هنگام برخورد کهکشان‌‌ها، چه اتفاقی برای میدان‌‌های مغناطیسی آن‌‌ها می‌‌افتد؟ برای کمک به یافتن پاسخ این پرسش، ناسا تلسکوپ SOFIA را که سوار بر هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ بود، متوجه کهکشان «قنطورس اِی» (Centaurus A) ساخت تا انتشار گرد و غبار قطبیده را که میدان‌‌های مغناطیسی را دنبال می‌‌کند، رصد کند. شکل غیر معمول کهکشان قنطورس ای، نتیجه برخورد دو کهکشان همراه با جت‌‌های خارج‌‌شده از یک «سیاه‌‌چاله» (Black Hole) کلان‌‌جرم مرکزی است.

میدان های مغناطیسی کهکشان قنطورس ای

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در تصویر حاصل، خطوط جریان مغناطیسی بدست‌‌آمده از تلسکوپ SOFIA بر روی تصاویر گرفته‌‌شده توسط رصدخانه جنوبی اروپا (نور مرئی: سفید)، تلسکوپ APEX (با طول موج زیر میلی‌‌متر، نارنجی)، تلسکوپ Chandra (پرتو ایکس: آبی) و تلسکوپ Spitzer (فروسرخ: قرمز) قرار داده شده است. مشخص شد که میدان‌‌های مغناطیسی موازی با رگه‌‌های گرد و غبار در پیرامون کهکشان هستند اما نزدیک مرکز کج و غیر طبیعی جلوه می‌‌کنند. نیروهای گرانشی نزدیک سیاه‌‌چاله به یون‌‌ها شتاب می‌‌دهند و میدان مغناطیسی را تقویت می‌‌کنند. به طور کلی، این برخورد نه تنها جرم کهکشان‌‌ها را در هم آمیخته است بلکه میدان‌‌های مغناطیسی آن‌‌ها را نیز تشدید کرده است. این نتایج، بینش جدیدی در مورد چگونگی تکامل میدان‌‌های مغناطیسی در آغاز پیدایش جهان یعنی هنگامی که ادغام اجرام آسمانی رایج‌‌تر بود، ارائه می‌‌دهند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *