل است که شرایط را برای وب‌سایت و کسب‌وکار شما بهتر خواهد کرد. بهترین رویکردی که می‌توانید نسبت به استراتژی محتوایی خود در پیش بگیرید، استفاده از کلمات کلیدی درست، تولید محتوای مداوم، بهینه‌سازی سئو بومی و سئو فنی و صد البته، تغییر دادن استراتژی‌ها در بزنگاه‌ها و براساس عملکرد کلی است.

سئو داخلی و سئو خارجی چیست؟

سئو داخلی تکنیک‌هایی است که برای بهینه‌سازی صفحات وب برای کسب رتبه بهتر و ترافیک طبیعی بیشتر انجام می‌شود. سئو خارجی به تکنیک‌های بهبود جایگاه وب‌سایت در صفحه نتایج موتور جست‌وجو اشاره دارد.

سخن پایانی راجع به سئو و اهمیت آن برای کسب‌وکار شما

اگر از حجم اطلاعاتی که باید راجع به سئو فرا گرفت وحشت‌زده شده‌اید، لازم است بگوییم که نیازی به نگرانی نیست. مسیرهای گوناگون برای یادگیری سئو در سطوح مختلف وجود دارد و همینطور مشاغل گوناگونی که می‌توانید در آن‌ها فعالیت کنید. سئو در غایی‌ترین حالت یک هنر است و برای فراگیری موثر، نیاز به تمرین دارد. از سوی دیگر لازم است خودتان را به‌روز نگه دارید و از آخرین تغییراتی که در موتورهای جستجو ایجاد می‌شود باخبر باشید.

تمام آنچه برای فراگیری سئو نیاز دارید، ذهنی کنجکاو و تمایلی درونی به این است که کاربران به اطلاعاتی واقعا کارآمد که گره از مشکلات باز می‌کند دست یابند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۹ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

شایان ضیایی دانش‌آموخته مترجمی زبان است. فعالیت‌های کاری او در حوزه تکنولوژی، ویدیوگیم و دانش بوده و در حال حاضر گستره متنوعی از مقالات مجله فرادرس را می‌نویسد.