آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌‌اید که عناصر موجود در طبیعت از کجا سرچشمه گرفته‌‌اند؟ جدولی که در این تصویر مشاهده می‌‌کنید، می‌‌تواند تا حدی شما را با این موضوع آشنا کند. این جدول تناوبی به منظور نشان دادن حدس بشر درباره منشأ هسته‌‌ای تمام عناصر شناخته‌‌شده، در رنگ‌‌های مختلف کدگذاری شده است. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، مکان‌‌های تولید هسته بعضی از عناصر همچون مس واقعاً شناخته‌‌شده نیستند.

منشأ عناصر

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

اگر به جدول نگاه کنید، متوجه می‌‌شوید هیدروژنی که در بدن ما و در هر مولکول از آب وجود دارد، از «مه‌‌بانگ» (Big Bang) نشأت گرفته است. علاوه بر این، کربن و بیشتر آهن موجود در بدن ما نیز به ترتیب توسط همجوشی هسته‌‌ای در فضای داخلی ستاره‌‌ها و طی ابرنواخترهای (Supernovas) ستاره‌‌هایی که مدت‌‌ها پیش و در دوردست رخ داده، به وجود آمده‌‌اند. طلا، به عنوان یک عنصر پرکاربرد در جواهرات، احتمالاً هنگام برخورد ستاره‌‌های نوترونی که ممکن است مانند انفجارهای کوتاه‌‌مدت پرتو گاما یا رویدادهای موج گرانشی قابل مشاهده باشند، پدید آمده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *