جدول ماتریس کلاس اول چیست؟ — به زبان ساده و با مثال

آخرین به‌روزرسانی: ۸ آذر ۱۴۰۱
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
جدول ماتریس کلاس اول چیست

ساختارهای مختلفی در ریاضیات برای نمایش ویژگی‌ها و اندازه‌های مربوط به پدیده‌های طبیعی وجود دارد. یکی از ساختار مهم و پایه در ریاضیات، ماتریس است. در این متن به  سوال جدول ماتریس کلاس اول چیست پاسخ می‌دهیم.

جدول ماتریس کلاس اول چیست ؟

جدول، یک ساختار منظم است که از سطر و ستون تشکیل شده و از تقاطع سطر و ستون، خانه‌های جدول شکل می‌گیرند. این خانه‌ها ارتباط بین مقادیر ستون و سطرها را مشخص می‌کنند. برای آنکه دانش آموزان دبستان بداند جدول ماتریس کلاس اول چیست و به چه کار می‌آید، از یک مثال استفاده می‌کنیم.

فرض کنید سطر اول مربوط به دایره‌های رنگی (قرمز، سبز، آبی) مختلف است که برای نمایش صورت انسان‌ها استفاده شده. هر یک از دایره‌ها، به یک رنگ هستند. در ستون اول نیز مربع‌هایی رنگی ( قهوه‌ای، سیاه، زرد و خاکستری) داریم که می‌تواند لباس این افراد باشد. می‌خواهیم ترکیب دایره‌ها (صورت‌ها) با مربع‌ها (لباس‌ها) را مشخص کنیم.

در تصویر زیر چنین وضعیتی را مشاهده می‌کنید که از ترکیب عناصر سطر و ستون، جدول ماتریس کلاس اول کامل می‌شود.

جدول ماتریس کلاس اول دبستان

تکمیل همه سلول‌ها یا درایه‌های این ماتریس، آن را کامل می‌کند و جایگشتی از همه شکل‌ها در این جدول ساخته خواهد شد.

به تصویر زیر توجه کنید. حاصل ترکیب عناصری که در سطر و ستون این جدول دیده می‌شوند، خانه‌های جدول را کامل می‌کند. کافی است هر یک از دایره‌ها را در بالای مربع‌های رنگی قرار دهید. به ترکیب رنگ‌ها و شکل‌ها دقت داشته باشید تا همه ترکیب‌های محتمل در نظر گرفته شود.

جدول ماتریس کلاس اول

برای آموزش بهتر می‌توان به جای دایره‌ها از صورت و به جای مربع، از لباس استفاده کرده و از دانش آموزان خواست که عناصر سطر و ستون را مطابق با تصویر بالا با یکدیگر ترکیب کنند. در کلاس‌های بالاتر و دوره دبیرستان، دانش‌آموزان با مفهوم ماتریس و جایگزینی اعداد در این خانه‌ها آشنا شده و ساختار یک جدول ماتریسی را یاد می‌گیرند.

معرفی فیلم آموزش آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان

آموزش آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان

آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان امروزه پیشرفت‌های زیادی بخصوص با توجه به استفاده از تکنولوژی و محاسبات آماری و شبیه‌سازی در علوم اعصاب، داشته است. این درس برای کسانی که می‌خواهند در حوزه کودک و نوجوان فعالیت داشته باشند، اطلاعات جامعی را به همراه دارد که می‌توانند با انواع اختلالات و مشکلات از دوران کودکی تا نوجوانی آشنا شوند. در این فرادرس مهم ترین مطالب در زمینه آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان مورد توجه قرار گرفته و بخصوص برای دانشجو روانشاسی ترتیبی مورد استفاده است.

همچنین وجود مثال هایی در مورد مشکلات و اختلال‌ها در این آموزش وجود دارد که به غنای مطلب افزوده و آن را قابل فهم‌تر می‌کند. اکثر مشکلات در چهار حوزه وراثت، زیست شناسی، فرایندهای روان شناختی و زمینه اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته و روش‌های درمانی نیز با توجه به این چهارچوب معرفی و ارائه شده است. ملاک تشخیصی هر اختلال از دیدگاه 5-DSM نیز بررسی و تمام موارد به زبان ساده بیان شده است تا مشکلات رفتاری و روانی در کودک و نوجوان قابل شناسایی شود. هر چند این درس یکی از دروس مربوط به رشته روانشناسی است ولی افراد و پژوهشگران حوزه آموزش و پرورش می‌توانند بهره‌های زیادی از این فیلم آموزشی ببرند.

این آموزش شامل ۱۱ درس است که برای دانشجویان روانشناسی مورد استفاده بوده و محتوی ۸ ساعت و ۱۳ دقیقه فیلم آموزشی است.

خلاصه و جمع‌بندی

در این متن با نحوه معرفی جدول ماتریس کلاس اول آشنا شدیم و نحوه ترکیب سطر و ستون و تشکیل عناصر جدول را فرا گرفتیم. هر چند در کتاب درسی به صراحت به سوال جدول ماتریس کلاس اول چیست پاسخی داده نشده ولی با مراجعه به متن و شکل‌ها و ارتباط بین سطر و ستون جدول، ساختار یک ماتریس را به صورت ضمنی به کودکان دبستان می‌آموزیم. مشخص است فراگیری این ساختار در تسلط آن‌ها به درس‌های آینده نظام آموزشی دبیرستان بسیار موثر است و ذهن خلاق آن‌ها را با مفاهیم ریاضی و ساختارهای آن، آشنا می‌کند.

بر اساس رای ۱۳ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
مجله فرادرس

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *