نجوم ۵۹ بازدید

چرا این کهکشان، حلقه‌‌ای از ستاره‌‌های آبی درخشان دارد؟ جزیره کیهانی زیبای «مسیه ۹۴» (Messier 94) در صورت فلکی شمالی «تازی‌‌ها» (Canes Venatici) واقع شده و تنها ۱۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشان مارپیچی که هدفی محبوب برای اخترشناسان محسوب می‌‌شود، حدوداً ۳۰,۰۰۰ سال نوری پهنا دارد و بازوهای مارپیچی آن در اطراف دیسک گسترده‌‌اش می‌‌چرخند. البته، این میدان دید که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، تقریباً ۷,۰۰۰ سال نوری را پوشش می‌‌دهد.

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این نمای نزدیک، هسته متراکم و درخشان کهکشان، رگه‌‌های گردوغبار درونی و حلقه آبی‌‌رنگ چشمگیر از ستاره‌‌های سنگین و جوان را نشان می‌‌دهد. ستاره‌‌های این حلقه، احتمالاً همگی کمتر از ۱۰ میلیون سال سن دارند که نشان می‌‌دهد M94 یک «کهکشان ستاره‌‌فشان» (Starburst Galaxy) است که دوره‌‌ای از ستاره‌‌زایی سریع را تجربه می‌‌کند. این موج دایره‌‌ای از ستاره‌‌های آبی احتمالاً یک موج درحال انتشار به‌‌سمت بیرون است که دراثر گرانش و چرخش توزیع بیضی‌‌شکل ماده ایجاد شده است. ازآنجا که M94 نسبتاً نزدیک به زمین است، اخترشناسان می‌‌توانند جزئیات حلقه ستاره‌‌فشان آن را بهتر بررسی کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۷ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر