نجوم ۴۱ بازدید

درون «سحابی پیله» (Cocoon Nebula) یک خوشه ستاره‌‌ای وجود دارد که به‌‌تازگی درحال گسترش است. این سحابی زیبا که با نام IC 5146 در فهرست قرار گرفته است، با پهنای تقریباً ۱۵ سال نوری و فاصله حدوداً ۴,۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی «ماکیان» (Cygnus) جای دارد. سحابی پیله در آسمان شب تابستان در نیمکره شمالی دیده می‌‌شود. این سحابی مانند سایر مناطق ستاره‌‌زا، با گاز هیدروژن برافروخته و قرمزرنگ برانگیخته‌‌شده توسط ستاره‌‌های داغ و جوان و نور ستاره‌‌ای منعکس‌‌شده توسط گردوغبار در لبه یک ابر مولکولی نامرئی دیگر، خودنمایی می‌‌کند.

سحابی پیله

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

درحقیقت، ستاره درخشان نزدیک مرکز این سحابی، احتمالاً تنها چندصد هزار سال سن دارد و با ایجاد یک حفره در گاز و گرد و غبار ستاره‌‌زای این ابر مولکولی، درخشش سحابی را قدرت می‌‌‌‌بخشد. این نمای رنگی ژرف که ویژگی‌‌های وسوسه‌‌انگیز در داخل و اطراف این پرورشگاه ستاره‌‌ای غبارآلود را ردیابی می‌‌کند، حاصل تصویربرداری ۲۹ساعته با استفاده از یک تلسکوپ کوچک در استان «آنتاریو» (Ontario) کانادا است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۹ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.