نجوم 100 بازدید

کهکشان NGC 2442 یک کهکشان از ریخت افتاده در صورت فلکی جنوبی «ماهی پرنده» (Volans) است که حدوداً ۵۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. دو بازوی مارپیچی این کهکشان که از یک میله مرکزی چشمگیر در حال گسترش هستند، ظاهر قلاب‌‌مانندی در این تصویر به خود گرفته‌‌اند.

کهکشان NGC 2442

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این تصویر موزاییکی که از داده‌‌های تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) و رصدخانه جنوبی اروپا (European Southern Observatory) بدست آمده است، ساختار شگفت‌‌انگیز این کهکشان، خطوط تیره و تار غبار، خوشه‌‌های ستاره‌‌ای آبی جوان و مناطق ستاره‌‌زایی قرمزرنگ پیرامون هسته‌‌ای که به دلیل وجود گروهی از ستاره‌‌های پیرتر با نور زرد رنگ دیده می‌‌شود را به خوبی نشان می‌‌دهد. علاوه بر این، کهکشان‌‌های دوردست پس‌‌زمینه از میان خوشه‌‌های ستاره‌‌ای و سحابی‌‌های کهکشان NGC 2442 قابل مشاهده هستند. این تصویر دقیق در این فاصله برآورد شده از کهکشان NGC 2442، حدوداً ۷۵,۰۰۰ سال نوری را پوشش می‌‌دهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *