نجوم ۱۷ بازدید

در ابرهای «مشتری» (Jupiter) چه می‌‌بینید؟ اگر سیاره مشتری را در بزرگ‌‌ترین مقیاس مشاهده کنید، خواهید دید که کمربندهای قهوه‌‌ای مایل به قرمز و مناطق روشن متناوبی دارد. گاز بالارونده منطقه‌‌ای که عمدتاً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است، معمولاً پیرامون مناطق پرفشار و گاز پایین‌‌رونده کمربندی نیز به‌‌طور معمول پیرامون مناطق کم‌‌فشار می‌‌چرخد (مانند گردبادها و طوفان‌‌های کره زمین). طوفان‌‌های کمربندی می‌‌توانند به‌‌صورت لکه‌‌های قرمز کشیده و اشکال تخم‌‌مرغی‌‌شکل سفید بزرگ و طولانی‌‌مدت تشکیل شوند.

ابرهای مشتری از دید جونو

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

فضاپیمای رباتیک «جونو» (Juno) در سال ۲۰۱۷ حین ششمین عبورش (Perijove 6) بر فراز این سیاره غول‌‌پیکر و در مدار دوماهه آن بیشتر این اشکال ابری را ثبت کرد. مطمئناً این ابرها نیستند که توجه شما را به این تصویر جلب می‌‌کنند بلکه بیشتر نظم و آرایش آن‌‌هاست. چهره‌‌ای که به‌‌طور برجسته در این تصویر دیده می‌‌شود، Jovey McJupiterFace نام دارد. این چهره قبل از اینکه ابرهای طوفانی مجاور دور شوند، شاید چند هفته دوام داشت. در حال حاضر، جونو ۳۳ گردش به دور مشتری را به اتمام رسانده و دیروز نیز یک گذر نزدیک از کنار «گانیمد» (Ganymede)، بزرگ‌‌ترین قمر منظومه شمسی داشته است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.