نجوم ۵۰ بازدید

در ماه ژوئن، فضاپیمای رباتیک «جونو» (Juno) از فاصله‌‌ای نزدیک از کنار قمر بسیار بزرگ سیاره «مشتری» (Jupiter) یعنی «گانیمد» (Ganymede) عبور کرد و عکس‌‌هایی گرفت که به‌‌طور دیجیتالی در قالب یک کنارگذر پرجزئیات تدوین شده‌‌اند. با شروع ویدئو، جونو بر فراز سطح دورنگ این قمر با پهنای ۲,۰۰۰ کیلومتر به‌‌سرعت پایین می‌‌آید و چشم‌‌اندازی یخی پر از شیار و دهانه را نمایان می‌‌کند. شیارها احتمالاً دراثر جابه‌‌جایی صفحات سطحی به‌‌وجود آمده‌‌اند، درحالی که دهانه‌‌ها ناشی از برخوردهای شدید هستند.

جونو با ادامه حرکت در مدار خود، ۳۴اُمین گذر نزدیکش را بر فراز ابرهای مشتری انجام داد. این ویدئو، ابرهای چرخان بسیار در قطب شمال مشتری، نوارها و مناطق رنگی در میانه آن همراه با چند ابر بیضی سفید متعلق به «رشته مروارید» (String of Pearls) و درنهایت، ابرهای چرخان دیگر در قطب جنوب را نشان می‌‌دهد. سپتامبر سال آینده، قرار است جونو بر فراز یکی دیگر از قمرهای بزرگ مشتری یعنی «اروپا» (Europa) یک گذر نزدیک انجام دهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۶ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر