نجوم ۳۹ بازدید

این سه تصویر از سیاره «مشتری» (Jupiter) در ۱۵ آگوست از شهر «سبو» (Cebu) فیلیپین گرفته شدند. در آن روز، این نماهای تلسکوپی به‌‌موقع، تعدادی گذر و رویداد متقابل چشمگیر که توسط قمرهای گالیله‌‌ای مشتری صورت گرفت را به‌‌طور دقیق نشان دادند. در تصویر بالا، قمر «آیو» (Io) درحال ناپدید شدن در سایه مشتری در سمت راست است اما سه قمر بزرگ دیگر سیاره مشتری درمقابل دیسک نواری آن پدیدارند. قمرهای «اروپا» (Europa) (روشن) و «گانیمد» (Ganymede) (تاریک) در سمت چپ سایه خود را بر پوشش ابری این غول گازی انداخته‌‌اند.

رویدادهای متقابل قمرهای گالیله ای

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

قمر «کالیستو» (Callisto) نیز در سمت راست و پایین، نزدیک لبه مشتری قرار دارد. این سه قمر درحال گذر از جلوی مشتری هستند. در تصویر وسط، سایه‌‌های اروپا و گانیمد نزدیک مرکز مشاهده می‌‌شوند اما اروپا پنهان شده یا جلوی گانیمد درحال عبور است. تصویر پایین یک چشم‌‌انداز نادر از قمرهای مشتری را حین سایه افکندن هنگام گذر از مقابل مشتری به‌‌تصویر می‌‌کشد. در این تصویر، سایه گانیمد روی خود اروپا افتاده است. از دید سیاره زمین، رویدادهای متقابل مشابه (هنگامی که قمرهای گالیله‌‌ای یکدیگر را پنهان می‌‌کنند و برهم سایه می‌‌افکنند) هر شش سال یک بار یا بیشتر هنگامی که مشتری نزدیک اعتدالین خودش قرار دارد، می‌‌توانند دیده شوند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۷ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر