زمانی که از lint صحبت می‌شود، اغلب توسعه‌دهندگان فکر می‌کنند که به راهنمای سبک کدنویسی مربوط است، اما lint محدود به این نیست. Lint کردن به فرایند آنالیز کد برای خطاهای بالقوه گفته می‌شود. در این مقاله به توضیح روش ساده سازی کد کاتلین با Ktlint می‌پردازیم.

فهرست مطالب این نوشته پنهان کردن

به عنوان یک توسعه‌دهنده اندروید اگر از زبان کاتلین استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که کدتان تمیز و مناسب نوشته شده است. اغلب توسعه‌دهندگان اندروید همچنان تحت تأثیر استایل کدنویسی جاوا هستند و برخی نیز مشغول مطالعه در مورد راهنمای استایل کاتلین (+) هستند.

Ktlint (+) می‌تواند دستیار ما باشد، یک linter که برای تبدیل شدن به فرمت استاندارد نوشتن کد کاتلین ساخته شده است و دارای سادگی، بسط‌پذیری و جامعه کاربری فعال است. اینک سؤال این است که چگونه می‌توانیم از Ktlint در پروژه خود استفاده کنیم. ابتدا می‌توانید ارجاعات وب‌سایت Ktlint را بخوانید. در آنجا روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی معرفی شده است. در این مقاله تنها یکی از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

شروع

فایل را در root پروژه باز کنید و افزونه JLLeitschuh/ktlint-gradle را به پروژه اضافه کنید:

سپس قواعد Ktlint را تنظیم کنید:

این کد را نیز اضافه کنید تا ktlint بتواند همه پروژه‌های فرعی را نیز بررسی کند:

برای کسب اطلاع بیشتر به کد زیر نگاه کنید:

فایل build.gradle

فایل build.gradle.kts

بررسی نهایی

در نهایت باید گفت که استفاده از Ktlint ساده است، کافی است ترمینال را باز کرده و gradlew ktlintCheck/. را اجرا کنید. ممکن است با هشدار زیر مواجه شوید.

Ktlint

Ktlint

برای حل مشکل اول باید دو کاراکتر فاصله قبل از علامت = را به یک کاراکتر فاصله کاهش دهیم.

Ktlint

Ktlint

برای اصلاح مشکل بعدی باید کاراکتر فاصله را قبل از ( بررسی کنیم.

بدین ترتیب به پایان این راهنما می‌رسیم. موارد زیاد دیگری وجود دارند که هنگام استفاده از ktlint باید در نظر داشته باشید. برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می‌کنیم به مستندات این کتابخانه (+) مراجعه کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

==

«میثم لطفی» دانش‌آموخته ریاضیات و شیفته فناوری به خصوص در حوزه رایانه است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار نیز با مجله فرادرس همکاری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *