«کهکشان آندرومدا» (Andromeda Galaxy) با فاصله ۲/۵ میلیون سال نوری از زمین، دورترین جرم آسمانی قابل مشاهده با چشم غیرمسلح محسوب می‌‌شود. بیشتر اجرام آسمانی، همچون ستاره‌‌ها، خوشه‌‌ها و سحابی‌‌ها که در شب دیده می‌‌شوند، معمولاً در فاصله چند صد تا چند هزار سال نوری از زمین و در «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) قرار می‌‌گیرند. با توجه به فاصله این کهکشان از زمین، نوری که از آن به ما می‌‌رسد، احتمالاً قدیمی‌‌ترین نور و متعلق به میلیون‌‌ها سال پیش است. این کهکشان M31 نیز نامیده می‌‌شود و به خوبی در تصویری که از تپه‌‌های شنی باهیا کریک (Bahía Creek) پاتاگونیا (Patagonia) واقع در آرژانتین جنوبی گرفته شده است، قابل مشاهده است.

کهکشان آندرومدا بر فراز پاتاگونیا

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این تصویر، ترکیبی از ۴۵ تصویر پس‌‌زمینه و یک تصویر پیش‌‌زمینه است که همگی با یک دوربین و از یک مکان در مدت ۹۰ دقیقه گرفته شده‌‌اند. «کهکشان اقماری» (Satellite Galaxy) آندرومدا که M110 نام دارد، در پایین و سمت چپ هسته M31 قابل مشاهده است. دیدن این کهکشان همسایه با چشم غیرمسلح جالب به نظر می‌‌رسد، اما در نوردهی‌‌های طولانی‌‌مدت دوربین نیز می‌‌توان بسیاری از جزئیات خیره‌‌کننده و ناچیز را ثبت کرد. داده‌‌های اخیر نشان می‌‌دهد که چند میلیارد سال آینده کهکشان راه شیری با کهکشان هم‌‌اندازه خود یعنی آندرومدا برخورد خواهد کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *