کلمات متضاد جز مهمی از هر نوع نوشته در هر زبانی به شمار می‌آیند. اگرچه بسیاری از زبان‌آموزان قطعا از کلمات متضاد در صحبت‌هایشان استفاده می‌کنند، از آن آشنایی کامل ندارند و این کار را به صورت ناآگاهانه و بدون اطلاع انجام می‌دهند. در این مطلب نحوه استفاده از کلمات متضاد در انگلیسی آشنا می‌شوید و برخی از دلایل اهمیت یادگیری کلمات متضاد در هر نوع نوشتاری را خواهید آموخت.

کلمات متضاد انگلیسی

کلمات متضاد به کلماتی گفته می‌شود که از لحاظ معنی مخالف یکدیگر هستند و با هم تضاد دارند. به طور مثال کلمه «hot» به معنای گرم متضاد کلمه «cold» به معنای سرد است. یادگیری کلمات متضاد روشی عالی برای یادگیری واژگان جدید است. هنگامی که زبان‌آموزان را با متضاد واژه‌ای آشنا می‌کنید، درک و ارتباط گرفتن با معنی آن برایشان آسان‌تر می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که زبان‌آموزان با کلمه «big» و «small» که متضاد آن است آشنا می‌شوند، درک معنای هر دو کلمه با سهولت بیشتری انجام می‌گیرد.

بنابراین، دانستن نحوه استفاده از کلمات متضاد در انگلیسی می‌تواند مهارت‌های نوشتاری و انگلیسی شما را بهبود ببخشد، اما پیش از استفاده از آن باید با برخی از جزئیات آشنا شوید. در ادامه انواع کلمات متضاد را با هم بررسی می‌کنیم و سپس به جزئیات کامل آن از جمله هدف و مقصود استفاده از آن می‌پردازیم و سپس لیست کلمات متضاد در انگلیسی رابه ترتیب حروف الفبای انگلیسی ارائه می‌کنیم.

اسم‌های متضاد انگلیسی

انواع کلمات متضاد

کلمات متضاد می‌توانند نقش‌های دستوری مختلفی داشته باشند که عبارت‌اند از:

گفته می‌شود که متضاد بیشتر در بین صفت‌ها دیده می‌شود اما در بین بقیه موارد نیز رواج دارد. در ادامه مثال‌هایی برای هر کدام از این موارد آموزش داده خواهد شد.

اسم‌های متضاد

در جدول زیر می‌توانید چند مثال از کلمات متضادی را که نقش دستوری اسم دارند مشاهده کنید.

اسم‌های متضاد
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Sun خورشید Moon ماه
Day روز Night شب
Land خشکی Sea دریا
Beginning شروع Ending پایان
Everybody همه Nobody هیچ‌کس
Love عشق Hate نفرت
Present حال Future آینده

صفت‌های متضاد

در جدول زیر می‌توانید چند مثال از کلمات متضادی را که نقش دستوری صفت دارند مشاهده کنید.

صفت‌های متضاد
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Tall بلند Short کوتاه
Big بزرگ Small کوچک
Hot داغ Cold سرد
Soft نرم Hard سفت
Loud بلند Quiet ساکت
Easy آسان Difficult سخت
Happy شاد Sad غمگین
Low کم High زیاد
Shy خجالتی Outgoing گرم و صمیمی
Clean تمیز Dirty کثیف
New نو Old قدیمی
Light سبک Heavy سنگین
Safe امن Dangerous خطرناک
Strong قوی Weak ضعیف
Fast سریع Slow آرام
Early زود Late دیر

فعل‌های متضاد

در جدول زیر می‌توانید چند مثال از کلمات متضادی را که نقش دستوری فعل دارند مشاهده کنید.

فعل‌های متضاد
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Ask پرسیدن Answer جواب دادن
Arrive رسیدن Leave رفتن
Give دادن Take گرفتن
Sit نشستن Stand ایستادن
Find پیدا کردن Lose از دست دادن

قیدهای متضاد

در جدول زیر می‌توانید چند مثال از کلمات متضادی را که نقش دستوری قید دارند مشاهده کنید.

قیدهای متضاد
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Quickly به سرعت Slowly یواش
Loudly با سروصدا Quietly به آرامی
Politely مودبانه Rudely با بی‌ادبی
Internally داخلی Externally خارجی
Always همیشه Never هرگز

حروف اضافه متضاد

در جدول زیر می‌توانید چند مثال از کلمات متضادی را که نقش دستوری حرف اضافه دارند مشاهده کنید.

حروف اضافه متضاد
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
In داخل Out بیرون
Into درون Out of بیرون
On روی Off کنار
In front of جلو Behind پشت
Next to کنار Far from دور از
Above بالا Below پایین
Over روی Under زیر

در ادامه می‌توانید لیست جامعی از کلمات متضاد انگلیسی را به همراه ترجمه فارسی آن مشاهده کنید.

هدف کلمات متضاد

ضرورت یادگیری کلمات متضاد

کلمات متضاد انگلیسی موجب تأثیرگذاری هر چه بیشتر کلمات شما می‌شوند و در نتیجه نقش مهمی در نوشتار ایفا می‌کنند. قرار دادن کلمات متضاد انگلیسی در کنار هم تفاوت‌های آن‌ها را برجسته‌تر می‌کند و باعث می‌شود کلمات قدرتمندتر شوند. به طور کلی کلمات متضاد انگلیسی با سه هدف مختلف به کار می‌روند که عبارت‌اند از:

 • کلمات متضاد انگلیسی برای مقایسه
 • کلمات متضاد انگلیسی برای توصیف
 • کلمات متضاد انگلیسی به عنوان برابرنهاد

در ادامه این موارد را به طور خلاصه‌وار توضیح خواهیم داد.

کلمات متضاد انگلیسی برای مقایسه

کلمات متضاد انگلیسی برای مقایسه

کلمات متضاد انگلیسی برای مقایسه دو چیز مجزا و بردن توجه به سمت آنچه آن‌ها را متفاوت می‌کند بسیار سودمند و موثر هستند. هنگامی که در حال نوشتن مقاله تحقیقاتی هستید که در آن دو موضوع را با هم مقایسه می‌کنید، استفاده از کلمات متضاد می‌تواند تمایز میان آن‌ها را هر چه بهتر بیان کند.

به طور مثال، فرض کنید در حال مقایسه زندگی در مناطق شهری با زندگی در مناطق روستایی هستید. به‌جای این که فقط حقایق مربوط به هر یک از این موارد را فهرست کنید، می‌توانید با به‌کارگیری کلمات متضاد انگلیسی این تفاوت‌ها را واضح‌تر بیان کنید. مثلا می‌توانید زندگی روستایی را «quiet» به معنی «آرام» و زندگی شهری را «noisy» به معنی «پر سر و صدا» توصیف کنید یا بگویید که جمعیت مناطق روستایی «few» به معنی «کم» و جمعیت مناطق شهری «many» به معنی «زیاد» است.

کلمات متضاد انگلیسی برای توصیف

گاهی اوقات بهترین راه برای توصیف چیزی، این است که بگویید آن چیز چه خصوصیاتی را ندارد. استفاده از کلمات متضاد انگلیسی با کلمات منفی کننده می‌تواند ابعاد جدیدی به نوشته شما اضافه کند و انتخاب واژگان مطلب شما را بهبود بیخشد.

به طور مثال، می‌توانید فردی را که متکبر است، «not modest» یا «not humble» به معنی «غیر متواضع» توصیف کنید. در واقع، از آنجا که «modest» و «humble» متضاد «arrogant» یا «متکبر» هستند، مفهوم جمله تغییری نمی‌کند. با این حال، استفاده از کلمات متضاد انگلیسی توجه را به این واقعیت جلب می‌کند که آن فرد متواضع یا فروتن نیست و این امر خصوصیت آن فرد را بیشتر از صرفا گفتن واژه «متکبر» نشان می‌دهد.

البته به خاطر داشته باشید که استفاده از واژگان مثبت معمولا بهتر از واژگان منفی است، بنابراین کلمات متضاد همیشه برای توصیف توصیه نمی‌شود. به عبارتی، با استفاده از کلمات متضاد در انگلیسی می‌توانید جمله را برای خواننده غیرمنتظره و خاص کنید. به این ترتیب، کلمات متضاد انگلیسی می‌توانند با تقویت واژگان توصیفی شما و به چالش کشیدن انتظارات خواننده، مطلب شما را بهبود ببخشند.

کلمات متضاد انگلیسی به عنوان برابرنهاد

«برابرنهاد» (Antithesis) نوعی ابزاری ادبی است که با قرار دادن کلمات متضاد انگلیسی در کنار یا روبه روی یکدیگر، مستقیماً از قدرت تضاد استفاده می‌کند. همان‌طور که در موارد قبلی ذکر شد، کلمات متضاد انگلیسی توجه را نقاط تمایز جلب می‌کنند و باعث می‌شوند هر کلمه قوی‌تر به نظر برسد. برابرنهاد با کنار هم قرار دادن کلمات متضاد انگلیسی در کنار هم این کار را به شکل تخصصی‌تری انجام می‌دهد. یکی از معروف‌ترین نمونه‌های برابرنهاد، نقل قول معروف «نیل آرمسترانگ» فضانوردی است که برای اولین بار پا روی سطح کره ماه گذاشت. او هنگام فرود روی ماه گفت:

That’s one small step for man, one giant leap for mankind.

این گامی کوچک برای انسان و جهشی بزرگ برای بشر است.

در این جمله دو جفت کلمه متضاد به کار رفته است؛ «small/giant» و «step/leap». در واقع او با کنار هم قرار دادن مفاهیم متضاد «گام کوچک» و «جهش بزرگ» در یک جمله باعث می‌شود که هر یک از این کلمات در گفته او مهم‌تر به نظر برسد. به عبارت دیگر اگر اولین جمله او روی ماه «I took a small step» به معنی «من یک قدم کوچک برداشتم» و دیگر کلمه متضادی به آن اضافه نمی‌کرد، نقل قول او هرگز به این اندازه محبوب نمی‌شد!

انواع تضاد در انگلیسی

جمله «کلمات متضاد کلماتی هستند که مخالف یکدیگر هستند» زیادی کلی است. لازم است بدانید که کلمات متضاد انگلیسی انواع مختلفی دارند که در ادامه این موارد را با ذکر مثال توضیح خواهیم داد.

کلمات متضاد مکمل

«کلمات متضاد مکمل» (Complementary Antonyms) که با نام کلمات متضاد دوتایی یا متناقض نیز شناخته می‌شود، جفت کلماتی هستند که حالت مثبت و منفی یک کلمه هستند و هر دو یک مفهوم را به صورت مثبت یا منفی می‌رسانند. به عبارت دیگر، این کلمات با همدیگر رابطه «یا این یا آن» دارند. یعنی هر چیز می‌تواند یا این باشد یا آن، اما هرگز همزمان نمی‌تواند هردوی آن‌ها باشد. در واقع این‌گونه کلمات مستقل از یکدیگر وجود دارند و نیازی به دیگری ندارند تا وجود داشته باشند. به چند مثال از کلمات متضاد مکمل در جدول زیر توجه کنید.

کلمات متضاد مکمل
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
On روشن Off خاموش
Real واقعی Fake جعلی
Alive زنده Dead مرده
Day روز Night شب
Inhale دم Exhale بازدم
Right درست Wrong غلط
Silence سکوت Noise سروصدا

کلمات متضاد قابل درجه‌بندی

کلمات متضاد قابل درجه‌بندی برای سطوح مختلف مقایسه به کار می‌روند. در واقع این کلمات می‌توانند دو کلمه در یک مقیاس باشند. بسیاری از این کلمات نوعی اصطلاح نسبی هستند که می‌توانند توسط افراد مختلف به طور متفاوتی تفسیر شوند. به طور مثال «happy»‌ و «sad» دو کلمه متضاد قابل درجه‌بندی باشند چون هر کسی می‌تواند مقدار کم یا زیادی خوشحال یا غمگین باشد. به چند مثال از کلمات متضاد قبال درجه‌بندی در جدول زیر توجه کنید.

کلمات متضاد قابل درجه‌بندی
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Young جوان Elderly پیر
Easy آسان Hard سخت
Wise دانا Foolish نادان
Fat چاق Slim لاغر
Hot گرم Cold سرد
Early زود Late دیر
Wet خیس Dry خشک

کلمات متضاد رابطه‌ای

کلمات متضاد رابطه‌ای به کلمات متضادی گفته می‌شود که با یکدیگر ارتباط دارند. در واقع یک کلمه نمی‌تواند بدون کلمه دیگر وجود داشته باشد. به طور مثال، پزشک بدون بیمار نمی‌تواند پزشک باشد. یا شکارچی بدون شکار، اصلا شکارچی نیست. هیچ کدام نمی‌توانند بدون دیگری وجود داشته باشند، اما نقش‌های آن‌ها با هم کاملا فرق می‌کند. به چند مثال از کلمات متضاد رابطه‌ای در جدول زیر توجه کنید.

کلمات متضاد رابطه‌ای
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Above بالا Below پایین
Servant نوکر Master ارباب
Borrow قرض گرفتن Lend قرض دادن
Give دادن Receive گرفتن
Buy خریدن Sell فروختن
Instructor استاد Pupil دانش‌آموز
Wife زن Husband شوهر

پیشوندهای منفی‌ساز

یکی دیگر از روش‌های ایجاد کلمات متضاد انگلیسی، استفاده از پیشوندهای منفی‌ساز است. پیشوند نوعی تک‌واژ کوچک حدوداً یک تا سه حرفی است که به ابتدای کلمات متصل می‌شود تا معنای آن‌ها را تغییر دهد .پیشوندهای منفی‌ساز در انگلیسی انواع مختلفی دارند،‌ در نتیجه کاربردهای مختلفی نیز دارند و نمی‌توانیم آن‌ها را با هم جایگزین کنیم. این پیشوندها می‌توانند به اسم، صفت، فعل و قید اضافه شوند تا معنای آن را منفی یا متضاد کنند. پیشوندهای منفی‌ساز در انگلیسی عبارت‌اند از:

 • dis
 • i
 • in
 • im
 • non
 • mis
 • mal
 • un
 • a

توصیه می‌شود که هنگام استفاده از پیشوندها مراقب باشید، چرا که هر کلمه‌ای نمی‌تواند پیشوند بگیرد. بنابراین نمی‌توانید پیشوندهای منفی‌ساز را هر کجا که خواستید اضافه کنید. در نتیجه پیشنهاد می‌شود ابتدا با پیشوندهای منفی‌ساز رایج انگلیسی آشنا شوید تا بتوانید در آینده کم کم واژگانی را که پیشوند منفی‌ساز می‌پذیرند به حافظه بسپرید. همچنین سعی کنید توجه ویژه ای به املا کلمات داشته باشید، زیرا گاهی‌اوقات ممکن است برای سهولت در تلفظ یک کلمه، یکی از حروف آن دو بار تکرار شود.

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز dis ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز dis-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Honest صادق Dishonest ریاکار
Appear ظاهر شدن Disappear ناپدید شدن
Agree موافقت کردن Disagree مخالفت کردن
Comfort راحتی Discomfort نارحتی
Assemble سرهم‌بندی Disassemble باز کردن

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز i ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز i-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Logical منطقی Illogical غیرمنطقی
Legal قانونی Illegal غیرقانونی
Responsible مسئولیت‌پذیر Irresponsible بی‌مسئولیت
Legitimate مشروع Illegitimate نامشروع
Literate عالم Illiterate بی‌سواد

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز in ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز in-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Accurate دقیق Inaccurate با دقت پایین
Sane عاقل Insane دیوانه
Decent نجیب Indecent نانجیب
Appropriate مناسب Inappropriate نامناسب
Visible قابل رویت Invisible غیرقابل رویت

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز im ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز im-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Possible ممکن Impossible ناممکن
Moral اخلاقی Immoral غیراخلاقی
Perfect بی‌نقص Imperfect ناقص
Polite مؤدب Impolite بی‌ادب
Patient صبور Impatient بی‌تحمل

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز non ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز non-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
believer معتقد nonbeliever بی‌اعتقاد
sense معقول nonsense نامعقول
fiction تخیلی nonfiction غیرتخیلی
profit سودآور nonprofit بدون سود
stop توقف nonstop بی‌وقفه

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز mis ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز mis-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Lead هدایت کردن Mislead گمراه کردن
Behave درست رفتار کردن Misbehave بدرفتاری کردن
Fortune اقبال Misfortune بدشانسی
Use استفاده Missus سؤ استفاده
judge قضاوت کردن Misjudge اشتباه قضاوت کردن

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز mal ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز mal-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Function کار کردن Malfunction درست کار نکردن
Nutrition تغذیه Malnutrition سوء تغذیه
Adaptive هنجار Maladaptive ناهنجار
Treat رفتار کردن Maltreat بدرفتاری کردن
Formed شکل گرفتن Malformed بد شکل گرفتن

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز un ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز un-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
important مهم unimportant بی‌اهمیت
necessary ضروری unnecessary غیرضروری
interesting جالب uninteresting غیرجالب، خسته‌کننده
usual معمول unusual غیرمعمول
prepared آماده unprepared بدون آمادگی

در جدول زیر می‌توانید چند نمونه از کلمات و متضاد آن‌ها را که با پیشوندهای منفی‌ساز a ایجاد شده است مشاهده کنید.

کلمات متضاد با پیشوند منفی‌ساز a-
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
political سیاسی apolitical غیرسیاسی
social اجتماعی asocial غیراجتماعی

لیست کلمات متضاد انگلیسی

در جدول‌های زیر لیستی از متداول‌ترین کلمات متضاد در انگلیسی همراه با ترجمه آن به فارسی طبق حروف الفبای انگلیسی ارائه شده است. متضاد کلماتی که با حرف A شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف A آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Awful افتضاح Nice خوب
Awake بیدار Asleep خواب
Attic زیرشیروانی Cellar زیرزمین
Attention توجه Inattention بی‌توجهی
Attack حمله Defense
Defend
دفاع
Asleep خواب Awake بیدار
Ask پرسیدن Answer
Reply
جواب دادن
Ascent صعود Descent
Descend
نزول
Artificial مصنوعی Natural طبیعی
Arrive رسیدن Depart ترک کردن
Arrival رسیدن Departure عزیمت
Agree موافقت کردن Disagree
Refuse
Argue
مخالفت کردن
امتناع کردن
بحث کردن
Approximately حدودا Exactly دقیقا
Approval موافقت Disapproval مخالفت
Approached نزدیک شدن Receded عقب کشیدن
Apart جدا Together باهم
Antonym متضاد Synonym مترادف
Answer جواب دادن Ask
Question
پرسیدن
پرسش
Annoy آزار دهنده Satisfy رضایت‌بخش
Animal حیوان Human انسان
Angel فرشته Devil شیطان
Ancient باستانی Modern امروزی
Ancestor جد Descendant نواده
Amuse مفرح Bore خسته کننده
Amateur تازه‌کار Professional حرفه‌ای
Always همیشه Never هرگز
Already تا الان Not Yet نه هنوز
Ally متحد Enemy دشمن
Allow اجازه دادن Forbid ممنوع کردن
All همه None هیچ
Alive زنده Dead مرده
Alike شبیه Different متفاوت
Against بر علیه For برای
After بعد Before قبل
Afraid ترسو Brave شجاع
Affirmative مثبت Negative منفی
Advantage مزیت Disadvantage معایب
Advanced پیشرفته Elementary ابتدایی
Advance پیشروی Retreat عقب نشینی
Adult بزرگسال Child کودک
Admit اعتراف کردن Deny تکذیب کردن
Add جمع Subtract منها
Active فعال، کوشا Lazy تنبل
Accurate دقیق Inaccurate غیر دقیق
Accidental تصادفی Intentional عمدی
Accept قبول کردن Refuse امتناع کردن
Abundant وفور Scarce نایاب شدن
Abundance فزونی Lack کمبود
Absence غایب Presence حاضر
About حدود Exactly دقیق
Autumn پاییز Spring بهار
Arrest دستگیر کردن Free آزاد کردن

متضاد کلماتی که با حرف B شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف B آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Buy خریدن Sell فروختن
Busy مشغول Lazy تنبل
Build ساختن Destroy
Demolish
نابود کردن
تخریب کردن
Brother برادر Sister خواهر
Broad پهن Narrow باریک
Break شکستن Fix تعمیر کردن
Bravery شجاعت Cowardice بزدلی
Brave شجاع Coward بزدل
Boy پسر Girl دختر
Bottom زیر Top بالا
Borrow قرض گرفتن Lend قرض دادن
Boring خسته کننده Exciting هیجان‌انگیز
Bore خسته کننده Amuse مفرح
Body جسم Soul روح
Blunt کند Sharp تیز
Blame سرزنش کردن Praise تمجید کردن
Black سیاه White سفید
Bitter تلخ Sweet شیرین
Birth تولد Death مرگ
Big بزرگ Small کوچک
Better بهتر Worse بدتر
Best بهترین Worst بدترین
Below زیر Above بالا
Behind پشت In Front Of جلو
Beginning آغاز Ending پایان
Ending پایان Start آغاز
Before قبل After بعد
Beauty زیبایی Ugliness زشتی
Beautiful زیبا Ugly زشت
Be Interested In علاقمند بودن به Bore حوصله سر رفتن
Bad Luck بد شانسی Good Luck
Fortune
خوش شانسی
اقبال
Bad بد Good خوب
Backward رو به عقب Forward رو به جلو
Background پس‌زمینه Foreground پیش‌زمینه
Back پشت In Front Of جلو
Big بزرگ Small
Little
کوچک
Bold جسور Timid
Meek
ترسو
Bright روشن Dull تیره
Bless برکت Curse نفرین
Bent خم شدن Straight صاف

متضاد کلماتی که با حرف C شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف C آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Cunning حیله‌گر Simple ساده
Cry فریاد Whisper زمزمه
Cruel ظالم Kind
Humane
مهربان‌
انسان
Create آفرینش Destroy نابود کردن
Cowardly بزدلی Brave شجاعت
Courteous مبادی آداب Discourteous بی‌نزاکت
Courageous شجاع Cowardly ترسو
Courage شجاعت Fear
Cowardice
ترس
بزدلی
Correct درست Wrong غلط
Cool سرد Warm گرم
Continue ادامه Interrupt وقفه
Construction ساختن Destruction نابود کردن
Constant دائمی Changeable تغییرپذیر
Consonant بی‌صدا Vowel صدادار
Connect متصل Separate جدا
Conceal پنهان کردن Reveal فاش کردن
Compulsory اجباری Voluntary داوطلبانه
Compliment تعریف Insult توهین
Complicated پیچیده Simple ساده
Comfort راحتی Discomfort معذب بودن
Comedy طنز Drama اجتماعی
Come بیا Go برو
Cold سرد Warm گرم
Cloudy ابری Clear صاف
Closed بسته Open باز
Close بسته Open باز
Clever باهوش Stupid نادان
Captivity اسارت Freedom
Liberty
آزادی
Clean تمیز Dirty کثیف
Children کودکان Parents والدین
Child کودک Adult بزرگسال
Cheap ارزان Expensive
Dear
گران
عزیز
Changeable تغیرپذیر Constant همیشگی
Certainly قطعا Probably شاید
Centre مرکز Outskirts حومه
Cellar زیرزمین Attic زیرشیروانی
Ceiling سقف Floor زمین
Catch گرفتن Miss خطا رفتن
Careless بی‌دقت Careful بادقت
Careful مراقب Careless
Rush
بی‌دقت

عجله کردن

Clockwise جهت عقربه‌های ساعت Anti-clockwise جهت خلاف عقربه‌های ساعت
Capable توانا Incapable ناتوان
Calm آرام Excited
Troubled
هیجان‌زده
مغشوش
Common متداول Rare نایاب

متضاد کلماتی که با حرف D شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف D آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Dusk گرگ‌ومیش Dawn سحر
Dull خسته کننده Interesting هیجان‌انگیز
Dry خشک Humid شرجی
Downstairs پایین پله‌ها Upstairs بالای پله‌ها
Drama اجتماعی Comedy طنز
Down پایین Up بالا
Domestic خانگی Foreign خارجی
Divorced مطلقه Married متاهل
Divorce طلاق Marry
Marriage
ازدواج
Division تفرقه Unity اتحاد
Divide جدا کردن Unite متحد شدن
Distant دور Near نزدیک
Disease بیماری Health سلامتی
Dirty کثیف Clean تمیز
Difficult سخت Easy آسان
Different متفاوت Alike شباهت
Die مرگ Live زندگی
Dictatorship دیکتاتوری Republic جمهوری
Devil شیطان Angel فرشته
Destruction نابودی Construction ساختن
Destroy نابود کردن Build ساختن
Desperate مستاصل Hopeful امیدوار
Descent صعود Ascent نزول
Descendant نواده Ancestor جد
Departure عزیمت Arrival رسیدن
Depart ترک کردن Arrive رسیدن
Deny تکذیب کردن Admit اعتراف کردن
Delicious خوشمزه Awful افتضاح
Defend دفاع Attack حمله
Defence دفاع Attack حمله
Defeat شکست Victory پیروزی
Deep عمیق Shallow کم‌عمق
Death مرگ Birth تولد
Dead مرده Alive زنده
Day روز Night شب
Damage آسیب رساندن Repair تعمیر کردن
Daughter دختر Son پسر
Dark تاریکی Light روشنایی
Dangerous خطرناک Safe امن
Danger خطر Security امنیت

متضاد کلماتی که با حرف E شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف E آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Extreme شدید Moderate متعادل
Exposure معرض Shelter پناه
Export صادرات Import واردات
Expensive گران Cheap ارزان
Exit خروج Entrance ورود
Exclude مستثنا Include شامل
Exciting هیجان‌انگیز Boring خسته کننده
Excited هیجان‌زده Calm آرام
Exactly دقیقا Approximately حدودا
Everything همه‌چیز Nothing هیچ‌چیز
Everybody همه Nobody هیچ‌کس
Evening عصر Morning صبح
Even زوج Odd فرد
Equal یکسان Different متفاوت
Entrance ورود Exit خروج
Enter ورود Leave ترک کردن
Enjoy لذت بردن Hate تنفر ورزیدن
Enemy دشمن Friend دوست
Ending پایان Beginning آغاز
End پایان Begin شروع
Empty خالی Full پر
Emigration مهاجرت از Immigration مهاجرت به
Emigrate مهاجرت کردن از Immigrate مهاجرت کردن به
Elementary ابتدایی Advanced پیشرفته
Easy آسان Difficult سخت
East شرق West غرب
Early زود Late دیر
Exceptional استثنایی Usual معمولی
Enormous بزرگ Tiny ریز
Enlarge بزرگ کردن Reduce کوچک کردن
Enough کافی Insufficient ناکافی
Economize صرفه‌جویی Waste هدر دادن
Evident واضح Unnoticeable غیر قابل ملاحظه
Evil بدکار Virtuous پرهیزکار
Exterior ظاهری Interior باطنی
External خارجی Internal داخلی
Everlasting همیشگی Transient فانی

متضاد کلماتی که با حرف F شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف F آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Future آینده Past گذشته
Funny خنده‌دار Serious جدی
Full پر Empty خالی
Front جلو Rear عقب
Friend دوست Enemy دشمن
Fresh تازه، نو Old
Stale
قدیمی
کهنه
Frequently غالبا Occasionally گهگاه
Freeze منجمد شدن Melt ذوب شدن
Free آزاد شدن Arrest دستگیر شدن
Forward رو به جلو Backward رو به عقب
Fortune اقبال Bad Luck بدشانسی
Form شکل دادن Destroy نابود کردن
Forget فراموش کردن Remember به یاد سپردن
Foreigner خارجی Native بومی
Foreign خارجی Domestic داخلی
Foreground پیش‌زمینه Background پس‌زمینه
Forbid ممنوع کردن Allow اجازه دادن
For برای Against علیه
Follow دنبال کردن Lead رهبری کردن
Floor زمین Ceiling سقف
Flat صاف Hilly پر تپه
Fix تعمیر کردن Break شکستن
First اول Final آخر
Finish تمام کردن Start
Begin
شروع کردن
Find پیدا کردن Lose گم کردن
Final آخرین First اولین
Few کم Many زیاد
Female زن Male مرد
Fear ترس Courage شجاعت
Fat چاق Slim لاغر
Fast تند Slow کند
Far دور Near نزدیک
False غلط True درست
Failure شکست Success موفقیت
Fail شکست خوردن Succeed موفق شدن
Feeble نحیف Strong قوی
Fortunate خوشبخت Unfortunate بدبخت
Float شناور شدن Sink غرق شدن
Famous مشهور Unknown ناشناخته

متضاد کلماتی که با حرف G شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف G آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Guilty گناهکار Innocent بی‌گناه
Guest مهمان Host میزبان
Grown-Up بزرگسال Child کودک
Good Luck خوش‌شانس Bad Luck بدشانس
Good خوب Bad بد
Go برو Come بیا
Gloomy غمگین Cheerful شاد
Give دادن Take گرفتن
Girl دختر Boy پسر
Giant غول Tiny
Dwarf
کوتوله
Gentleman آقا Lady خانم
Gentle ملایم Violent
Rough
خشن
Generous بخشنده Mean
Greedy
Grasping
خسیس
بدجنس
General کل Particular جز
Grief سوگ Joy شوق
Grow رشد کردن Shrink آب رفتن
Get گرفتن Lose از دست دادن
Gigantic غول‌آسا Tiny ریز
Glorify ستایش کردن Dishonor رسوا کردن
Gallant شجاع Cowardly بزدل

متضاد کلماتی که با حرف H شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف H آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Husband شوهر Wife زن
Hungry گرسنه Thirsty تشنه
Hunger گرسنگی Thirst تشنگی
Humid شرجی Dry خشک
Humble متواضع Proud مغرور
Huge بزرگ Tiny کوچک

Hot

Heat

گرم

گرما

Cold سرد
Host میزبان Guest مهمان
Horizontal افقی Vertical عمودی
Hopeless ناامید Hopeful امیدوار
Hopeful امیدوار Desperate مستاصل
Honest صادق Dishonest فریبکار
Hit  زدن Miss به خطا رفتن
Hinder تعلل کردن Aid کمک رساندن
Hilly پر تپه Flat مسطح
High بلند Low
Deep
کوتاه
عمیق
Here اینجا There آنجا
Hell جهنم Heaven بهشت
Heavy سنگین Light سبک
Healthy سالم Unhealthy
Ill
ناسالم
مریض
Health سلامتی Disease مریضی
Hate نفرت Enjoy لذت
Hasten عجله کردن Dawdle وقت تلف کردن
Harvest درو Plant کاشت
Harmful مضر Harmless سودمند
Hard سخت Easy آسان
Happy خوشحال Sad غمگین
Happiness خوشحالی Sadness ناراحتی
Handsome جذاب Ugly زشت

متضاد کلماتی که با حرف I شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف I آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Interrupt وقفه افتادن Continue ادامه دادن
Interior داخلی Exterior خارجی
Interesting جالب Uninteresting
Boring
غیر جالب توجه
کسل کننده
Intentional Accidental
Intelligent باهوش Silly

Stupid

احمق
نادان
Insult توهین کردن Compliment تعریف کردن
Inside درون Outside بیرون
Innocent بی‌گناه Guilty گناهکار
Inferior فرودست Superior مافوق
Increase افزایش Reduce کاهش
Include شامل شدن Exclude مستثنی
In Front Of جلوی Back پشت
In درون Out بیرون
Imprison زندانی کردن Free آزاد کردن
Import واردات Export صادرات
Immigration مهاجرت به Emigration مهاجرت از
Immense بزرگ Tiny کوچک
Ignore بی‌اعتنایی Notice توجه نشان دادن
Identical شبیه Different متفاوت
Illicit قاچاق Legal قانونی
Ignite مشتعل شدن Extinguish خاموش کردن
Ignorant جاهل Educated تحصیل کرده
Instructor استاد Pupil دانش‌آموز

متضاد کلماتی که با حرف J شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف J آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Joy شادی Grief سوگ
Justice عدالت Injustice بی‌عدالتی
Jocular شوخ Serious جدی
Jocund بشاش Sad غمگین
Junior کوچک Senior بزرگ
Jeopardy مخاطره Safety امنیت
Juncture اتصال Split انشعاب
Junket سفر تفریحی Scouting trip اردو
Junta حزب Empire امپراتوری
Justify توجیه کردن Blame سرزنش کردن
Jingoism میهن‌پرستی افراطی Melting pot جامعه نامتجانس
Juggernaut هیولا Small person فرد ناچیز
Jacks هیچ Dozen دوازده عدد
Jade از کار افتاده Refresh با طراوت
Jealous حسود Admiring ستایشگر
Joust بحث و جدل Peace صلح
Jubilant سرمست Downcast دل‌افسرده
Jail زندان Free رهایی

متضاد کلماتی که با حرف K شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف K آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Kin خویشاوند Unrelated نامربوط
Keen مشتاق Reluctant بی‌میل
Kindergarten مهد کودک College دانشگاه
Keep نگه داشتن Give دادن
Kaput از کار افتاده Active فعال
Kid کودک Adult بزرگسال
Kowtow چاپلوسی Disrespect بی‌احترامی
Knock بدگویی کردن Praise ستایش کردن
Knit بافتن Unravel باز کردن
Kickoff شروع Destination هدف
Kidnap دزدیدن Release آزاد کردن
Kudos تجلیل Shame ننگ
Kneel زانو زدن Rise بلند شدن
King پادشاه Queen ملکه
Know دانستن Forget فراموش کردن

متضاد کلماتی که با حرف L شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف L آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Liquid مایع Solid جامد
Little کم Big
Much
بزرگ
زیاد
Left چپ Right راست
Long بلند Short کوتاه
Lose باختن Win بردن
Loud بلند Quiet یواش
Landlord موجر Tenant مستاجر
Live زنده بودن Die مردن
Lazy تنبل Diligent کوشا
Lovely دوست داشتنی Terrible افتضاح
Lower پایین‌تر Raise بالا بردن
Lawful قانونی Unlawful غیرقانونی
Laugh خندیدن Cry گریه کردن
Lady خانم Gentleman آقا
Life زندگی Death مرگ
Light روشنایی Dark تاریکی
Loser بازنده Winner برنده
Love عشق Hate
Detest
نفرت
Land زمین Water خشکی
Last آخرین First اولین
Let اجازه دادن Forbid ممنوع کردن

متضاد کلماتی که با حرف M شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف M آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Mountain کوه Valley دره
Morning صبح Evening عصر
More بیشتر Less کمتر
Moon ماه Sun آفتاب
Monarchy سلطنت Republic جمهوری
Modern مدرن Ancient باستانی
Moderate معتدل Extreme شدید
Misunderstand سوء تفاهم Understand فهمیدن
Miss خطا رفتن Hit
Catch
ضربه زدن
گرفتن
Major عمده Minor جزئی
Minimum حداقل Maximum حداکثر
Midnight نیمه شب Noon ظهر
Mess آشفتگی Order نظم
Mend مرمت کردن Break شکستن
Men آقایان Women خانم‌ها
Melt ذوب شدن Freeze یخ زدن
Mean خسیس Generous بخشنده
Master ارباب Servant نوکر
Marry ازدواج Divorce طلاق
Married متاهل Divorced مطلقه
Male مذکر Female مونث
Mature بالغ Immature نابالغ
Mandatory اجباری Optional داوطلبانه

متضاد کلماتی که با حرف N شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف N آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Notice متوجه شدن Ignore بی‌اعتنایی
Nothing هیچ Everything همه‌چیز
North شمال South جنوب
Normal عادی Strange عجیب
Noisy پر سروصدا Quiet ساکت
Nobody هیچ‌کس Everybody همه
Night شب Day روز
Niece دختر برادر/خواهر Nephew پسر برادر/خواهر
Never هرگز Always همیشه
Negative منفی Affirmative مثبت
Near نزدیک Distant دور
Nasty بدجنس Nice
Pleasant
مهربان
Narrow باریک Broad پهن
Neat مرتب Messy نامرتب

متضاد کلماتی که با حرف O شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف O آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Over روی Under زیر
Outskirts حومه Centre مرکز
Outside بیرون Inside درون
Out بیرون In داخل
Other دیگر Same یکسان
Ordinary عادی Special خاص
Order نظم Mess بی‌نظمی
Opponent حریف Supporter حامی
Open باز Closed بسته
On روشن Off خاموش
Often اغلب Seldom به ندرت
Occupied مشغول Vacant خالی
Occasionally گاه و بیگاه Frequently مکرر

متضاد کلماتی که با حرف P شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف P آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Push فشار دادن Pull کشیدن
Pupil دانش‌آموز Teacher معلم
Public عمومی Private خصوصی
Prudent محتاط Imprudent بی احتیاط
Protection محافظت Attack حمله
Professional حرفه‌ای Amateur تازه‌کار
Probably احتمالا Certainly قطعا
Pretty زیبا Ugly زشت
Present حال Past گذشته
Presence حاضر Absence غایب
Powerful قدرتمند Weak ضعیف
Poverty فقر Wealth ثروت
Possible ممکن Impossible غیرممکن
Poor فقیر Rich ثروتمند
Polite مودب Rude بی‌ادب
Plenty وفور Lack کمبود
Pleasant خوشایند Awful وحشتناک
Permit اجازه دادن Forbid منع کردن
Peace صلح War جنگ
Pass قبول شدن Fail رد شدن
Particular خاص General عمومی
Partial جزئی Total کلی
Part جز Whole کل
Parents والدین Children کودکان
predator شکارچی prey شکار
pre قبل post بعد
permanent دائمی temporary موقتی
plural جمع singular مفرد
put on پوشیدن take off در آوردن
pure خالص impure ناخالص

متضاد کلماتی که با حرف Q شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف Q آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Quiet ساکت Loud
Noisy
پر سروصدا
Quick تند Slow کند
Question سوال Answer جواب
Queue صف Disorganization بی‌نظمی

متضاد کلماتی که با حرف R شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف R آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Rural روستایی Urban شهری
Rude بی‌ادب Polite باادب
Rough زبر Smooth
Gentle
نرم
Rise بلند شدن Sink غرق شدن
Rigid سفت و سخت Pliable قابل انعطاف
Right صحیح Wrong اشتباه
Rest استراحت کردن Work کار کردن
Repair تعمیر کردن Damage صدمه زدن
Remember به یاد سپردن Forget فراموش کردن
Regret پشیمانی Satisfaction رضایت
Refuse امتناع Agree موافقت
Receive دریافت کردن Send فرستادن
Rear عقب Front جلو
Rapid سریع Slow آرام
Rainy بارانی Sunny آفتابی
Radiant درخشان Dull تیره
Relevant مرتبط Irrelevant نامرتبط
Rare کمیاب Common متداول
Regular معمول Irregular غیرمعمول
Risky مخاطره‌آمیز Safe امن
Robust قدرتمند Weak ضعیف

متضاد کلماتی که با حرف S شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف S آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Sun خورشید Moon ماه
Summer تابستان Winter زمستان
Spring بهار Autumn پاییز
Sugar شکر Salt نمک
Success موفقیت Failure شکست
Succeed موفق شدن Fail شکست خوردن
Suburb حومه Centre مرکز
Subtract تفریق Add جمع
Stupid نادان Clever زیرک
Student دانش‌آموز Teacher معلم
Strong قوی Weak ضعیف
Strict سختگیر Gentle مهربان
Stranger غریبه Native بومی
Strange عجیب Normal عادی
Stand ایستادن Sit نشستن
Special خاص General عمومی
Sorrow اندوه Joy شادی
Son پسر Daughter دختر
Sometimes گاهی Often اغلب
Some برخی Many بسیاری
Solid جامد Liquid مایع
Soft نرم Hard سفت
Smooth نرم Rough زبر
Slim لاغر Fat چاق
Sister خواهر Brother برادر
Single مجرد Married متاهل
Simple ساده Complicated پیچیده
Shout فریاد زدن Whisper زمزمه کردن
Shelter پناه گرفتن Exposure در معرض قرار گرفتن
Shallow سطحی Deep عمیق
Set Free آزاد کردن Arrest دستگیر کردن
Servant نوکر Master ارباب
Serious جدی Funny شوخ
Separate جدا Connect متصل
Send ارسال کردن Receive دریافت کردن
Seldom به ندرت Often اغلب
Scatter پخش کردن Collect جمع کردن
Save ذخیره کردن Spend خرج کردن
Satisfy راضی کردن Annoy اذیت کردن
Same یکسان Different متفاوت
Sadness غم Happiness شادی

متضاد کلماتی که با حرف T شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف T آغاز می‌شوند
Tame رام کردن Wild وحشی
Thrive شکوفا شدن Fail ناکام ماندن
True صحیح False غلط
Then قبلا Now الان
Trap تله Release آزاد کردن
Terrible وحشتناک Wonderful فوق‌العاده
Teach تدریس کردن Learn یاد گرفتن
There آنجا Here اینجا
Throw انداختن Catch گرفتن
Thirsty تشنه Hungry گرسنه
Tolerant صبور Intolerant بی‌تحمل
Transparent شفاف Opaque کدر
Thick ضخیم Thin باریک
Town شهر Village روستا
Tie گره زدن Untie باز کردن
Tomorrow فردا Yesterday دیروز
Tight محکم Loose شل

متضاد کلماتی که با حرف U شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف U آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Useless بی‌فایده Useful سودمند
Urban شهری Rural روستایی
Upstairs طبقه بالا Downstairs طبقه پایین
Up بالا Down پایین
Unity اتحاد Division تفرقه
Under زیر Over رو
Ugliness زشتی Beauty زیبایی
Untouchable دست نیافتنی Reachable دست یافتنی
Unqualified بی صلاحیت Qualified واجد شرایط
Unease بی‌قراری Peace آرامش
Unknown ناشناخته Known مشهور
Unique خاص Common معمول
Unfold باز کردن Fold تا کردن

متضاد کلماتی که با حرف V شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف V آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Voluntary داوطلبانه Compulsory اجباری
Visitor بازدید کننده Host میزبان
Victory پیروزی Defeat شکست
Vacant خالی Occupied اشغال
Vanish غیب شدن Appear ظاهر شدن
Virtue تقوا Vice گناه
Visible قابل‌مشاهده Invisible غیر قابل‌مشاهده
Vanquish مغلوب شدن Conquer فتح کردن
Vendetta انتقام Agreement توافق
Villain شرور Hero قهرمان

متضاد کلماتی که با حرف W شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف W آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Worst بدترین best بهترین
wrong غلط correct درست
wide پهن narrow باریک
wife همسر husband شوهر
wealthy ثروتمند poor فقیر
white سفید black سیاه
warm گرم cool سرد

متضاد کلماتی که با حرف Y شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف Y آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
Youthful جوان Experienced باتجربه
Yank کشیدن Push هل دادن
Yuck چندش Yum خوشمزه
Yielding مطیع Stubborn کله‌شق
Yet هنوز Moreover علاوه بر این
Yawn کسل کننده Romantic عاشقانه
Young جوان Old پیر

متضاد کلماتی که با حرف Z شروع شده‌اند را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

متضاد کلماتی که با حرف Z آغاز می‌شوند
کلمه ترجمه متضاد ترجمه
zilch هیچ superstar فوق ستاره
zillion کرور کرور few کم
zesty خوشمزه insipid بی‌مزه
zip بستن زیپ unzip باز کردن زیپ

سوالات رایج درباره کلمات متضاد انگلیسی

برای این‌که کلمات متضاد انگلیسی را در جمله‌های انگیسی بهتر یاد بگیرید، در ادامه به تعدادی از سؤالات رایج در این باره پاسخ داده‌ایم.

کلمات متضاد چیست؟

کلمات متضاد به کلماتی گفته می‌شود که معنای مخالف یکدیگر را دارند. مثل «hot/cold» به معنای «گرم/سرد»‌ یا «good/bad» به معنای «خوب/بد».

چه زمانی می‌توان از کلمات متضاد استفاده کرد؟

می‌توانیم هنگام مقایسه دو چیز، برای جلب توجه به آنچه که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند از کلمات متضاد استفاده کنیم. ما با اشاره به این تفاوت‌ها به وسیله کلمات متضاد می‌توانیم معنی و مفهومی را که در ذهن داریم بهتر انتقال دهیم.

انواع مختلف کلمات متضاد چیست؟

کلمات متضاد مکمل مثل «on/off» به معنی «روشن/خاموش» نمی‌توانند با هم به طور همزمان صدق کنند. کلمات متضاد قابل درجه‌بندی مقادیر متفاوت از یک چیز را نشان می‌دهند. مثل «big/small» به معنای «بزرگ/کوچک» که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم اندازه‌های متفاوت را بیان کنیم. کلمات متضاد رابطه‌ای نقش‌های مخالف در یک رابطه را نشان می‌دهند. «teacher/student»‌ به معنی «معلم/دانش‌آموز» یا «give/receive» به معنی «دادن/گرفتن» می‌تواند مثالی برای کلمات متضاد رابطه‌ای باشند.

تمرین Antonyms

تمرین کلمات متضاد انگلیسی

در ادامه دو تمرین برای یادگیری کلمات متضاد انگلیسی ارائه شده است که با انجام آن می‌توانید این کلمات را با سهولت بیشتری به خاطر بسپرید.

تمرین اول

بارش فکری: این روش نوعی تکنیک خلاقیت فردی یا گروهی است که در طی آن، با جمع‌آوری فهرستی از ایده‌ها که توسط اعضا گروه تولید می‌شود، تلاش می‌کنید در مورد یک مسئله به جمع‌بندی برسید. در زبان انگلیسی میلیون‌ها کلمات متضاد وجود دارد! شما می‌توانید کلمات متضادی را که به ذهنتان می‌آید روی تکه کاغذی بنویسید. برای چالش‌برانگیزتر کردن این کار می‌توانید کلماتی از یک نوع ساختار دستوری به طور مثال صفت‌های متضاد را بنویسید. همچنین می‌توانید این مسابقه فکری را به صورت گروهی انجام دهید و هر گروه کلمات متضاد بیشتری را در بازه زمانی معینی نوشت برنده است.

تمرین دوم

مطابقت دادن: تمرین‌های تطابق برای یادگیری کلمات متضاد بسیار موثر هستند. می‌توانید کلمات متضاد را روی کاغذهای کوچک بنویسید، آن‌ها را با هم مخلوط کنید و به صورت گروهی یا فردی سعی کنید کلمات درست را با هم مطابقت دهید.

همچنین می‌توانید فهرستی از کلمات را در سمت چپ یک برگه کاغذ و و فهرستی از کلمات متضاد آن‌ها را در سمت راست بدون رعایت ترتیب بنویسید و سپس سعی کنید کلمات متضاد را با رسم خطوطی به هم وصل کنید. به یاد داشته باشید که کلمات متضادها را حتما به صورت پراکنده بنویسید تا به طور مستقیم در مقابل یکدیگر قرار نگیرند.

مطلبی که در بالا مطالعه کردید بخشی از مجموعه مطالب «آموزش گرامر زبان انگلیسی — به زبان ساده» است. در ادامه، می‌توانید فهرست این مطالب را ببینید:

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«شیرین اسماعیلی» دانش‌آموخته کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه خوارزمی است. فعالیت‌های کاری و پژوهشی او در زمینۀ ترجمه، تدریس و ویراستاری زبان انگلیسی بوده است و در حال حاضر به‌عنوان کارشناس تولید محتوا در فرادرس فعالیت می‌کند.