نجوم 64 بازدید

این تصویر، یک تصویر بدست‌‌آمده از سطح سیاره «مشتری» (Jupiter) است که توسط کاوشگر «وویجر ۱» (Voyager 1) ثبت شده است. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، در میان لکه‌‌های بسیاری که روی سطح این سیاره به چشم می‌‌خورند، یک لکه بسیار بزرگ درست در سمت راست مرکز تصویر بیش از سایر لکه‌‌ها توجه را به خود جلب می‌‌کند. این لکه، «لکه سرخ بزرگ» (Great Red Spot) نامیده می‌‌شود. لکه سرخ بزرگ، یک سامانه طوفانی بسیار بزرگ است که ۳۵۵ سال پیش احتمالاً توسط «جووانی کاسینی» (Giovanni Cassini) مشاهده شده است. البته، هنوز مشخص نیست که چرا این لکه بزرگ قرمز است. لکه‌‌ای که در سمت چپ و پایین‌‌تر دیده می‌‌شود، یکی از بزرگ‌‌ترین قمرهای مشتری به نام «اروپا» (Europa) است.

اروپا و مشتری از نگاه وویجر ۱

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

تصاویر بدست‌‌آمده از وویجر در سال ۱۹۷۹ یک فرضیه جدید را در مورد این قمر تقویت می‌‌کند و آن این است که اروپا دارای یک اقیانوس زیرزمینی است و از این رو، یک مکان مناسب برای جستجوی زندگی فرازمینی خواهد بود. یک لکه تاریک نیز در بالا و سمت راست مشاهده می‌‌شود که متعلق به سایه یکی دیگر از قمرهای بزرگ مشتری به نام «آیو» (Io) است. اکتشافات وویجر ۱ در مورد آیو نشان داد که این قمر آن قدر آنشفشانی است که نمی‌‌توان دهانه‌‌های برخوردی را روی آن پیدا کرد. ۱۶ تصویر بدست‌‌آمده از وویجر ۱ در سال ۱۹۷۹ که هنگام عبور از کنار سیاره مشتری ثبت شده بودند، اخیراً دوباره پردازش و ترکیب شدند تا این تصویر پدید آید. وویجر ۱ حدوداً ۴۳ سال پیش به فضا پرتاب شد و یکی از بزرگ‌‌ترین اکتشافات منظومه خورشیدی که تا به حال صورت گرفته است را آغاز کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *