نجوم 3 بازدید

به‌‌نظر شما بزرگ‌‌ترین قمر منظومه شمسی چگونه است؟ «گانیمد» (Ganymede) به‌‌عنوان بزرگ‌‌ترین قمر منظمه شمسی یکی از قمرهای سیاره «مشتری» (Jupiter) است که حتی از «عطارد» (Mercury) و «پلوتو» (Pluto) نیز بزرگ‌‌تر است. گانیمد دارای یک سطح یخی است. این سطح یخی با دهانه‌‌های جوان روشنی لکه‌‌دار شده است که روی نواحی قدیمی‌‌تر، تاریک‌‌تر و دهانه‌‌دار درهم‌‌بافته با شیارها و برآمدگی‌‌ها قرار گرفته‌‌اند. علت شیاردار بودن این نواحی همچنان یک موضوع پژوهشی همراه با یک فرضیه راهبردی که آن را به جابجایی صفحات یخی مرتبط می‌‌کند، باقی می‌‌ماند.

گانیمد از دید جونو

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

تصور می‌‌شود گانیمد دارای یک لایه اقیانوسی است که آب بیشتری نسبت به سیاره زمین دارد، ازاین‌‌رو ممکن است در این قمر حیات وجود داشته باشد. گانیمد مانند ماه زمین، همین طرف (با مناطق تاریک) را رو به سیاره مرکزی خود حفظ می‌‌کند. این تصویر هفته گذشته توسط فضاپیمای رباتیک «جونو» (Juno) ناسا هنگامی گرفته شد که در فاصله حدوداً ۱,۰۰۰ کیلومتری بر فراز این قمر بسیار بزرگ عبور می‌‌کرد. این گذر نزدیک، دوره مداری جونو پیرامون مشتری را از ۵۳ روز به ۴۳ روز کاهش داد. فضاپیمای جونو همچنان به بررسی گرانش زیاد، میدان مغناطیسی غیرمعمول و ساختارهای ابری پیچیده این سیاره غول‌‌پیکر ادامه می‌‌دهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *