انکر تکست چیست؟ – از انواع تا کاربرد و نحوه ساخت

۱۲۳ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۸ تیر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۲۱ دقیقه
انکر تکست چیست

«انکر تکست» یا «متن لینک» یکی از مفاهیم قدیمی در سئوی وب‌سایت است و به کلمه یا عبارتی گفته می‌شود که لینک وب‌سایت یا صفحه وب دیگر روی آن درج می‌شود. انکر تکست در حقیقت بخشی از لینک است که کاربر آن را با فونت یا رنگی متفاوت در متن می‌بیند و می‌تواند با کلیک روی آن به صفحه دیگر هدایت شود. در این آموزش از مجله فرادرس یاد می‌گیرید مفهوم انکر تکست چیست و چرا در سئوی سایت مهم است. در ادامه نیز با انواع مختلف و روش‌های بهینه سازی انکر تکست آشنا می‌شوید.

فهرست مطالب این نوشته

مفهوم انکر تکست در سئو

حتما در زمان وب‌گردی با کلمات و عبارات قابل کلیکی که در بخش‌های مختلف متن قرار گرفته‌اند و معمولا رنگ یا فونت متفاوتی نسبت به بقیه کلمات متن دارند، برخورد داشته‌اید. به این کلمات و عبارات در اصطلاح سئو «انکر تکست» یا «متن لینک» (Anchor Text) گفته می‌شود که البته بعضی از کارشناسان سئو به آن «عنوان لینک» یا «برچسب لینک» هم می‌گویند.

انکر تکست در سئو متنی است که لینک‌های داخلی یا خارجی روی آن درج می‌شوند. به‌عبارت بهتر، بخش قابل دیدن لینک که کاربر با کلیک روی آن به صفحه دیگری هدایت می‌شود، انکر تکست نام دارد. برای انکر تکست می‌توان دو کاربرد اصلی در نظر گرفت:

 • هدایت کاربران از یک صفحه وب به صفحه دیگر
 • کمک به ربات جستجو برای درک و «نمایه‌گذاری» (Indexing) بهتر صفحات وب

انکر تکست در اغلب وب‌سایت‌ها با رنگ متفاوت یا فونت زیرخط‌دار به کاربر نمایش داده می‌شود تا از بقیه متن قابل تشخیص باشد. برای مثال در مجله فرادرس انکر تکست‌ها با رنگ آبی در متن ظاهر می‌شوند:

نمونه انکر تکست در متن
نمونه انکر تکست‌‌های درون متن (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

انکر تکست در کدام بخش لینک قرار می گیرد؟

برای این‌که بهتر درک کنید مفهوم انکر تکست چیست باید نیم‌نگاهی به معنی لینک داشته باشیم. لینک برای پیوند دادن صفحات وب‌ استفاده می‌شود و از کنار هم قرار گرفتن چند کد html ساخته می‌شود. تصویر زیر، بخش‌‌های مختلف لینک ابتدای همین نوشته را به مطلب «سئو چگونه کار می‌کند» نشان می‌دهد که در آن عبارت «سئوی وب‌سایت» انکر تکست است:

محل قرار گرفتن انکر تکست در کد html لینک
محل قرار گرفتن انکر تکست در کد html لینک (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

در ادامه، اهمیت انکر تکست را در سئوی وب‌سایت درک می‌کنید و با مهم‌ترین انواع انکر تکست آشنا می‌شوید.

اهمیت انکر تکست در سئوی وب سایت چیست ؟

به‌عنوان کارشناس سئو یا نویسنده محتوای وب حتما از اهمیت لینک‌های داخلی و خارجی در سئوی وب‌سایت آگاه هستید و می‌دانید که نقش اصلی این لینک‌ها، اتصال صفحات وب مختلف به یکدیگر و انتقال اعتبار لینک بین این صفحات است. انکر تکست به‌عنوان متن لینکی که هم توسط کاربران و هم توسط ربات‌های جستجو دیده می‌شود، بخشی از ارزش این لینک‌ها را تعیین می‌کند. اما این جمله به چه معناست؟

انکر تکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد
انکر تکست بخش قابل دیدن و کلیک لینک است که کاربر را به صفحه دیگری هدایت می‌کند.

برای درک بهتر اهمیت انکر تکست در سئوی سایت، بهتر است دو کاربرد اصلی آن را مرور کنیم:

 • اولین کاربرد انکر تکست این است که کاربر از طریق آن موضوع صفحه هدف را بهتر درک می‌کند و با کلیک روی آن به‌راحتی به صفحه مقصد هدایت می‌شود. این موضوع یعنی تجربه کاربری بهتر که روی سئوی وب‌سایت اثر بسیار مثبتی دارد.
 • انکر تکست فقط برای کاربر مفید نیست و ربات‌های جستجو هم از طریق آن اطلاعات بیشتر و درک بهتری در مورد مطلب یا صفحه لینک‌شده پیدا می‌کنند. هرچه ربات جستجو بهتر ارتباط بین صفحات مختلف را درک کند، در نهایت رتبه بهتری برای آن در SERP در نظر می‌گیرد. نیازی به گفتن نیست که الگوریتم‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو با استفاده از چنین اطلاعاتی است که صفحات را در SERP رتبه‌بندی می‌کنند.

با توجه به این کاربردها، اینجاست که مفهوم «ارتباط» (Relevancy) و «توصیفی بودن» (Descriptive) انکر تکست و موضوع صفحه اهمیت بیشتری در سئو پیدا می‌کند. شاید جمله بهتر این باشد که بگوییم انکر تکستِ مرتبط و واضح است که در سئوی وب‌سایت اهمیت زیادی دارد. انکر تکست‌های نامرتبط با موضوع صفحه هدف تجربه کاربری خوبی به کاربر نمی‌دهند و او را سردرگم می‌کنند. همین اتفاق برای ربات‌های جستجو هم صادق است و در نهایت رتبه صفحه را در صفحه نتایج کاهش می‌دهد.

برای مثال، انکر تکست «تحقیق کلمات کلیدی» در متن زیر به کاربر و گوگل می‌گوید که صفحه لینک شده در مورد تحقیق کلمات کلیدی است:

نمونه انکر تکست مرتبط و توصیفی در مجله فرادرس
نمونه انکر تکست مرتبط و توصیفی در مجله فرادرس (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

در مقابل، انکر تکست «اینجا کلیک کنید» در تصویر زیر دید واضحی در مورد صفحه هدف در اختیار خواننده و ربات جستجو قرار نمی‌دهد و به‌همین دلیل بهتر است تا جای امکان از به کار بردن چنین انگر تکست‌هایی خودداری کنید:

نمونه استفاده از کلمه کلیدی عمومی
نمونه استفاده از کلمه کلیدی عمومی (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

برای به‌کارگیری درست‌تر انکر تکست‌ها بهتر است ابتدا انواع مختلف آن‌ها را بشناسید. موضوع بخش بعدی مطلب نیز همین است. همچنین در مطلب زیر بسیاری از اصطلاحات تخصصی سئو را به همراه توضیح مختصری از آن‌ها جمع‌آوری کرده‌ایم:

مهم ترین انواع انکر تکست کدام اند؟

تا اینجا یاد گرفتید انکر تکست چیست و چه اهمیتی در سئوی وب‌سایت دارد. در این بخش، انواع مختلف انکر تکست را به‌همراه مثال معرفی می‌کنیم. در فهرست زیر، نام انواع انکر تکست را آورده‌ایم:

 • «انکر تکست عمومی» (Generic Anchor Text)
 • «انکر تکست منطبق» (Exact Match Anchor Text)
 • «انکر تکست نیمه‌منطبق» (Partial Anchor Text)
 • «انکر تکست مرتبط» (Related Anchor Text)
 • «انکر تکست برند شده» (Branded Anchor Text)
 • انکر تکست Brand + Keyword
 • «انکر لینک بدون عنوان» (Naked Link)
 • «انکر تکست تصویر» (Image Anchor)

ببینیم هرکدام از انواع انکر تکست چه ویژگی‌هایی دارند.

انکر تکست عمومی

انکر تکست‌های عمومی که با نام انکر تکست‌های تصادفی (Random Anchors) هم شناخته می‌شوند، کلمات و عباراتی هستند که در آن‌ها هیچ اشاره‌ای به موضوع صفحه مقصد نمی‌شود و خبری از کلمه کلیدی یا کلمات مرتبط با موضوع در آن نیست. ازجمله متداول‌ترین انواع این متن‌ها می‌توان به موارد فهرست زیر اشاره کرد:

 • اینجا کلیک کنید
 • این فایل را دانلود کنید
 • اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید
 • به اینجا بروید
 • این وب‌سایت
 • در این لینک
 • در این صفحه
 • ادامه مطلب

این انکر تکست‌ها چون از عبارتی کلی به‌عنوان متن لینک استفاده می‌کنند، اطلاعات خاصی در مورد موضوع صفحه مقصد در اختیار کاربر یا موتور جستجو قرار نمی‌دهند و بیشتر مانند «فراخوان به اقدام» (CTA) عمل می‌کنند. در گذشته وب‌سایت‌ها بیشتر از انکر تکست‌های عمومی استفاده می‌کردند اما به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن، انکر تکست‌های دارای کلمه کلیدی یا کلمات و عباراتی که به نحوی به موضوع صفحه مقصد اشاره می‌کردند، صفحات را در اولویت رتبه‌بندی بالاتری قرار داد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

انکر تکست منطبق

زمانی که کلمه کلیدی صفحه مقصد را عینا به‌عنوان انکر تکست لینک آن به کار می‌برید، از انکر تکست منطبق استفاده می‌کنید. به‌عبارت بهتر، انکر تکست منطبق به متن لینکی گفته می‌شود که با کلمه کلیدی صفحه هدف لینک مطابقت کامل داشته باشد. برای مثال در تصویر زیر، نمونه‌ای از این انکر تکست منطبق را می‌بینید که در آن کاربران با کلیک روی عبارت «تحقیق کلمات کلیدی» به مطلبی هدایت می‌شوند که دقیقا با همین عبارت کلیدی بهینه‌سازی شده است:

نمونه انکر تکست منطبق
نمونه انکر تکست منطبق (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

نکته مهم: استفاده از انکر تکست‌های منطبق در لینک‌های داخلی وب‌سایت در حد تعادل آسیبی به سئوی وب‌سایت وارد نمی‌کند اما اگر بیش از حد از آن‌ها استفاده کنید، ممکن است باعث اسپم به نظر رسیدن لینک‌ها شود. در مورد بک‌لینک‌ها اما بهتر است در صورت امکان از وب‌سایت‌های ایجادکننده لینک بخواهید از این انکر تکست‌ها استفاده نکنند. در هر دو مورد راه حل بهتر استفاده از انکر تکست‌های نیمه منطبق یا مرتبط است که موضوع بخش بعدی است.

انکر تکست نیمه منطبق

زمانی که کلمه کلیدی اصلی صفحه مقصد را در کنار کلمات دیگر استفاده می‌کنید یا آن را با تغییرات جزیی در انکر تکست به کار می‌برید، در اصطلاح از انکر تکست نیمه‌منطبق استفاده کرده‌اید. در مطلب زیر که در مورد «سئوی خارجی وب‌سایت» است، کاربر با کلیک روی عبارت «استراتژی لینک‌سازی» به صفحه‌ای با کلمه کلیدی «لینک‌سازی» هدایت می‌شود:

نمونه انکر تکست نیمه منطبق
نمونه انکر تکست نیمه منطبق (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

به‌جای عبارت «استراتژی لینک‌سازی»، اگر از عبارت‌هایی مثل «تکنیک‌های لینک‌سازی» یا «روش‌های لینک‌سازی برای سایت» استفاده می‌‌کردیم، بازهم نوع انکر تکست، نیمه‌منطبق بود.

انکر تکست مرتبط معنایی یا LSI

انکر تکست‌های مرتبط شباهت زیادی به انکر تکست‌های نیمه منطبق دارند با این تفاوت که در آن‌ها از کلمه کلیدی اصلی خبری نیست و فقط از مشتقات یا کلمات هم‌معنی آن‌ها استفاده می‌شود. استفاده از این انکر تکست‌ها روش بسیار خوبی برای دادن اطلاعات در مورد موضوع صفحه مقصد بدون استفاده از کلمه کلیدی است. برای مثال فرض کنید می‌خواهیم به صفحه‌ای با کلمه کلیدی «آنالیز سئو» لینک بدهیم. انکر تکست‌های مرتبط برای این لینک می‌توانند به‌صورت زیر باشند:

 • آنالیز سایت آنلاین
 • آنالیز سایت چیست
 • آموزش آنالیز سایت

برای پیدا کردن انکر تکست‌های مرتبط می‌توانید از بخش جستجوهای مرتبط صفحه نتایج کمک بگیرید:

استفاده از بخش جستحوهای مرتبط صفحه نتایج برای پیدا کردن انکر تکست مرتبط
استفاده از بخش جستجوهای مرتبط صفحه نتایج برای پیدا کردن انکر تکست مرتبط (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

در مطلب زیر از مجله فرادرس، به‌طور مفصل در مورد فرایند تحقیق کلمه کلیدی و روش پیدا کردن انواع مختلف آن توضیح داده‌ایم:

انکر تکست برند شده

زمانی که نام برند را به‌تنهایی به‌عنوان انکر تکست به کار ببرید، از متن لینک Branded استفاده کرده‌اید. انکر تکست‌های برند شده، درصورتی‌که واقعا کاربر را به‌طور مستقیم به منبع یا صفحه رسمی وب‌سایت هدف هدایت کنند، عملکرد خوبی دارند. برای مثال در عبارت زیر از انکر تکست برند‌شده استفاده شده است:

 • برای دیدن دوره‌های آموزشی بیشتر به وب‌سایت «فرادرس» مراجعه کنید.

انکر تکست Brand + Keyword

زمانی که نام برند را در کنار کلمه کلیدی صفحه مقصد یا عبارت موضوعی مرتبط به آن به‌کار می‌برید، از «انکر تکست Brand +Keyword» استفاده کرده‌اید. در بخشی از مطلب «آموزش تولید محتوای متنی» که در تصویر زیر می‌بینید از این نوع انکر تکست استفاده کرده‌ایم:

استفاده از انکر تکست دارای نام برند و کلمه کلیدی
نمونه استفاده از انکر تکست دارای نام برند و کلمه کلیدی (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

انکر لینک بدون عنوان

انکر تکست در انکر لینک‌های بدون عنوان وجود ندارد و در آن‌ها از همان پیوند یکتا به‌عنوان متن لینک استفاده می‌شود. برای مثال، « www.faradars.org   یک انکر لینک بدون عنوان است.

انکر تکست تصویر

زمانی که تصاویر را به صفحه وب خاصی لینک می‌کنید، گوگل «متن جایگزین» (Alt Text) آن‌ها را به‌عنوان انکر تکست لینک در نظر می‌گیرد. بنابراین اگر تصویر به هر دلیلی با موفقیت بارگذاری نشود، متن جایگزین آن با قابلیت کلیک کردن به کاربر نمایش داده می‌شود. در تصویر زیر، نحوه بارگذاری تصویر لینک‌شده را با و بدون متن جایگزین ببینید:

انکر تکست تصویر چیست و چه اهمیتی دارد
تفاوت بارگذاری تصویر با و بدون متن جایگزین (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

متن جایگزین تصاویر هم مثل بقیه انکر تکست‌ها بهتر است توصیفی باشد و در حد اعتدال از کلمه کلیدی در آن استفاده کنید. انکر تکست تصاویر معمولا طولانی‌تر است چون باید موضوع تصویر و در بسیاری از موارد دلیل ارتباط آن را به موضوع صفحه به‌طور کامل توصیف کنید.

روش ساخت انکر تکست

تا اینجا مفهوم انکر تکست و انواع مختلف آن را یاد گرفتید. در ادامه، با نحوه ساخت انکر تکست آشنا می‌‌شوید. در بخش‌های قبلی گفتیم که انکر تکست در چه محلی از لینک قرار می‌گیرد. انکر تکست در کد html به شکل زیر است:

 <a href="http://www.example.com">Example Anchor Text</a>

با سیستم‌های مدیریت محتوایی مثل وردپرس خیلی راحت و تنها با چند کلیک ساده می‌توانید انکر تکست را به محتوا اضافه، ویرایش یا حذف کنید و برای این کار به هیچ دانش کدنویسی هم نیاز ندارید.

نحوه ایجاد انکر تکست در وردپرس

برای انجام این کار طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • در داشبورد وردپرس، پست یا نوشته جدیدی ایجاد کنید و متن مورنظرتان را در آن بنویسید. در این‌جا این فرض کنید می‌خواهیم روی عبارت «چک لیست سئوی وب‌سایت» انکر تکست بسازیم.
 • قسمتی از متن را که می‌خواهید لینک روی آن قرار بگیرد، با ماوس انتخاب کنید و کلید «Ctrl+K» را بگیرید (راه دیگر انتخاب دکمه «درج/ویرایش پیوند» است.):
انتخاب گزینه درج پیوند در ویرایشگر وردپرس
انتخاب متن و کلیک روی گزینه درج پیوند در ویرایشگر وردپرس (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)
 • لینک صفحه مقصد را در فضای مربوطه وارد کنید و روی دکمه آبی‌رنگ اجرا کلیک کنید:
وارد کردن پیوند یکتا در فضای مربوط به لینک و انتخاب گزینه run
وارد کردن پیوند یکتا در فضای مربوط به لینک و انتخاب دکمه اجرا (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)
 • بعد از ذخیره کردن، می‌توانید انکر تکست را با رنگی متفاوت نسبت به کل متن ببینید:
نمونه درج شدن لینک روی انکر تکست در وردپرس
نمونه درج شدن لینک روی انکر تکست در وردپرس (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

در دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا مثل جوملا و دروپال نیز روند مشابهی برای درج انکر تکست وجود دارد. ایجاد لینک داخلی با استفاده از انکر تکست‌های مرتبط فقط یکی از تکنیک‌های سئوی وب‌سایت است. در مطلب زیر از مجله فرادرس به‌طور مفصل موارد مهم در چک‌لیست سئو را بررسی کرده‌ایم:

بهینه سازی انکر تکست بر اساس اصول سئو

آشنایی با انواع انکر تکست و نحوه ساخت آن کافی نیست و باید آن‌ها را بر اساس اصول سئو بهینه‌سازی کنید. انکر تکست‌های بهینه چه در لینک‌های داخلی و چه در ‌بک‌لینک‌ها به سه دلیل روی سئو اثرگذارند:

 1. کمک به نمایش بهتر ساختار وب‌سایت به ربات‌های جستجو
 2. کمک به گرفتن رتبه بهتر در صفحه نتایج
 3. هدایت بهتر کاربران به موضوعات موردنیاز

بر همین اساس، در فهرست زیر اصلی‌ترین نکات برای نوشتن انکر تکست را آورده‌ایم:

 • توجه به ارتباط انکر تکست به موضوع صفحه مبدا و مقصد
 • توجه به مختصر و توصیفی بودن انکر تکست
 • عدم استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در انکر تکست
 • متمایز بودن انکر تکست نسبت به بقیه متن
 • توجه به متن اطراف لینک

در ادامه در مورد هریک از نکات بالا بحث می‌کنیم. قبل از شروع این نکته را بگوییم که واضح است نکات بالا بهتر است برای انکر تکست لینک‌های داخلی و بک‌لینک‌ها مورد توجه قرار بگیرند اما از آن‌جا که معمولا به‌عنوان وب‌سایت دریافت‌کننده بک‌لینک کنترلی روی انکر تکست بک‌لینک ندارید، در این بخش بیشتر روی بهینه‌سازی انکر تکست لینک‌های داخلی وب‌سایت تمرکز کرده‌ایم.

توجه به ارتباط انکر تکست به موضوع صفحات مبدا و مقصد

اگر از شما بپرسند اولین نکته‌ای که باید در زمان نوشتن یا انتخاب انکر تکست به آن توجه کنید چیست باید به ارتباط موضوعی انکر تکست با صفحه مبدا و مقصد اشاره کنید. این نکته را در ذهن داشته باشید که انکر تکست یک سیگنال ارتباطی بین دو صفحه وب است و باید ارتباط دوطرفه و معناداری با صفحه مبدا و مقصد داشته باشد. به عبارت بهتر، در خصوص اهمیت ارتباط انکر تکست با موضوع صفحه مبدا باید گفت:

 • گوگل از طریق انکر تکست مرتبط درک می‌کند صفحه مبدا چطور به صفحه مقصد مرتبط شده است.
 • متن لینک مرتبط از نظر کاربر طبیعی‌تر به نظر می‌رسد که این یعنی احتمال کلیک روی آن بیشتر است.

بعد از اطمینان از ارتباط انکر تکست با موضوع صفحه مبدا، باید مطمئن شوید انکر تکست در ساده‌ترین حالت دیدگاهی کلی در مورد محتوای صفحه مقصد به کاربر و ربات جستجو ارائه می‌کند. پس تا اینجا یاد گرفتید انکر تکست باید به موضوع دو صفحه مبدا و مقصد کاملا مرتبط باشد.

برای مثال در تصویر زیر بخشی از یکی از مطالب مجله با موضوع «سئوی خارجی وب‌سایت» را می‌بینید که در آن لینکی با انکر تکست «بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی» به مطلبی با همین موضوع ایجاد کرده‌ایم. سوشیال مدیا مارکتینگ به‌عنوان یکی از استراتژی‌های انجام سئوی خارج از صفحه شناخته می‌شود و کاربری که مشغول مطالعه مطلبی در مورد سئوی خارجی وب‌سایت است به احتمال زیاد تمایل دارد در مورد تکنیک‌های آن هم اطلاعات بیشتری کسب کند:

نمونه استفاده از انکر تکست مرتبط به صفحه مبدا و مقصد
نمونه استفاده از انکر تکست مرتبط به صفحه مبدا و مقصد (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

همزمان با در ذهن داشتن نکات بالا، گوگل توصیه می‌کند از موارد زیر تا جای امکان اجتناب کنید:

 • استفاده از انکر تکست‌های عمومی: عباراتی مانند «اینجا کلیک کنید»، «این مطلب» و موارد مشابه را بهتر است تا جای امکان به‌عنوان انکر تکست به کار نبرید چون هیچ‌گونه سرنخی در مورد موضوع صفحه مقصد در اختیار ربات جستجو و کاربر قرار نمی‌دهند و جذابیتی هم برای او ندارند.
 • استفاده از انکر تکست‌های گمراه‌کننده یا غیرطبیعی: این کار جریان طبیعی نوشتن را از بین می‌برد و باعث می‌شود متن به نظر خوانندگان مصنوعی جلوه کند.
 • استفاده زیاد از انکر لینک‌های بدون عنوان: به‌طور کلی بهتر است فقط در مواردی خود لینک را به‌جای انکر تکست به کار ببرید که واقعا لزومی برای آن وجود دارد برای مثال، برای اطلاع‌رسانی آدرس وب‌سایت یا تبلیغ کردن آن. اگر باید حتما از خود پیوند یکتا در متن استفاده کنید، لینک آن را تا جای امکان کوتاه و تمیز نگه دارید. به‌جای به‌کار بردن آدرس پیوند یکتا در جایگاه انکر تکست می‌توانید از عنوان اصلی مطلب مقصد استفاده کنید و پیوند یکتا را به آن لینک کنید. در مطلب «یادگیری سئوی وب‌سایت» از این روش استفاده کرده‌ایم:
نمونه استفاده از عنوان سئو به عنوان انکر تکست
نمونه استفاده از عنوان سئو به عنوان انکر تکست (برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگ‌تر روی آن کلیک کنید.)

رعایت این نکات به سردرگم نشدن کاربران کمک می‌کند چون خیلی راحت از روی انکر تکست موضوع صفحه مقصد را درک می‌کنند و واقعا به صفحه‌ای مرتبط هدایت می‌شوند. در اینجا بد نیست کمی هم در مورد مفهوم تخصصی‌تر ارتباط لینک یاد بگیرید.

مفهوم ارتباط لینک چیست

موتورهای جستجو از شاخص‌های مختلفی برای تعیین رتبه صفحات در SERP استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین این شاخص‌ها «ارتباط لینک» (Link Relevancy) است. این شاخص وظیفه تعیین میزان ارتباط موضوع دو صفحه وب A و B را که با لینک داخلی به هم مرتبط شده‌اند، برعهده دارد. وجود لینک داخلی بسیار مرتبط بین دو صفحه وب احتمال کسب رتبه بهتر برای عبارات مورد جستجوی کاربر را بیشتر می‌کند. یعنی هم صفحه مبدا و هم صفحه مقصد برای کلمه کلیدی اصلی در اولویت رتبه‌بندی بالاتری قرار می‌گیرند. معیار ارتباط لینک با توجه به دو موضوع تعیین می‌شود:

 • موضوع صفحه مبدا
 • کلمات و عبارات درون انکر تکست در صفحه مبدا

لینک‌های داخلی مرتبط با موضوع صفحه مبدا، سیگنال‌های ارتباطی قوی‌تری در مقایسه با لینک‌های نامرتبط برای گوگل ارسال می‌کنند. برای مثال، اگر در صفحه‌ای که در مورد «آموزش سئوی وب‌‌سایت» است، لینکی به مطلب «ابزار گوگل آنالیتیکس» ایجاد کنید، قطعا سیگنال ارتباطی قوی‌تری نسبت به لینکی به صفحه «ایمیل مارکتینگ» برای گوگل ارسال می‌کنید.

توجه به مختصر و توصیفی بودن انکر تکست

در دستورالعمل‌های گوگل قانونی برای تعداد کلمات انکر تکست وجود ندارد اما تجربه نشان می‌دهد هم کاربران و هم موتورهای جستجو با انکر تکست‌های کوتاه بهتر و بیشتر تعامل می‌کنند. به‌همین دلیل توصیه سئو کاران این است که طول انکر تکست را تا حداکثر ۵ کلمه نگه دارید. موضوع بعدی توصیفی بودن متن لینک است. انکر تکست در عین کوتاه بودن باید توصیف درست و دقیقی از موضوع صفحه مقصد ارائه کند. برای رعایت این دو نکته، در زمان انتخاب هر انکر تکست به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا انکر تکست انتخابی توصیف دقیقی از موضوع صفحه مقصد ارائه می‌کند؟
 • استفاده از چه کلمات و عباراتی کاربران را بیشتر به کلیک روی لینک ترغیب می‌کند؟
 • کاربران انتظار دارند بعد از کلیک روی انکر تکست به کدام صفحه وب هدایت شوند؟

استفاده از کلمه کلیدی صفحه مقصد در انکر تکست به‌صورت کامل یا جزيی به توصیفی بودن آن کمک می‌کند اما نباید در آن زیاده‌روی کنید چون ممکن است از نظر گوگل «بهینه‌سازی بیش از حد» (Over-optimizing) به نظر برسد. در این خصوص، به نکته بعدی توجه کنید.

عدم استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در انکر تکست

نکته بسیار مهم دیگری که همزمان با موارد قبلی باید به آن توجه کنید، میزان استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست است. این نکته را می‌توان برای لینک‌های داخلی و بک‌لینک‌ها به‌طور جداگانه بررسی کرد.

استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست لینک داخلی

در مورد لینک‌های داخلی، این نکته که بهتر است در انکر تکست لینک‌های داخلی از کلمه کلیدی یا عبارات هم‌معنی و مرتبط آن استفاده کنید، درست است و خود گوگل هم آن را تایید می‌کند. البته چون به‌طور کلی استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در صفحات وب یا اصطلاحا استفاده از روش «اشباع کلمه کلیدی» (Keyword Stuffing) یکی از استراتژی‌های سئوی کلاه‌سیاه و خلاف دستورالعمل‌های گوگل است، همیشه باید مراقب آن باشید و در این موضوع زیاده‌روی نکنید.

اگر می‌پرسید چرا در پاسخ باید گفت زمانی که تمام انکر تکست‌های صفحه مقصد کلمه کلیدی همان صفحه باشند، گوگل به طبیعی بودن فرایند لینک‌سازی داخلی مشکوک می‌شود.

استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست بک لینک

در مورد بک‌لینک‌ها موضوع کمی متفاوت است. الگوریتم پنگوئن گوگل در به‌روزرسانی‌های اخیر خود توجه ویژه‌‌ای به چگالی کلمه کلیدی در انکر تکست‌ها دارد. اگر تعداد زیادی بک‌لینک با انکر تکست منطبق از وب‌سایت‌های مختلف دریافت کرده باشید، الگوریتم به طبیعی بودن دریافت بک‌لینک‌ها مشکوک می‌شود.

این موضوع اگرچه خیلی تحت کنترل وب‌سایت دریافت‌کننده بک‌لینک نیست اما بسیاری از کارشناسان سئو نیز بر اساس تجربیات خود بر این باور هستند که تلاش برای به کار بردن عبارات و کلمات طبیعی در انکر تکست بک‌لینک‌ها از استفاده صرف کلمه کلیدی در آن نتایج بهتری در بهبود رتبه سئوی وب‌سایت به دنبال دارد.

نتیجه این‌که استفاده از انکر تکست‌های دارای کلمه کلیدی و اشاره به موضوع صفحه هدف هنوز هم یکی از بهترین تکنیک‌های بهینه‌سازی لینک‌های داخلی و خارجی است هرچند بسیار مهم است که این موضوع را در حد تعادل نگه دارید.

اطمینان از قابل تشخیص بودن انکر تکست از بقیه متن

انکر تکست را به این دلیل به متن اضافه می‌کنید که کاربران و موتورهای جستجو به‌راحتی به صفحات مرتبط هدایت شوند. بنابراین واضح است که انکر تکست باید برای چنین کاربردی بهینه شده باشد.

پلتفرم‌های مختلف ساخت وب‌سایت قابلیت‌های ویژه‌ای برای نمایش عناصر موجود در صفحات وب ارائه می‌کنند و بعضی از آن‌ها ممکن است انکر تکست را در ترکیب با بقیه بخش‌های متن به کاربران نمایش دهند. بنابراین حتما از قابل تشخیص بودن انکر تکست در صفحات وب‌سایت اطمینان حاصل کنید.

توجه به متن اطراف لینک

متنی که در اطراف هر انکر تکست قرار می‌گیرد، در اصطلاح سئو «متن اطراف لینک» (Surrounding Text | Annotation Text) نام دارد و در مواردی به اندازه خود انکر تکست مهم است. دلیل اهمیت این متن را می‌توان در موارد فهرست زیر خلاصه کرد:

 • این متن به کاربر کمک می‌کند مفهوم صفحه مقصد را بهتر و کامل‌تر درک کند.
 • طبق گفته خود گوگل، ربات‌های جستجو برای فهمیدن بهتر موضوع لینک ممکن است متن پیرامون انکر تکست را نیز نمایه‌گذاری کنند.

الگوریتم‌های گوگل برای نمایش نتایج مرتبط‌ به کاربران توجه‌‌ ویژه‌ای به طبیعی بودن متن دارند بنابراین بسیار مهم است که متن اطراف لینک را با دقت بیشتری بنویسید و ارتباط آن را با موضوع صفحه مقصد حفظ کنید. فراموش نکنید که کاربر در بیشتر موارد تصمیم نهایی را برای کلیک روی لینک و انکر تکست آن زمانی می‌گیرد که حداقل جمله قبلی آن را خوانده باشد. گوگل هم از همین روش برای درک موضوع صفحه استفاده می‌کند.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که از انکر تکست‌های عمومی و غیرتوصیفی استفاده می‌کنید. در چنین مواردی حتما متن پیرامون لینک را به موضوع آن مرتبط یا یک بار از کلمه کلیدی در آن استفاده کنید.

انکر تکست و جریمه های گوگل

تا این بخش نکات اصلی بهینه‌سازی انکر تکست را یاد گرفتید. در ادامه، چند نکته تکمیلی را در خصوص انکر تکست لینک‌های خارجی مرور می‌کنیم. لینک خارجی به لینکی گفته می‌شود که از طرف وب‌سایت شما به وب‌سایت‌های دیگر و بالعکس ایجاد می‌شود. انکر تکست در سئوی وب‌سایت مهم است چون لینک‌ها مهم هستند. از آن‌جا که بک‌لینک‌ها از اصلی‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل هستند چندان دور از انتظار نیست که انکر تکست آن‌ها نیز مهم‌تر از انکر تکست لینک‌های عادی وب‌سایت باشد چون موتور جستجو از طریق این متن است که متوجه می‌شود صفحه وب برای کدام کلمه کلیدی در صفحه نتایج باید رتبه بگیرد.

لینک‌هایی که از طرف وب‌سایت‌های دیگر به صفحات وب‌سایت شما ایجاد می‌شوند، اعتبار محتوای آن صفحات را تعیین می‌کنند و به همین دلیل است که صفحات با بک‌لینک بیشتر به احتمال زیاد در جایگاه‌های بالاتری نسبت به بقیه صفحات در SERP به کاربران نمایش داده می‌شوند.

حالا که ارتباط این دو مفهوم را بهتر متوجه شدید، به نکات زیر توجه کنید:

جلوگیری از بهینه سازی بیش از حد انکر تکست زمان لینک دهی خارجی

زمانی که می‌خواهید به وب‌سایت‌های دیگر لینک خارجی بدهید، به نکات زیر توجه کنید:

 • به وب‌سایت‌هایی لینک خارجی ایجاد کنید که به محتوای آن‌ها اعتماد دارید. اگر شناخت کافی ندارید و باید لینک ایجاد کنید، لینک را Nofollow کنید.
 • در ساخت لینک‌های خارجی تا جای امکان از انکر تکست‌های منطبق استفاده نکنید و متن لینک را کوتاه و مرتبط نگه دارید.
 • لینک خارجی به طرف وب‌سایت‌های دیگر را بهتر است با استفاده از انکر تکست‌های برند شده ایجاد کنید.

نکات مهم انکر تکست در دریافت بک‌لینک

در زمان دریافت بک‌لینک از وب‌سایت‌های دیگر به موارد زیر دقت کنید (البته اگر در موقعیتی هستید که می‌توانید انکر تکست بک‌لینک دریافتی را کنترل کنید یعنی به وب‌سایت مبدا بگویید روی چه عبارتی بک‌لینک بسازد):

 • استفاده از انواع مختلفی از انکر تکست‌ها: بهتر است انکر تکست‌ها به‌صورت منطبق انتخاب نکنید و تنوع مختلفی از آن‌ها را به کار ببرید. با استفاده از انکر تکست‌های نیمه منطبق یا برند شده هم می‌توانید سیگنال‌های درستی به گوگل ارسال کنید.
 • بررسی پروفایل بک‌لینک: اگر فرایند دریافت بک‌لینک را به‌صورت طبیعی طی کرده باشید، پروفایل بک‌لینک شما باید انواع مختلفی از انکر تکست‌ها را در خود داشته باشد. پروفایل بک‌لینکی که در آن فقط از انکر تکست‌های منطبق استفاده کرده‌اید، به‌نظر گوگل مشکوک است.
 • عدم دریافت بک‌لینک‌های بی‌کیفیت: انکر تکست تنها یکی از فاکتورهایی است که میزان ارزشمند بودن بک‌لینک را تعیین می‌کند. ازجمله فاکتورهای مهم دیگر می‌توان به «اعتبار دامنه» (Domain Authority) وب‌سایت ایجادکننده لینک و میزان ارتباط محتوای دو صفحه اشاره کرد.

معرفی کاپریلا به عنوان اولین سیستم تبلیغات هدفمند کلیدواژه ای ایران

کاپریلا چیست

استفاده از تبلیغات هدفمند در تبلیغات آنلاین روشی بسیار مؤثر برای بهبود سئوی وب‌سایت و جذب لید است. به کمک این نوع از تبلیغات می‌توان کمپین‌های تبلیغاتی را بر اساس ویژگی‌های مشترک مخاطبان هدف سازماندهی کرد و کمپین‌های تبلیغاتی را کاملاُ مرتبط با ویژگی‌های شخصی، رفتار و علاقه‌مندی‌های مخاطب ایجاد کرد. این امر در نهایت سبب افزایش نرخ تبدیل و فروش خواهد شد.

می‌توان «کاپریلا» را به عنوان یکی از پلتفرم‌های برتر برای تبلیغات آنلاین هدفمند معرفی کرد. کاپریلا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، بهترین و مرتبط‌ترین تبلیغات هدفمند کلیدواژه‌ای را با توجه به کمپین‌های فعال کسب و کار به کاربران نمایش می‌دهد. این پلتفرم با شبکه‌ای گسترده از ناشران برای انتشار تبلیغات کلیکی و اجاره‌ای همکاری می‌کند. با توجه به این‌که شبکه کاپریلا بیشتر متمرکز بر وب‌سایت‌های بزرگ دانشجویی، آموزشی و عمومی کشور بوده و قشر جوان و دانشجوی کشور، بهره‌گیری مناسبی از اینترنت دارند، با استفاده از تبلیغات هدفمند کلیدواژه‌ای می‌توان تمرکز را روی این قشر معطوف کرد و در صورت انتشار تبلیغات هدفمند در شبکه نسبتاً بزرگ ناشران همکار کاپریلا، امکان هدف‌گذاری شبکه متمرکزی از دانشجویان و کاربران جوان علاقه‌مند به اینترنت برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

علاوه بر این، سیستم آماری کاپریلا با بهره‌گیری از سیستم آمارگیری مبتنی بر گوگل آنالیتیکس، در تشخیص کلیک‌های صحیح و غیرتکراری دقت بسیار زیادی دارد.

خدمات کاپریلا در دو بخش «ناشر» و «تبلیغ‌دهنده» به کاربران ارائه می‌شود. نمونه‌ای از این تبلیغات را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که مجموعه بنرهای تبلیغاتی با اندازه و حجم کم را شامل می‌شود. این بنرها، به طور کامل با موضوع نوشته شده در مجله – در اینجا «سئو چیست؟ — راهنما و مفاهیم SEO به زبان ساده» ـ مرتبط است.

بنر کاپریلا الگوریتم های گوگل در سئو
بنر کاپریلا الگوریتم های گوگل در سئو

بخش دوم این پلتفرم در قالب «تبلیغ‌دهنده» امکان معرفی کسب‌وکار به دیگران را برای شما فراهم می‌کند. از مزایای دیگر این روش تبلیغات می‌توان به نرخ تبدیل بالای آن اشاره کرد، چراکه این تبلیغات فقط به مخاطبان هدف نمایش داده می‌شوند و در نتیجه، افراد بیشتری به استفاده از محصولات و خدمات کسب‌وکار شما ترغیب می‌شوند.

معرفی نشریلا به عنوان پلتفرم عالی جهت رپورتاژ آگهی، انتشار بررسی محصول و معرفی خدمات

معرفی نشریلا

استفاده از رپورتاژ آگهی یکی از روش‌های تبلیغات آنلاین برای گرفتن بک‌لینک و بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو به شمار می‌رود. رپورتاژ آگهی اگر به شکلی صحیح و متناسب با لحن هر رسانه نوشته شود تأثیرگذار است و رعایت تمام اصول و معیارهای انتشار رپورتاژ آگهی مناسب به صرف هزینه و زمان زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، بهتر است برای انتشار رپورتاژ آگهی از پلتفرمی مانند پلتفرم «نشریلا» استفاده کنید که محتوای مناسب رپورتاژ آگهی را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه تولید و منتشر می‌کند. نشریلا با استفاده از مطالب تخصصی، برای انتشار بررسی محصولات یا معرفی خدمات نیز به شما کمک می‌کند.

جمع‌بندی

انکر تکست بخشی از لینک است که کاربر آن را می‌بیند و با کلیک روی آن به صفحه وب دیگری هدایت می‌شود. انکر تکست در بهبود سئوی وب‌سایت اهمیت بسیار زیادی دارد چون اطلاعاتی در مورد موضوع صفحه در اختیار ربات‌های جستجو قرار می‌دهد. انکر تکست‌ها بر اساس استفاده از کلمه کلیدی صفحه مقصد انواع مختلفی دارند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انکر تکست‌های منطبق، نیمه منطبق، مرتبط، عمومی و ... اشاره کرد. گوگل استفاده از انکر تکست‌های نیمه منطبق و مرتبط را برای لینک‌های داخلی و خارجی پیشنهاد می‌کند که از این طریق هم کاربران و هم موتورهای جستجو موضوع صفحه مقصد را بهتر درک کنند.

بهینه‌سازی انکر تکست چه برای لینک‌های داخلی و چه برای لینک‌های خارجی (که کنترل زیادی روی آن‌ها نداریم) نکات زیادی دارد که بر اساس آن‌ها می‌توان ویژگی‌های انکر تکست خوب را در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • کوتاه بودن
 • مرتبط و توصیفی بودن
 • متنوع بودن
 • پایین بودن چگالی کلمه کلیدی در آن

سوالات متداول در مورد انکر تکست

در بخش‌های قبلی در مورد انکر تکست، انواع و روش‌های بهینه‌سازی آن توضیح دادیم. در ادامه به چند پرسش پرتکرار در خصوص متن لینک پاسخ می‌دهیم.

اهمیت انکر تکست در بهبود تجربه کاربری در وب سایت چیست ؟

انکر تکست بخش قابل دیدن و کلیک لینک است که کاربر از طریق آن اطلاعاتی در مورد موضوع صفحه مقصد و ارتباط آن با محتوای صفحه فعلی به دست می‌آورد. مرتبط و توصیفی بودن انکر تکست توضیح بهتری از موضوع لینک در اختیار کاربر قرار می‌دهد و همین موضوع به‌طور مستقیم روی بهبود تجربه کاربری او در وب‌سایت موثر است.

چرا نباید از انکر تکست عمومی استفاده کنیم؟

انکر تکست‌های عمومی هیچ اشاره‌ای به موضوع صفحه مقصد ندارند و کاربر و ربات جستجو از طریق آن‌ها نمی‌تواند به درک درستی از محتوای لینک برسد. این انکر تکست‌ها بیشتر به‌عنوان فراخوان به اقدام عمل می‌کنند و گوگل نیز در به‌روزرسانی‌های اخیر الگوریتم‌های خود صفحات دارای انکر تکست‌های منطبق و نیمه‌منطبق را در اولویت رتبه‌بندی بالاتری قرار داده است.

چگونه برای تصاویر انکر تکست بسازیم؟

در بسیاری از موارد لازم است که تصاویر موجود در صفحه را به صفحات یا وب‌سایت‌های دیگر لینک کنیم. در چنین مواردی لازم است ویژگی متن جایگزین (Alt Text) را برای تصویر موردنظر به‌صورت توصیفی و دقیق بنویسیم. گوگل از این متن به‌عنوان انکر تکست تصویر استفاده می‌کند و حتی در صورت عدم نمایش درست تصویر به کاربر، آن را به او نمایش می‌دهد.

اهمیت توجه به میزان استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست لینک داخلی و خارجی چیست ؟

الگوریتم پنگوئن گوگل توجه ویژه‌ای به انکر تکست‌های دارای کلمه کلیدی دارد. در مورد لینک‌های داخلی استفاده از انکر تکست‌های منطبق در حد تعادل آسیبی به سئوی وب‌سایت وارد نمی‌کند. در مورد بک‌لینک‌های دریافتی وب‌سایت، بهتر است بیشتر از انکر تکست‌های نیمه منطبق، مرتبط یا برند شده استفاده شود تا گوگل عادی بودن لینک‌سازی را به‌طور کامل درک کند.

بر اساس رای ۱ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
MOZ Semrush Blog Hubspot Blog Search Engine Journal Reliablesoft

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *