جستجوی تمام متن یک قابلیت ضروری جهت فراهم ساختن امکان حرکت در میان صفحه‌های وب‌سایت‌های با محتوای گسترده است. در این مقاله، شیوه پیاده‌سازی امکان جستجوی تمام متن را برای یک اپلیکیشن لاراول بررسی می‌کنیم. در واقع ما از کتابخانه Scout لاراول استفاده می‌کنیم که پیاده‌سازی جستجوی تمام متن را به امری ساده و جذاب تبدیل کرده است.

مستندات رسمی، کتابخانه Scout لاراول را به صورت زیر توصیف می‌کنند:

کتابخانه Scout لاراول یک راه‌حل ساده و مبتنی بر درایور برای افزودن امکان جستجوی تمام متن به مدل‌های Eloquent ارائه می‌کند. Scout با استفاده از «مشاهده‌گرهای مدل» (model observers) به طور خودکار اندیس‌های جستجو را در وضعیتی همگام‌سازی شده با رکوردهای Eloquent حفظ می‌کند.

کتابخانه Scout لاراول به مدیریت دستکاری اندیس‌ها در زمان بروز تغییراتی در داده‌های مدل می‌پردازد. جایی که داده‌ها اندیس می‌شوند به درایوری وابسته است که برای کتابخانه Scout پیکربندی‌شده است.

در حال حاضر کتابخانه Scout از Algolia پشتیبانی می‌کند که یک API موتور جستجوی مبتنی بر کلود است و ما نیز در این مقاله از آن برای نمایش پیاده‌سازی جستجوی تمام متن استفاده خواهیم کرد.

ما کار خود را با نصب کتابخانه‌های Scout و Algolia server آغاز می‌کنیم و در ادامه برخی مثال‌های واقعی را بررسی می‌کنیم که شیوه اندیس‌گذاری و جستجوی داده‌ها را نمایش می‌دهد.

Scout

پیکربندی سرور

در این بخش ما قصد داریم وابستگی‌هایی را که برای کار کردن کتابخانه Scout با لاراول لازم هستند نصب کنیم. پس از نصب، باید کمی آن را پیکربندی کنیم تا لاراول بتواند کتابخانه Scout را تشخیص دهد.

در ادامه کتابخانه Scout را با استفاده از Composer نصب می‌کنیم:

اگر صرفاً خواسته باشیم کتابخانه Scout را نصب کنیم، کار به همین سادگی است. اینک که کتابخانه Scout نصب شده است، ابتدا باید مطمئن شویم که لاراول در مورد آن اطلاع دارد.

در صورتی که با لاراول کار کرده باشید، احتمالاً با مفهوم «ارائه‌دهنده سرویس» (service provider) که امکان پیکربندی سرویس‌ها در اپلیکیشن را می‌دهد، آشنا هستید. بدین ترتیب هر زمان که بخواهید یک سرویس جدید را در اپلیکیشن لاراول پیکربندی کنید، کافی است یک مدخل ارائه‌دهنده سرویس مرتبط را در config/app.php اضافه کنید.

اگر با مفهوم ارائه‌دهنده سرویس در لاراول آشنا نیستید؛ قویاً توصیه می‌کنیم که ابتدا به طور کامل با این مفهوم آشنا شوید.

در مورد اپلیکیشنی که می‌خواهیم طراحی بکنیم باید یک ارائه‌دهنده سرویس به نام ScoutServiceProvider را به فهرست ارائه‌دهنده‌های سرویس در فایل config/app.php اضافه کنیم. روش کار در قطعه کد زیر نمایش یافته است:

اینک لاراول از وجود ارائه‌دهنده سرویسی به نام ScoutServiceProvider آگاهی دارد. کتابخانه Scout به همراه یک فایل پیکربندی ارائه می‌شود که به ما امکان تنظیم نام کاربری و رمز عبور API را می‌دهد.

در ادامه فایل‌های ارائه شده از سوی Scout را با استفاده از دستور زیر منتشر می‌کنیم:

همان طور که می‌بینید بدین ترتیب فایل vendor/laravel/scout/config/scout.php به مسیر config/scout.php کپی شده است.

حساب کاربری Algolia

در ادامه یک حساب کاربری در سرویس Algolia (+) ایجاد می‌کنیم، چون به نام کاربری و رمز عبور API آن نیاز داریم. زمانی که اطلاعات API را به دست آوردید می‌توانید اقدام به پیکربندی تنظیمات مورد نیاز در فایل config/scout.php به شیوه‌ای که در قطعه کد زیر نمایش یافته است، بکنید:

دقت داشته باشید که ما مقدار SCOUT_DRIVER را برابر با درایور algolia تعیین کرده‌ایم. از این رو لازم است که تنظیمات لازم برای درایور Algolia را در انتهای فایل پیکربندی کنید. بدین منظور کافی است مقدار id و secret را که از حساب کاربری Algolia دریافت کرده‌اید تنظیم کنید.

همان طور که شاهد هستید، ما مقادیر را از متغیرهای محیطی واکشی کرده‌ایم، بنابراین باید مطمئن شویم که متغیرهای زیر را در فایل env. به صورت صحیحی تعیین کرده‌ایم:

درنهایت باید SDK مربوط به Algolia PHP را نصب کنیم که برای تعامل با Algolia از طریق API-ها ضروری است. آن را با استفاده از composer و به صورت زیر نصب می‌کنیم:

بدین ترتیب ما همه وابستگی‌های لازم برای ارسال و اندیس کردن داده‌ها در سرویس algolia را در اختیار داریم.

ایجاد قابلیت اندیس‌گذاری و جستجو در مدل‌ها

در بخش قبلی ما همه کارهایی را که برای راه‌اندازی کتابخانه‌های Scout و Algolia لازم بود انجام دادیم و از این رو اینک می‌توانیم داده‌ها را با استفاده از سرویس جستجوی Algolia اندیس‌گذاری و جستجو کنیم.

در این بخش مثالی را بررسی می‌کنیم که شیوه اندیس کردن داده‌های موجود و بازیابی نتایج جستجو از Algolia را نمایش می‌دهد. تصور ما بر این است که شما مدل Post پیش‌فرض را در اپلیکیشن خود دارید و در مثال خود نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

نخستین کاری که باید انجام دهیم، افزودن خصیصه Laravel\Scout\Searchable به مدل Post است. بدین ترتیب مدل Post قابل جستجو می‌شود و لاراول رکوردهای پست را هر بار که یک رکورد پست، اضافه، به‌روزرسانی یا حذف می‌شود، با اندیس Algolia همگام‌سازی می‌کند.

بدین ترتیب مدل Post برای جستجو مناسب‌سازی می‌شود. در ادامه و در وهله نخست فیلدهایی را که می‌بایست اندیس‌گذاری شوند پیکربندی کنیم. البته لازم نیست همه فیلدهای مدل را در Algolia اندیس‌گذاری کنید و بهتر است آن را سبک و کارآمد نگه داریم. در واقع در اغلب موارد به چنین کاری نیاز هم نداریم.

می‌توان toSearchableArray را در کلاس مدل اضافه کرد تا فیلدهایی که قرار است اندیس‌گذاری شوند، پیکربندی شوند.

اکنون آماده ایمپورت و اندیس‌گذاری رکوردهای موجود Post در Algolia هستیم. در واقع کتابخانه Scout این کار را از طریق ارائه دستور artisan زیر ساده‌تر ساخته است:

این دستور همه رکوردهای مدل Post را در یک حرکت ایمپورت می‌کند. همه آن‌ها به محض ایمپورت شدن، اندیس‌گذاری می‌شوند و از این رو در این لحظه آماده کوئری زدن هستند. در ادامه داشبورد Algolia را بررسی کنید تا رکوردهای ایمپورت شده و دیگر ابزارها را مشاهده کنید.

Scout

جمع‌بندی طرز کار Scout

در این بخش مثالی را ارائه می‌کنیم که شیوه اجرای عمل جستجو و عملیات CRUD را که به صورت آنی با اندیس Algolia همگام‌سازی شده‌اند نمایش می‌دهد.

در این بخش فایل app/Http/Controllers/SearchController.php را با محتوای زیر ایجاد می‌کنیم:

البته ما باید مسیرهای مرتبط را نیز اضافه کنیم:

در ادامه از متد query استفاده می کنیم تا ببینیم شیوه جستجو در Algolia چگونه است:

خصیصه Searchable

به یاد داشته باشید که ما مدل Post را با افزودن خصیصه Searchable قابل جستجو کرده‌ایم. از این رو مدل Post می‌تواند از متد search برای بازیابی رکوردها از اندیس Algolia استفاده کند. در مثال فوق ما تلاش کرده‌ایم رکوردهایی را که با کلیدواژه title مطابقت دارند بازیابی کنیم.

در ادامه یک متد add وجود دارد که گردش کار افزودن یک رکورد جدید post را تقلید می‌کند.

در کد فوق هیچ نکته جذابی وجود ندارد و صرفاً یک رکورد post جدید با استفاده از مدل Post ایجاد کرده است. اما مدل Post خصیصه Searchable را پیاده‌سازی می‌کند و از این رو لاراول در این مورد به مقداری کار اضافی برای اندیس کردن رکورد جدیداً ایجاد شده در Algolia دارد. بدین ترتیب همان طور که می‌بینید اندیس‌گذاری به صورت آنی صورت می‌گیرد.

درنهایت یک متد delete وجود دارد که آن را نیز بررسی می‌کنیم:

همان طور که انتظار می‌رود، این رکورد بی‌درنگ پس از حذف شدن از پایگاه داده از اندیس Algolia نیز حذف می‌شود.

در واقع در صورتی که بخواهید مدل‌های موجود را قابل جستجو بکنید، نیاز به هیچ تلاش اضافی از سمت شما وجود ندارد. همه چیز از سوی کتابخانه Scout با استفاده از مشاهده‌گرهای مدل مدیریت می‌شود.

سخن پایانی

بدین ترتیب به پایان این مقاله با موضوع بررسی اجرای جستجوی تمام متن در لاراول با استفاده از کتابخانه Scout و سرویس ابری Algolia رسیدیم. در این مسیر مواردی که لازم بود نصب شوند را توضیح دادیم و با ارائه مثال‌های واقعی عملکرد آن را مورد بررسی قرار دادیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “جستجوی تمام متن در لاراول با Scout — به زبان ساده

  • یه سوال دارم آیا برای پروژه های فروشگاهی و هر پروژه ای که نیاز به اندیس گذاری برای سرچ داره آیا از این اسکات باید استفاده کرد
    و اینکه آیا اسکات پولی هست برای این عملیات کراد و موارد دیگه؟

    فرق اسکات با الستیک سرچ چیه؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *