عمومی 27328 بازدید

اینستاگرام با معرفی قابلیت ریلز (Reels) تلاش کرده است تا بخشی از محبوبیت «تیک‌تاک» (TikTok) را به چنگ آورد. این قابلیت به شما امکان می‌دهد که ویدئوهای کوتاه 15 ثانیه‌ای را به کمک ابزارهای ویرایشی مختلف بسازید. در این راهنما ابتدا شرح می‌دهیم اینستاگرام ریلز چیست و سپس با روش ساخت، اشتراک و تماشای Reels در اینستاگرام آشنا خواهیم شد.

شاید کنجکاو باشید که تفاوت ریلز با استوری‌های اینستاگرام چیست. استوری‌ها در اینستاگرام بیشتر در مورد زندگی روزمره هستند، اما ریلز به خلاقیت و سرگرمی مربوط می‌شود. چند ابزار ویرایشی جدید وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا ویدئوهای جالب و قابل اشتراک بسازید.

ریلز اینستاگرام مشابه تیک‌تاک است، اما تفاوت اصلی آن در این است که ریلز یک قابلیت درون یک اکوسیستم بزرگ‌تر محسوب می‌شود. از سوی دیگر تیک‌تاک به طور اختصاصی برای ویدئو کلیپ‌های کوتاه طراحی شده است. اگر از قبل کاربر اینستاگرام باشید، ریلز برای شما خوشایندتر خواهد بود.

شیوه ضبط و ایجاد اینستاگرام ریلز

برای شروع کار باید اینستاگرام را روی گوشی آیفون یا اندرویدی خود باز کنید. در این جا روی آیکون دوربین در گوشه بالا-چپ بزنید تا دوربین استوری‌های اینستاگرام باز شود.

Reel در اینستاگرام

در انتهای صفحه حالت‌های مختلف دوربین را می‌بینید. به روی Reels بروید.

Reel در اینستاگرام

در حالت Reels چهار آیکون در سمت چپ صفحه می‌بینید. این‌ها ابزارهایی هستند که در زمان ضبط کردن می‌توانید استفاده کنید:

 • Music – با انتخاب این گزینه یک قطعه موسیقی روی کیپ شما پخش می‌شود.
 • Playback – با این گزینه می‌توانید سرعت بازپخش موسیقی را تغییر دهید. مثلاً می‌توانید از جلوه‌های اسلوموشن یا فست‌موشن استفاده کنید.
 • Effects – گالری ماسک‌های واقعیت افزوده اینستاگرام، پس‌زمینه‌، بازی‌ها و موارد دیگر در این بخش قرار دارند.
 • Timer – با استفاده از این گزینه می‌توانید طول کلیپ را از قبل تعیین کنید تا لزومی به استفاده از دست برای قطع ویدئو نباشد.

Reel در اینستاگرام

چند دکمه دیگر نیز روی صفحه وجود دارند. با استفاده از آن‌ها می‌توانید فلش را روشن یا خاموش کرد، دوربین جلو و عقب را عوض کنید و به تنظیمات استوری بروید.

Reel در اینستاگرام

اگر می‌خواهید Reel را از روی ویدئو‌هایی که قبلاً ضبط کرده‌اید بسازید، باید رسانه مورد نظر را با استفاده از دکمه بعلاوه (+) در گوش چپ-پایین اضافه کنید.

Reel در اینستاگرام

ویدئو را از گالری رسانه‌های گوشی انتخاب کنید.

Reel در اینستاگرام

اکنون می‌توانید ویدئو را با کشیدن دو سر تایملاین برش دهید. در نهایت روی Upload کلیک کنید.

Reel در اینستاگرام

برای آغاز ضبط ویدئوی جدید روی دکمه دوربین بزنید. یک نوار پیشروی صورتی در بالای صفحه ظاهر می‌شود که محدودیت زمانی 15 ثانیه را برای کلیپ نمایش می‌دهد.

Reel در اینستاگرام

دوباره روی دوربین بزنید تا ضبط متوقف شود یا این که صبر کنید تا 15 ثانیه پایان یابد.

Reel در اینستاگرام

برای ضبط کردن بدون دخالت دست‌ها روی دکمه Timer که قبلاً اشاره کردیم بزنید تا یک مدت زمانی انتخاب کنید و سپس روی Set Timer بزنید.

در ادامه می‌توانید گوشی را روی یک پایه یا وسیله مشابه قرار دهید و روی دکمه دوربین بزنید تا شروع به ضبط کند. به این ترتیب در زمانی که روی تایمر تعیین کردید، ضبط متوقف خواهد شد.

Reel در اینستاگرام

Reel در اینستاگرام

اگر ضبط پیش از محدودیت 15 ثانیه‌ای متوقف شود، این گزینه را دارید که کلیپ‌های جدیدی را برای گذار بی‌درنگ پس از کلیپ قبلی اضافه کنید. پس از ضبط کردن کلیپ، یک آیکون Set Timer جدید در کنار دیده می‌شود. با ضربه زدن روی این آیکون یک لایه رویی از کلیپ قبلی می‌بینید و می‌توانید دوربین را طوری جابجا کنید که با هم تطبیق پیدا کنند.

Reel در اینستاگرام

کلیپ‌های کوتاه‌تر از 15 ثانیه در سمت چپ دکمه دوربین به صورت کوچک دیده می‌شوند. شما می‌توانید روی آن‌ها زده و این کلیپ‌ها را حذف کرده و یا پیش از ادامه کار برش دهید.

Reel در اینستاگرام

Reel در اینستاگرام

دوباره روی دکمه دوربین بزنید تا کلیپ جدیدی را به سری اضافه کنید. یک Reel می‌تواند شامل هر تعداد کلیپ که دوست دارید باشد، اما حداکثر زمان هر کدام از آن‌ها 15 ثانیه است.

زمانی که همه کلیپ‌ها را ضبط کردید، روی فلش بعد (>) بزنید تا شروع به ویرایش کردن بکنید. اگر از مدت زمان 15 ثانیه در نخستین ضبط استفاده کرده باشید به صورت خودکار صفحه ویرایش ظاهر می‌شود.

Reel در اینستاگرام

ویرایش و اشتراک ریلز در اینستاگرام

اکنون که یک ریلز را ضبط کرده‌اید، مجموعه ابزارهایی را روی صفحه برای ویرایش آن مشاهده می‌کنید:

 • Download – با زدن این گزینه، ویدئو روی گوشی شما دانلود می‌شود.
 • Stickers – این گزینه امکان افزودن استیکرها، ایموجی‌ها و گیف‌های اینستاگرام را فراهم می‌سازد.
 • Draw – با استفاده از این ابزار می‌توانید خطوط را با قلم‌های مختلف و رنگ‌های متفاوت روی ریلز ترسیم کنید.
 • Text – این گزینه امکان نوشتن متن با قلم‌ها و رنگ‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.

Reel در اینستاگرام

همچنین در این بخش می‌توانید طول ریلز را تنظیم کنید. با کشیدن دستگیره‌های دو انتهای تایملاین می‌توانید طول آن را تغییر دهید.

Reel در اینستاگرام

پس از آن که کار ویرایش ریلز پایان یافت، روی آیکون بعدی (>) در انتهای صفحه بزنید.

Reel در اینستاگرام

اکنون زمان آن رسیده است که ریلز خود را با دنیا به اشتراک بگذارید. دو زبانه برای اشتراک ویدئوها به صورت Reels و Stories وجود دارد.

Reel در اینستاگرام

اشتراک از طریق زبانه Reels موجب می‌شود که ویدئوی شما در پروفایل‌تان و در فید فالوورها به صورت یک پست معمول اینستاگرام قرار گیرد. ابتدا روی preview بزنید تا یک تصویر کاور انتخاب کنید.

Reel در اینستاگرام

برای تنظیم کاور باید انگشت خود را روی تایملاین در انتهای صفحه بکشید تا تصویر مناسبی را که دوست دارید انتخاب کنید. همچنین می‌توانید تصویر کاور را از گالری گوشی انتخاب و اضافه کنید.

Reel در اینستاگرام

با ضربه زدن روی Done تصویر کاور روی کلیپ اعمال می‌شود.

Reel در اینستاگرام

اکنون می‌توانید یک کپشن برای ریلز تعیین کنید. به این منظور روی کادر متنی کنار ریلز بزنید تا متنی را در آنجا وارد کنید.

Reel در اینستاگرام

اگر حساب کاربری شما عمومی است، ریلز می‌تواند در زبانه Discover اینستاگرام ظاهر شود. این بدان معنی است که افرادی که شما را پیگیری نمی‌کنند نیز می‌توانند آن را در زمان گشتن در زبانه Discover اینستاگرام مشاهده کنند. همچنین به صورت عمومی در پروفایل شما قابل مشاهده است. روی Also Share to Feed بزنید تا ریلز را با فالوورهای خودتان هم به اشتراک بگذارید.

Reel در اینستاگرام

اشتراک ریلز از طریق زبانه Stories به این معنی است که می‌خواهید آن را صرفاً در بخش استوری‌های اینستاگرام منتشر کنید و تنها به مدت 2 ساعت قابل دسترسی خواهد بود. زبانه Stories جایی است که می‌توانید ریلز را به صورت مستقیم به یک نفر یا گروه نیز ارسال کنید.

Reel در اینستاگرام

معرفی بهلینک برای کارایی و اثرگذاری لینک پروفایل اینستاگرام

بهلینک

همانطور که می‌دانید، در پروفایل اینستاگرام تنها امکان درج یک لینک وجود دارد. بنابراین اگر بخواهید لینک‌های مختلفی مثل لینک سایت، ایمیل، شماره‌ تماس یا سایر لینک‌های مفید از جمله لینک تبلیغات یا آخرین پست‌های وبلاگی خود را قرار دهید، چنین امکانی وجود نخواهد داشت. سرویس «بهلینک» را می‌توان نوعی کارت ویزیت آنلاین به شمار آورد که تمامی این موارد را پوشش می‌دهد و با استفاده از یک لینک، به تمامی این امکانات دست پیدا می‌کنید.

علاوه بر موارد گفته شده، پاسخ به سوالات متداول کسب و کار یا ارائه توضیحات مختلف در رابطه با تاریخچه فعالیت‌های شرکت در بهلینک فراهم است. با توجه به محدود بودن تعداد کاراکترها در بیو اینستاگرام، ثبت آدرس دقیق نیز امکان‌پذیر نیست که این مشکل هم با ساخت بهلینک، برطرف می‌شود.

جستجوی ریلز‌های اینستاگرام

ریلز‌ها در اینترفیس اصلی اینستاگرام ادغام شده‌اند، اما چند روش مختلف برای مشاهده صرف ریلز‌ها وجود دارد. ابتدا باید اشاره کنیم که ریلز‌های حساب‌هایی که فالو می‌کنید در فید یا استوری‌های شما ظاهر می‌شوند. برای مشاهده ریلز‌های یک حساب خاص باید به صفحه پروفایل آن حساب بروید و روی آیکون Reels کلیک کنید.

Reel در اینستاگرام

اینستاگرام یک بخش اختصاصی نیز برای گشتن در میان ریلز‌ها دارد. کافی است اپلیکیشن اینستاگرام را روی آیفون، آیپد یا دستگاه اندرویدی باز کنید و روی آیکون ذره‌بین در انتها کلیک کنید تا به زبانه Discover بروید.

Reel در اینستاگرام

روی Reels در سمت چپ-پایین بزنید

Reel در اینستاگرام

اکنون می‌توانید در میان ریلز‌های کاربران به جستجو بپردازید. در گوشه چپ-پایین می‌توانید روی آیکون‌هایی مانند Like ،Comment یا Share ریلز بزنید. آیکون دوربین در گوشه راست-بالا نیز برای ایجاد ریلز استفاده می‌شود.

Reel در اینستاگرام

برای جستجو در میان ریلز‌های اینستاگرام باید با انگشت روی صفحه به سمت بالا بکشید تا به ویدئوی بعدی بروید و یا به سمت پایین بکشید تا فید رفرش شود.

Reel در اینستاگرام

زمانی که کار جستجویتان به پایان رسید، روی دکمه بازگشت در گوشه چپ-بالا بزنید تا بخش ریلز‌ها را ترک کنید و به اپلیکیشن اصلی اینستاگرام بازگردید.

Reel در اینستاگرام

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای 5 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«میثم لطفی» در رشته‌های ریاضیات کاربردی و مهندسی کامپیوتر به تحصیل پرداخته و شیفته فناوری است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار با مجله فرادرس همکاری دارد.

4 نظر در “اینستاگرام ریلز چیست، چگونه از آن استفاده کنیم؟

 • سلام یه سوال داشتم برای اینکه بتونیم از قابلیت reel Instagram استفاده کنیم لازم هست اکانت بیزینسی داشته باشیم یا بستگی به مدل گوشی داره و میتونیم با اکانت شخصی ازش استفاده کنیم ؟

  1. نرگس معصومی says: آبان ۲, ۱۴۰۰ در ۳:۴۶ ب٫ظ

   سلام میخواستم بدونم اگه از ریلزهایی که توی اینستاگرام هستند استفاده کنم ک
   قانون کپی رایت داره!!! یا اینکه آیا سایتی هست که ریلز آماده ازش بگیرم ممنون

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *