نجوم 39 بازدید

ممکن است «کمربند شکارچی» (Orion’s Belt) را قبلاً دیده باشید، اما نه به این شکل. در سرتاسر این تصویر، سه ستاره درخشان کمربند شکارچی به‌‌چشم می‌‌خورند که از چپ به راست «منطقه» (Mintaka)، «نظام» (Alnilam) و «نطاق» (Alnitak) نامیده می‌‌شوند. بقیه ستاره‌‌ها در این چارچوب به‌‌طور دیجیتالی حذف شده‌‌اند تا ابرهای پیرامون گاز برافروخته و گردوغبار تاریک نمایان شوند. برخی از این ابرها اشکال خیره‌‌کننده‌‌ای دارند، ازجمله سحابی‌‌های «سر اسب» (Horsehead) و «شعله» (Flame) که هر دو نزدیک ستاره نطاق در سمت راست و پایین دیده می‌‌شوند.

کمربند شکارچی در گاز و غبار

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این تصویر ژرف، ماه گذشته از رصدخانه و اسکای‌‌پارک ماراتون در منطقه «ماراتون» (Marathon) واقع در ایالت تگزاس گرفته شده است و تقریباً ۵ درجه را پوشش می‌‌دهد. این تصویر نیازمند حدوداً ۲۰ ساعت نوردهی بود و پردازش شد تا گاز و گردوغباری آشکار شود که اگر خیلی نزدیک‌‌تر بودیم واقعاً آن را می‌‌دیدیم. سحابی معروف شکارچی خارج از این میدان رنگارنگ و در سمت راست و بالای آن قرار دارد. کل این منطقه تنها حدود ۱,۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و از این رو، یکی از نزدیک‌‌ترین پرورشگاه‌‌های ستاره‌‌زایی شناخته‌‌شده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای 10 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *