انتگرال گیری جزء به جزء — به زبان ساده

آخرین به‌روزرسانی: ۲۷ آذر ۱۴۰۱
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
Integral by parts

پیش‌تر در وبلاگ فرادرس در مورد مفاهیم انتگرال و در بخشی دیگر در خصوص روش‌های انتگرال‌گیری صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم تا ترفندی پرکاربرد در محاسبه انتگرال را توضیح دهیم.

انتگرال‌گیریِ جزء به جزء از روش‌هایی است که در محاسبه انتگرال توابعی که در یکدیگر ضرب شده‌اند، بسیار کاربرد دارد. در این مطلب در ابتدا فرمول انتگرال‌گیری جزء به جزء را بیان می‌کنیم. فارغ از این‌ که این فرمول برای شما گیج‌کننده باشد یا نه، باید بگوییم پس از حل چندین مثال که در ادامه آن آمده، حتماً این مفهوم را به خوبی هضم خواهید کرد. توجه داشته باشید که در برخی موارد، محاسبه انتگرال در دیگر دستگاه‌های مختصات می‌تواند راه‌گشا باشد. در آینده نحوه محاسبه انتگرال در مختصات استوانه‌ای را توضیح خواهیم داد.

محاسبه انتگرال به روش جزء به جزء

دو تابع (u(x و (v(x را فرض کنید. تصور کنید می‌خواهیم انتگرال تابع (u(x)v(x را بدست آوریم. انتگرال این تابع را می‌توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد.

integral-by-parts

اجازه دهید هم‌چون فیلم‌های سینمایی به عقب برگردیم و داستان به‌دست آمدن این فرمول‌ را روایت کنیم. برای این منظور دو تابع (u(x و (v(x را فرض کنید. از مطلب ارائه شده در مورد مشتق می‌دانیم که مشتق تابع (u(x)v(x برابر با عبارت زیر است.

product-derivative

عبارتِ دومِ سمتِ راستِ معادله بالا را به سمت چپ منتقل می‌کنیم؛ با انجام این کار رابطه بالا به شکل زیر قابل بازنویسی است.

product-derivative-2

حال از طرفین این رابطه انتگرال می‌گیریم. همان‌طور که می‌دانیم، انتگرالِ مشتقِ یک تابع، برابر با خود تابع است. بنابراین می‌توان نوشت:

integral-by-parts-1.GIF

در نتیجه با انتگرال‌گیری از رابطه بالا به فرمول نهایی ارائه شده می‌رسیم.

بنابراین می‌توان گفت:

integral-by-parts.GIF
رابطه (*)

البته فرمول بالا را می‌توان با روشی آسان‌تر و به صورت زیر پیاده کرد.

integral-by-parts-2.GIF
رابطه (**)

بنابراین به منظور محاسبه یک انتگرال به روش جزء به جزء در ابتدا بایستی توابع f و g را به نحوی انتخاب کرد که انتگرال توابع f و gf قابل محاسبه باشند. سپس با جایگذاری این مقادیر در معادله بالا به راحتی انتگرال تابع fg بدست می‌آید. روش مطرح شده در بالا در محاسبه انتگرال دوگانه نیز کاربرد دارد.

برای آشنایی با مباحث ریاضیات دبیرستان، پیشنهاد می‌کنیم به مجموعه فیلم‌های آموزش‌های دروس دبیرستان و پیش دانشگاهی فرادرس مراجعه کنید که لینک آن در ادامه آورده شده است.

  • برای مشاهده مجموعه فیلم‌های آموزش‌های دروس دبیرستان و پیش دانشگاهی + اینجا کلیک کنید.

مثال‌ها

شاید در ابتدا فرمول بالا کمی مشکل به نظر برسد. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم تا مثال‌های زیر را مطالعه فرمایید. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین قدم در محاسبه یک انتگرال، انتخاب مناسب توابع f و g هستند. برای نمونه فرض کنید بخشی از تابع زیر انتگرال از عبارت $$\frac {sin (x)}x$$ تشکیل شده. واضح است که اگر شما این تابع را به عنوان f در نظر بگیرید، دیگر امکان محاسبه F (که همان انتگرال f است) وجود نخواهد داشت.

مثال ۱

حاصل انتگرال xex را بیابید.

فرض کنید می‌خواهیم با استفاده از رابطه ** این انتگرال را حل کنیم. با فرض کردن دو تابع x و ex به عنوان g و f می‌توان نوشت:

integral-by-parts-3

مثال ۲

پاسخ انتگرال تابع (xcos(x را با استفاده از روش جزء به جزء بدست آورید.

توجه داشته باشید که همواره f و g را به شکلی در نظر بگیرید، که امکان محاسبه انتگرال تابع gf وجود داشته باشد. البته تابع f را نیز بایستی به نحوی در نظر گرفت که بتوانیم انتگرال آن را محاسبه کنیم. در این مثال x و (cos(x را به ترتیب برابر با g و f در نظر می‌گیریم. از این رو با جایگذاری این دو تابع در فرمول ** داریم:

integral-by-parts-4.GIF

می‌توان در حالت کلی گفت که تابع ساده‌تر را بایستی به عنوان g در نظر گرفت. برای نمونه در این مثال x را به عنوان تابع g در نظر گرفته‌ایم. مثال ۴ به درک بهتر انتخاب f و g کمک می‌کند.

مثال ۳

حاصل عبارت $$∫ x\ln(x)\,dx\,,$$ را بیابید.

در این مثال به نظر می‌رسد که اگر x را به عنوان f در نظر بگیریم، F که همان انتگرال f است، راحت‌تر محاسبه شده و انتگرال تابع gf را نیز می‌توان راحت‌تر یافت. از این رو x را برابر با f و (ln(x را برابر با g فرض می‌کنیم. بنابراین با توجه به فرض صورت گرفته می‌توان نوشت:

integral-by-parts-5.GIF

توجه داشته باشید که در بعضی از موارد ممکن است نیاز باشد با دو بار استفاده از روش جزء به جزء، حاصل انتگرال را بدست آورد. در مثال ۵ نمونه‌ای از چنین مثالی آورده شده است.

مثال ۴

پاسخ $$∫ x^2\sin(x)\,dx\,$$ را بدست آورید.

همان‌طور که کمی بالاتر بیان کردیم، معمولا در محاسبه یک انتگرال به روش جزء به جزء بهتر است که تابع ساده‌تر را به عنوان g در نظر بگیریم. در نتیجه در این مثال تابع g را برابر با x2 در نظر می‌گیریم؛ بنابراین (sin(x نیز معادل با f است. همانند مثال‌های قبلی با استفاده از فرمول ** داریم:

integral-by-parts-6.GIF

همان‌طور که می‌بینید برای محاسبه پاسخ این مثال به عبارت $$∫ x\cos(x)\,dx\,$$ می‌رسیم. پاسخ این عبارت در مثال ۳ محاسبه شد. از این رو با جایگذاری پاسخ مثال ۳ در رابطه بالا، جواب نهایی به صورت زیر یافت می‌شود.

integral-by-parts-7.GIF

شاید با خود فکر کرده باشید که چرا به جای 2c از c استفاده کرده‌ایم. باید توجه داشته باشید که مشتق یک عدد ثابت همواره صفر است بنابراین هر مقدار ثابتی به جای c قرار گیرد، صحیح است.

حال وقت آن رسیده تا کمی خود را محک بزنید. مثال پیش‌رو اندکی دشوار‌تر از مثال‌های قبلی است.

مثال ۵

انتگرال تابع $$x \sqrt{x+1}$$ را بیابید.

همان‌طور که بیان شد، در ابتدا تابع ساده‌تر را برابر با g در نظر بگیرید و چک کنید که آیا با این فرض، مسئله قابل حل است؟ بنابراین در این مثال تابع g را برابر با x و تابع f را برابر با $$\sqrt{x+1}$$ در نظر می‌گیریم. در بالا بیان کردیم که F همان انتگرال تابع f است. با توجه به مفاهیم ارائه شده در مطلب روش‌های محاسبه انتگرال، قانون توان در محاسبه یک انتگرال را به صورت زیر بیان کردیم:

integral-by-parts-10.GIF

با استفاده از قانون توان، انتگرال تابع $${(x+1)}^{1/2}$$،‌ به شکل زیر محاسبه می‌شود.

جزء به جزء

حال با بدست آمدن F می‌توان از فرمول ** به شکل زیر استفاده کرد.

integral-by-part.jpg

مسلط شدن به این روش منوط به حل مثال است. در این روش نکته مهم انتخاب توابع f و g مناسب است.

معرفی فیلم آموزش ریاضی عمومی ۲ (مرور و حل تمرین)

آموزش ریاضی 2

یکی از آموزش‌هایی که انتگرل در آن معرفی شده است، آموزش آموزش ریاضی عمومی ۲ (مرور و حل تمرین) است. این آموزش در ۱۵ ساعت و ۱۵ دقیقه و در قالب ۹ درس تدوین شده است. در درس یکم آموزش به جبر خطی و در درس دوم به هندسه تحلیلی پرداخته شده است. درس سوم و چهارم، به ترتیب، مربوط به توابع برداری و توابع چند‌متغیره و حد آن‌ها است. در درس پنجم مشتق و کاربردهای آن بیان شده است. موضوع درس‌های ششم تا نهم نیز به ترتیب انتگرال دوگانه، انتگرال سه‌گانه، انتگرال خط و انتگرال سطح است.

در صورت علاقه‌مندی به مباحث مرتبط در زمینه ریاضیات، احتمالا آموزش‌های زیر برایتان کاربردی خواهند بود:

بر اساس رای ۱۶۶ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
Jakubmarian فرادرس
۱۱ thoughts on “انتگرال گیری جزء به جزء — به زبان ساده

بسی عالی و جمع و جور?????

سلام و سپاس
مثال دو رو فراموش کردید

سلام، وقت شما بخیر؛

شماره مثال‌ها بازبینی و اصلاح شد. از تذکر شما در این رابطه بسیار سپاسگزاریم.

عالی بود مرررررسی✌✌✌✌✌
فقط یه چند سوال داشتم چجوری بپرسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کلا با سایتتون حال میکنم

ممنون
کاش حقوق اون استادایی که خودشون درس نمیدن و دانشجو باید از شماها درسش رو یادبگیره رو شما ها میگرفتین.
خداقوت تشکرفراوون.

عالی بود، من هر بار که گیر میکنم میام دوباره این بخش رو میخونم

چرا من هر کاری میکنم نمیفهمم این درس رو، خدایا چیکار کنم

این که خیلی ساده است پسر

بسیار ساده و قابل فهم بود .
خیلی ممنون از آموزش های خوبتون.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *