آیا میدان‌‌های مغناطیسی همیشه در امتداد بازوهای مارپیچی جریان دارند؟ در تصویری که مشاهده می‌‌کنید، نمای واضح و چشمگیری از الگوی مارپیچی میدان مغناطیسی در یک کهکشان دیسک‌‌مانند به نام «کهکشان گرداب» (Whirlpool Galaxy | M51) نشان داده شده است. با مشاهداتی که توسط یک تلسکوپ رادیویی انجام شد، اینگونه به نظر می‌‌رسد که میدان مغناطیسی انحنای بازوها را دنبال می‌‌کند. اما، با بررسی‌‌های صورت گرفته در «رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ» (Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy | SOFIA) ناسا، به نظر می‌‌رسد این میدان مغناطیسی در لبه بیرونی دیسک M51 در راستای بازوها دارای پیچ و خم است.

میدان مغناطیسی کهکشان گرداب

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

میدان‌‌های مغناطیسی در حقیقت توسط ذرات گرد و غباری که هم‌‌راستا هستند و مانند عدسی‌‌های پولاروید روی نور فروسرخ عمل می‌‌کنند، استنباط می‌‌شوند. در این تصویر، جهت‌‌گیری‌‌های میدان مشخص شده از این نور قطبیده با ایجاد خطوط جریان به طور الگوریتمی متصل شده‌‌اند. احتمالاً کشش گرانشی کهکشان مجاور در بالای تصویر روی گاز غبارآلود مناطق ستاره‌‌زای قرمزرنگ، با تحریک غبار و خطوط برای ایجاد الگوی میدان غیرمنتظره بازوهای خارجی، آشفتگی را زیاد می‌‌کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 4 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *