نجوم 23 بازدید

لبه این کهکشان آبی بزرگ که در سمت راست تصویر دیده می‌‌شود، یک ساختار حلقه‌‌مانند بسیار بزرگ به قطر ۱۵۰,۰۰۰ سال نوری دارد که از ستاره‌‌های سنگین بسیار درخشان و تازه شکل‌‌گرفته تشکیل شده است. این کهکشان که AM 0644-741 نامیده می‌‌شود، به‌‌عنوان یک کهکشان حلقه‌‌ای شناخته شده و در اثر یک برخورد کهکشانی عظیم به‌‌وجود آمده است. هنگامی که کهکشان‌‌ها با هم برخورد می‌‌کنند، از میان یکدیگر عبور کرده و ستاره‌‌های آن‌‌ها به‌‌ندرت با هم تماس می‌‌یابند. شکل حلقه‌‌مانند این کهکشان بزرگ نتیجه اختلال گرانشی ناشی از عبور یک کهکشان مزاحم کوچک از میان آن است.

کهکشان حلقه ای AM 0644-741

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

هنگامی که این اتفاق می‌‌افتد، گردوغبار و گاز میان‌‌ستاره‌‌ای، فشرده شده و موجی از ستاره‌‌زایی ایجاد می‌‌کنند. این موج مانند حرکت یک ریزموج در سرتاسر سطح یک برکه از نقطه برخورد به سمت بیرون حرکت می‌‌کند. سایر کهکشان‌‌ها در این میدان دید، کهکشان‌‌های پس‌‌زمینه هستند برهم‌‌کنشی با AM 0644-741 ندارند. ستاره‌‌های لب‌‌تیزی که در پیش‌‌زمینه تصویر به‌‌چشم می‌‌خورند، درون کهکشان راه شیری قرار دارند. کهکشان مزاحم کوچک‌‌تر، در بالا و سمت راست این تصویر گرفته‌‌شده توسط تلسکوپ فضایی هابل دیده می‌‌شود. کهکشان حلقه‌‌ای AM 0644-741 در نزدیکی صورت فلکی جنوبی «ماهی پرنده» (Volans) قرار دارد و حدوداً ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین دور است.

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 5 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *