نجوم 23 بازدید

در این تصویر، ستاره‌‌های آبی و جوانی که درحال چرخش پیرامون مرکز کهکشان هستند، بیش از همه خودنمایی می‌‌کنند. «کهکشان آندرومدا» (Andromeda Galaxy) که M31 نیز نامیده می‌‌شود، ۲/۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و قطر آن به حدوداً ۲۳۰،۰۰۰ سال نوری می‌‌رسد. در سال ۲۰۰۳ با استفاده از تلسکوپ ماهواره‌‌ای «کاوشگر تکامل کهکشان‌‌ها» (Galaxy Evolution Explorer) یا «گلکس» (GALEX) ناسا، ۱۱ میدان تصویری مختلف گرفته شد تا این عکس زیبا از کهکشان آندرومدا در نور فرابنفش به‌‌تصویر کشیده شود.

کهکشان آندرومدا در نور فرابنفش

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

بازوهای مارپیچی این کهکشان که در تصاویر نور مرئی مشخص هستند، در نور فرابنفش بیشتر شبیه حلقه به‌‌نظر می‌‌رسند. این حلقه‌‌ها محلی برای ستاره‌‌زایی شدید هستند و به‌‌عنوان نشانه‌‌ای تفسیر می‌‌شوند مبنی‌‌بر اینکه کهکشان آندرومدا بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش با کهکشان بیضوی همسایه کوچک‌‌تر خود، یعنی M32 برخورد کرده است. کهکشان‌‌های آندرومدا و راه شیری بزرگ‌‌ترین عضو گروه محلی کهکشان‌‌ها هستند و پیش‌‌بینی می‌‌شود، چند میلیارد سال آینده با یکدیگر برخورد کنند؛ شاید تقریباً زمانی که جو خورشید گسترش یابد و زمین را دربربگیرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *