چگونه با استفاده از SMTP Server، ایمیل‌های وردپرسی ارسال کنیم؟

۱۸۰ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۰۸ دی ۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
چگونه با استفاده از SMTP Server، ایمیل‌های وردپرسی ارسال کنیم؟

سایت‌های وردپرسی به دلیل هزینه‌های کم راه‌اندازی، انعطاف‌پذیری خوب وردپرس و سادگی کار با آنها طرفداران زیادی دارند. اما از سوی دیگر برای اینکه بتوانید به خوبی از امکانات یک سایت وردپرسی استفاده کنید، باید آموزش‌های لازم را فراگرفته باشید.

997696

یکی از ویژگی‌های جذاب سایت‌های وردپرسی، امکان ارسال و دریافت ایمیل گروهی و خبرنامه برای مخاطبان است. اگر در این بخش مشکل دارید با ما همراه باشید تا راهکارهای جذابی را به شما معرفی کنیم.

یکی از روش‌های حل مشکل ارسال و دریافت ایمیل در سایت وردپرسی، استفاده از سرویس‌ها و افزونه‌های شخص ثالث مانند Mailgun است. با این وجود برای استفاده از این سرویس‌ها باید هزینه‌ای را بپردازید. در این مقاله به شما نشان می‌دهیم که چگونه از SMTP Server برای ارسال ایمیل‌های وردپرسی خود استفاده کنید.

مشکل ایمیل‌های ورپردسی

وردپرس برای ارسال ایمیل‌ها از تابع میل در PHP استفاده می‌کند. بسیاری از هاست‌های اشتراکی انی تابع را به خوبی تنظیم نکرده‌ یا به دلیل احتمال استفاده‌ی اشتباه، آن را غیرفعال کرده‌اند. به هر حال، این موضوع باعث می‌شود ارسال ایمیل‌های وردپرسی شما به مشکل بخورد.

راه جایگزین استفاده از سرویس‌های ایمیل شخص ثالث مانند Mailgun، Google Apps یا Sendgrid است. البته برای اینکه بتوانید از این سرویس‌ها استفاده کنید باید بسته به تعداد کاربران یا حساب‌های کاربری اضافه شده یا تعداد ایمیل‌های ارسال شده، هزینه‌ای را به صورت جداگانه بپردازید. در ادامه روشی جذاب را برای شما بازگو می‌کنیم که دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.

استفاده از اکانت‌های ایمیل توسط هاست

بیشتر ارائه‌دهندگان هاست‌های وردپرسی سرویس‌های ایمیلی را برای هر کدام از دامنه‌های شما که روی فضای آنها میزبانی می‌شود، پیشنهاد می‌دهند. یعنی می‌توانید حساب کاربری ایمیل خود را با نام دامنه‌ی خود بسازید. به عنوان مثال می‌توان info@yoursite.com اشاره کرد.

ابتدا باید یک ایمیل بسازید. برای این کار به شما می‌آموزیم که چگونه روی cPanel بتوانید یک ایمیل بسازید. ارائه‌دهنده‌ی سرویس هاستینگ شما ممکن است از سیستم مدیریت محتوای دیگیری استفاده کند، اما فرایند اصلی روی بیشتر سرویس‌های میزبانی یکسان است.

وارد حساب کاربری هاست خود شده و روی email accounts در بخش mail کلیک کنید.

چگونه با استفاده از SMTP Server، ایمیل‌های وردپرسی ارسال کنیم؟

فرم ساده‌ای به شما نمایش داده می‌شود که باید با استفاده از اطلاعات مورد نیاز آن را پر کنید تا ایمیل شما ساخته شود. از آنجایی که از این حساب کاربری برای ارسال ایمیل‌های وردپرس استفاده می‌کنیم، پیشنهاد ما به شما این است که ایمیل خوب و کوتاهی مانند info@yoursite.com استفاده کنید.

چگونه با استفاده از SMTP Server، ایمیل‌های وردپرسی ارسال کنیم؟

بعد از ساخت ایمیل، حالا آماده‌ی استفاده از آن در وردپرس هستید. اما پیش از این کار، به اطلاعات زیر از ارائه‌ دهنده‌ی سرویس هاست نیاز دارید.

1. SMTP Host برای آدرس ایمیل شما

2. SMTP Port برای ورود امن

می‌توانید با استفاده از بخش پشتیبانی هاست خود اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید. اگر نتوانستید به آنچه می‌خواهید برسید، باید با ارسال تیکت از بخش پشتیبانی خود بخواهید اطلاعات مورد نظر را برای شما ارسال کند.

استفاده از ایمیل آدرس برند در وردپرس

حالا به نصب و فعال‌سازی افزونه‌ی WP Mail SMTP نیاز دارید. بعد از نصب این افزونه در قسمت فعال‌سازی به مسیر Settings > Email رفته و تنظیمات مورد نظر افزونه را انجام دهید.

ابتدا باید آدرس ایمیلی که به تازگی ساخته‌اید وارد کنید. بعد از آن باید اسمی را اضافه کنید که به عنوان نام ارسال کننده استفاده خواهد شد. اگر بخش «ارسالی از» را پر نکنید، افزونه به صورت پیشفرض از WordPress استفاده می‌کند. سپس باید نام سرویس ایمیل را وارد کند. روی Other SMTP رفته و آن را انتخاب کنید.

بعد از آن باید تیک گزینه‌ی Return Path را بزنید. این گزینه مسیر بازگشت مطابق با آدرس ایمیل ارسال کننده را تنظیم می‌کند. اگر این گزینه فعال نباشد، پیام‌های انگیزشی و ارسال نشده را از دست خواهید داد. در ادامه باید گزینه‌های مربوط به SMTP را تنظیم کنید.

ابتدا باید هاست و پورت SMTP را وارد کنید. معمولا هاست SMTP به صورت mail:yourdomain.com است که با اطلاعات شما جایگزین می‌شود. برای پورت نیز معمولا SMTP Port 465  استفاده می‌شود.

سپس باید سیستم رمزنگاری را مشخص کنید. بیشتر شرکت‌های ارائه دهنده‌ی میزبانی وردپرس از SSL و TSL پشتیبانی می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم اگر مقدور بود از TLS استفاده کنید.

بعد از فعال کردن نوار لغزاننده‌ی اعتبارسنجی، نام کاربری و رمز عبور SMTP را فعال کنید. معمولا از آدرس ایمیل به عنوان نام کاربری استفاده می‌شود. رمز عبور شما نیز در جایی غیرقابل دسترس نگه‌داری می‌شود که البته خیلی‌هم امن نیست. نگران نباشید، در ادامه‌ی این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه امنیت را افزایش دهید.

یادتان باشد که روی Save یا ذخیره‌ی تنظیمات کلیک کنید تا تغییراتی که انجام داده‌ای ذخیره شود.

آزمایش تنظیمات SMTP شما

اکنون برای ارسال ایمیل‌ها باید WP Mail SMTP تنظیم شود. پیش از این کار باید مطمئن شویم همه چیز درست کار کند. در صفحه‌ی تنظیمات افزونه روی تب Email Test کلیک کنید.

باید آدرس ایمیلی را که مشخص کنید که می‌خواهید ایمیل تستی را با آن دریافت کنید. یادتان باید آدرس ایمیل معتبری که به آن دسترسی دارید اعلام کنید. بعد از این مرحله برای ادامه‌ی فرایند کار روی دکمه‌ی Send Email بزنید.

افزونه‌ی WP Mail SMTP با استفاده از تنظیمات SMTP که پیشتر انجام داده بودید، پیامی را ارسال می‌کند. پیغام ارسال شد بعد از ارسال موفق پیام ظاهر می‌شود.

ایمن کردن رمزعبور ایمیل

وقتی بخواهید رمز عبور حساب ایمیل خود را در تنظیمات WP Mail SMTP وارد کنید، این رمز به صورت متنی در جایی غیرامن نگهداری می‌وشد. با این وجود گزینه‌ای در افزونه‌ی ما وجود دارد که میزانی امنیت را افزایش می‌دهد. برای این کار بایدکدهایی را به فایل wp-config.php اضافه کنید.

ابتدا باید با استفاده از یک کلاینت FTP یا اپلیکیشن مدیریت فایل در cPanel، به سایت خود وصل شوید. به محض برقراری ارتباط، می‌توانید فایل wp-config.php را در پوشه‌های root وب‌سایت‌ خود پیدا کنید. با استفاده از یک ویرایشگر متن مانند Notepad یا TextEdit می‌توانید تغییرات خود را اعمال کنید.

خطی را پیدا کنید که می‌گوید 'That's all,stop editing! Happy blogging' و کد زیر را قبل از آن اضافه کنید:

1

2

 define( 'WPMS_ON', true );

define( 'WPMS_SMTP_PASS', 'your_password' );

یادتان باشد که قسمت 'your_password' را با رمز عبور واقعی SMTP جایگزین کنید. بعد از این کار، فایل wp-config.php را ذخیره کرده و آن را ببندید.

حال می‌توانید با ورود به بخش مدیریتی وردپرس به مسیر Settings > WP Mail SMTP بروید. در بخش‌های مربوط به تنظیمات SMTP وقتی به قسمت رمز عبود برسید، این فیلد خاموش و غیرفعال شده است.

عیب‌یابی مشکلات ایمیل وردپرس

متداول‌ترین دلیل برای خطاهای ارسال ایمیل با استفاده SMTP، هاست یا پورت اشتباه SMTP است. مطمئین شوید همه چیز را درست وارد کرده‌اید و با اطلاعات دریافتی از ارائه‌دهنده‌ی سرویس هاستینگ مطابقت دارد.

علاوه بر این باید مطمئن شوید که روش رمزنگاری درستی را انتخاب کرده‌اید. روی بیشتر محیط‌ها معمولا SSL جواب می‌دهد، اما پیشنهاد می‌کنیم اگر مشکل برطرف نشد با مدیریت هاست خود تماس بگیرید.

مزایا و معایب استفاده از سرور‌های ایمیل هاست برای ایمیل‌های وردپرسی

اولین و مهمترین مزیت این است که می‌توانید از آدرس ایمیل برند خود برای ایمیل‌های خروجی در وردپرس استفاده کنید.

دومین مزیت این است که وقتی هاست خود را خریدید، بهای این سرویس را پراخته کرده‌اید. دیگر نیازی نیست برای ارسال و دریافت ایمیل بخواهید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

با این وجود برخی از ارائه‌دهندگان فضای میزبانی وردپرس محدودیت‌هایی را برای ایمیل‌های خروجی اعمال می‌کنند. به همین دلیل نمی‌توانید از این سرویس‌های وردپرس برای ارسال ایمیل‌های خبرنامه استفاده کنید.

یکی دیگر از مشکلات مرسوم با هاست‌های اشتراکی این است که سرورهای ایمیل آن همیشه غیرقابل اتکا هستند. اگر به تاخیرهایی که در تحویل ایمیل‌ها وجود دارد توجه کنید، آنگاه باید استفاده از سرویس‌های شخص ثالت مانند Google Apps for Work، Mailgun یا Sendgrid بهره ببرید.

امیدواریم این مقاله در استفاده از سرور SMTP برای ارسال ایمیل‌های وردپرسی به شما کمک کرد ه باشد.

اگر تمایل به مطالعه بیشتر در مورد این موضوعات را داشته باشید، شاید آموزش‌های زیر نیز برای شما مفید باشند:

--

منبع

بر اساس رای ۴ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
۲ دیدگاه برای «چگونه با استفاده از SMTP Server، ایمیل‌های وردپرسی ارسال کنیم؟»

سلام ، تقریبا هیچ آموزشی یا مقاله ای در باره استفاده از ابزار های شخص ثالث مثل Mailgun نیست یک مقاله در این خصوص ایجاد میکنید لطفا.

در مورد نحوه کار کردن و کانفیگ ابزارهای شخص ثالث مثل Mailgun هم لطفا آموزش یا مقاله‌اش رو قرار بدید تقریبا هرچی جستجو کردم در گوگل مقاله فارسیش نبود ، تشکر.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *