دو روز پیش، هم‌زمان با مقارنه بزرگ، «مشتری» (Jupiter) و «زحل« (Saturn) به فاصله یک دهم درجه از کنار یکدیگر عبور کردند. گذر این دو سیاره از کنار یکدیگر هر ۲۰ سال یک بار رخ می‌‌دهد که البته، در مقارنه اخیر شاهد نزدیک‌‌ترین گذر این دو سیاره پس از سال ۱۶۲۳ بودیم. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، در اوایل روز مقارنه بزرگ گرفته شده است.

ملاقات مشتری و زحل

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در این تصویر ترکیبی، علاوه بر سیاره‌‌های غول‌‌پیکر، چهار قمر بزرگ مشتری یعنی کالیستو (Callisto)، گانیمد (Ganymede)، آیو (Io) و اروپا (Europa) و بزرگ‌‌ترین قمر زحل، یعنی تیتان (Titan) نیز دیده می‌‌شود. اگر با دقت بیشتری به این تصویر گرفته‌‌شده توسط رصدخانه چیلسکوپ (Chilescope) نگاه کنید، «لکه سرخ بزرگ» (Great Red Spot) مشتری را نیز مشاهده خواهید کرد. این سیاره‌‌ها اکنون در حال جدا شدن از یکدیگرند و هنوز هم می‌‌توان آن‌‌ها را در روزهای باقیمانده سال میلادی هر شب پس از غروب آفتاب و در سمت غرب به طور قابل ملاحظه‌‌ای نزدیک به یکدیگر (حدود یک درجه) مشاهده کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *