در مطلب پیشین مروری داشتیم بر تاریخچه، کاربردها و اهمیت زبان برنامه نویسی C++ که می‌توانید آن را با عنوان «آموزش ++C — راهنمای شروع یادگیری» مطالعه کنید. در این مقاله، با روش نوشتن گزاره های شرطی ساده و تودرتو در ++C به کمک عبارت‌های مختلف if…else آشنا می‌شویم.

گزاره if در ++C

گزاره if به ارزیابی عبارت تست درون پرانتز می‌پردازد. اگر عبارت تست، درست ارزیابی شود، گزاره‌های درون بدنه if اجرا می‌شوند. اگر عبارت تست نادرست ارزیابی شود، گزاره‌های درون بدنه if رد می‌شوند.

طرز کار گزاره if چگونه است؟

فلوچارت گزاره if

تصاویر فوق طرز کار یک گزاره if را نمایش می‌دهند.

مثال 1: گزاره if در ++C

خروجی 1

خروجی 2

گزاره if…else در ++C

گزاره if…else کدهای درون بدنه گزاره if را در صورتی اجرا می‌کند که عبارت تست درست ارزیابی شود و در صورتی که نادرست ارزیابی شود، بدنه else اجرا می‌شود. اگر عبارت تست نادرست ارزیابی شود، کدهای درون بدنه else اجرا می‌شود و کدهای درون بدنه if رد می‌شوند.

طرز کار گزاره if…else چگونه است؟

فلوچارت گزاره if…else

مثال 2: گزاره if…else در ++C

خروجی

گزاره If…else تودرتو در ++C

گزاره If…else بسته به این که عبارت تست درست یا نادرست باشد، دو کد متفاوت را اجرا می‌کند. برخی اوقات باید از میان بیش از دو گزینه انتخاب کنیم.

گزاره If…else تودرتو امکان بررسی چندین عبارت تست و اجرای کدهای مختلف برای بیش از دو شرایط متفاوت را در اختیار ما قرار می‌دهد.

ساختار If…else تودرتو

مثال 3: if…else تودرتو در ++C

خروجی

عملگر شرطی/سه‌تایی (؟)

عملگر سه‌تایی روی 3 عملوند عمل می‌کند و می‌تواند به جای گزاره if…else استفاده شود. کد زیر را در نظر بگیرید:

در صورت استفاده از عملگر سه‌تایی به جای کد فوق می‌توان کدی به صورت زیر نوشت:

عملگر سه‌تایی در مورد شروط کوتاه‌تر، خوانایی بیشتری نسبت به یک گزاره if…else دارد. برای مطالعه قسمت بعدی این مجموعه مطلب آموزشی می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 6 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *