نجوم ۱۶۲ بازدید

آیا در جو سیاره «مشتری» (Jupiter) آمونیاک وجود دارد؟ دیده شدن آمونیاک گازی در جو بالایی سیاره مشتری توسط «فضاپیمای جونو» (Juno Spacecraft) چیز غیرمنتظره‌‌ای نبود (آمونیاک در بسیاری از ابرها تقریباً وجود ندارد). داده‌‌های اخیر جونو اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار ما قرار داده است، از جمله اینکه به نظر می‌‌رسد برخی از ابرهای سطح بالا، منزلگاه یک نوع تخلیه الکتریکی غیرمنتظره به نام «آذرخش کم‌‌ژرفا» باشند. برای آذرخش، تفکیک بار زیادی مورد نیاز است که در این سیاره ممکن است به وسیله برخورد «توپ‌‌های خمیری» (Mushballs) (تگرگ‌‌های آمونیاک-آب) بالابرده‌‌شده توسط جریانات رو به بالای گاز ایجاد شود.

ابرهای در هم پیچیده سیاره مشتری

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

آمونیاک و آب به این توپ‌‌های خمیری می‌‌چسبند و تا زمانی بالا می‌‌روند که بسیار سنگین شوند، پس از آن، به داخل جو مشتری فرود می‌‌آیند و ذوب می‌‌شوند. با این فرایند، آمونیاک از دست‌‌رفته از جو بالایی مشتری، در پایین دوباره ظاهر می‌‌شود. در این تصویر که توسط فضاپیمای جونو گرفته شده است، علاوه بر ابرهای درهم‌‌پیچیده مشتری که پیچیدگی خیره‌‌کننده‌‌ای دارند، تعدادی ابر «بالاپر» (Pop-up) روشن در سطح بالای آن نیز به چشم می‌‌خورند. می‌‌توان گفت شناخت دینامیک جوی مشتری می‌‌تواند چشم‌‌انداز ارزشمندی نسبت به پدیده آذرخش و جوی مشابه که روی زمین رخ می‌‌دهد را ارائه کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر