آموزش جاستیفای در ورد – به زبان ساده + میانبرها

۵۲۶۱ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۱۲ تیر ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
آموزش جاستیفای در ورد – به زبان ساده + میانبرها

می‌توانید با استفاده از جاستیفای در ورد مطالب خود را به شکلی مرتب و با نظم کنار هم قرار دهید. البته با اینکه در برخی از اسناد رسمی، رعایت قالب‌بندی و جاستیفای کردن بسیار اهمیت دارد اما بهتر است هنگام نگارش هر نوع سندی، این مورد را به خوبی تنظیم کنید. به این شکل در نهایت سندی خواهید داشت که خوانایی بهتری دارد و جداسازی مطالب در آن بسیار راحت است. از همین روی در ادامه این مطلب از مجله فرادرس به توضیح جاستیفای برای تراز کردن افقی و عمودی متن در ورد پرداخته‌ایم.

997696

۱. روش میانبر جاستیفای در ورد

مایکروسافت ورد امکان تنظیم متن نسبت به حاشیه‌های صفحه را فراهم می‌کند و به طور کلی چهار نوع تنظیم جهت متن را ارائه کرده است که هر یک میزان و جهت متفاوتی برای تورفتگی پاراگراف در ورد مشخص می‌کنند.

در ادامه روش‌های میانبر برای انجام این کار را می‌بینیم:

 • تنظیم به سمت چپ: روش میانبر تنظیم متن در حاشیه سمت چپ صفحه، «Ctrl+L» است.
 • تنظیم در مرکز صفحه: برای مرتب کردن متن نسبت به مرکز صفحه، از دکمه‌های میانبر «Ctrl+E» استفاده می‌شود.
 • تنظیم به سمت راست: روش میانبر برای تنظیم کردن متن به نسبت حاشیه سمت راست، کلیدهای «Ctrl+R» هستند.
 • تنظیم جاستیفای در ورد: برای جاستیفای کردن در ورد از کلیدهای میانبر «Ctrl+J» استفاده می‌شود که متن را به نسبت هر دو حاشیه صفحه مرتب می‌کند.

در ادامه سایر روش‌های موجود برای جاستیفای در ورد را می‌بینیم.

۲. جاستیفای در ورد به کمک زبانه Home

برای جاستیفای کردن به کمک نوار در ورد ابتدا پاراگراف‌های موردنظر را انتخاب کنید، اگر قصد انتخاب تمام متن موجود در سند را دارید، دکمه‌های «Ctrl+A» را روی کیبورد بزنید. در مرحله بعد به زبانه Home بروید و روی گزینه موردنظر برای جاستیفای و تنظیم متن در سمت راست، چپ یا مرکز کلیک کنید. از این گزینه‌ها همچنین می‌توانید برای ستون بندی متن در ورد نیز کمک بگیرید.

جاستیفای در زبانه home در ورد

۳. استفاده از کادر Paragraph برای جاستیفای کردن در ورد

در این روش ابتدا پاراگراف‌های موردنظر را انتخاب کنید. در صورت نیاز به انتخاب کل متن سند، دکمه‌های Ctrl+A را روی کیبورد بزنید. حالا روی قسمت انتخاب شده راست‌کلیک کرده و گزینه «Paragraph» را انتخاب کنید. به این شکل کادر جدیدی باز می‌شود که گزینه‌های مختلفی برای قالب‌بندی پاراگراف در Word را ارائه می‌کند.

حالا می‌توانید جهت موردنظر برای جاستیفای را از منوی کشویی «Alignment» انتخاب کنید که به شرح زیر هستند:

 • Left: تنظیم به سمت چپ
 • Centered: قرار دادن متن در مرکز
 • Right: تنظیم متن در سمت راست
 • Justify: جاستیفای متن
 • Justify low: جاستیفای محدود
 • Justify Medium: جاستیفای در حد متوسط
 • Justify High: جاستیفای زیاد

پس از انتخاب گزینه موردنظر، دکمه «OK» را بزنید.

کادر پاراگراف در ورد

این صفحه را همچنین می‌توانید با ورود به زبانه Home و کلیک روی دکمه لانچ در گوشه سمت راست پایین گروه Paragraph، باز کنید. سپس گزینه موردنظر برای تعیین جاستیفای متن را از منوی مربوطه برگزینید. خوب است پیش از اقدام به جاستیفای، با حذف فاصله های اضافه در ورد، از مرتب بودن نسبی سند مطمئن شوید و انرژی کمتری صرف کنید.

جاستیفای کردن در ورد

۴. تنظیم یک سبک خاص برای جاستیفای متن در ورد

وقتی صفحه جدیدی را در برنامه ورد باز می‌کنید، از سبک معمولی برای خلق پاراگراف‌های آن استفاده می‌شود که تنظیمات پیش‌فرض پاراگراف و قالب‌بندی را دارد. معمولا برای تشخیص و تمیز هدینگ در ورد، از سبک‌های مناسب کمک می‌گیریم. به همین دلیل امکان ساخت این سبک‌ها با تنظیمات دلخواه وجود دارد.

با ساخت یک سبک جدید مخصوص جاستیفای در ورد می‌توانید تنظیمات موردنظر برای مرتب‌سازی متن را تنها با یک کلیک روی پاراگراف‌های دلخواه اعمال کنید. برای ویرایش استایل های پیشفرض سرتیتر در Word، مثلا «Heading 1»، روی آن راست‌کلیک کرده و گزینه «Modify» را انتخاب کنید.

ساحت سبک دلخواه در ورد

در پنجره جدید روی گزینه «Format» بزنید و روی گزینه Paragraph کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود.

گزینه paragraph

حالا گزینه جاستیفای موردنظر را از منوی کشویی Alignment انتخاب کنید. دکمه Ok را بزنید و در پنجره تنظیمات قبلی نیز، تغییرات دلخواه مانند نوع فونت و رنگ متن را انتخاب کنید. در نهایت باز هم دکمه Ok را فشار دهید تا تغییرات اعمال شوند. پس از آن با تنظیم فاصله خطوط و پاراگراف ها در ورد و انتخاب سبک مناسب می‌توانید سندی حرفه‌ای و خوانا داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید انتخاب کنید که تغییرات انجام شده، تنها روی این سند اعمال شوند یا در تمام سندهای جدید نیز به همین شکل باشند. پس از آن، برای جاستیفای کردن یک پاراگراف، آن را انتخاب کنید و سپس سبک مربوطه را از زبانه Home برگزینید.

توجه داشته باشید که تنظیم جاستیفای روی سبک «Normal» ممکن است مشکلاتی را پیش بیاورد، چون سایر سبک‌ها نیز درواقع بر اساس همین سبک ساخته شده‌اند و از آن پیروی می‌کنند. در صورت تغییر این سبک ممکن است سایر سبک‌های مرتبط نیز همان تنظیمات جاستیفای را به ارث ببرند و نمایش دهند. به همین دلیل بهتر است سبک‌های دیگر را تغییر دهید یا با ساخت استایل در ورد، گزینه جدیدی برای جاستیفای به منوی سبک‌ها اضافه کنید.

 سخن پایانی

در این مقاله از مجله فرادرس دیدیم که چگونه می‌توانید با استفاده از جاستیفای در ورد کل مطلب را به سادگی مرتب کنید. جاستیفای کردن در واقع به معنی تنظیم جهت قرارگیری متن بر اساس یکی از حاشیه‌های صفحه یا مرکز آن است.

اگر نیاز دارید سندی رسمی بنویسید که دستورالعمل‌هایی درباره جاستیفای کردن متن دارد، به کمک چهار روش موجود در این مقاله می‌توانید این کار را انجام دهید. ساده‌ترین راه، استفاده از دکمه‌های میانبر است اما حتی اگر با این روش راحت نیستید نیز می‌توانید از گزینه‌های مربوطه در زبانه home یا سایر روش‌ها کمک بگیرید.

بر اساس رای ۲ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
avantixlearningjavatpoint
نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *