نجوم 32 بازدید

سیاه‌‌چاله‌‌های کلان‌‌جرم چگونه جت‌‌های قوی ایجاد می‌‌کنند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش، «تلسکوپ افق رویداد» (Event Horizon Telescope | EHT) تصاویری از مرکز کهکشان فعال «قنطورس اِی» (Centaurus A) ثبت کرد. این مجموعه تصاویر، کهکشان قنطورس ای را از بزرگ‌‌ترین اندازه (با پوشش‌‌دهی چندین ماه کامل) تا کوچک‌‌ترین آن (با اشغال فضایی به‌‌اندازه یک توپ گلف روی ماه) نشان می‌‌دهند. تصویر جدید به‌‌دست‌‌آمده چیزی را نشان می‌‌دهد که شاید به‌‌صورت دو جت به‌‌نظر برسد، اما درحقیقت، این‌‌ها دو طرف یک جت واحد هستند.

خروج جت از یک سیاه چاله در مرکز کهکشان قنطورس ای

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

درخشندگی لبه این جت، معمای ایجاد جت را حل نمی‌‌کند، اما اشاره بر این دارد که جریان خروج ذرات توسط یک فشار قوی که احتمالاً شامل یک میدان مغناطیسی است، محدود شده است. تلسکوپ افق رویداد، هم‌‌آرایی مجموعه‌‌ای از تلسکوپ‌‌های رادیویی سراسر کره زمین است که از رصدخانه زیرمیلی‌‌متری Caltech در هاوایی ایالات متحده آمریکا تا آلما (آرایه میلی‌‌متری بزرگ آتاکاما (ALMA)) در شیلی، نوئما (آرایه میلی‌‌متری گسترده شمالی (NOEMA)) در فرانسه و غیره را شامل می‌‌شود. این تلسکوپ به مشاهده سیاه‌‌چاله‌‌های نزدیک پرجرم و محیط پرانرژی آن‌‌ها ادامه خواهد داد.

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 6 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *