نجوم 7 بازدید

این چشم‌‌انداز زیبا از آسمان شب نیمکره جنوبی، از کابین خلبان یک هواپیمای مسافربری که در ارتفاع ۳۸ هزار پایی در حال حرکت به سمت غرب و به طرف شهر لیما پایتخت پرو بود، گرفته شده است. برای تهیه این عکس نجومی دقیق و واضح، بهترین مجموعه از نوردهی‌‌های کوتاه انتخاب و به صورت دیجیتالی انباشته شدند. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، نوار گسترده راه شیری با سحابی تاریک «کیسه‌‌زغال» (Coalsack) و صورت فلکی «صلیب جنوبی» (Southern Cross) در بالا و سمت چپ تصویر آغاز شده و وسعت نور پراکنده آن، «سحابی کارینا» (Carina Nebula) و سحابی بزرگ «گام» (Gum) را احاطه کرده است.

آسمان نیمکره جنوبی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در پایین راه شیری علاوه بر کهکشان کوتوله «ابر ماژلانی بزرگ» (Large Magellanic Cloud)، ستاره آلفای کارینا یعنی ستاره «سهیل» (Canopus) که دومین ستاره درخشان در آسمان شب سیاره زمین است، به راحتی قابل مشاهده است. «ابر ماژلانی کوچک» (Small Magellanic Cloud) نیز درست در بالای افق ابری به صورت غیر واضح و کم‌‌نور دیده می‌‌شود. البته، قطب جنوب سماوی نیز در این قاب پرستاره قرار گرفته است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *